Tanshaydar'ın Mekânı
Başka bir şey yok
Kategori: Silent Hill, Türkçe Yama

Silent Hill 2 Enhanced Edition Türkçe

Yıllar sonra (10 yıl) tekrar Silent Hill 2’ye geri döneceğim, hem de yeni bir Türkçe çeviri çalışması ile geri döneceğim aklıma gelmezdi… Ama insanın aklına gelmeyen başına geliyor.

Zamanında devartoi‘nin yaptığı Türkçe yama güncellemesinde, karakter sınırı aşıldığında pek bir eksik olmamasına rağmen bazı noktalarda ciddiyeti, bazı noktalarda da aslını korumak için yeniden bir çeviri yapmış ve yayınlamıştım, v3.0 adıyla.

Ne var ki bu yamada orjinal exe dosyasını düzenlemediğim için ana menü İngilizce kalmıştı, ve yamada hem bir iki satırı çevirmeyi unutmuş, hem de birkaç yerde ufak hatalar yapmıştım. Ayrıca tam bir Türkçe karakter desteği verememiş olmak içimde kalmıştı. Yıllar sonra tüm bunları düzeltmenin vakti geldi.

Silent Hill HD Collection mı?

Hayır. Kesinlikle hayır. Silent Hill HD Collection Konami’nin Silent Hill serisine yaptığı en büyük saygısızlık, biz oyunculara ise hakaret. Özellikle Silent Hill 2’nin HD Collection adı altında PS2 versiyonundan daha rezil bir hâlde ittirilmesi kabul edilecek gibi değil. Hele hele ara videoların baya baya çekiştirilmiş ve James’in baya bir şişmanlamış göründüğü sahneleri hatırladıkça gözlerim kanlanıyor. İsterseniz biraz hatırlayalım?

Konami, geliştiricilere “sis atma oç!” diye bağırdı herhalde?
Yorumsuz…
PS3’te karanlık ve gölge yapamıyoruz galiba?

Ben bu yazıyı yazarken Oğuz "OrtamkaoS" Tuncel isimli arkadaş da bana HD Collection fotoğrafı atmıştı. Aşırı derecede trigger olarak tekrar benzer muhabbetleri çevirdik. HD Collection bizim için yok hükmünde. Yoksa isterseniz, Comic Sans fontuyla yazılmış Silent Hill göreceğim derseniz yani, HD Collection’ı oynamaya devam edin.
Ama merak etmeyin, Konami’nin yapamadığını sıradan insanlar yaptı.


Silent Hill 2 Enhanced Edition

Nedir bu Enhanced Edition? Kendi sitesinden de görebileceğiniz gibi, Silent Hill 2’nin PC versiyonunu modern donanım ve işletim sistemleri üzerinde, daha modern şekilde oynamaya imkân veren ve sürekli güncellenen bir proje.

Bu paketteki yenilikler şöyle:

 • 16:9 çözünürlük desteği. Yani 1080p Full HD, 2K, veya 4K açıp tüm monitörü, ekranı, veya televizyonu kaplayan bir görüntü ile oynayabilirsiniz.
 • Flashlight hatalarının giderilmesi, flashlight için per-pixel lightning getirilmesi
 • Noise filter çözünürlüğünün yükseltilebilmesi ve PS2 stilinde olması
 • Hızlı geçişler (kapılar, nesneler, harita açma vs.)
 • Seslerdeki takılmaların düzeltilmesi
 • Menü seslerindeki hataların düzeltilmesi
 • Sis efektlerinin düzeltilmesi, kalitesinin arttırılması, sis yoğunluğunun arttırılması, 2D sisin geri getirilmesi
 • Draw distance (oyunun render ettiği mesafe) yükseltilmesi
 • Yüzlerde oluşan siyah noktalanmaların düzeltilmesi
 • Bazı karanlık yerlerin beyaz çizilmesi sorunun düzeltilmesi
 • Ara videoların kalitesinin yükseltilmesi ve 16:9 çözünürlüklerde doğru çalışacak hâle gelmesi (HD Collection’da herkes 20 kilo almıştı)
 • Ses efektlerinde iyileştirmeler ve hoparlörün boğulma efektinin düzeltilmesi
 • Modern donanımlarla uyumsuzluktan ötürü framerate/performans problemlerinin daha düzeltilmesi
 • Level ve modellerin bir çoğunda model, ışıklandırma, ve doku hatalarının düzeltilmesi
 • Tüm su yüzeylerinin düzeltilmesi ve gerçekten su gibi görünmesi
 • Hastanedeki malum sahnede animasyonların doğru oynaması
 • Haritanın 16:9 ekranlarda ekranın tamamını kaplaması
 • Ve daha birçok güncelleme, düzeltme, iyileştirme…

Karşılaştırmalı Ekran Görüntüleri

Yumuşak Gölgeler
Karakter Gölgeleri
Efektler
Efektler
Efektler
Sis Yoğunluğu
Işıklandırmalar
Yüksek çözünürlüklü fontlar

Türkçe Karakter Desteği

Bu arkadaşlar o kadar güzel bir iş çıkarmışlar ki, insanın oturup Silent Hill 2’yi yeni baştan oynayası geliyor. Ama tabii, bir de yenilenen bir çeviri ve Türkçe Karakter desteği olsa daha güzel olmaz mı? Ben olur diye düşündüm. Ğ ğ Ş ş İ ı gibi harfleri kullanabilmek çok daha iyi bir çeviri tecrübesi sunmamı sağlayacaktı. Arkadaşlardan yardım rica ettim ve onlar da beni kırmadılar. Ayrıca dil dosyalarını açmak için gereken aracın da yenilenmesi ve yine istediğim yardımın verilmesi ile ben de oturup özel Türkçe karakterleri kullanarak sıfırdan yeni bir çeviri yaptım.

