Tanshaydar'ın Mekânı
Başka bir şey yok
Kategori: Bilgisayar Oyunları, Türkçe Yama

Amnesia: Rebirth Türkçe Yama

Tam olarak söz verdiğim gibi olmasa da yine aşağı yukarı söz verdiğim gibi, Amnesia: Rebirth Türkçe Yama yayında.

İtiraf etmem gerekir ki, Frictional Games’in en az keyif aldığım çevirisi oldu bu. Bir kez daha “I think” çevirmem gerekirse kusacağım. Ablacım, gözünün önünde olup bitenden de mi emin değilsin? İki cümle yukarıda “eved öyle oldu” dediğin şeyden de mi emin değilsin? Bana kök söktüren A Machine For Pigs çevirisinden bile daha fazla tiksindim. İnceleme yazısı yazarken buna değineceğim.

Ayrıca, arkadaşlar, “ne zaman çıkacak” diye sorup durmayın diye gün verdim, ha verdiğim günü tuturamadım, o ayrı mesele; ama gün verdikten sonra hem yorumlarda hem farklı platformlarda saat sorma olayına girmeniz trajikomik oldu 😀 Allah aşkına ne yapıyorsunuz 😀

Saat kaçta çıkar diye soran arkadaş, beni bul yiğidim 😀

Cuma dedim, Cumartesi oldu, ne iş? Evet ben de durumdan memnun değilim. Gecikme sebebi için, eve gelemedim. Çeviri dosyaları da evdeki bilgisayarımdaydı, uzaktan erişemedim. Cuma akşamına kendini hazırlayıp oyunu oynamayı beklemiş de hayal kırıklığı yaşamış olan varsa, işten çıkarma ihtarnamemi imzalayıp insan kaynaklarına gönderebilirsiniz 😉

Şaka bir yana, daha uyku uyumadım, bu yazıyı yazıyorum. Tembellikten değil yani. Neyse.

Açıklamalar

 • Bu yama ile Amnesia: Rebirth oyununuz 100% Türkçe olacaktır.
 • Buna menüler, notlar, diyaloglar, günlükler, etkileşime geçilebilir durumlar, ve hatta üzerinde yazısı değişten tabletler bile dâhildir.
 • Oyunda hemen her yerde (tabletler hariç) ı İ ğ Ğ ş Ş gibi Türkçe karakterleri kullanabildim. Bu benden kaynaklı değil, Frictional Games’in ilk oyunlarından beri düzgün bir UFT-8 desteği ve fontu kullanmasından kaynaklı, bu konuda teşekkürü onlar hak ediyor.
 • Çeviri tamamen bana ait, Tansel Altınel / Tanshaydar, paylaşacaksanız belirtirseniz sevinirim.
 • Çeviride hatalar, eksiklikler, hatta belki çevrilmemiş yerler görürseniz haber edin, düzelteyim. Sonuçta bu yamayı sizin için yapıyorum, ben oyunu oynadım bitti.
 • Yama kurulum dosyasını bu defa başka bir programla yaptım. Eski yamalar kadar sıkıntı çıkaracağını sanmıyorum.

Ekran Görüntüleri


İndirin

23 Nisan 2022 19:36 2 yıl önce
2 MB
10.572
AR_turkce.exe
 
Amnesia: Rebirth Türkçe Yama

Tekrardan yolun sonuna geldik. Güzel sözler söyleyen arkadaşlara çok teşekkür ediyorum.
Daha önce bitmiş ve yayınlamış çeviriler yerine beni bekleyen arkadaşlara da bana olan itimatlarından dolayı teşekkür ediyorum. Umarım sizlere layık bir çeviri olmuştur.

Ha, oyun çıkmasa, çeviri olmasa hâl hatır sormadığınızı da not aldım.


