Tanshaydar'ın Mekânı
Başka bir şey yok
Kategori: Genel

Devin Shatsky’den İnciler 2

Bu yazı, doğrudan Devin Shatsky’nin HellDescent.com forumlarında Silent Hill emektarı Fungo’nun yaptığı belgeselvâri bir çalışmaya olan cevabıdır.

Hey Cj,

This quote from their documentary pretty much sums up our fundamental problem with these guys:

In the April 2009 issue of Nintendo Power, which is still around. Konami showed plans to release a Silent Hill game for the Nintendo Wii. We see this as nothing more than Konami making sure that a Silent Hill game is released on every console possible… since the article was released in an April issue, we can only hope that the news is nothing more than a sick April Fool’s joke. On April 6th, Konami released the official announcement, so I guess the real April Fool’s joke is that the game is actually being made.

This was their opinion BEFORE they even played Shattered Memories.

Essentially, they go into their review of the current SH games with a preconceived notion that they are not going to like the game, nor do they want to like the game. Without starting from a clean slate, or merely judging the game on it’s own merit, they choose to evaluate the game with a negative spin, and a completely non-objective opinion. In reality, they are doing themselves a disservice, as they come off as biased and overly jaded fan-boys who won’t be able to give any non-Japanese developed Silent Hill games a fair shake. As opposed to a professional reviewer who can objectively view the game for what it is, rather than basing their opinion on factors which have no bearing on the quality of the game.

Thanks,
Devin

Merhaba Cj,

Belgeselden alınan bu alıntı bu elemanların temel problemini oldukça iyi bir şekilde özetliyor:

Nintendo Power’ın Nisan 2009 sayısında, ki halen ortalıktadır, Konami Nintendo Wii için piyasaya çıkması öngörülen bir Silent Hill oyununun planlarını paylaştı. Bunu, Konami’nin mümkün olan her konsola Silent Hill oyunu çıkarma çabasından başka bir şey olmaması olarak görüyoruz… İlgili makalenin bir Nisan sayısında çıktığından mütevellit, haberin hastalıklı bir ‘1 Nisan şakası’ olmasını ummaktan başka yapabileceğimiz hiçbir şey yoktu. Ama 6 Nisan’da Konami’nin yaptığı resmi açıklama ile, asıl ‘1 Nisan şakası’nın böyle bir oyunun yapılmaya başlanılmış olması olduğunu görmüş olduk.

Bu, onların Shattered Memories’i oynamadan ÖNCEKİ düşünceleriydi.

Özellikle, şu andaki Silent Hill oyunlarına yaklaşım tarzları önceden ikna olunmuş bir şekilde oyunu beğenmeyecekleri, hatta oyunu beğenmek istemedikleri yönünde. Temiz bir durumdan başlamadan, veya oyunu kendi kıstaslarına göre yargılamadan, oyunu doğrudan negatif bağlamda ele alıyor ve kesinlikle objektif olmayan bir tutum sergiliyorlar. Gerçekte ise sadece kendilerine zarar veriyorlar, ki Japonlar tarafından yapılmamış hiçbir Silent Hill oyununa adil bir yaklaşım sergileyemeyecek kadar taraflı/önyargılı ve fazlasıyla zevksizleşmiş ‘fan-boy’lar olarak vaki oluyorlar. Oyunun ne olduğunu objektif bir şekilde yargılayabilecek profesyonel bir oyun eleştirmeninin tam aksine, fikirlerini oyunun kalitesi ile hiçbir alâkası olmayan faktörlerin üzerine inşa ediyorlar.

Teşekkürler,
Devin.

Söz uçar yazı kalır