Onu da görmek isterseniz…

Ana menü hem tamamen Türkçe, hem tarzını koruyor!
Aynı yüksek çözünürlüklü fontlar Türkçe karakter desteği ile de oyunda!

Nasıl Yüklenir?

Öncelikle elinizde bir Silent Hill 2 kurulumu olması gerekiyor. O konuda benden yardım beklemeyin. Google’a Silent Hill 2 iso falan yazarsanız zaten baya bir sonuç bulacaksınız. Toplamda da indirmesi 1.5 GB civarı. Asıl büyük dosyalar Enhanced Edition ile geliyor.

Eğer elinizde bir Silent Hill 2 varsa doğrudan projenin kendi sitesine gidiyoruz: http://www.enhanced.townofsilenthill.com/SH2/install.htm

 1. Silent Hill 2’yi kuruyoruz, kurulum sırasında Movies on Harddisk seçeneğini işaretliyoruz.
 2. Install Enhanced Executable denilen yerdeki exe’yi indirip kurduğumuz Silent Hill 2’nin exe’si ile değiştiriyoruz. Bunu bir crack olarak düşünmek yerine, dil desteği ve ek senaryonun oynanması için bir gereklilik olarak görün.
 3. Install SH2 Enhancements Module denilen yerdeki dosyayı indirip sıkıştırılmış klasörün içerisindeki dosyaları kendi kurulumumuza atıyoruz.
  ÇOK ÖNEMLİ!
  Sıkıştırılmış klasörlerdeki SILENT HILL 2 klasörü ile sizin kendi kurulumunuzun olduğu SILENT HILL 2 klasörü aynı şeyi işaret ediyor.
  Yani sıkıştırılmış klasörde SILENT HILL 2 klasörü altında ne varsa, kendi SILENT HILL 2 klasörünüze atacaksınız.
 4. Install Enhanced Edition Essential Files kısmındaki dosyayı indirip yine aynı şekilde sıkıştırılmış klasör içerisindeki dosyaları kendi kurulumunuz üstüne atın.
 5. Install FMV Enhancement Pack kısmındaki dosyayı indirip yine aynı şekilde sıkıştırılmış klasör içerisindeki dosyaları kendi kurulumunuz üstüne atın.
 6. Install IndirectSound kısmındaki dosyayı indirip yine aynı şekilde sıkıştırılmış klasör içerisindeki dosyaları kendi kurulumunuz üstüne atın.
 7. Install Audio Enhancement Pack kısmındaki dosyayı indirip yine aynı şekilde sıkıştırılmış klasör içerisindeki dosyaları kendi kurulumunuz üstüne atın.
 8. Install ReShade & Filters kısmındaki dosyayı indirip yine aynı şekilde sıkıştırılmış klasör içerisindeki dosyaları kendi kurulumunuz üstüne atın.
 9. Muhtemelen sisteminizde kuruludur ama yine de DirectX 9 SDK‘yı ve Microsoft Visual C++ 2010 Redistributable Package (x86)‘i indirip kurun. Bunlar zaten sisteminizde varsa, eminseniz, es geçin.
Bu şekilde olacak, buna dikkat edelim.

Her şeyi doğru yaptıysanız Silent Hill 2 Enhanced Edition kurulumunuz oynanmaya hazır, hayırlı uğurlu olsun. GamePad kullanmak isteyenler de yine aynı sayfanın en altındaki GamePad’ler ile ilgili kendilerini ilgilendiren dosyaları seçip indirebilir. Ben birkaç adım daha attım, oyunu Steam’e ekledim, kendi kapak fotoğrafım ile Big Picture modunda televizyonda XBox One controller ile oynuyorum.

Kurulumda bir sıkıntı yaşadıysanız, veya zor geldiyse, veya anlaşılmaz görünüyorsa, Murat Gök çok güzel bir video hazırlamış, onu da buraya ekliyorum, ellerine sağlık diyorum.

Silent Hill 2 Enhanced Edition kurulumu

Türkçe Yama

Gelelim bu yazının en önemli kısmına.
Oturup Silent Hill 2’yi sıfırdan, yeniden çevirdim. Ana menü, ayarlar, ana menü altındaki seçenekler, ve oyun içindeki tüm yazıları Türkçe karakterleri kullanarak çevirdim. Bir tek oyun içerisindeki oyunu duraklatma menüsünde Türkçe karakter kullanamadım, çünkü orada farklı bir sistem var ve exe dosyasıyla çok fazla oynamayı gerektiriyor. Bu da oyunu bozabilir, o yüzden o kısım nazar boncuğu olarak kalsın.

Silent Hill 2 Enhanced Edition için Türkçe yamayı indirin:

Silent Hill 2 Enhanced Edition Türkçe Yama
Türkçe Yama   Silent-Hill-2-Enhanced-Edition-TR-1.zip   1,8 MB   1.168   Cuma, 10.04.2020 04:16:14 | Salı, 27.10.2020 01:15:28Salı, 27.10.2020 01:15:28 1 sene ago


Son olarak, kendimce bir test yaptım; ama ola ki hata filan bulursanız, haber verin, güncelleyeyim. Artık güncellemesi de oldukça kolay.

Yeni, yine, yeniden yolun sonuna geldik.
Açıkçası Silent Hill 2 roman çevirisine geri dönüp, onu da bitirmek istiyorum artık. Dolayısıyla pek de yolun sonu değil, ha?

2007’den beri bu macerada yanımda olan herkese selam olsun!
51 şey demişler
 1. Hocam ellerine sağlık Türkçe çeviri için teşekkürler.

  Selahattin 12 Nisan '20 tarihinde | Cevapla
  • İyi eğlenceler dilerim.