Epic Games Store Kurulumu

Eğer oyunu Epic Games Store’dan aldıysanız, ya da sırf beleş dağıttı diye yüklenip, sonra Google’a türkçe yama yazıp buraya geldiyseniz, ve Türkçe yamayı kurmayı bir türlü beceremediyseniz:

 • Yamanın Exe dosyasını yukarıdaki bağlantıdan indirin
 • Yamanın kurulumunda Steam klasörü gösteren aşamaya geldiğinizde, yamayı masaüstünde başka bir klasöre kurun.
 • Aşağıdaki ekran görüntüsünde görüldüğü üzere, sol tarafta masaüstüne kurmuş olduğunuz yama dosyaları, sağ tarafta ise Epic’ten beleşe indirdiğiniz Amnesia Rebirth oyununun klasörü var. Sol tarafta masaüstüne kurduğunuz yamadan çıkan dosyaları sağ tarafta oyunun klasörüne sürükleyip bırakın.
Amnesia: Rebirth Türkçe Yama Epic Games Store kurulum
Sol tarafta Türkçe yamayı masaüstünde bir klasöre kurduğunuzda görünen hâli, sağ tarafta ise Epic Games’ten beleşe indirdiğiniz oyunun dosyaları. Soldaki dosyaları sağa kopyalayın, yeterli olacaktır.

Yamayı kurduktan sonra altyazıları açmayı untumayın!

Ana altyazı ayarlarını açmayı unutmayın!
Geri kalan altyazı ayarlarında açıklamalara göre istediğinizi açabilirsiniz.
87 şey demişler
 1. Oyunu bitirdim. Türkçe yama için size teşekkür ederim.

  Bana göre Frictional Games’in en sıkıcı oyunuydu. Ne yazık ki bu oyunu çok sevemedim.

  Amnesia: Rebirth’in sık sık hiç özü olmayan sıkıcı mağaralarda geçiyor. DDış ortamlar harika, ama orijinalinde olduğu gibi korkunç, unutulmaz yerler nerede? Birinci oyununda unutulmaz Şarap Mahzeni veya Choir gibi heyecan verici ortamlar yerine, sıkıcı mağaradan sonra sıkıcı bir mağara daha görüyoruz.

  Bölümler arası geçişler kopuk kopuk, iyi sunulmuş güzel bir çöl ortamından sonra sık sık sıkıcı mağaralar, rüyalar ve ondan sonra birden uzay boyutu gibi bir yerde beliriyoruz. Ortamlar soldan sağa saçma sapan değişiyor. Temel olarak, biraz Amnesia havasıyla birleştirilmiş bir SOMA havası var gibi.
  Rebirth’in en büyük günahı korkutucu olmadığı gerçeği. Ortamlar ilişkilendirebileceğiniz her şeyden o kadar uzak ki, herhangi bir korku faktörünü etkili bir şekilde ortadan kaldırır. Ürkünç gerilimli anlar, Amnesia The Dark Descent’in sunduklarına kıyasla zayıf ve oldukça düşük. Canavar karşılaşmalarının tümü, sıfır gerilimi olan senaryolu kovalamacalar ve o kadar kolay kaçılabilir ki asla gerçek bir tehdit gibi hissettirmezler.

  Konu aşta çok güzel ilerlese de oldukça karmaşık bir şekilde anlatılıyor, ve kesinlikle herkesin ilgisini çekmeyebilir.

  Amnesia: The Dark Descent’in nostaljisini hissetmek istiyorsanız, o zaman denemeyin. The Dark Descent’in birkaç referansı var ama daha fazlası yok.

  Keşke bağımsız farklı bir hikaye anlatmak yerine, birinci oyunundan bir konu çıkartıp devamını veya birinci oyunun öncesini anlatan bir hikaye olsaymış.
  Örneğin Daniel’in Cezayir’de yaşadıklarını anlatan bir oyun olabilirdi.

  Tansel bey, inşallah Rebirth hakkında geniş, kapsamlı ve spoiler içeren bir inceleme yazarsınız. Düşüncelerinizi çok merak ediyorum, o yüzden sizden spoilerlı geniş anlatımıyla bir inceleme yazısı bekliyorum.

  wollstonecraft 27 Ekim '20 tarihinde | Cevapla
 2. Hay ALLAH razı olsun senden ya. Eline koluna sağlık kardeş.
  Zamanında Silent Hill Türkçe Yamalarını çok kullanmıştım Adamsın..

