Tanshaydar'ın Mekânı

Blog İstatistikleri

 • 332.332 tıklama
Başka bir şey yok
Kategori: Türkçe Yama

Amnesia: The Dark Descent Türkçe Yama

Söz verdiğim gibi, hafta sonuna yetiştirdim! İşte karşınızda Amnesia: The Dark Descent Türkçe yama.

Aylardan beri reklamını yapıp durduğum oyun çıktı. İncelemesini buradan okuyabileceğiniz oyunun demosu için yaptığım Türkçe Yamaya buradan erişebilirsiniz.

Şunu belirtmeliyim ki, oyunun hikâyesi dehşet dolu. Açıkçası ben ilk oynayışımda tam olarak anlayamamışım. Bunu da notları çevirirken gördüm. O yüzden oldukça özendim. Oyunun hikâyesinin atmosferi üzerinde oldukça büyük bir etkisi var. Lovecraft okuyanlar ne demek istediğimi çok iyi anlayacaklardır. Sadece okuyarak bile dehşet duyabilirsiniz! Kaldı ki, iki gün önce notları çevirerek uyuduğumda bir kısmının rüyama girmesi durumun boyutunu çok iyi anlatacaktır.

Türkçe Yama Hakkında Bilgi

 • Yama oyunu tamamen Türkçe’leştirmektedir. Yani oyun %100 Türkçe olacaktır.
 • Yamada her türlü Türkçe karakteri kullanabildim. Bu, benden değil de oyunu yapan Frictional Games‘in kaliteli bir düşünce ile oyunun dil dosyasını UTF-8 olarak kodlamasından dolayıdır. Yalnız bazı fontlar tüm Türkçe karakterleri kabul etmiyor. Ğ, ğ ve İ gibi harfleri oralarda kullanamadım. Yamada hata yok, oraları mecburen öyle bıraktım.
 • Türke Yamayı kurmadan önce mutlaka oyunun güncel olduğundan emin olun!
 • Yamanın çevirisini ve kurulumunu ben yaptım: Tanshaydar (Tansel Altınel). Paylaşacaksanız lütfen kaynak belirtin.
 • Orjinalinin daha iyi olduğunu düşünenlerdenseniz, oyunu İsveççe oynayın. Türkçe oynamak isteyenlere karışmayın.

Ekran Görüntüleri

Son Olarak

 • Bu yama ile oyunun son hâli tamamen Türkçe olacak. Hard mode ve Justine yamaları eklendi.
 • Oyunun Steam versiyonunu kullanmıyorsanız eğer, üzerine en son yamasını yüklemeyi unutmayın. Şu Steam’de zaten son versiyonu var, ama Frictional Games’in sitesinden indirip kurmanız gereken bir versiyon kullanıyor da olabilirsiniz..
 • Oyunun Steam kurulum yolu:
  C:\Program Files\Steam\steamapps\common\Amnesia The Dark Descent\config
  İşletim sisteminiz 64-bit ise:
  C:\Program Files (x86)\Steam\steamapps\common\Amnesia The Dark Descent\config
 • Hiç beceremezseniz, yamayı masaüstünde bir klasöre kurup, içindeki dosyaları oyunun kurulu olduğu klasöre atın.

Sonra kurdum Türkçe olmadı vs gibi şeyler yapmayın 🙂

Türkçe Yamayı indirebilirsiniz!

Amnesia: The Dark Descent Türkçe Yama v2.0
amnesia_tr_v2.0.exe - 11 Aralık 2018 - 469,2 KB - 54.057

54.057


Buradan motivasyonumu bir kerede kırmayı başaran Blaze_04’e, oyunu oynadığım ve yamayı yaptığım zor dönemlerimde yanımda olan sevgilime teşekkür ediyorum.
V2.0 için beni itekleyen Kenan Çay’a da teşekkürlerimi sunarım.

Sanırım yeniden yolun sonuna geldik, herkese iyi oyunlar!