   Tanshaydar 16 Nisan '20 tarihinde |
 2. Vay be. Dostum yıllar geçmiş senin forumdan yama indirip sh oynamamın üzerinden. Duygulandım inan. Bir anda aklıma geldi forum dedim ne oldu acaba, talihsizlikler yaşanmış üzüldüm. Ancak seni burada bulmak o üzüntüyü ortadan kaldırdı. Yılların anısı var bende Silent Hill konusunda. Başarılar. Kendine iyi bak.

  Frank Underwood 8 Mayıs '20 tarihinde | Cevapla
  • Güzel sözlerin için çok teşekkürler.
   Zamanında güzel şeyler yaşadık hep birlikte, önemli olan onları hatırlamak ve yâd etmek.
   Enhanced Edition bahanesiyle tekrar Silent Hill’e geri dönmek de kısmetmiş.

   Tanshaydar 21 Mayıs '20 tarihinde |
 3. Silent Hill oyunlarını hiç oynamadım, fakat oyunun çok sevildiğini biliyorum. Ve özellikle hikayesini çok seviyorlar. Ben de hazır böyle bir yama varken oyunu indirip yamayı kurdum. Açıkçası bu yama olmasa oyunu oynamazdım, çünkü oyunun sorunlu olduğunu biliyorum. Ve tüm emeğiniz için size teşekkür ederim.
  Grafiği önemseyen birisi asla olmamışımdır ve zaten arkadaşlarım her zaman bana “neden eski oyunları oynuyorsun” diye de sorar. Ben eski oyunları her zaman sevmişimdir. Eski oyunlarda aldığım hazzı, günümüz AAA oyunlarından alamıyorum. Ve ben burada “eski oyun” derken 2008 veya 2010 yapım oyunlarını demiyorum, daha eskiyi kastediyorum. Yine o yıllarda da güzel oyunlar çıkmıştı.

  Konuyu SH2 grafiklerine getiriyorum.

  Çıktığı yıla kıyaslarsak grafikleri alt düzey kalıyor ve günümüze göre artık bir “korku oyunu” olmaktan çıkıyor. Belki 2001 yılında oynayan birisi bundan korkabilirdi, ancak şu an için benim gözümde hayatta kalma-bulmaca türünde bir oyun. Kamera açıları ise biraz hayal kırıklığı, en azından ben bu kadarını beklemiyordum. Oyunu bitirmedim ama uzun soluklu oynanabilirliği bana vermedi. Bir saat oynadıktan sonra oyunu kapatmıştım. Ancak oynarken şaşırdığım bir şey var ki Silent Hill 2, bana çaresiz olduğumu iliklerime kadar hissettirdi. Ben bunu gerçekten çok sevdim ve böyle eski bir oyunun bunu başarmasını da garipsedim. Ayrıca oynarken sürekli izleniliyor, takip ediliyor izlenime kapıldım fakat neden böyle olduğuna anlam veremedim. Belki bir saatlik kısa oynama deneyimimin etkisidir.

  Oyunun atmosferlerini çok sevdiğimi belirtmek istiyorum, çok başarılı buldum. Hikayesi ise -oynadığım kadarıyla- bence çok ilgi çekici ve merak uyandırıcı. Eşimiz Mary’den bir mektup alıyoruz, “Silent Hill’deki özel yerimizde” bizi beklediği yazıyor. İşin daha da ilginci karımızın 3 yıl önce ölmüş olması. Sonra karakterimiz James, bir umutla kasabaya geliyor. Elindeki mektubun ölmüş karısından gelmediğini bile bile bu işin peşine düşecek kadar çaresiz. Çünkü ölü insanların mektup yazamayacağını çok iyi biliyor. Hikaye, Silent Hill girişindeki otoyol tuvaletinde başlıyor. Welcome to Silent Hill.

  Oynanabilirlik bana zevk vermediği için sanırım bu oyunu bitirmem uzun zaman alacak. Oynarken belli bir zamandan sonra sıkılıyorum. Beni çabuk sıkan oyunlardan. Ve bence FPS türündeki oyunlar korku hissini çok daha iyi yansıyor.
  Silent Hill için beni en çok heyecanlandıran PlayStation 5 için çıkacak yeni Silent Hill oyunu. Tabii bu söylentiler doğru çıkarsa.

  Kent Goldenberg 18 Haziran '20 tarihinde | Cevapla
  • Enteresan bir konuya değinmişsiniz.
   Bir şeyin eski olması onu sevmek ve onunla vakit geçirmek için niye engel, anlamıyorum. O zaman Rus klasiklerini okumayalım, çok eskiler. Böyle bir mantık olabilir mi?

   1995-2005 arası oyunların kontrolleri biraz sorunlu genellikle. Tank kontrol dedikleri zorlu kontroller mevcut oluyor çoğu zaman. Eski Resident Evil oyunlarında çokça mevcut. Bir tasarım kararı olarak, karakterin kontrolünün zor olmasının korku ve çaresizlik hissiyatını arttırdığı düşünülüyordu o zamanlarda. Teknik olarak sunulan imkânlar da kısıtlıydı. Draw distance, scene complexity gibi çok fazla meseleyi bu tarz kontrolleri kullanarak çözmüşlerdi. Şimdilerde ise The Evil Within ve Alien Isolation gibi karakter kontrolünün harika, ama hikâye ve çevrenin zorlu olduğu bir model daha tutarlı. Bunu akılda tutmakta fayda var. O zamanın teknolojik şartları ve oyun tasarımı birikimi ile bu zamanınkiler farklı, hem de çok farklı. Bu şartlar ve birikim o zamanda olsa, çok daha farklı ürünler ortaya çıkmış olurdu.