  Şenol 27 Ekim '20 tarihinde | Cevapla
  • Amin, cümlemizden.
   O zamanlardan kalan hâlen var mı 🙂

   Tanshaydar 6 Kasım '20 tarihinde |
 3. Yukarıda wollstonecraft adlı arkadaşa katılıyorum.

  Sonu beni biraz şaşırtsa da oyun oldukça hayal kırıklığı.

  Korku türünde ise oldukça vasat. İlk başta korkutucu geliyor ama oyun formülünü çabucak anlıyorsunuz. Bazı durumlar gerçekten gergin, ancak asla gerçek bir tehlikede olmadığınızı biliyorsunuz. Canavarların hiçbiri bir tehdit oluşturmuyorlar çünkü bu oyunda kaybetmiyorsunuz.

  Hikayesi ise karışık anlatılıyor ve berbat, tuhaf boyutlara ve medeniyetlere dayanıyor ve çok fazla uzaylı benzeri teknoloji içeriyor. Bölümler arası geçişler kopuk kopuk. Yine de ilginç bir hikaye ama Dark Descent, Penumbra serisi ve Soma’nın hikaye anlatımında daha iyi olduğunu düşünüyorum.
  Amnesia serisine bu yakışmadı. Frictional Games, Amnesia adı altında oyunu pazarlamaya çalışıyor. Frictional Games’in hiç kötü oyunu olmayacak sanırdım, yanılmışım.
  Sağlam bir deneyim, ancak çığır açan bir şey değil.

  Bazı insanlar Machine For Pigs’e “yürüme simülasyonu” demişti, peki Rebirth’in ne farkı var?

  Tansel abi inceleme yazını çok merak ediyorum. Spoiler içeren ayrıntılı bir inceleme gerçekten çok harika olur.

  Türkçe yama için sağ olun.

  Copter 28 Ekim '20 tarihinde | Cevapla
 4. Abi bir yorum yazında “Amnesia planlanırken tek oyun olarak planlandı…”, “…Frictional Games hiçbir zaman Amnesia’nın devamını planlamadığı için…” bu yazıları paylaşmışsın.
  https://i.hizliresim.com/HEtqgL.jpg

  Frictional Games neden Amensia’yı seriye dönüştürdü? Oyunu ben de pek sevemedim. Açıkçası Rebirth, on yıllık orijinalinden çok daha kötü. Ne oldu da “biz bunun devamını yapalım” dediler. Hatta birinci oyunun devamı bile değil, birinci oyunundan referansalar olsada hikaye/mekan/karakterler çok daha farklı.

  Madem Amnesia ismiyle bir oyun çıkarttın, niçin birinci oyunuyla doğrudan bağlantılı bir oyun yapmadın?
  Rebirth, birinci oyunundan çok daha farklı. Keşke konuyu biraz değiştirip farklı oyun yapsalarmış, böylece hem isminde “Amnesia” olmazdı hem de insanlar birinci oyunuyla kıyaslamazlardı.
  Frictional Games, “Amnesia” ismiyle gerçekten pazarlama stratejisi mi yapıyor? Bunu bilemiyorum, ama bildiğim bir şey varsa o da Rebirth’in ortalama sıradan bir oyun olduğu. Yukarıdaki arkadaşın dediği gibi “sağlam bir deneyim, ancak çığır açan bir şey değil” sanırım Rebirth için söylenecek en iyi cümle.

  Rebirth kesinlikle kötü bir oyun değil, ama ben dahil birçok hayranını hayal kırıklığına uğrattı. Oyunu oynarken bir noktada içimden şu cümle geçti “keşke fırsatım varken bu oyunu iade etseydim” 🙂 Tabii sonradan böyle bir düşünceye kapıldığıma pişman oldum, ama Rebirth çok daha iyi bir oyun olabilirdi. Frictional Games küçük bir şirket ve zor şartlar altında büyük bütçeli oyunlara taş çıkarır cinsten oyun piyasaya sürüyorlar. Bu şirketi desteklediğim için mutluyum. Umarım şirket ileriki yıllarda çok daha büyür.

