Tanshaydar'ın Mekânı
Başka bir şey yok
Kategori: Yazılım

Code is Poetry – WordPress 2.7

Açık Kaynak dünyasına gönül vermiş, ya da en azından gönül verdiğini düşünen birisi olarak CMS sistemlerinden Joomla, WordPress, Drupal vs. gibi açık kaynak kodlu sistemler kullanır, forum yazılımı olarak da açık kaynak dünyasının en başarılı forum sistemlerinden olan SMF‘yi kullanırım. Açık kaynak dünyasında her ne kadar işlevselliği ön planda olsa da, son zamanlarda görsellik kapalı kod sistemlerini bile geçmiş durumda.

Bu yazıyı neden yazıyorum? Bir süredir bu sitenin altyapısını oluşturan WordPress’in 2.7 sürümünü bekliyor, ekran görüntülerine bakarak iç geçiriyordum. Beta‘sına güvendiğim tek yazılım Opera olduğundan, tam sürümü çıkana kadar güncellemediğim WordPress’i bu gece itibariyle güncellediğimde ağzımın birkaç karış açık kalması kimseyi şaşırtmasın. İşlevselliği bir kenara elimin tersi ile atarak yeni tasarımın muhteşemliğine hayran kaldım.

Ayrıca değişim kaydına da bakaraktan işlevselliğin yanında kullanıcıyı özgür bırakmanın da açık kaynağa yönelmemi sağlayan artılardan biri olduğunu söyleyebilirim. Proje gurubum için hazırladığım sayfada drupal kullandığımdan, yavaş yavaş o sistemi de irdeleme, didik didik etme, mıncıklama isteğim doğmuş, sistemin işleyişine hayran kalmıştım. Joomla kadar profesyonel bir çözüm sunmasa da, çok sade ve fonksiyonel olduğunu belirtmekte fayda var. WordPress’in de blog tarzından cms tarzına yavaş yavaş (hadi len, ne yavaşı, pat diye geçiyor resmen) geçiyor olması beni biraz tedirgin etse de, 3.0’ın ne gibi özelliklerle geleceğini hayal etmeye başlamadım desem yalan olur.

https://videopress.com/v/hFr8Nyar

Söz uçar yazı kalır