   Sanırım eski olan her şey ile en büyük problem bu. Günümüzde her alanda oversature olmuş durumdayız. 2001’de, piyasada pek alternatif yokken veyahut da bu türün sunabilecekleri tüketilmemişken oynasaydınız da bu eleştirilerde bulunabilecek miydiniz? 2020’ye kadar defalarca daha iyisini gördükten sonra geri dönüp “o zaman niye böyle iyi değilmiş” diye sormak başka, eleştirmek başka. Kişisel görüşüm, tüm Silent Hill oyunları bu tarz birkaç eksiğini görmezden gelip sonuna kadar oynanmayı hak ediyor. Sonuçta amaç headshot atmak, en yüksek puanı toplamak değil, ve hiçbir Silent Hill oyununda hiçbir zaman öyle olmadı (Arcade türündekiler hariç).

   Diğer Silent Hill oyunları için olmasa bile, en azından Silent Hill 2 için bir istisna tanımak gerekir diye düşünüyorum. Tabii, işin sonu her zaman zevkler ve renklerde bitiyor. Umarım oyunu bitirirsiniz, sonrasında bu muhabbeti bir tekrar ederiz, o zaman ne düşünüyor olacaksınız çok merak ediyorum.

   Tanshaydar 21 Ekim '20 tarihinde |
 4. Merhaba kral, yapmış olduğun çeviride brookhaven sonunda ve Labirent bölümündeki Maria’yı gördüğümüz kısımda eksikler var, Labirent bölümünde özellikle randomize bölüm isimleri geçiyor.

  Selahattin 22 Eylül '20 tarihinde | Cevapla
  • Çeviride birkaç yeri güncelledim; müsait vakitte güncellenmiş yama dosyasını koyacağım.

   Tanshaydar 21 Ekim '20 tarihinde |
 5. Zamanında devartoi ile birlikte derme catma ingilizceyle silent hill 2 yama çevirisi yapan birisi olarak bunca yıl sonra hala bu oyunla ilgilenen kişileri görmek güzel. Silent hill havası yaşamak isteyen arkadaşlara Netflixin fractured filmini tavsiye ederim. Silent Hill’e göndermeler var gibi geldi. Selamlar.

  Adem 21 Ekim '20 tarihinde | Cevapla
  • Zamanında o yama ile Silent Hill 2’yi Türkçe oynamştım.
   2007 Ocak ayı.
   Hazırlık okuduğum sene, dönem arası için memlekete gelmiştim.
   Güzel günlerdi.

   O zamandan beri hep Silent Hill ile ilgilenmişimdir. Gerek Silent Hill Türkiye’yi kurmam olsun, gerek diğer Silent Hill oyunları için Türkçe yamalarım olsun, hep hayatımın bir yerinde olmuştur. Aldığım kadarını geri vermeyi başardığımı düşünüyorum 🙂

   Tanshaydar 24 Ekim '20 tarihinde |
 6. Hocam merhaba, Silent Hill hiç oynamadım hikayesi için oynamak istiyorum, sizce hangi oyununu oynamalıyım. 1, 2, 3, 4 bunlar bağlantılı mı?
  İnternette araştırdım 3. oyun birinci oyunla bağlantılıymış. Sizce birinci oyunundan mı başlamalıyım, yoksa direkt maceraya 2’den mi gireyim. Çok kafam karıştı.
  Ayrıca elinizde Silent Hill’in bir kopyası varsa paylaşır mısınız, bizlerle paylaşmanız güzel olur. Herkes faydalanır. Yok banane paylaşmam, diyorsanız nereden indirmemi tavsiye edersiniz, güvenli bir kaynak var mı?

  Güvenli kaynak olarak siz paylaşır mısınız, dedim. Sebebi o yüzden.

  Kaan 5 Kasım '20 tarihinde | Cevapla
  • Güveniniz için teşekkürler 🙂

   Silent Hill 1, 3, Origins ve Shattered Memories birbirleriyle doğrudan bağlantılı. O yüzden onlardan birini oynayacaksanız 1-3-Origins-Shattered Memories şeklinde oynamak en iyisi olur.

   2, 4, Homecoming, Downpour, Book of Memories kendi başlarına oynanabilir. Yine de 4, Homecoming ve Downpour’da önceki oyunlara yönelik referanslar mevcut, o yüzden tüm oyunları çıkış sırasına göre oynamak en tatlısı olur.

   Ne var ki, Silent Hill 1 sadece PS 1’e çıktığı için grafikleri ve oynanışı çok eski, 1999 oyunu. PC’de oynamak için çeşitli emülatör paketleri var. YouTube’ta veya çeşitli sitelerde ayarları da anlatılıyor. ePSXe emülatörü ile 4K açıp oynayanlar mevcut. Oynamak zor gelirse YouTube’tan bir playthrough izlenebilir. Ben zorluğuna rağmen oynayıp, Good+ Ending‘i alıp arkada Tears Of… çalarken boğazdaki düğümü çözmek için bir sigara yakmayı öneririm.

   2 için Enhanced Edition var. Zaten bu yazının konusu o.
   3, 4 ve Homecoming’in PC versiyonları var. Homecoming 2008’de çıktığı için nispeten bugün hâlen oynanabilir. 3 zaten zamanının çok ötesinde bir PC versiyonuna sahip, bugün hâlen yeni nesil gibi 4K oynanıyor.
   Origins ve Shattered Memories PSP veya PS2 emülatörlerde oynanabiliyor.
   Downpour için Xbox 360 veya PS3 zorunlu maalesef. Book of Memories de PS Vita oyunu. Downpour ve Book of Memories olmasa da olur modunda, pek bir şey kattıkları yok maalesef.