  Birinci oyunu korku oyun türünde bir çığır açmıştı. Çoğu geliştirici Amnesia TDD’den esinlenerek/örnek alarak korku oyunu yaptı. Oyun YouTube dahil birçok platformda popüler oldu. Amnesia Dark Descent korku oyun türüne farklı bir boyut kazandırmıştı. Amnesia adı altında çıkan son iki oyun, birinci oyuna hakarettir.

  Açıkçası ben Amnesia’nın yeni oyunu ilk duyrulduğunda hikayenin Brennenburg kalesinin farklı yerlerinde geçmesini çok istedim. Brennenburg kalesi kapılarını bir kere daha bize açacağını düşündüm. Belki kalenin ilk yıllarını görürdük.
  Hatta Cezayir’de geçeceğini öğrenince Daniel’in Cezayir’de yaşadıklarnı anlatacağını bile düşündüm. Bu ben dahil birçok kişinin aklına da gelmiş.

  Abi, spoilerlı inceleme yazısı kulağa harika geliyor. Oyun hakkında yorumlarını çooooook merak ediyorum. Umarım uzuuuuunca inceleme yazısı yazarsın. 🙂 Spoilerlı yazı daha ayrıntılı/kapsamlı olur.

  Arturo 29 Ekim '20 tarihinde | Cevapla
 5. Eline sağlık.

  Cemal 31 Ekim '20 tarihinde | Cevapla
 6. Güncellemelerle uyumlu mu usta? 1.11 çıkmış mesel kursam sıkıntı olur mu? Teşekkürler.

  tanshaydarokuyucusu 1 Kasım '20 tarihinde | Cevapla
  • Yama dosyasını güncelledim, indirip kurabilirsiniz.

   Tanshaydar 1 Kasım '20 tarihinde |
 7. Merhaba yama acaba 1.20 sürümü ile de uyumlu mudur?

  ReTeR 9 Kasım '20 tarihinde | Cevapla
  • Deneyip görebilirsiniz, yoğunluktan dolayı bakamadım. Sorun varsa güncellerim.

   Tanshaydar 15 Kasım '20 tarihinde |
 8. Microsoft Edge ve Windows 10 virüs buluyor .exe olmadan dosyaları atar mısınız manual yükleyelim.

  Mert 11 Kasım '20 tarihinde | Cevapla
  • Inno Setup kullanarak yaptım kurulum dosyasını.
   VirusTotal bağlantısı.

   Microsoft Edge kullanarak indirdim. Microsoft SmartScreen bana “bu dosya sık sık exe indirilen bir yerden indirilmediği için güvenli olmayabilir” dedi. Siz ise virüs buluyor dediniz, sanırım verilen hatayı tam olarak okumadınız. Code Signing sertifikası için yıllık 500 dolara varan ücretler ödemek işime gelmiyor. Yıllardan beri Türkçe yama yapmışlığım ve yaptıklarımı buradan yayınlamışlığım var, milletin bilgisayarına virüs sokmak gibi bir niyetim olmadı hiçbir zaman.

   Başka bir tarayıcı deneyebilir veyahut da dosyaya izin verebilirsiniz.

   Tanshaydar 15 Kasım '20 tarihinde |
 9. Oyunun reklamini hic gormeden frictinal games sitesine bir gireyim dedim belki yeni bir oyun cikmistir. Rebirth u gorunce sevindim. Bide turkce ceviri deyince tabiki sagolsun Tansel Altınel cevirmis

  Fahri Guresci 30 Kasım '20 tarihinde | Cevapla
  • İyi eğlenceler dilerim 🙂

   Tanshaydar 1 Aralık '20 tarihinde |
 10. yama için çok teşekkürler. sayende frictional games oyunlarını tamamen anlayarak ve atmosfere kapılarak oynayabiliyoruz.

  oyun hakkında spoiler içeren ufak bir görüş yapacağım. oynamayanlar okumasın.

