Tanshaydar'ın Mekânı

Blog İstatistikleri

 • 332.332 tıklama
Başka bir şey yok
Kategori: Başlık, Silent Hill, Türkçe Yama

Silent Hill 2 Enhanced Edition Türkçe

Yıllar sonra (10 yıl) tekrar Silent Hill 2’ye geri döneceğim, hem de yeni bir Türkçe çeviri çalışması ile geri döneceğim aklıma gelmezdi… Ama insanın aklına gelmeyen başına geliyor.

Zamanında devartoi‘nin yaptığı Türkçe yama güncellemesinde, karakter sınırı aşıldığında pek bir eksik olmamasına rağmen bazı noktalarda ciddiyeti, bazı noktalarda da aslını korumak için yeniden bir çeviri yapmış ve yayınlamıştım, v3.0 adıyla.

Ne var ki bu yamada orjinal exe dosyasını düzenlemediğim için ana menü İngilizce kalmıştı, ve yamada hem bir iki satırı çevirmeyi unutmuş, hem de birkaç yerde ufak hatalar yapmıştım. Ayrıca tam bir Türkçe karakter desteği verememiş olmak içimde kalmıştı. Yıllar sonra tüm bunları düzeltmenin vakti geldi.

Silent Hill HD Collection mı?

Hayır. Kesinlikle hayır. Silent Hill HD Collection Konami’nin Silent Hill serisine yaptığı en büyük saygısızlık, biz oyunculara ise hakaret. Özellikle Silent Hill 2’nin HD Collection adı altında PS2 versiyonundan daha rezil bir hâlde ittirilmesi kabul edilecek gibi değil. Hele hele ara videoların baya baya çekiştirilmiş ve James’in baya bir şişmanlamış göründüğü sahneleri hatırladıkça gözlerim kanlanıyor. İsterseniz biraz hatırlayalım?

Konami, geliştiricilere “sis atma oç!” diye bağırdı herhalde?
Yorumsuz…
PS3’te karanlık ve gölge yapamıyoruz galiba?

Ben bu yazıyı yazarken Oğuz "OrtamkaoS" Tuncel isimli arkadaş da bana HD Collection fotoğrafı atmıştı. Aşırı derecede trigger olarak tekrar benzer muhabbetleri çevirdik. HD Collection bizim için yok hükmünde. Yoksa isterseniz, Comic Sans fontuyla yazılmış Silent Hill göreceğim derseniz yani, HD Collection’ı oynamaya devam edin.
Ama merak etmeyin, Konami’nin yapamadığını sıradan insanlar yaptı.


Silent Hill 2 Enhanced Edition

Nedir bu Enhanced Edition? Kendi sitesinden de görebileceğiniz gibi, Silent Hill 2’nin PC versiyonunu modern donanım ve işletim sistemleri üzerinde, daha modern şekilde oynamaya imkân veren ve sürekli güncellenen bir proje.

Bu paketteki yenilikler şöyle:

 • 16:9 çözünürlük desteği. Yani 1080p Full HD, 2K, veya 4K açıp tüm monitörü, ekranı, veya televizyonu kaplayan bir görüntü ile oynayabilirsiniz.
 • Flashlight hatalarının giderilmesi, flashlight için per-pixel lightning getirilmesi
 • Noise filter çözünürlüğünün yükseltilebilmesi ve PS2 stilinde olması
 • Hızlı geçişler (kapılar, nesneler, harita açma vs.)
 • Seslerdeki takılmaların düzeltilmesi
 • Menü seslerindeki hataların düzeltilmesi
 • Sis efektlerinin düzeltilmesi, kalitesinin arttırılması, sis yoğunluğunun arttırılması, 2D sisin geri getirilmesi
 • Draw distance (oyunun render ettiği mesafe) yükseltilmesi
 • Yüzlerde oluşan siyah noktalanmaların düzeltilmesi
 • Bazı karanlık yerlerin beyaz çizilmesi sorunun düzeltilmesi
 • Ara videoların kalitesinin yükseltilmesi ve 16:9 çözünürlüklerde doğru çalışacak hâle gelmesi (HD Collection’da herkes 20 kilo almıştı)
 • Ses efektlerinde iyileştirmeler ve hoparlörün boğulma efektinin düzeltilmesi
 • Modern donanımlarla uyumsuzluktan ötürü framerate/performans problemlerinin daha düzeltilmesi
 • Level ve modellerin bir çoğunda model, ışıklandırma, ve doku hatalarının düzeltilmesi
 • Tüm su yüzeylerinin düzeltilmesi ve gerçekten su gibi görünmesi
 • Hastanedeki malum sahnede animasyonların doğru oynaması
 • Haritanın 16:9 ekranlarda ekranın tamamını kaplaması
 • Ve daha birçok güncelleme, düzeltme, iyileştirme…

