Tanshaydar'ın Mekânı
Başka bir şey yok
Kategori: Yazılım

Bilgisayar kullanırken gözleri korumak

Göz sağlığı, bilgisayar kullanıcılarının en büyük derdidir. Heleki benim gibi saatlerce bilgisayar başından kalkmadan çalışıyor (veya oyun oynuyorsanız, aslında sadece saatlerce bilgisayar ekranına bakıyorsanız) göz sağlığınız tehlike altında demektir. Benim anti-refle gözlük kullanıyor olmam kendimi bir dereceye kadar rahat hissetmeme sebep olsa da, yine de bu iş şakaya gelecek türden değildir.

Her zaman söylenen şey, yarım saat / 45 dakikada bir PC başından kalkmak, gözleri kırpıştırmak, gerinmek gibi şeylerdir. Peki bilgisayar başında otururken vaktin nasıl geçtiğini anlayamıyorsak? O zaman sıkıntı var demektir.

Eyedefender, işte tam da bu noktada devreye giriyor. Bilgisayarınıza kuracağınız bu küçücük programcık (182 KB) ile ayarladığınız süre aralıkları ile (default=45 dakika) ekrana bir resim, bir göz egzersizi getirerek, gözlerinizi kırpmanızı, dikkatinizi yeniden toparlamanızı ve biraz nefes almanızı sağlıyor. Eh, ben kendi adıma çok memnunum. Burun kıvıracağınız bir şey sağlığınızı koruyabiliyor bazen 🙂

:: Yazılımı buradan indirebilirsiniz.

Söz uçar yazı kalır