Tanshaydar'ın Mekânı
Başka bir şey yok
Kategori: Başlık, Bilgisayar Oyunları, Türkçe Yama

Amnesia: Rebirth Türkçe Yama

Tam olarak söz verdiğim gibi olmasa da yine aşağı yukarı söz verdiğim gibi, Amnesia: Rebirth Türkçe Yama yayında.

İtiraf etmem gerekir ki, Frictional Games’in en az keyif aldığım çevirisi oldu bu. Bir kez daha “I think” çevirmem gerekirse kusacağım. Ablacım, gözünün önünde olup bitenden de mi emin değilsin? İki cümle yukarıda “eved öyle oldu” dediğin şeyden de mi emin değilsin? Bana kök söktüren A Machine For Pigs çevirisinden bile daha fazla tiksindim. İnceleme yazısı yazarken buna değineceğim.

Ayrıca, arkadaşlar, “ne zaman çıkacak” diye sorup durmayın diye gün verdim, ha verdiğim günü tuturamadım, o ayrı mesele; ama gün verdikten sonra hem yorumlarda hem farklı platformlarda saat sorma olayına girmeniz trajikomik oldu 😀 Allah aşkına ne yapıyorsunuz 😀

Saat kaçta çıkar diye soran arkadaş, beni bul yiğidim 😀

Cuma dedim, Cumartesi oldu, ne iş? Evet ben de durumdan memnun değilim. Gecikme sebebi için, eve gelemedim. Çeviri dosyaları da evdeki bilgisayarımdaydı, uzaktan erişemedim. Cuma akşamına kendini hazırlayıp oyunu oynamayı beklemiş de hayal kırıklığı yaşamış olan varsa, işten çıkarma ihtarnamemi imzalayıp insan kaynaklarına gönderebilirsiniz 😉

Şaka bir yana, daha uyku uyumadım, bu yazıyı yazıyorum. Tembellikten değil yani. Neyse.

Açıklamalar

 • Bu yama ile Amnesia: Rebirth oyununuz 100% Türkçe olacaktır.
 • Buna menüler, notlar, diyaloglar, günlükler, etkileşime geçilebilir durumlar, ve hatta üzerinde yazısı değişten tabletler bile dâhildir.
 • Oyunda hemen her yerde (tabletler hariç) ı İ ğ Ğ ş Ş gibi Türkçe karakterleri kullanabildim. Bu benden kaynaklı değil, Frictional Games’in ilk oyunlarından beri düzgün bir UFT-8 desteği ve fontu kullanmasından kaynaklı, bu konuda teşekkürü onlar hak ediyor.
 • Çeviri tamamen bana ait, Tansel Altınel / Tanshaydar, paylaşacaksanız belirtirseniz sevinirim.
 • Çeviride hatalar, eksiklikler, hatta belki çevrilmemiş yerler görürseniz haber edin, düzelteyim. Sonuçta bu yamayı sizin için yapıyorum, ben oyunu oynadım bitti.
 • Yama kurulum dosyasını bu defa başka bir programla yaptım. Eski yamalar kadar sıkıntı çıkaracağını sanmıyorum.

Ekran Görüntüleri

İndirin

Amnesia: Rebirth Türkçe Yama
AR_turkce.exe - 01 Kasım 2020 vor 1 ay - 2,0 MB - 2.547

Tekrardan yolun sonuna geldik. Güzel sözler söyleyen arkadaşlara çok teşekkür ediyorum.
Daha önce bitmiş ve yayınlamış çeviriler yerine beni bekleyen arkadaşlara da bana olan itimatlarından dolayı teşekkür ediyorum. Umarım sizlere layık bir çeviri olmuştur.

Ha, oyun çıkmasa, çeviri olmasa hâl hatır sormadığınızı da not aldım.

61 şey demişler
 1. Oyunu bitirdim. Türkçe yama için size teşekkür ederim.

  Bana göre Frictional Games’in en sıkıcı oyunuydu. Ne yazık ki bu oyunu çok sevemedim.

  Amnesia: Rebirth’in sık sık hiç özü olmayan sıkıcı mağaralarda geçiyor. DDış ortamlar harika, ama orijinalinde olduğu gibi korkunç, unutulmaz yerler nerede? Birinci oyununda unutulmaz Şarap Mahzeni veya Choir gibi heyecan verici ortamlar yerine, sıkıcı mağaradan sonra sıkıcı bir mağara daha görüyoruz.