   Silent Hill oyunlarının ISO formatını bulmak zor değil, Google’daki ilk birkaç sonuç gayet temiz. Bütün oyunları bir yere yüklemeye kalkarsam ya unuturum ya yarım kalır maalesef. Silent Hill 4 zaten GOG’ta satılır durumda, belki 2 ve 3 de gelebilir oraya. Ama en azından ilk 4 oyunun, yani Silent Hill 1,2,3 ve 4’ün ISO formatları için dediğim gibi Google’daki ilk sonuçlar temiz ve güvenilir. Canım çektiği zaman elimde bulundurmak yerine bazen yeniden indirdiğim oluyor. Zaten Silent Hill 1 abandonware olarak görünüyor. 2, 3 ve 4 de öyleydi ama 4’ü GOG’a getirdiler, ben de şaşırdım. Steam’e topluca gelseler en tatlısı olur ama yapacak bir şey yok.

   Ha, ne yapın ne edin asla HD Collection’a bulaşmayın.

   Tanshaydar 6 Kasım '20 tarihinde |
 7. Selamunaleyküm Tanshaydar kardeşim, tüm emeğin için Allah senden razı olsun, çok uğraşıyorsun helal olsun. Sana ve ailene dua ediyorum. Bundan emin olabilirsin. Şahsen seni görmedim ama anacığın ve baban hayırlı bir evlat yetiştirmiş. İyi ki varsın kerdeşim, güzel insansın. Tüm hakkını helal et. Oyunum türkçe oldu eyvallah. Çok mutlu oldum.
  Bir de Homecoming’i öneriyor musun. Steamde olumsuz yorum çok gördüm. Sen ne dersin.
  Bir de şey diyeceğim, Resident Evil 1 HD Steam’de varmış, öneriri misin. Sen ne dersin?

  Bir şey daha sorayım frıctional games oyunları haricinde başka türkçe çevirilerin olacak mı. Ve bu oyunun noveli varmış, silent hill 2 the official novel türkçe diye aratınca sen çıktın ama yarım bırakmışsın o iş ne oldu. Tüm bu konular hakkıında sen ne dersin?

  bünyamin çökelez 11 Kasım '20 tarihinde | Cevapla
  • Güzel sözlerin için çok teşekkür ederim. Ettiğin duaların kat kat fazlası senin olsun inşallah. Tüm oyunlar için de iyi eğlenceler dilerim.

   Silent Hill: Homecoming’i ben şahsen çok severim; ama biraz popülizme kurban gitti oyun. Çıkacağı zamana yakın çok fazla kişi “Ya bunu Team Silent yapmıyor bir cacık olmaz” gibisinden üstüne gitti, geliştiriciler de fanları memnun etmek için fazla kastılar. Konami de oyunu çabuk çıkarsınlar diye bastırdı. Potansiyelini tam bulamamış bir oyun, şahane bir başyapıt olma ihtimali vardı. Halbuki, tüm Silent Hill serisi oyunları arasında en karanlık hikâyeye ve en rahat oynanışa sahip oyun. Türkçe çevirisini de ben yaptım, bence bir şans vermeye değer. İndirim yakalarsan daha tatlı olur.

   Resident Evil’ler için bir şey diyemem, o seriyi de çok seviyorum ama RE1 baya eski kontrollere sahip ve oynanış açısından bulmacalar ve hikâye akışı çok çağdışı kalmış durumda. Resident Evil 2 Remake’i daha çok öneririm, ama seriye komple gireceğim dersen 1’i de oynayabilirsin. Belki öncesinde biraz videolara bakıp karar vermek daha doğru olur.

   Silent Hill 2 The Official Novel çevirisine de devam edeceğim bir ara, şimdilik farklı bir şeylerle uğraşıyorum. Oyun çevirisi işine gelince, Frictional Games meselesi biraz üstüme yapıştı, adım çıktı. Diğer oyunlar için hiçbir söz veremem maalesef. Dediğim gibi, uğraştığım farklı şeyler mevcut, onlara daha fazla vakit harcamayı tercih ediyorum.

   Tanshaydar 15 Kasım '20 tarihinde |
 8. Abi nasılsın iyi misin, ne var ne yok.

  Abi bildiğin gibi uzun süredir yeni SH oyunuyla ilgili söylentiler dolaşıyor. Sony ve Konami PS’a özel yeni SH oyunları çıkarmak istiyor. Kojima ile Sony’nin görüştükleri söyleniyor.
  Abi bu konu hakkında senin fikrini çok merak ediyorum. Çıkma olasılığı sence nedir?

  Ayrıca eski SH oyunlarını modern bilgisayarlar için yayınlanmasını görebilir miyiz. Abi biliyorsun günümüzde remake ve remasteted oyunlar çok popüler, ve her geçen gün daha popüler hale geliyor.

  Fikirlerini çok merak ediyorum.

  Mertcan 29 Kasım '20 tarihinde | Cevapla
  • Vaaaay 😀
   İlk defa çeviri işi olmadan hâl hatır soruldu 😀

   Silent Hill ile ilgili projeler konusunda neredeyse bir yıldır söylentiler dolaşıyor. Öncelikle, söylenti ile iş yapacak olsak bugünleri göremezdik. Bu konu üzerine bir yazı yazasım vardı; ama elimde bir başka sürpriz olduğu için şimdilik en fazla bu kadar paylaşabilirim: https://twitter.com/Tanshaydar/status/1333725718073794560

   Şimdi, söylentilerden bir tanesi gerçekleşti. İlk Silent Hill filminin yönetmeni Christophe Gans, yeni bir Silent Hill filmi üzerinde çalışmalara başladığını duyurdu. Bunu taa Şubat ayında yaptı. O yüzden bunu geçelim.
   Kojima bok yesin, Silent Hill’den uzak dursun. Eğer arayüzü yüz milyar tane şeyle dolu, kullanımı ve oynanışı alışılana kadar oyunun yarısı biten, 45 dakika ara video 15 dakika gameplay olan bir oyun isteseydim gider MGS‘leri PS3’ümde tekrar açardım veya Yurtiçi Kargo Simülatör‘ü oynardım.