  öncelikle penumbra, amnesia the dark descent ve soma hayranı olduğumu belirterek başlayım.
  amnesia rebirth başlangıç kısmı amnesia the dark descent çakması olmuş. şu amnezi olayı ilk oyuna her ne kadar uymuş olsa da ondan sonra çıkan a machine for pigs ve bu oyuna uymamış. özellikle rebirth’te gidip TDD’deki cümlelerin aynısının kullanılması canımı sıktı ve özgün bir yapım hissini alamadım. daha önce tutmuş bir oyunlarına bu açıdan benzemeye çalışmaları olumsuz bir özellik benim için.
  oyunun giriş sekansı çok uzun ve sıkıcı sürüyor. karşımıza çok fazla not çıkıyor. bunları okumak bir işe de yaramadı bana kalırsa. çünkü oyunun karakter hikayesi, antik teknoloji temasının gerisinde kalmış. bu yüzden uçaktaki gruba ne olduğu zerre kadar umrumda olmadı hatta unutmuştum sonradan.
  oyun her açıdan penumbra, amnesia the dark descent ve soma oyunlarının gerisinde kalan bir oyun olmuş.

  buradan sonrası ise başka yere oyunu bitirir bitirmez yazdığım aklımda kalan şeyler:

  oyunu bitirdikten sonra da amnesia adını haketmediğini düşündüm. çünkü hikayenin sonunda amnezi durumuna olan bağlantısı oldukça saçma geldi bana. bu konuda a machine for pigs ile kapışır resmen. bir de başta birkaç defa korkutan ama sonradan alıştığım bir çeşit jumpscare eklemişler ki amnesia adına sürülen bir leke gibi olmuş. çünkü amnesia tamamen atmosferik korku üzerine giden bir oyun. asla jumpscare ile işi olmaz. bu oyunda ise oyunun sonuna kadar bazı durumlarda kalınca ekrana aniden yüksek sesle çıkan resimler geliyor. başta 1-2 sefer korkuttu ama sonradan fazlasıyla sinirimi bozdu.
  oyunun hikayesi de ilgi çekici değil. biraz the dark descent gibi doğaüstü, biraz da soma gibi bilim kurguya kaçmış. ikisinin çorbası gibi olmuş. ancak burada antik bir teknoloji söz konusu. karakterlerin hikayesi bu antik teknolojinin getirdiği temanın gerisinde kalmış. o ağır, yavaş, iğrenç giriş sekansında bize okuttukları notların hepsi zaman kaybıydı bu açıdan. çünkü hiçbir işimize yaramadı. amnesia the dark descent ve soma oyunlarında karşıma not çıkınca zevkle okurken, amnesia rebirth’te karşıma not çıkmasın da zaman kaybetmeyim diye düşündüm.
  oyunun korku teması ise geçici. giriş sekansından sonra kaleye vardığımızda ve ondan sonraki bazı kısımlarda evet cidden korkuttu oyun ama bu korku pek de kalıcı ve etkili değildi. yine önceki oyunlarla kıyaslıyorum. amnesia the dark descent’ta oyunun sonuna kadar yaratıklar korkutmayı başarmıştı. somada da aynı şekilde. bu iki oyunda da yaratık ses efektleri de mükemmeldi. atmosfer olağanüstü yapılmıştı. gel gelelim amnesia rebirth’e. oyunun yarısından sonra ve son çeyreğinde aynı saçma yaratık çıka çıka artık gına geldi. korkutmaktan çok can sıkıcı bir hale geldi. bu durum oyun bitse de kurtulsam şeklinde düşünmeme yol açtı.
  çaresizlik hissi ise sıfır. çünkü hamile bir kadın karakter ile oynuyoruz ve kadın sürekli bebeğiyle konuşuyor. karakterimizin biriyle konuşması da yalnızlık hissini baltalıyor. bu yalnızlık hissi baltalanarak etkisiz kalınca dolayısıyla çaresizlik duygusu hissetmedim. zaten oyunda ölmek diye bir şey de yok. yaratığa dönüşüyoruz ve kaldığımız yere geri garip bir animasyon ile dönüyoruz. bu durum kaybedecek hiçbişeyim yok şeklinde düşünmeme yol açtı. önceki oyunlarla yine kıyaslıyorum amnesia TDD ve somada yaratıktan saklanmaya çalışırken bu atmosferin basıncına dayanamayıp ESC ile oyunu durdurup soluklandığım anlar bile oluyordu. amnesia justine eklentisinde oyunu bu korkunun getirdiği psikolojiyle kapatıp ertesi gün devam ettiğim anlar oldu. amnesia rebirth’te ise şu saçma yaratık bi gitse ya da kaybolsa da ilerleyip oyunu bitirsem artık diye düşündüm.
  oyunda kırmızı et diye belirtilen ve finalde de 3 sondan birinde kullanabildiğimiz şey, amnesia the dark descent’ten çalınan bir içerik gibi hissettiriyor. bir çeşit ufak bağlantı kurmuşlar ama ben böyle bir bağlantının tembellikten kaynaklanan bir kolaya kaçma olduğunu hissettim oynarken. oyunun temasına ve genel hikayesine (final seçimi hariç) hiçbir katkısı yok çünkü.