  Bölümler arası geçişler kopuk kopuk, iyi sunulmuş güzel bir çöl ortamından sonra sık sık sıkıcı mağaralar, rüyalar ve ondan sonra birden uzay boyutu gibi bir yerde beliriyoruz. Ortamlar soldan sağa saçma sapan değişiyor. Temel olarak, biraz Amnesia havasıyla birleştirilmiş bir SOMA havası var gibi.
  Rebirth’in en büyük günahı korkutucu olmadığı gerçeği. Ortamlar ilişkilendirebileceğiniz her şeyden o kadar uzak ki, herhangi bir korku faktörünü etkili bir şekilde ortadan kaldırır. Ürkünç gerilimli anlar, Amnesia The Dark Descent’in sunduklarına kıyasla zayıf ve oldukça düşük. Canavar karşılaşmalarının tümü, sıfır gerilimi olan senaryolu kovalamacalar ve o kadar kolay kaçılabilir ki asla gerçek bir tehdit gibi hissettirmezler.

  Konu aşta çok güzel ilerlese de oldukça karmaşık bir şekilde anlatılıyor, ve kesinlikle herkesin ilgisini çekmeyebilir.

  Amnesia: The Dark Descent’in nostaljisini hissetmek istiyorsanız, o zaman denemeyin. The Dark Descent’in birkaç referansı var ama daha fazlası yok.

  Keşke bağımsız farklı bir hikaye anlatmak yerine, birinci oyunundan bir konu çıkartıp devamını veya birinci oyunun öncesini anlatan bir hikaye olsaymış.
  Örneğin Daniel’in Cezayir’de yaşadıklarını anlatan bir oyun olabilirdi.

  Tansel bey, inşallah Rebirth hakkında geniş, kapsamlı ve spoiler içeren bir inceleme yazarsınız. Düşüncelerinizi çok merak ediyorum, o yüzden sizden spoilerlı geniş anlatımıyla bir inceleme yazısı bekliyorum.

  wollstonecraft 27 Ekim '20 tarihinde | Cevapla
 2. Hay ALLAH razı olsun senden ya. Eline koluna sağlık kardeş.
  Zamanında Silent Hill Türkçe Yamalarını çok kullanmıştım Adamsın..

  Şenol 27 Ekim '20 tarihinde | Cevapla
  • Amin, cümlemizden.
   O zamanlardan kalan hâlen var mı 🙂

   Tanshaydar 6 Kasım '20 tarihinde |
 3. Yukarıda wollstonecraft adlı arkadaşa katılıyorum.

  Sonu beni biraz şaşırtsa da oyun oldukça hayal kırıklığı.

  Korku türünde ise oldukça vasat. İlk başta korkutucu geliyor ama oyun formülünü çabucak anlıyorsunuz. Bazı durumlar gerçekten gergin, ancak asla gerçek bir tehlikede olmadığınızı biliyorsunuz. Canavarların hiçbiri bir tehdit oluşturmuyorlar çünkü bu oyunda kaybetmiyorsunuz.

  Hikayesi ise karışık anlatılıyor ve berbat, tuhaf boyutlara ve medeniyetlere dayanıyor ve çok fazla uzaylı benzeri teknoloji içeriyor. Bölümler arası geçişler kopuk kopuk. Yine de ilginç bir hikaye ama Dark Descent, Penumbra serisi ve Soma’nın hikaye anlatımında daha iyi olduğunu düşünüyorum.
  Amnesia serisine bu yakışmadı. Frictional Games, Amnesia adı altında oyunu pazarlamaya çalışıyor. Frictional Games’in hiç kötü oyunu olmayacak sanırdım, yanılmışım.
  Sağlam bir deneyim, ancak çığır açan bir şey değil.

  Bazı insanlar Machine For Pigs’e “yürüme simülasyonu” demişti, peki Rebirth’in ne farkı var?

  Tansel abi inceleme yazını çok merak ediyorum. Spoiler içeren ayrıntılı bir inceleme gerçekten çok harika olur.

  Türkçe yama için sağ olun.

  Copter 28 Ekim '20 tarihinde | Cevapla
 4. Abi bir yorum yazında “Amnesia planlanırken tek oyun olarak planlandı…”, “…Frictional Games hiçbir zaman Amnesia’nın devamını planlamadığı için…” bu yazıları paylaşmışsın.
  https://i.hizliresim.com/HEtqgL.jpg

  Frictional Games neden Amensia’yı seriye dönüştürdü? Oyunu ben de pek sevemedim. Açıkçası Rebirth, on yıllık orijinalinden çok daha kötü. Ne oldu da “biz bunun devamını yapalım” dediler. Hatta birinci oyunun devamı bile değil, birinci oyunundan referansalar olsada hikaye/mekan/karakterler çok daha farklı.