   Sony ile Konami muhabbeti ise, PS5’e exclusive olması ve Sony Japan oyun stüdyosunun oyunu yapması üzerine bir görüşme. Şahsen Sony Japan’ın iyi bir stüdyo olduğunu ve bir Silent Hill oyununun emanet edilebileceğini düşünüyorum. Oyunun başına da Akira Yamaoka, Shinji Mikami, veyahut da orijinal oyunun ve Siren serisinin yaratıcısı Keiichirō Toyama’nın getirilmesi uygun olur. Zira daha güvenilir kaynaklar Toyama ile görüşmelerin olduğunu iddia ediyor.

   Peki projeler ne?
   Eh, bir tanesi belli olmuştu zaten, yeni bir film.
   Oyun olarak ise PS5’e exclusive yeni bir Silent Hill oyunu, veyahut da ilk oyunun remake’i gibi görünüyor. İlk oyunun remake’i çok tatlı olur; ama yeni bir oyuna da ben hayır demem. İkisi aynı anda olur mu? Yani hem yeni bir oyun, hem yeni oyunun remake’i olur mu? Sanmıyorum, yoksa sonu System Shock gibi olur, hem ilk oyunun remake’i hem de 3. oyun aynı anda geliştirilirken çok kıyaslama oldu ve biri öbürünün gölgesinde kaldı. Ekonomik intihar olur yani bu. Konami’ye ne kadar bok atarsak atalım, ekonomik açıdan oldukça akıllı ve başarılı bir firmadır.

   Dolayısıyla, şahsi fikrim, birkaç ay içerisinde Silent Hill Remake PS5 için exclusive olarak duyurulacaktır. Yine şahsi fikrime göre, seriye yeni bir oyun yapma fikrini de tartıyorlar, ama emin değiller. Aynı anda ikisini de duyururlarsa şaşırırım; ama şu anda Konami’nin seriyi emanet edebileceği kimse yok Sony Japan stüdyosu dışında. Dolayısıyla aynı anda iki oyunu geliştirmeleri de biraz zor gibi.

   Hep beraber göreceğiz.

   Tanshaydar 1 Aralık '20 tarihinde |
 9. Hocam normalde hiç yorum falan yazmam ama sizin bu güzel çalışmalarınızı görünce yazmak geldi içimden gerek gönüllü olarak çevirmeniz gerek modun kurulumuna kadar anlatmanız gerçekten çok ince ve kral hareket şimdilerde yama başına 25-30 tl gibi fiyatlar alınınca insan şaşırıyor kötülemek için söylemiyorum ama gerçekten saçma geliyor bağış yapanı anlarım ama neyse hocam kısacası emeğinizi canı gönülden takdir eder ve teşekkür ederim iyi günler dilerim 🙂

  WanDerDracken 25 Aralık '20 tarihinde | Cevapla
  • Güzel sözleriniz için teşekkür ederim.
   İyi eğlenceler 🙂

   Tanshaydar 1 Ocak '21 tarihinde |
 10. Selam abi nasılsın , iyi misin. Eline sağlık, teşekkürler.

  Abi beğeneceğini düşündüğüm bir oyun tavsiye etmek de istiyorum ayrıca. Oyunun ismi Muder House, aşagıya Steam adresini bırakıyorum
  https://store.steampowered.com/app/1064460/Murder_House/

  Ben sevdim benim için farklı bir deneyim oldu 🙂

  İlker 28 Aralık '20 tarihinde | Cevapla
  • Aleyküm selam, çok şükür iyiyim, sen de iyisindir inşallah 🙂

   Murder House’ı birkaç kere duydum, listeme aldım. Mutlaka deneyeceğim. Farklı bir deneyim sunacağını hissettiriyor zaten, o konuda katılıyorum.
   Kısmet olur da oynarsam, üzerine de bir şeyler karalayasım gelirse, bir yazıda bahsederim.

   Tanshaydar 1 Ocak '21 tarihinde |
 11. Abi merhabalar,yardım edebilirmisin yamayı kurmayı bir türlü beceremedim.

  Derman 29 Aralık '20 tarihinde | Cevapla
 12. Abi merhabalar,yardım edebilirmisin bir türlü kuramadım yamayı .

  Derman 29 Aralık '20 tarihinde | Cevapla
 13. Merhabalar, bu oyunu 15 yıl önce çok yakın bir arkadaşımla oynardık sizin blogunuzu keşfedince derhal arkadaşıma yazdım.. O zamanlar oyunu anlamak için arkadaşım var olan ingilizcesini konuştururdu ama çoğunlukla da dönüp sözlükten aratırdık. Velhasıl yaptığınız çevri harika olmuş, elinize emeğinize sağlık. Size ve kurulum tanıtımını böyle yürekten yapan Murat Gök’e çok teşekkür ederim.

  Efe 12 Ocak '21 tarihinde | Cevapla
  • Öncelikle güzel sözleriniz için teşekkürler.
   Ben Silent Hill 2’yi ilk defa 2007 Ocak ayında oynamıştım. Siz benden eskiymişsiniz 🙂
   2006’da da ilk Silent Hill oyununu oynarken sözlük karıştırırdık bir arkadaşımla, benzer tecrübeleri duymak hoş. Piyano bulmacası için “Sessiz Kuşların Hikâyesi” diye kendimiz bir çeviri yapmıştık hatta.
   Murat Gök sağolsun çok güzel bir video hazırlayarak bu tecrübeyi tamamladı. Ama tabii asıl övgüyü Enhanced Edition’ı hazırlayan ekip hak ediyor.