174 şey demişler
 1. çok çok teşekkürler süper oldu bu süpersin 😀

  others 26 Eylül '10 tarihinde | Cevapla
 2. Eline Sağlık Tansel Abi Çok teşekkür ederim .

  kratoselo 26 Eylül '10 tarihinde | Cevapla
 3. Emeğinize ve yüreğinize sağlık teşekkürler…

  yusuf uğur 27 Eylül '10 tarihinde | Cevapla
 4. ellerine sağlık üstad her zaman olduğu gibi yine harika bir iş çıkarmışsın teşekkürler

  ayberk 27 Eylül '10 tarihinde | Cevapla
 5. eline koluna sağlık hocam.. oyunu çok merak ediyordum.. sayende anlayarak oynayabileceğiz.. saygılar hürmetler…

  ilhan 27 Eylül '10 tarihinde | Cevapla
 6. Emeğine sağlık hocam… Kendi adıma çok teşekkür ederim…

  falloutt 27 Eylül '10 tarihinde | Cevapla
 7. emeğine sağlık anlayarak yeniden baslicam simdi 😀

  cool story bro 27 Eylül '10 tarihinde | Cevapla
 8. Elleriniz dert görmesin çok teşekkür ederiz hep destek tam destek arkandayız tansel bey

  serkanea 27 Eylül '10 tarihinde | Cevapla
 9. hocam çok sağoL kraLsın vaLLa.. 🙂

  jaisuss 27 Eylül '10 tarihinde | Cevapla
 10. Ellerine sağlık şefim, şimdi indiriyorum. Oyuna baştan başlayacağım, Türkçe oynamanın tadı da bir başka oluyor ya. 😀 Tekrar teşekkürler..

  Macbeth 27 Eylül '10 tarihinde | Cevapla
 11. son baktığımda %15 ti bugün tesadüfen gördüm önceden indirmiştim oyunu pc de duruyodu şimdi hemen kursammı yoksa penumbra serisini bitiripmi başlasam daha black plague yu bitiremedim 🙂

  MIÇI 27 Eylül '10 tarihinde | Cevapla
 12. Abi ben senin yamaların gibi türkçe yama görmedim.Sayende oynadığımız oyunun amacınıda anlıyoruz anlayarak oynayınca tabi bu zevk kat kat oluyor. Tekrardan Sağolasın :)))

  AmnesiaForever 28 Eylül '10 tarihinde | Cevapla
 13. eline sağlık. ben de yama haberini görüp oyunu yarıda bırakanlardanım. akşama baştan başlayıp ağız tadıyla oynayalım bari, çok teşekkürler.

  koray 28 Eylül '10 tarihinde | Cevapla
 14. hocam eline sağlık

  cem 28 Eylül '10 tarihinde | Cevapla
 15. “MIÇI” Penumbra serisi tamamen ayrı bir oyun, sadece temelleri aynı “Korku” Yani bence Penumbra’ yı bitirdikten sonra başla ki, kafan rahat olsun. Bu arada şunu söyleyeyim, hayatım da ilk kez bir oyun da korktum o da Amnesia. Penumbra serisin de çok çok fazla korku yoktu, daha çok adventure tarzı vardı. Ama Amnesia yıkıyor ortalığı, karanlıkta göz gözü görmüyor. Gaz lambamın yağı bitince, korkup bir duvara dayanıp bir kaç dakika beklediğimi bilirim. Hele karakterimizin durumunun değişmesi yok mu, daha da etkiliyor insanı. Dead Space ve bir çok korku oyunu oynamama rağmen bu kadar gerilmemiştim.. Herkese Türkçe olarak oynamasını öneririm, Penumbra’ nın da, eminim ki Amnesia’ nın da kısa notları, hikayesi ve diğer olayları mükemmel ilgi çekici..

  Macbeth 28 Eylül '10 tarihinde | Cevapla
 16. Öncelikle teşekkürler..Oyun türkçe oldu ancak bu kez serial hatalı diyor!?Ne yapmalı?

  DemonlorD 29 Eylül '10 tarihinde | Cevapla
 17. DemonlorD, arkadaşım keşke orjinal alsaydın. Çok mu zor 20 milyon para vermek. Hiçte pahalı değil, ayrıca firmayı kalkındırmış oluyorsun. Genel de yardım etmem korsan oyun indirenlere/alanlara ancak. Cr*ck yapman gerekiyor..

