Tanshaydar'ın Mekânı
Başka bir şey yok
Kategori: Android

Android’te Visual Novel Keyfi

screenshot_00047
Bir önceki yazımda aldığım android tabletten biraz bahsetmiştim, tabi farklı sebeplerden dolayı. Bu yazıda Android sisteme sahip tablet ya da telefon sahipleri için güzel bir şeyler paylaşayım istiyorum, ki benim oldukça işime yaradı.

Visual Novel nedir, ne değildir bilmeyenleri şöyle alalım, uğraştırmayın beni açıklamakla. Ha ama arada bir laf çakmam gerekiyor, öyle Fate Stay/Night izleyip fate evreni hakkında bilgi olduğunu zannedenleri asıl Visual Novel’ına alalım da öyle görelim.

Android ile ilgilenmeye başladığımdan beri, sürekli bir şeyler çıkıyor karşıma. Daha ben tableti almadan haftalar önce, OnScripter motorunun bir Java klonunu yazıp (TScripter projesi) düzgün bir editör de ekleyerek herkesin kendine göre bir visual novel yapabilmesini sağlamak için OnScripter ve diğer klonları (PonScripter vs..) incelerken OnScripter’ın birçok platform için versiyonu olduğunu görmüştüm. PSP için bile vardı (Ookami Kakushi aslında bir PSP Visual Novel’ıdır) bir sürüm. Ben de merak edip Android sürümü var mıdır diye bakmıştım; ama elle tutulur bir şeyler bulamamıştım.

Neden sonradır, Fate/Stay Night’I tekrar kurup Heaven’s Feel’i tekrar okumak istediğimde aklıma geliverdi Android versiyonunu araştırmak ve bu defa elle tutulur bir şeyler buldum. Gerçi bulduğum şey, VNDS (Visual Novel DS) isimli bir projeydi ve Nintendo DS için Homebrew bir uygulamaydı. Nintendo DS sahiplerinin Visual Novel okumalarına/oynamalarına izin veriyordu. Kaynak kodu zaten mevcut olan proje aynı isimle alınıp Android’e port edilmiş.
screenshot_00016

Bir önceki yazıda dediğim gibi, Gökhan tableti benden önce alınca, kendisine tabletinde Visual Novel okuyabileceğini söylediğimde çok sevinmiş, ve ilk çalıştıran o olmuştu.

Google Android Market’ten $1.87 fiyatıyla full versiyonunu veya ücretsiz olarak Lite versiyonunu bulabileceğiniz VNDS’nin Android sürümü, DS için çevrilmiş Visual Novel’ları çalıştırıyor. Tabi burada akla gelen ilk şey çözünürlük oluyor.

DS’in çözünürlüğü oldukça düşük; ama Android cihazların çözünürlükleri çok değişken. Mesela benim elimdeki tabletin çözünürlüğü 800×480 olduğu için WVGA sınıfında yer alıyor. Dolayısıyla Visual Novel’larınızı VDNS uyumlu hale getirirken seçeceğiniz çözünürlük çok önemli. Ben mecburen seçebileceğim en yüksek olan 640×480’i seçtim. Aşağıdaki resim Tsukihime isimli Type Moon yapımı Visual Novel’ın açılış sahnesinden.

screenshot_00031

Şuradan DS için hazır çevrilmiş Visual Novel listesine ulaşabilirsiniz. Tabi bunların çözünürlükleri düşük. Yani telefonunuzda okuyacaksanız ideal; ama tabletiniz varsa muhtemelen çözünürlüğünüz daha yüksektir ve daha kaliteli görüntülerle oynamak isteyeceksinizdir. Dolayısıyla high-res paketlerini indirmeniz, ya da elinizdeki kurulu Visual Novel’ı kendiniz çevirmeniz gerek.

O yüzden bu kıyağımızı unutmayın ve şurada çevirilmiş Visual Novel’ların yüksek çözünürlüklü paketlerini de ekleyip keyfini çıkarmayı unutmayın.

Mesela aşağıdaki listede benim tabletimde yüklü olan novel’lar mevcut. Higurashi no Naku Koro ni, Saya no Uta ve Tsukihime. Fate/Stay Night’ı daha geçen ay tekrardan bitirdiğim için yüklemedim. Sırada Umineko var.

screenshot_00037

Ben tableti düz tutmak yerine sürekli klavyeli kılıfta tuttuğum için görüntüleri de böyle aldım; ama isterseniz düz tutarak resimleri yukarıda yazıları ise resimlerin hemen altında görerek okuyabilirsiniz.

Bir ara okumadığım novel’ları bu listeye atıp uzun yolculuklarda okuyasım var.

screenshot_00025

screenshot_00034

2 şey demişler
  1. Merhaba öncellikle bu içerik için teşekkürler. Acaba Visual Novelleri nasıl kendimiz çevirbiliriz converter ı yoksa?

    efmavmim 25 Mart '17 tarihinde | Cevapla
    • Onun için de bir tutorial vardı, vakti zamanında okumuştum; ama şimdi hatırlamıyorum. Bir bakarım tekrar, bulabilirsem buraya taşırım.

      Tanshaydar 25 Mart '17 tarihinde |

Söz uçar yazı kalır