   Tanshaydar 22 Ocak '21 tarihinde |
 14. hocam elinize sağlık. Bir sorum olacak, elinizde silent hill ile ilgili eskilerden kalan yazı, döküman, belge vs. var mı upload edebileceğiniz? Sh yazılarını okumayı çok seviyorum da ondan sordum.

  upsteady 26 Ocak '21 tarihinde | Cevapla
 15. Elinize sağlık, çok teşekkür ederim : )

  Gordon B. 9 Nisan '21 tarihinde | Cevapla
  • İyi eğlenceler dilerim 🙂

   Tanshaydar 13 Nisan '21 tarihinde |
 16. çok teşekkürler

  flinth 24 Nisan '21 tarihinde | Cevapla
  • İyi eğlenceler 🙂

   Tanshaydar 25 Nisan '21 tarihinde |
 17. İyi günler.

  Freeman1930 4 Haziran '21 tarihinde | Cevapla
 18. İyi günler. Dostum sana bir şey danışmam lazım. Silent hill alchemilla isimli bir hl2 modu var. Ben bunu çeviriyorum. Altyazı ve bütün diğer yazılar bitti. Ama oyun içi dosylar sanıyorum ki resim formatlı. Bu dosyları nerden ve nasıl bulabilirim. Bir fikrin varmı acaba ?

  Freeman1930 4 Haziran '21 tarihinde | Cevapla
  • Vaaay Freeman, ne zamandır yoksun 😀

   Alchemilla hâlen var mı ya? Ben White Night’ı yaparken 2010’larda vardı, hatta yapan elemanla aramız iyiydi o dönem de ben mod işlerini bırakınca iletişim koptu.
   Hatırladığım kadarı ile Source ile yapıyordu, yani Half Life 2 modu olarak. Source motoruna da bakmayalı 10 yıldan fazla oldu. Source ile ilgili dokümanları filan vardır mutlaka ilgili kısma göre, hatta docompiler recompiler tool’ları filan da vardır kesin; ama dediğim gibi o kadar çok oldu ki uğraşalı, emin değilim hiç.

   Tanshaydar 8 Haziran '21 tarihinde |
  • Öncelikle sağ olasın. Sana mesaj yazdıkdan sonra dh forumdan bir arkadaş ile görüştüm. Hani şu Black mesa doku yamasını hazırlayan arkadaş ile. Sağ olsun dosyları halletti.

   Ben de senden aldığımız sh bayrağını devam ettimeye uğraşıyorum. Alchemilla çevirisinden sonra origins çevirisine geçeceğim.

   Aslında bakma bütün konularını takip ediyorum. Düzenli olarak ayda bir sitene girip bakıyorum ne yazmışsın ne yapmışsın diye. Ama yorum atmamıştım.

   Freeman1930 9 Haziran '21 tarihinde |
  • Eline sağlık 🙂
   Black Mesa da sözde çıktığında Türkçe çıkacaktı… Birileri el atmayınca, peşine düşmeyince ilerlemiyor bu meseleler pek.
   Origins ile alâkalı zamanında tüm not ve diyalogları çevirmiştim, elimde bir yerlerde olsa, belki işine yarar diye gönderirdim; ama o da yıllar öncesinde kaldı. Yedekler arasında bulabilir miyim bakayım; ama hiç sanmıyorum.

   Bir ara ne duruma gelmiş Alchemilla modu, ona da bir bakayım bu bahaneyle.
   Düzenli olarak benim de girip yazmam lazım aslında ama, başlayıp da devam ettirmediğim yazılar dağ gibi büyüdükçe gözüm korkuyor 😀

   Tanshaydar 9 Haziran '21 tarihinde |
  • Aynen kardeşim. Them and us isimli bi oyun var. 2 ay kendimiz uğraştık, açamadık. Sonunda yapımcıya facebook dahil her yerden mesaj atarak ikna ettim ve resmi olarak türkçe şu anda. Bu işleri kovalamak lazım ki bir şeyler olsun.

   Umarım originsin dosylarını bulabilirsin. Senin gibi birisi ile ( silent hillin ruhani ve daimi çevirmeni ) aynı projede ismimin geçmesinden onur duyarım.

   Freeman1930 10 Haziran '21 tarihinde |
  • 2 ay sonra dönüş yapıyor olmak da içler acısı olmakla beraber, dosyaları bulamadım. Onun yerine beni mutlu eden veya üzen başka şeyler buldum.
   Oturup Origins’i tekrar çevirmek isterdim; ama anladığım kadarı ile proje çoktan bitmiş.

   Bir de kişisel olarak milletin gelip bana “aga şu oyuna yama yapar mısın” veyahut da “sitenizde x oyununun yamasını aradım bulamadım” demesi beni üzüyor. Yeryüzüne bıraktığım tek mirsa üç beş Türkçe yama ve insanlar beni bununla hatırlayacak 🙁

   Tanshaydar 17 Temmuz '21 tarihinde |
 19. Çeviri için teşekkürler emeğinize sağlık

  Gökdeniz 27 Haziran '21 tarihinde | Cevapla
  • İyi eğlenceler dilerim 🙂

   Tanshaydar 17 Temmuz '21 tarihinde |
 20. Cok tesekkurler

  Mubariz Azimov 5 Temmuz '21 tarihinde | Cevapla
  • Rica ederim, konu Silent Hill ise her zaman 🙂

   Tanshaydar 17 Temmuz '21 tarihinde |
 21. Tansel, seni MK forumundaki Silent Hill bölümünden beri hatırlıyorum. Çeviriye henüz bakıyorum, yayınımda da oynamayı düşünüyorum. Emeğin için çok çok teşekkürler!

  pikselsu 17 Temmuz '21 tarihinde | Cevapla
  • MK forum…
   Bir dönem orada da takılmış olduğumu hatırladım şimdi, resmen nostalji oldu 🙂

   Yalnız hafızam beni yanıltmıyor ise, orada takıldığım dönemde, özellikle Silent Hill Türkiye süreci ile, nispeten daha toksik, daha sivri dilli bir insandım. Oradan hatırlayıp buraya gelip bu çeviriyi yayında kullanmaya karar vermek büyük cesaret 🙂

   Şaka bir yana, sana ve seyircilerine iyi eğlenceler dilerim.