  Macbeth 30 Eylül '10 tarihinde | Cevapla
 18. amnesia için bir senaryo yapmayı düsünüyormusun ?

  cool story bro 30 Eylül '10 tarihinde | Cevapla
 19. Aslında evet, düşünüyorum; ama şu anda üzerinde çalıştığım farklı bir proje var. Bir süre sonra duyurusu yapılacak. Vaktimi ona harcamaya çalışıyorum. Amnesia için o proje tamamlandıktan sonra bir şeyler yaparım belki.

  Tanshaydar 30 Eylül '10 tarihinde | Cevapla
 20. Aynen, ben de “cool story bro” arkadaşımızın sorduğu soruyu soracaktım. Eğer öyle birşey düşünüyorsan ve seslendirme gibi gerekli birileri lazım olursa seve seve yardımcı olurum Tansel. Bu arada sanırım Amnesia’ da, daha önce ki oyundan “Red” in sesini duydum. Belki de bana öyle gelmiştir. Ancak şöyle ki, Penumbra serisinin de Amnesia’ nın da konuları acaip benzer, hatta Amnesia Penumbra’ dan asırlar öncesini anlatıyor gibi. Oyunun daha yarısındayım ancak psikolojimi alt üst etmiş durumda. Karanlık, çaresizlik (silah olmaması), korku, gerilim ve heyecan atmosfere çok iyi aktarılmış. “SPOİLER – SPOİLER – SPOİLER : Hele o bir bölüm vardı, ismini hatırlamıyorum sen bilirsin belki Tansel, hani her yer su dolmuş falan. Orada bir kaç görünmez yaratık saldırıyor. O sıra da işte adrenalinin doruk noktalarına ulaşmış vaziyetteydim, gerçekten acaip heyecan vericiydi. Kutunun üstüne çıktığımda da gaz lambasının yağı bitmesin mi. 😀 Karanlığa gözlerimin alışmasını bekledim ve o şekilde ilerlemeye çalıştım. İlerledim de, çünkü yapacak birşeyim yoktu. 😀 Şuan yer altındayım, morgu falan geçtim bayağı ilerledim. Oynamak için havanın kararmasını bekliyorum ki, ışıkları kapatıp devam edeyim. 😀

  Macbeth 1 Ekim '10 tarihinde | Cevapla
 21. Red’i seslendiren kişi bu oyunda Agrippa’yı seslendiriyor. O sesi duymak beni çok mutlu etmişti.

  İki oyunun konuları benzer diyebiliriz, evet; ama şu açıdan benzer. İkisi de Lovecraft temasına ve tarzına sahip. H.P. Lovecraft’ın hiçbir hikâyesi birbirinin aynısı değildir, hepsi farklı bir orjinalliğe sahiptir; ama çoğu benzerdir. Aynı karanlığı hissettirir insana. Dolayısıyla, Lovecraft temasına sahip olan diğer ürünler de benzeyebiliyor. Mesela yabancı forumlarda bu oyunu en çok Call of Cthulhu: Dark Corners of the Earth oyununa beznetmişler.

  Amnesia 1800’lerde geçiyor, Penumbra ise 2000’li yıllarda geçiyordu.

  Ayrıca o dediğin yerden çok daha korku ve heyecan yüklü yerler var 😉 Oyunu bir kere de Türkçe yamayı test etmek için oynamıştım ve artık nereden ne çıkacağını bilmeme rağmen iki üç kere yerimden sıçradım.

  —Spoiler—
  Bir yerde demir parmaklıkları kapatıp yaratığa baktım. Yaratık beni görmedi sandım; ama uzun süre bakıştıktan sonra gelip bir çaktı, kapı doğrudan yerinden çıktı. Nasıl üç buçuk attım anlatamam.

  Mod olayına gelince. Aslında Penumbra’nın mod araçları ile oynamıştım, o yüzden tecrübem var. Programlama ve senaryo yazma konusunda sorun yaşamam; ama 3D modellemeler konusunda acemiden de beterim, resmen yeteneksizim. Ayrıca şu anda bir oyun firması ile birlikte bir senaryo üzerinde çalışıyorum. O yüzden farklı bir oyun üzerinde çalışamıyorum. Şuradaki projemi raftan indirerek oyuna fizik mekanikleri ekleyecektim mesela; ama sömestr tatiline kadar olacak gibi değil. Öyle bir şeye başlarsam zaten buradan yazarım.

  Tanshaydar 1 Ekim '10 tarihinde | Cevapla
 22. Bu yama sadece oyunun demosu ıcın mı?

