Tanshaydar'ın Mekânı
Başka bir şey yok

White Night

2011’in En İyi Tek Oyunculu Modu

Eğer bir gün bir hastanede, hiçbir şey hatırlamadan uyansaydınız?
Neye inanırdınız? Ya da… Kime inanırdınız?…

White Night, Amnesia: The Dark Descent isimli oyunun editör araçları ile hazırlanan ve aynı oyunun kullandığı HPL2 isimli motoru kullanan bir total conversion (tam çevirim) modudur.

Bu oyun, old-school tadında bir gizemdir. Asıl olarak bir korku oyunu olması için tasarlamamış olmama rağmen, içinde ağır korku öğeleri barındırmakta; ve içerisinde çözülmeyi bekleyen düşündürücü bulmacalarıyla birlikte iyi dizayn edilmiş eski moda bir akıl hastanesinde geçmektedir. Bu oyunda David’e ne olduğunu, ne yaptığını ve oyunun adının neden “White Night” (Beyaz Gece) olduğunu bulacaksınız. Ama size söylenilenlerin, ya da gördüklerinizin gerçek olduğuna nasıl emin olacaksınız?

Bugünkü seansımıza hazır mısınız? Endişelenmeyin, zihninizi iyileştirmek için buradayım.

Çalışmalarına 2010 Aralık’ında başlayıp 2011 Ekim’inde çıkardığım bu oyun, oyuncuların kendilerini atmosfere ne derecede kaptırabileceklerini, ve yine bu şekilde hikâyeyi nasıl takip edebileceklerini anlama amaçlı bir çalışmadır. Senaryosunu kendim yazıp, yine tasarım ve programlamasını kendim yaptığım bu oyunda hikâye, etrafa dağılmış olan notlar ve diyaloglar üzerinden anlatılmaktadır.

Hikâye

David, bir gün uyandığında kendisini bir hastane odasında bulur. Geçmişine ait anıları parça parçadır, oraya nasıl ve neden geldiğiniyse hatırlamamaktadır. Bir kadın ona seslenir ve gözlerini bir doktor ofisinde açar. Kadın, kendisini Dr. Sofia olarak tanıtır ve David’e kriminal bir hasta olduğunu söyler. David bunu reddetse de, hafızası onu doğrulayamaz. Yavaş yavaş anılarını geri getirmeye çalışan David neye inanacaktır? Daha önemlisi, kime inanacaktır?
Bu hikâyenin içinde oyunun adının neden White Night(Beyaz Gece) olduğunu da bulacaksınız…

Bu oyunda tamamen kendi başıma oluşturduğum bir anlatım tarzını ön plana çıkararak sembolizm ve soyut anlatım kullandım. Hikâyeyi kavramak için tüm notları ve diyalogları çözümlemek bir yana, nerede olduğunuz, ne yaptığınız, hatta günün hangi saatinde olduğunuz bile önem arzetmekte, hemen her şey sembolik bir anlam taşımaktadır.

Oynanış

Korku türünde olan White Night, Amnesia: The Descent ile benzer mekaniğe sahiptir. FPS açısı ile oynadığımız oyunda fizik etkileşim had safhadadır. Korku öğelerinden ziyade hikâye ve bulmacalar ön plandadır.

Ödüller & Basın

Ne Dediler?

 • White Night bir favori, uzun süren bir yapım aşaması oldu ve Amnesia’ya benzemeyen yeni bir şey görmek çok güzel. – Jens Nilsson (Frictional Games)
 • Sizi son ana kadar merakta bırakacak çok iyi yazılmış, yavaşça yükselen psikolojik bir dama. – ModSentry
 • Resmen yepyeni bir oyun. – GameFront
 • …şu kadarını söyleyeyim, şahane bir mod. – the Bit Fix
 • Gördüğüm en iyi korku modlarından biri… – RockPaperShotgun
 • Merak ve gerilim yaratmakta oldukça başarılı… – Pixel Perfect
 • Mod mu, yoksa yeni bir oyun mu? – OyunGezer (Kasım 2011)

İndirme

White Night’ı oynayabilmek için Amnesia: The Dark Descent oyununa ve oyunun 1.2 yamasına ihtiyacınız var. Normal yüklemeler için rar dosyasını doğrudan redist klasörüne, Steam için C:\Program Files\Steam\steamapps\common\amnesia the dark descent klasörüne çıkarın. Türkçe dil seçeneği içerisinde mevcuttur.