  bu sebeplerden dolayı amnesia rebirth benim için hayal kırıklığı oldu. hayranı olduğum firma frictional games resmen gitmiş amnesia a machine for pigs’ten hallice bir oyun yapmış.
  oyunun beğendiğim az kısımlarından biri gelişmiş FPS kamerası oldu. böylece nefes alıp vermenin verdiği ekran kayması dahil, tüm vücudumuzu görüp daha gerçekçi bir deneyim yaşıyoruz. hiç yoktan iyidir…
  bir diğer beğendiğim içerik ise bulmacalar oldu. fazla uğraştırmıyorlar ama o kadar basit de değiller. özellikle çevre etkileşimi konusuyla bağdaştırılmış olması güzeldi.

  Ömer 23 Aralık '20 tarihinde | Cevapla
 11. Çeviri için teşekkürler.

  Türkçe Yama 19 Nisan '21 tarihinde | Cevapla
  • Rica ederim, iyi eğlenceler.

   Tanshaydar 19 Nisan '21 tarihinde |
 12. Hocam yama kurmama rağmen oyun türkçe olmuyor help pls

  Pennys 7 Temmuz '21 tarihinde | Cevapla
  • Yamayı masaüstünde boş bir klasöre kurup dosyaları oyunun kurulu olduğu klasöre atmayı denediniz mi?

   Tanshaydar 17 Temmuz '21 tarihinde |
 13. Merhabalar. Oyunu 09.09.2021 tarihinde türkçe yamayı kurarak oynamaya çalıştım fakat çalışmadı. Hala ingilizce görünüyor. Kendi elimle bir klasöre kurup dosyaları taşımayı da denedim fakat bu yöntem de işe yaramadı. Yardımcı olabilir misiniz? Acaba en güncel sürüm ile uyumlu değil mi?

  Eygi 9 Eylül '21 tarihinde | Cevapla
  • Merhaba,

   Yamayı en güncel sürüm için güncelledim. Tekrar indirip deneyebilirsiniz.

   Tanshaydar 22 Eylül '21 tarihinde |
 14. oyun türkçe fakat altyazılar ingilizce bu nasıl oluyor

  Moonlight 8 Ekim '21 tarihinde | Cevapla
  • Oyun Türkçe
   fakat
   Altyazılar İngilizce

   Bunu benim anlamam mümkün değil.
   Altazılar İngilizce ise oyunun Türkçe olduğunu nasıl söyleyebiliyoruz?
   Oyun Türkçe ise altyazılar nasıl İngilizce oluyor?

   Tanshaydar 9 Ekim '21 tarihinde |
 15. Hocam merhaba. Yama çalışmadı acaba güncelleme falan aldığı için midir? Önce yükleme ile yaptım olmadı. Dosyaları ayrı bir yere çıkarıp dosya yoluna kendim attım fakat yine olmadı. Nedendir acaba? Teşekkürler.