  Madem Amnesia ismiyle bir oyun çıkarttın, niçin birinci oyunuyla doğrudan bağlantılı bir oyun yapmadın?
  Rebirth, birinci oyunundan çok daha farklı. Keşke konuyu biraz değiştirip farklı oyun yapsalarmış, böylece hem isminde “Amnesia” olmazdı hem de insanlar birinci oyunuyla kıyaslamazlardı.
  Frictional Games, “Amnesia” ismiyle gerçekten pazarlama stratejisi mi yapıyor? Bunu bilemiyorum, ama bildiğim bir şey varsa o da Rebirth’in ortalama sıradan bir oyun olduğu. Yukarıdaki arkadaşın dediği gibi “sağlam bir deneyim, ancak çığır açan bir şey değil” sanırım Rebirth için söylenecek en iyi cümle.

  Rebirth kesinlikle kötü bir oyun değil, ama ben dahil birçok hayranını hayal kırıklığına uğrattı. Oyunu oynarken bir noktada içimden şu cümle geçti “keşke fırsatım varken bu oyunu iade etseydim” 🙂 Tabii sonradan böyle bir düşünceye kapıldığıma pişman oldum, ama Rebirth çok daha iyi bir oyun olabilirdi. Frictional Games küçük bir şirket ve zor şartlar altında büyük bütçeli oyunlara taş çıkarır cinsten oyun piyasaya sürüyorlar. Bu şirketi desteklediğim için mutluyum. Umarım şirket ileriki yıllarda çok daha büyür.

  Birinci oyunu korku oyun türünde bir çığır açmıştı. Çoğu geliştirici Amnesia TDD’den esinlenerek/örnek alarak korku oyunu yaptı. Oyun YouTube dahil birçok platformda popüler oldu. Amnesia Dark Descent korku oyun türüne farklı bir boyut kazandırmıştı. Amnesia adı altında çıkan son iki oyun, birinci oyuna hakarettir.

  Açıkçası ben Amnesia’nın yeni oyunu ilk duyrulduğunda hikayenin Brennenburg kalesinin farklı yerlerinde geçmesini çok istedim. Brennenburg kalesi kapılarını bir kere daha bize açacağını düşündüm. Belki kalenin ilk yıllarını görürdük.
  Hatta Cezayir’de geçeceğini öğrenince Daniel’in Cezayir’de yaşadıklarnı anlatacağını bile düşündüm. Bu ben dahil birçok kişinin aklına da gelmiş.

  Abi, spoilerlı inceleme yazısı kulağa harika geliyor. Oyun hakkında yorumlarını çooooook merak ediyorum. Umarım uzuuuuunca inceleme yazısı yazarsın. 🙂 Spoilerlı yazı daha ayrıntılı/kapsamlı olur.

  Arturo 29 Ekim '20 tarihinde | Cevapla
 5. Eline sağlık.

  Cemal 31 Ekim '20 tarihinde | Cevapla
 6. Güncellemelerle uyumlu mu usta? 1.11 çıkmış mesel kursam sıkıntı olur mu? Teşekkürler.

  tanshaydarokuyucusu 1 Kasım '20 tarihinde | Cevapla
  • Yama dosyasını güncelledim, indirip kurabilirsiniz.

   Tanshaydar 1 Kasım '20 tarihinde |
 7. Merhaba yama acaba 1.20 sürümü ile de uyumlu mudur?

  ReTeR 9 Kasım '20 tarihinde | Cevapla
  • Deneyip görebilirsiniz, yoğunluktan dolayı bakamadım. Sorun varsa güncellerim.

   Tanshaydar 15 Kasım '20 tarihinde |
 8. Microsoft Edge ve Windows 10 virüs buluyor .exe olmadan dosyaları atar mısınız manual yükleyelim.

  Mert 11 Kasım '20 tarihinde | Cevapla
  • Inno Setup kullanarak yaptım kurulum dosyasını.
   VirusTotal bağlantısı.

   Microsoft Edge kullanarak indirdim. Microsoft SmartScreen bana “bu dosya sık sık exe indirilen bir yerden indirilmediği için güvenli olmayabilir” dedi. Siz ise virüs buluyor dediniz, sanırım verilen hatayı tam olarak okumadınız. Code Signing sertifikası için yıllık 500 dolara varan ücretler ödemek işime gelmiyor. Yıllardan beri Türkçe yama yapmışlığım ve yaptıklarımı buradan yayınlamışlığım var, milletin bilgisayarına virüs sokmak gibi bir niyetim olmadı hiçbir zaman.

   Başka bir tarayıcı deneyebilir veyahut da dosyaya izin verebilirsiniz.

   Tanshaydar 15 Kasım '20 tarihinde |

Söz uçar yazı kalır