   Tanshaydar 18 Temmuz '21 tarihinde |
 22. Silent Hill 2 bu yıl 20. yılını kutalayacak. Sizce Eylül’de bir şey duyurulur mu? 😀 İmkânsız gözüküyor ama eminim hayranlar bir şeyler beklecektir. Düşünsenize “Silent Hill 2 20th anniversary Edition” duyuruluyor, galiba bu bomba haber olurdu.

  Konami’yi boşverelim ama sizden 20 yıla özel bir yazı bekliyor olacağım 🙂 Belki bu Silent Hill aşkının nereden doğduğunu ve neden siz için bu kadar özel olduğunu anlatırsınız.

  Ve ayrıca iyi bayramlar dilerim 🙂

  Andre 23 Temmuz '21 tarihinde | Cevapla
  • Öncelikle çok aşırı geçmiş bayramın kutlu olsun. Yeni bayramlara geldik neredeyse.

   Geçtiğimiz aylardaki “çok sağlam” (!) olan söylentilere bir göz atalım:

   • Yeni bir Silent Hill oyunu yapılıyor
   • Orijinal Silent Hill oyununa remake yapılıyor
   • En az iki tane yeni Silent Hill projesi var
   • Kodumun Kojima’sı Silent Hill serisine geri dönüyor (sanki çok şey yapmış seriye şimdiye kadar)
   • Bu defa her şey kesin, yeni şeyler gelecek E3’te gelecek, E3’te gelmezse GameShow’da gelecek… Gelirse Ekim’e kadar gelecek…
   • Ivır zıvır…

   Ben sıkıldım söylenti kovalamaktan.
   Konami resmî hesabından açıklama yapar, bu meseleleri o zaman konuşuruz.

   Diğer noktada, çok farklı platformlarda Silent Hill serisi benim için neden önemli defalarca farklı farklı şeyler yazdım; ama nerelerde ne yazdım hatırlamıyorum. Blogta buna yönelik bir yazım veya yorumum var mı onu da bilmiyorum. Silent Hill Türkiye döneminden hatırlayanlar biliyor zaten de, hani özet olarak herkes kendinden bir şeyler bulabiliyor diyoruz. Kalbine dokunuyor insanın. Kahraman olmak, ödülü almak, kadını kurtarmak değil mesele. Meselen kendinle. Kendi meseleni çözmeye çalışıyorsun. Tabii bana çok kişisel yerlerde dokunan şeyler var ama onları da halka açık paylaşma niyetim yok.

   Bir ara eski oyunları tekrar oynayıp gaza gelirsem uzun uzun yazarım elbette; ama özeti bu.

   Tanshaydar 22 Eylül '21 tarihinde |
 23. Eline emeğine sağlık üstat. İlk oyununa aşık olduğum seriydi eminim ikinci oyun ondan çok daha iyidir.

  eyuhama 30 Temmuz '21 tarihinde | Cevapla
  • Valla iyi eğlenceler diyeceğim de anlamadım, seriyi ilk defa mı oynuyorsun yoksa her oyun farklı seri mi diyorsun pek belli değil.

   Tanshaydar 22 Eylül '21 tarihinde |
 24. Sadece koşmaktan başka bir şey yapmadığımız korku oyunlarından bıkmıştım, bu oyun hakkında da çok iyi şeyler duymuştum ama çok eski bir oyun olduğu için beni itiyordu ve oynaması sarmaz diye düşünüyordum. İndirip denemeye karar verdim, iyi ki de vermişim.

  Bir 2006lı velet olarak diyebilirim ki bu ne müthiş bir oyunmuş ya. 2 gündür başından kalkamadım, her şeyine bayıldım vallahi çığlık atacağım şimdi zevkten. 😀

  Seriye devam etmek istiyorum fakat nasıl ilerlemeliyim bir fikrim yok. Siz nasıl bir yön tavsiye edersiniz?

  Yama için çok teşekkür ederim, roman çevirisinin devamını da heyecanla bekliyorum. <3

  Serkan 3 Kasım '21 tarihinde | Cevapla
  • 2006’da ben de bir nevi velettim, o vakit tanışmıştım Silent Hill ile 🙂 Aşağı yukarı aynı yaşlara tekabül ediyor 🙂

   Silent Hill 2, oyun dünyasının baştacı oyunlarından biri, Enhanced Edition’ı yapan ekip en büyük övgüyü hak ediyor, benimkisi zaten hâlihazırda önceden yapmış olduğum bir çeviriyi tecrübeyle harmanlayıp yeniden uyarlamak oldu.

   İlk oyunu oynamanın çok zor olacağını düşünüyorum, belki yorumsuz bir gameplay videosu izleyip onun da hikâyesine hâkim olabilirsin, ki bence onu yap önce, sonrasında Silent Hill 3 için oyunu 16:9 çalıştıran modlar var, ki 3. oyun bugün hâlen güzel görünüyor. 3 ile devam edip dersen ki ben bu seriyi elden geçirmek istiyorum, gerisi sana kalmış artık.

   Roman çevirisini sürekli unutuyorum, bir geri döneceğim ona da 😀

   Tanshaydar 3 Kasım '21 tarihinde |

Söz uçar yazı kalır