  • Evet yeni güncelleme alıp duruyor, ben de kaçıncıya güncelliyorum bilemiyorum. Yine de bir el atıyorum, bir arkadaş çok acil demiş, bekletmeyelim kendisini.

   Tanshaydar 4 Nisan '22 tarihinde |
 16. merhabalar amnesia rebirth için yamanızı az önce denedim ve çalışmadı zaman ayırıp son sürüme uygun hale getirirseniz sevinirim. sizden baska yamasını yapanda yok acil duzeltirseniz sevinirim.

  mhmmtdrmz 4 Nisan '22 tarihinde | Cevapla
  • tamam acil düzeltirim.

   Tanshaydar 4 Nisan '22 tarihinde |
  • Hocam epic games ile uyumlumudur amnesia rebirth

   Egecan 16 Nisan '22 tarihinde |
 17. Dialog bölümü çalışmadı bende. Epic Games’ten indirmiştim. Her yer türkçe fakat alt yazı hiç bir şekilde çıkmıyor.

  Emre 22 Nisan '22 tarihinde | Cevapla
  • Ayarlarda altyazıların açık olduğuna emin olun.
   Epic Games’teki oyunun klasör hiyerarşisi belki farklıdır. Dosyaları içeri atarken maps klasörünü de doğru şekilde attığınıza emin olun.
   Ayrıca Epic Games’teki oyunun sürümü ile Steam’deki sürümü aynı mı, ona da emin olmak gerekir.

   Tanshaydar 22 Nisan '22 tarihinde |
 18. merhaba. Türkçe yamayı ben de kuramadım. indirdiğimde lang main klasöründe sadece english.lang var yardımcı olur musunuz nasıl Türkçe yama yapılıyor?

  feydem 23 Nisan '22 tarihinde | Cevapla
  • Ya başka yerden indirmişsiniz, ya da yanlış şeyi indirmişsiniz.
   Bu yazıdaki indirme bağlantısındaki yama dosyasını indirip masaüstünde bir klasöre kurarak, içerisindeki dosyaları oyunun olduğu klasöre atın.

   Sırf emin olmak için gittim kendi yazımdaki dosyayı tekrar indirip kontrol ettim. Amnesia Rebirth isimli klasörün içerisinde config ve maps klasörleri var. Yani iddia ettiğiniz şeyin zerre kadar oluru yok.

   Tanshaydar 23 Nisan '22 tarihinde |
 19. Bu yamayı yapanın eline emeğine sağlık çok iyi bir çalışma olmuş harita detaylarına kadar türkçeleştirilmiş gördüğüm kadarıyla.Oyunu epic gamesten yükledim 1.4 sürümünü kullanıyorum gayet güzel çalışıyor.

  Hasan Hüseyin Acar 24 Nisan '22 tarihinde | Cevapla
 20. Eline sağlık, bir beklentiye girmeden oyunu Türkçe yaptığın için teşekkür ederim.
  Birçok sitede farklı oyunların yamaları paylaşılıyor fakat adamlar çeviriciden kopyala yapıştır yapıyor hali ile Türkçe yama indirmenin bir anlamı kalmıyor, senin yaptığın gibi tam şekilde çeviri yapanlara saygım sonsuz lakin yamayı paylaşırken neden .exe uygulaması kullanmayı tercih ediyorsun bilmiyorum, bunun için de uğraşıyorsun tamam ama benim gibi “bilinmeyen .exe” dosyalarına şüphe ile yaklaşanlar için pek iyi olmuyor mesela manuel kurulum yapabilmemiz için dosyaları ayrı paylaşabilirsin…

  Adem 27 Nisan '22 tarihinde | Cevapla
  • Öncelikle rica ederim.