White Night Full Release v1.1

Türkçe çeviri içerisinde mevcuttur.

53 şey demişler
 1. Oyunun sonunda ise ———————–

  burak 15 Ocak '13 tarihinde | Cevapla
  • Arkadaşım şaka mısın? Niye insanların içinde spoil ediyorsun?
   Ve hayır, öyle değil.

   Tanshaydar 15 Ocak '13 tarihinde |
 2. Ben daha anca oyunu denemeye fırsat buldum. Oyun hakikaten harika olmuş. Eline sağlık Tansel kardeş.

  freeman1930 29 Eylül '13 tarihinde | Cevapla
  • Beğenmenize sevindim 🙂

   Tanshaydar 29 Eylül '13 tarihinde |
 3. Tansel kardeşim sen belki hatırlamassın ama 2 sene önce merlinin kazanı ve trgamer gibi sitelere bile mesaj atmıştım reklam yapın diye. Ama gel gelelim 2 senedir daha yeni oynama fırsatım oldu. Oyun çok güzel ve silent hill den kareler görmek hoşuma gitti açıkçası. Saygı duruşu niyetinde yaptın sanıyorum ki. Yaptıkların yapacaklarının temelidir diyorum ve başarılarının devamını diliyorum. Türkiyenin oyun sektörüne (hangi oyun sektörü hacıya 😀 ) senin gibi arkadaşlar şart.

  freeman1930 29 Eylül '13 tarihinde | Cevapla
  • Hatırlıyorum elbette, Allah razı olsun 🙂

   Evet, Silent Hill referanslarının hepsi saygı duruşu ve seriyi bilenlere bir göz kırpma mahiyetindeydi.
   Yurt dışındaki sitelerden biri “Silent Hill in FPS” deyince sevinçten havalara uçmuştum.

   Yeni bir oyun yolda, geliyor, o açıdan sıkıntı yok 🙂

   Tanshaydar 29 Eylül '13 tarihinde |
 4. dostum denedim oyun yine açılmadı white_night rarındaki white_night dosyasının içindeki herşeyi amnesia exe. nin bulunduğu klasöre attım ve white_night battan açmaya çalıştım lakin white night yerine amnesia açıldı yine. :(((

  Burzum55 26 Ekim '14 tarihinde | Cevapla
  • Youtube’ta birkaç video var nasıl yükleneceğine dair, ona göz atabilirsin. Amnesia.exe, Launcher.exe ve White_night.bat hepsi aynı klasörde olacak şekilde olması lazım. Steam kullanıyorsan eğer, Steam’den tamamen çıkıp .bat dosyasını çalıştır, Steam’i kendisi açacaktır tekrar.

   Tanshaydar 27 Ekim '14 tarihinde |
 5. Hocam eline emeğine yüreğine aklına sağlık amnesia oyununa başlamak istiyordum ama bir türlü ısınamamıştım sayende başladım ve bitirdim.Bu yamanın da bir Türk tarafından yapılıyor olması gurur verici.

  Metin 29 Ekim '14 tarihinde | Cevapla
 6. Selamlar Tansel bey.Amnesia The Dark Descent Harita yapımı gibi bir video çekmeyi düşünüyormusunuz ?

  Ekrem 14 Kasım '15 tarihinde | Cevapla
 7. Benim favori youtube’rım bu oyunu oynamışsa (Markiplier) bu youn tek kelimeyle harikadır.

  Umut 16 Kasım '15 tarihinde | Cevapla

Söz uçar yazı kalır