  Mckare 2 Ekim '10 tarihinde | Cevapla
 23. Görünen o ki yazman var; ama galiba okuman yok.
  Oyunun demosu için ayrı bir yama yaptım. Yukarıdaki giriş yazısında diyor ki:
  Aylardan beri reklamını yapıp durduğum oyun çıktı. İncelemesini buradan okuyabileceğiniz oyunun demosu için yaptığım Türkçe Yamaya buradan erişebilirsiniz.

  E sağdaki linklere bakınca da şöyle bir şey var:
  – Amnesia: The Dark Descent
  – Amnesia: The Dark Descent Demo

  Şimdi sence hangisi demo için, hangisi tam oyun için?

  Tanshaydar 2 Ekim '10 tarihinde | Cevapla
 24. Ehahe, anlamaması biraz normal Tanselim, ben de yamayı indirdiğim de demo için yazıyordu. Ancak demo için değildi, belki de o yüzden sormuştur.

  Macbeth 3 Ekim '10 tarihinde | Cevapla
 25. Evet, anlaşılan o ki yama kurulum yolunu Demo’dan tam sürüme çevirmeyi unutmuşum. Ama görünen o ki 974 tane indirilmeden hiç kimse bir sorunla karşılaşmamış. Mckare teşekkürler. Neden hiç uyarı gelmedi acaba, ilginç…

  Herneyse, dosyayı güncelledim. Yalnız nasıl oldu da bu 900 küsur kişi hiç sorunla karşılaşmadı da, Silent Hill: Homecoming yamasında Türkçe olmadı diye bas bas bağırdılar anlamadım.

  Tabi Türk insanını anlamak zor. Tabi, Metin2’ye bile Türk oyunu diyebiliyorlar…

  Tanshaydar 3 Ekim '10 tarihinde | Cevapla
 26. Silent Hill: Homecoming yamasını da indirdim ben daha önce, hiç bir sorunla karşılaşmadım, ilginç. Demek ki yapamamışlar.

  Macbeth 3 Ekim '10 tarihinde | Cevapla
 27. Genelde ileri ileri diyerek kurulum yaptı çoğu kişi. Dolayısıyla yanlış yere kurdular. Burada kurulum yolu olarak demo yazdığını unutmuşum; ve hayret, sadece bir kişi bu durumdan muzdarip oldu.

  Tanshaydar 3 Ekim '10 tarihinde | Cevapla
 28. Dediğim gibi, ben de gördüm. Dedim heralde yanlış yamayı indirdim. Silip tekrar indirdim sonra, baktım yine aynı. Heralde yanlışlıkla oldu dedim ve kurdum yamayı. Sorun yok yani, düzeltmeye falan gerek yok.

  Macbeth 4 Ekim '10 tarihinde | Cevapla
 29. Bir işi de doğru yapsam zaten 😛
  950’den sonra indirenler için doğru artık 😀

  Tanshaydar 4 Ekim '10 tarihinde | Cevapla
 30. çok emek vermişsin eline sağlık şimdi oyun daha da güzel oldu çok teşekkürler

  joobell 5 Ekim '10 tarihinde | Cevapla
 31. Ellerine sağlık mükemmel bir yama olmuş tebrikederim….

  power-aang 5 Ekim '10 tarihinde | Cevapla
 32. Tansel, oyunu bitirdim. Senaryo gerçekten güzel olmuş, “SPOİLER SPOİLER SPOİLER : Yalnız bir şeyi anlayamadım, eğer anladıysan açıklayabilirmisin. Agrippa’ nın en son olarak kafasını kestim, onu geçitten geçirmemi söylüyordu. Nereye götüreceğimi anlayamadım. Ben de küreyi tamamladım ve Alexander’ in olduğu odaya girdim “İnter Sanctrum” muydu neydi. Ve yapmam gerekeni yaptım. Ayrıca sonu biraz değişik olmuş, hiç bir zorluk yok sadece direk Alexander’ ın fişini çekiyoruz o kadar.” 😀 Senin oyunun sonu hakkında düşüncelerini alabilirmiyim?

  Macbeth 9 Ekim '10 tarihinde | Cevapla
 33. Hayırlı olsun Macbeth.