Karşılaştırmalı Ekran Görüntüleri

Yumuşak Gölgeler
Karakter Gölgeleri
Efektler
Efektler
Efektler
Sis Yoğunluğu
Işıklandırmalar
Yüksek çözünürlüklü fontlar

Türkçe Karakter Desteği

Bu arkadaşlar o kadar güzel bir iş çıkarmışlar ki, insanın oturup Silent Hill 2’yi yeni baştan oynayası geliyor. Ama tabii, bir de yenilenen bir çeviri ve Türkçe Karakter desteği olsa daha güzel olmaz mı? Ben olur diye düşündüm. Ğ ğ Ş ş İ ı gibi harfleri kullanabilmek çok daha iyi bir çeviri tecrübesi sunmamı sağlayacaktı. Arkadaşlardan yardım rica ettim ve onlar da beni kırmadılar. Ayrıca dil dosyalarını açmak için gereken aracın da yenilenmesi ve yine istediğim yardımın verilmesi ile ben de oturup özel Türkçe karakterleri kullanarak sıfırdan yeni bir çeviri yaptım.

Onu da görmek isterseniz…

Ana menü hem tamamen Türkçe, hem tarzını koruyor!
Aynı yüksek çözünürlüklü fontlar Türkçe karakter desteği ile de oyunda!

Nasıl Yüklenir?

Öncelikle elinizde bir Silent Hill 2 kurulumu olması gerekiyor. O konuda benden yardım beklemeyin. Google’a Silent Hill 2 iso falan yazarsanız zaten baya bir sonuç bulacaksınız. Toplamda da indirmesi 1.5 GB civarı. Asıl büyük dosyalar Enhanced Edition ile geliyor.

Eğer elinizde bir Silent Hill 2 varsa doğrudan projenin kendi sitesine gidiyoruz: http://www.enhanced.townofsilenthill.com/SH2/install.htm

 1. Silent Hill 2’yi kuruyoruz, kurulum sırasında Movies on Harddisk seçeneğini işaretliyoruz.
 2. Install Enhanced Executable denilen yerdeki exe’yi indirip kurduğumuz Silent Hill 2’nin exe’si ile değiştiriyoruz. Bunu bir crack olarak düşünmek yerine, dil desteği ve ek senaryonun oynanması için bir gereklilik olarak görün.
 3. Install SH2 Enhancements Module denilen yerdeki dosyayı indirip sıkıştırılmış klasörün içerisindeki dosyaları kendi kurulumumuza atıyoruz.
  ÇOK ÖNEMLİ!
  Sıkıştırılmış klasörlerdeki SILENT HILL 2 klasörü ile sizin kendi kurulumunuzun olduğu SILENT HILL 2 klasörü aynı şeyi işaret ediyor.
  Yani sıkıştırılmış klasörde SILENT HILL 2 klasörü altında ne varsa, kendi SILENT HILL 2 klasörünüze atacaksınız.
 4. Install Enhanced Edition Essential Files kısmındaki dosyayı indirip yine aynı şekilde sıkıştırılmış klasör içerisindeki dosyaları kendi kurulumunuz üstüne atın.
 5. Install FMV Enhancement Pack kısmındaki dosyayı indirip yine aynı şekilde sıkıştırılmış klasör içerisindeki dosyaları kendi kurulumunuz üstüne atın.
 6. Install IndirectSound kısmındaki dosyayı indirip yine aynı şekilde sıkıştırılmış klasör içerisindeki dosyaları kendi kurulumunuz üstüne atın.
 7. Install Audio Enhancement Pack kısmındaki dosyayı indirip yine aynı şekilde sıkıştırılmış klasör içerisindeki dosyaları kendi kurulumunuz üstüne atın.
 8. Install ReShade & Filters kısmındaki dosyayı indirip yine aynı şekilde sıkıştırılmış klasör içerisindeki dosyaları kendi kurulumunuz üstüne atın.
 9. Muhtemelen sisteminizde kuruludur ama yine de DirectX 9 SDK‘yı ve Microsoft Visual C++ 2010 Redistributable Package (x86)‘i indirip kurun. Bunlar zaten sisteminizde varsa, eminseniz, es geçin.
Bu şekilde olacak, buna dikkat edelim.