   Bu yorumunuz ile beraber açıklığa kavuşturmak istediğim bir nokta var. Ben çevirmen değilim. Oyunlara Türkçe yama yapmıyorum. Geçmişte beni çok etkileyen, çok sevdiğim oyunlara, mümkün olduğu takdirde çeviri yaptım. Bunlar arasında Silent Hill oyunları ve Frictional Games’in tüm oyunları var. Sevdiğim ve etkilendiğim için, Türk insanının da bu oyunları kendi dillerinde anlayarak oynayabilmelerini istedim. İngilizcem de iyi olduğu için, çok sevdiğim bir hocamın bana söylediği “her şeyin zekatı kendi türünden olur” sözüyle paralel olarak sadece bir hayır duası bekleyerek bu çalışmaları yaptım.

   İkinci olarak da, siz, Epic Games Amnesia: Rebirth’ü beleş verdikten sonra bir google araması ile buraya gelmiş olabilirsiniz ve beni tanımıyor olabilirsiniz, ki bu da çok normal ve haklısınız.
   Ama daha Amnesia: The Dark Descent yayınlanmadan önce Frictional Games’in Penumbra serisine Türkçe yama yapmıştım. Siz bilmiyor olabilirsiniz, güvenilir bulmayabilirsiniz, sizin için şüpheli olabilir. 2009 yılında Penumbra Overture yamasını yayınladım, yani 13 yıl önce. O vakitten bu vakte yamalarım binlerce defa indirildi, bir sürü insan bu oyunları benim çevirilerimle oynadı. 13 yıldır kimsenin bilgisayarına bir zarar vermişliğim yok, böyle bir niyetim de yok.

   Exe yapmamın birkaç sebebi var.
   Birincisi elbette ki kurulumun kolay olması. Amnesia: Rebirth, PC için Steam’de yayınlandığında bir hafta içerisinde yamayı yayına sundum ve Steam’den satın alan herkes rahatlıkla yamayı kurdu. Epic Games beleş verene kadar da GOG’tan vs. alanlar zaten yamayı masaüstüne kurup dosyaları oyun dosyalarının üzerine yapıştırmayı biliyordu önceki yamalarımdan.
   İkincisi de yama kurulum sırasında, sağda solda abuk subuk kişi ve sitelerin benim yamalarımı sitemden indirip, kendi sitelerine yükleyip hit ve trafik kazanmaya çalışmasının önüne geçmek. Yamayı indiren kişi, yamayı kurarken benim adımı, sitemin ve yazımın adresini görecek. Daha şu anda bile bazı siteler benim yamalarımı indirmiş, içinden dosyaları çıkarmış, zipleyip içine kendi sitelerinin linkini koyarak benim emeğim üzerinden hit ve trafik kazanmış durumdalar. Bu da benim hoşuma gitmiyor. Çoğuna benim çalışmalarımı kaldırmaları için ricada bulunmama rağmen sadece oyunçeviri bu ricama cevap verdi.
   Üçüncüsü de, manuel kurulum yapmayı becerebilecek kadar bilgisayar bilginiz varsa, herhangi bir bilinmeyen.exe’yi de bilgisayarınıza zarar vermeden nasıl açabileceğinizi bilirsiniz demektir. Gelip de Epic’ten beleşe aldınız diye, 15 yıldır karşılık beklemeden bu işlere emek vermiş bir kişiyi töhmet altında bırakmazsınız, değil mi?

   Tanshaydar 29 Nisan '22 tarihinde |
 21. Ben sana “senin .exe dosyanda virüs var” dedim mi?
  Ben bilgisayarımda bilmediğim .exe dosyalarını açmadığım için sana bir “ricada ve öneride” bulundum, son paragrafında bana karşı atarlanmana gerek yoktu!
  15 yıldır bu işlerle uğraşıyorsun diye sana güvenecek değilim ya, zaten ben seni suçlamıyorum virüs bulaştırıyorsun falan diye; kendi kendine tribe girmişsin, .exe dosyalarını açmadığımı söyledim o kadar.
  Doğrusu oyunu beğenmedim ve sildim, olan benim zamanıma oldu…

  Adem 2 Mayıs '22 tarihinde | Cevapla

Söz uçar yazı kalır