  ===Spoiler====
  Agrippa’nın kafasını, portal açıldıktan sonra portalın üzerinde kullanıyorsun. Envanterden seçip direk portala tıklayacaksın yani. Böylece Good Ending’i alırsın. Portalın açılması içinse bir iki dakika beklemen gerek.

  Eğer Revenge Ending’i aldıysan, yani Daniel’ın Alexander’ı öldürüp kaleyi terkettiği son, erm… Ben ilk oynayışta ne yapacağımı bilmediğim için o sonu aldım ve beğendim. Ama öyle bir oyun ve hikâyeden sonra Daniel’ın kaleden öylece yürüyerek çıkabileceğini sanmıyorum.

  Şöyle olabilir, Daniel Amnesia iksirini içtikten sonra yeni bir insan oldu ve eski Daniel’ın günahlarının kefaretini ödemeye çalıştı, ve yeni bir hayata başladı. Eğer böyle düşünürsek, evet, olması gereken, güzel olan bu. Ama aksi taktirde, yani Daniel her şeyi hatırladıktan sonra, o anılar ile birlikte yaşaması imkânsız. Ben olsam direk kendimi kalenin bir camından aşağı atardım.

  Diğer sonlardaysa, Agrippa’yı gönderdiğimiz son favorim. Gayet de bir diğer taraf muhabbeti dönüyor.

  Bir son daha var, Bad Ending, eğer Alexander’ın portaldan geçmesine izin verirsen… Eğer Alexander’ın notlarını ve düşüncelerini okuduysan, adamın yüzyıllardan beri bu dünyada nasıl bir ızdırap çektiğini anlarsın, yani Alexander da kendine göre haklı ve açıkçası bir şekilde sempatimi kazandı. Daniel kefareti ödeyip Alexander evine döner, mutlu son! Peh 😛

  Her bir son kendine göre özel, o yüzden favori seçemiyorum gibi geliyor bana; ve şöyle ki, Alexander’ı tanıyıp, Daniel’ın yaptıklarına şahit olduktan sonra adil davranmam imkânsız. Alexander ölmeli, Daniel yaşamalı diyemiyorum. Tam tersini de diyemiyorum. Seçilecek son oyuncuya kalmış.

  Tanshaydar 10 Ekim '10 tarihinde | Cevapla
 34. Ehahe, gerçekten iyiymiş. Aynı şekil Alexander benim de sempatimi kazandı.

  -Spoiler –

  Oyunda ki tüm notları okudum, Alexander’ in notları dediğin gibi üzücüydü. Aşkı vb. 😀 Alexander’ in tek istediği sanırım, ruhunu özgür bırakmaktı. (Cennete gitmek/Nirvanaya ermek vb.) Bu arada, hiç aklıma gelmedi Agrippa’ nın kafayı portal da kullanmak, neyse o sonu da senin anlatman ile görmüş kadar oldum. Bu arada haklısın, o kadar insana işkence yapmış/öldürmüş bundan sonra nasıl bir hayat yaşayacak/yaşayabilecek ki, belki 2′ nci oyunu çıkar ve bu sefer de biz psikopat olur, zombileri doğrarız. 😛 Bu arada bir şeye dikkat ettim, mesela bir yerde karşıma zombi/yaratık vs. çıktı, ondan kaçtım ve loading kapısından geçtim, sonra geri döndüm ve o oda da yaratık yoktu. Bir kaç yer de daha tekrarladım bu taktiği, ya yaratıklar gitmiş oluyor (ki sanmıyorum), ya da oyundan kaynaklanan bir bug. Neyse, bu kadar lak lak yeter 😀 Oyunun bitmesine gerçekten üzüldüm, kitap okur gibi oynuyordum resmen. Bitmesin hemen diye gün de sadece 2 saat falan oynuyordum, umarım yakın zaman da bir oyunları daha çıkar ve umarım başka hiç bir firma ile ortaklığa girmezler, yoksa oyun temellerini değiştirmek zorunda kalacaklarından eminim..

  Macbeth 13 Ekim '10 tarihinde | Cevapla
 35. 36.000 satışı geçmişler. Bir oyun daha yapacak kadar yaşayacaklar ve evet, şu anda yeni bir oyun üzerinde alışmaya başladılar.