Her şeyi doğru yaptıysanız Silent Hill 2 Enhanced Edition kurulumunuz oynanmaya hazır, hayırlı uğurlu olsun. GamePad kullanmak isteyenler de yine aynı sayfanın en altındaki GamePad’ler ile ilgili kendilerini ilgilendiren dosyaları seçip indirebilir. Ben birkaç adım daha attım, oyunu Steam’e ekledim, kendi kapak fotoğrafım ile Big Picture modunda televizyonda XBox One controller ile oynuyorum.

Türkçe Yama

Gelelim bu yazının en önemli kısmına.
Oturup Silent Hill 2’yi sıfırdan, yeniden çevirdim. Ana menü, ayarlar, ana menü altındaki seçenekler, ve oyun içindeki tüm yazıları Türkçe karakterleri kullanarak çevirdim. Bir tek oyun içerisindeki oyunu duraklatma menüsünde Türkçe karakter kullanamadım, çünkü orada farklı bir sistem var ve exe dosyasıyla çok fazla oynamayı gerektiriyor. Bu da oyunu bozabilir, o yüzden o kısım nazar boncuğu olarak kalsın.

Silent Hill 2 Enhanced Edition için Türkçe yamayı indirin:

Silent Hill 2 Enhanced Edition Türkçe Yama
Silent-Hill-2-Enhanced-Edition-TR-1.zip - 10 Nisan 2020 - 1,8 MB - 258

Son olarak, kendimce bir test yaptım; ama ola ki hata filan bulursanız, haber verin, güncelleyeyim. Artık güncellemesi de oldukça kolay.

Yeni, yine, yeniden yolun sonuna geldik.
Açıkçası Silent Hill 2 roman çevirisine geri dönüp, onu da bitirmek istiyorum artık. Dolayısıyla pek de yolun sonu değil, ha?

2007’den beri bu macerada yanımda olan herkese selam olsun!
6 şey demişler
 1. Hocam ellerine sağlık Türkçe çeviri için teşekkürler.

  Selahattin 12 Nisan '20 tarihinde | Cevapla
  • İyi eğlenceler dilerim.

   Tanshaydar 16 Nisan '20 tarihinde |
 2. Vay be. Dostum yıllar geçmiş senin forumdan yama indirip sh oynamamın üzerinden. Duygulandım inan. Bir anda aklıma geldi forum dedim ne oldu acaba, talihsizlikler yaşanmış üzüldüm. Ancak seni burada bulmak o üzüntüyü ortadan kaldırdı. Yılların anısı var bende Silent Hill konusunda. Başarılar. Kendine iyi bak.

  Frank Underwood 8 Mayıs '20 tarihinde | Cevapla
  • Güzel sözlerin için çok teşekkürler.
   Zamanında güzel şeyler yaşadık hep birlikte, önemli olan onları hatırlamak ve yâd etmek.
   Enhanced Edition bahanesiyle tekrar Silent Hill’e geri dönmek de kısmetmiş.

