Tanshaydar'ın Mekânı
Başka bir şey yok
Kategori: Yazılım

Hayat Kurtarır: Eclipse UnDelete

Başlığın Eclipse olduğuna bakmayın, aslında sıkı bir Netbeans kullanıcısıyımdır; ama endüstri standartları ve şartları bazen beni Eclipse kullanmaya itiyor. Ben de nedir bu menem şey diyerekten bu dönem projemi Eclipse ile yazmaya karar verdim ki, iyice hakim olayım bu IDE‘ye.

Uzun süre kullandıktan sonra halen Netbeans’in daha iyi olduğuna inanıyorum. Ne var ki, geçen akşam projede önemli bir dosyayı kazayla (nasıl olduğunu sormayın, o başka bir yazı konusu olur!) sildiğimi farkettiğimde yedek almadığımı farkettim. Sıfırdan yazmanın saatlerimi alacağı dosyayı ne yapar geri getiririm diye düşünürken “acaba” dedim, “acaba bu Eclipse denen zıkkımın undelete özelliği var mıdır?”. Hemen bir google araması patlattım tabi ben de.

Saatlerce arayanlar mı dersiniz, NTFS’den geri çekmeye çalışanlar mı… Tabi ben bunları denemeden önce kolay yöntem var mı diye baktığım için, kolay yöntemi de buldum. Meğer bu zavazingonun undelete diye bir özelliği varmış. Proje listesindeki klasörün üzerine sağa tıklayıp Restore from Local History dediğinizde size yığınla dosya veriyor. Anında sildiğim dosyayı seçip işlemi yaptım ve dosyam kollarıma geri döndü.

Ufak bir araştırma ile bu özelliğin Local History adıyla Netbeans’te de olduğunu gördüm (olma mı yaa). Hangisinin daha önceden bu özelliği eklediğini bilmiyorum; ama Netbeans bu özelliği 6.0 sürümü ile birlikte getirmiş.

Söz uçar yazı kalır