  Uzun bir süre geçtikten sonra bu oyun tekrar oynanabilir. Mesela ben Penumbra serisini baştan sonra bir kez daha oynamıştım bir yıl geçtikten sonra. Bu tür oyunların tadı bitmez, altı ayda bir, yılda bir, tekrar oynanır.

  Bence eski save’lerini deneyerek her bir sonu gör.

  Tanshaydar 13 Ekim '10 tarihinde | Cevapla
 36. İşte benim tek sorunum, eski savelerim yok. 😀 Sadece tek bir save yapıyorum, alışkanlık gibi birşey.

  Macbeth 16 Ekim '10 tarihinde | Cevapla
 37. Load menüsüne bir göz at istersen 😉

  Tanshaydar 16 Ekim '10 tarihinde | Cevapla
 38. Vay, checkpointleri kayıt ediyor yani. Tamamdır sağol Tansel. 😀

  Macbeth 17 Ekim '10 tarihinde | Cevapla
 39. tansel bey

  yama için ellerinize sağlık

  bi hesap olsa bağış yaparım(:

  paylaşımlarınızı bekliyoruz

  teşşkürler

  bora 18 Ekim '10 tarihinde | Cevapla
 40. Bağış yapacaksan hesap açayım hemen 😀

  Tanshaydar 18 Ekim '10 tarihinde | Cevapla
 41. Ellerine sağlık.

  sametcakal 18 Ekim '10 tarihinde | Cevapla
 42. Eline sağlık hocam..Sizlerde olmasanız anlamadan oyun oynayacağız…:) Çok teşekkürler..

  İbrahim 22 Ekim '10 tarihinde | Cevapla
 43. İlk olarak verdiğiniz emek için teşekkür etmek isterim. Çevirilerde verilen emeklerin karşılıksız olduğunu kullanıcı arkadaşlara bildirmek isterim.

  Yaptığınız çeviriyi oyunu yapan şirkete göndermenizi tavsiye ederim. Böylelikle gelecekte çıkacak patch veya güncellemelerde Türkçe dili de eklenebilir.

  MBA 23 Ekim '10 tarihinde | Cevapla
  • O işler o kadar kolay değil; ama Türkiye’de oyun geliştirme ve bunun legal yönleri açısından hiç kimsenin bilgi sahibi olmadığının da farkındayım.
   Ayrıca karşılık da bekliyorum, biraz saygı 🙂

   Tanshaydar 25 Ekim '10 tarihinde |
 44. KARDEŞ EMEĞİNE SAĞLIK GERÇEKTENDE SENİN SAYENDE OYNADIĞIM BU TÜR OYUNLARDAN İLK DEFA BU KADAR ZEVK ALDIM. ÇOK SAĞOL…

  EVRANOS 1 Kasım '10 tarihinde | Cevapla
 45. eline koluna sağlık dostum. dedim türkçe yaması var mıdır? ve gördüm çok mutlu oldum gerçekten eline koluna sağlık =)

  Salih 5 Kasım '10 tarihinde | Cevapla
 46. ya ben şu asönsörlü bölümde kaldım metal cubuklardan bı tanesı yok beyaz olanı kırmızıyla mavı var dıerı yok gecemıyorum o bolumu lutfen yardım edın.

  kleine 8 Kasım '10 tarihinde | Cevapla
 47. ya sen Türkçe yama girdisine yazıyorsun da neden notları okumuyorsun?

  Tanshaydar 8 Kasım '10 tarihinde | Cevapla
 48. kleine notları okumadan oyunu bitiremezsin dostum.

  cool story bro 8 Kasım '10 tarihinde | Cevapla
 49. Amnesia: The Dark Descent’ı sayenizde müthiş haz alarak bitirdim. Oyundaki çevirinize hayran kaldım. Penumbra serisi için Türkçe yama ararken sitenizi keşfettim ve bu oyunları da sizin çevirdiğinizi görünce inanılmaz sevindim. Türk oyuncuları için yaptığınız katkılar ve emeğiniz için çok çok teşekkürler. Başarılarınızın devamını dilerim.

  korgeneral 20 Kasım '10 tarihinde | Cevapla
 50. Bu arada Frictional Games’in yaptığı oyunlar orjinal alınmayı hakediyor. Sizi bu konuda destekliyorum.

  korgeneral 20 Kasım '10 tarihinde | Cevapla

Söz uçar yazı kalır