   Tanshaydar 21 Mayıs '20 tarihinde |
 3. Silent Hill oyunlarını hiç oynamadım, fakat oyunun çok sevildiğini biliyorum. Ve özellikle hikayesini çok seviyorlar. Ben de hazır böyle bir yama varken oyunu indirip yamayı kurdum. Açıkçası bu yama olmasa oyunu oynamazdım, çünkü oyunun sorunlu olduğunu biliyorum. Ve tüm emeğiniz için size teşekkür ederim.
  Grafiği önemseyen birisi asla olmamışımdır ve zaten arkadaşlarım her zaman bana “neden eski oyunları oynuyorsun” diye de sorar. Ben eski oyunları her zaman sevmişimdir. Eski oyunlarda aldığım hazzı, günümüz AAA oyunlarından alamıyorum. Ve ben burada “eski oyun” derken 2008 veya 2010 yapım oyunlarını demiyorum, daha eskiyi kastediyorum. Yine o yıllarda da güzel oyunlar çıkmıştı.

  Konuyu SH2 grafiklerine getiriyorum.

  Çıktığı yıla kıyaslarsak grafikleri alt düzey kalıyor ve günümüze göre artık bir “korku oyunu” olmaktan çıkıyor. Belki 2001 yılında oynayan birisi bundan korkabilirdi, ancak şu an için benim gözümde hayatta kalma-bulmaca türünde bir oyun. Kamera açıları ise biraz hayal kırıklığı, en azından ben bu kadarını beklemiyordum. Oyunu bitirmedim ama uzun soluklu oynanabilirliği bana vermedi. Bir saat oynadıktan sonra oyunu kapatmıştım. Ancak oynarken şaşırdığım bir şey var ki Silent Hill 2, bana çaresiz olduğumu iliklerime kadar hissettirdi. Ben bunu gerçekten çok sevdim ve böyle eski bir oyunun bunu başarmasını da garipsedim. Ayrıca oynarken sürekli izleniliyor, takip ediliyor izlenime kapıldım fakat neden böyle olduğuna anlam veremedim. Belki bir saatlik kısa oynama deneyimimin etkisidir.

  Oyunun atmosferlerini çok sevdiğimi belirtmek istiyorum, çok başarılı buldum. Hikayesi ise -oynadığım kadarıyla- bence çok ilgi çekici ve merak uyandırıcı. Eşimiz Mary’den bir mektup alıyoruz, “Silent Hill’deki özel yerimizde” bizi beklediği yazıyor. İşin daha da ilginci karımızın 3 yıl önce ölmüş olması. Sonra karakterimiz James, bir umutla kasabaya geliyor. Elindeki mektubun ölmüş karısından gelmediğini bile bile bu işin peşine düşecek kadar çaresiz. Çünkü ölü insanların mektup yazamayacağını çok iyi biliyor. Hikaye, Silent Hill girişindeki otoyol tuvaletinde başlıyor. Welcome to Silent Hill.

  Oynanabilirlik bana zevk vermediği için sanırım bu oyunu bitirmem uzun zaman alacak. Oynarken belli bir zamandan sonra sıkılıyorum. Beni çabuk sıkan oyunlardan. Ve bence FPS türündeki oyunlar korku hissini çok daha iyi yansıyor.
  Silent Hill için beni en çok heyecanlandıran PlayStation 5 için çıkacak yeni Silent Hill oyunu. Tabii bu söylentiler doğru çıkarsa.

  Kent Goldenberg 18 Haziran '20 tarihinde | Cevapla
 4. Merhaba kral, yapmış olduğun çeviride brookhaven sonunda ve Labirent bölümündeki Maria’yı gördüğümüz kısımda eksikler var, Labirent bölümünde özellikle randomize bölüm isimleri geçiyor.

  Selahattin 22 Eylül '20 tarihinde | Cevapla

Söz uçar yazı kalır