Tanshaydar'ın Mekânı
Başka bir şey yok
Kategori: Yazılım

IMEI Kilitlenmesi

default_imei IMEI muhabbetini bilmeyeniniz yoktur. Hani şu mobil cihazlar için uluslararası kimlik olayı. Hani şu BTK’nın yapılacak onca iş varken, onlarla uğraşmak yerine iki gıdım daha fazla vergi alacak diye uğraşmayı seçtiği olay. O işte.

Yurtdışından telefon alanınız, getireniniz var mıdır bilemiyorum. Daha birkaç ay önce iş yerindeki bir arkadaşım, sırf daha ucuza gelecek diye Ayfon 5’i İngiltere’den getirtmişti. Bir ay sonra IMEI kilitlenen telefonun kaydını yapabilmek için pasaport bulmak, kaydını yaptırmak gibi işlemlerin peşinde koşturdu durdu. Faturanın üzerine olduğu kişi, pasaportun sahibi derken iş uzadı da uzadı, normalde daha ucuza gelmesi gereken Ayfon, neredeyse aynı fiyata; ama çok daha meşakkatli hale geldi. Her neyse.

Bir gün, ofiste çalışırken, patron başka bir firmadan yetkili bir arkadaşı getirir, “Tanselcim, Cem beyin bir PHP uygulamasına ihtiyacı var” der. Ben de balıklama atlar ve ayrıntıları alınca olayı incelemeye başlarım. Sonrasında bakarım ki, elimde uygulamanın iletişimde bulunacağı cihaz olması lazım ki, var olanı test edip üzerine yeni bir şeyler eklediğimde test edebileyim. Bir hafta sonrasında cihaz elime geçer.

Cihaz, bir sim kart ile çalışmakta ve hem GSM operatörü üzerinden internete bağlanmakta, hem de GPS’i sayesinde lokasyon verisi sağlayabilmekte. HTTP Post Request ile veri alışverişi yapıp anlık takip yapabilmem gereken cihaz elime geçer geçmez, RS232 ile bilgisayara bağladık, gerekli ayarları yaptık; ama sonuç hüsran. CPanel’den gelen isteklere bakıyorum, yok, aletin kendi state’lerine bakıyorum, yok. Bağlanmıyor internete.

VPN ayarlarını değiştirmeyi mi denemedik, kontörü bitmiştir deyip kontör almaya çalışırken faturalı olduğunu mu görmedik, kendi sim kartlarımızı mı takmadık… SMS bile atmıyorsa bu alet, sim kart bağlantısı kurulmuyor, GSM opöeratörü bizi sallamıyor herhalde dedik ve bir köşeye attık.

Yazdığım üç beş satır kod depomda yerini aldı; ama cihazı web browser üzerinde canlı takip edebileceğim, networked controller sistemini yapamamak da içimde kaldı.

Birkaç gün öncesinde ise kendi işime bakarken, cihaz tozlu köşesinden kaldırıldı ve muhabbeti açıldı.
“Cem bey biz bunu çalıştıramadık, bizde mi hata var, cihaz mı sıkıntılı, bilemiyoruz ama iki gün uğraştıktan sonra bıraktık.”
“Cihazın IMEI’i kilitlenmiş.”
“?!!…? Nasıl yani? Bu muydu sorun?”

Cihaz, Almanya’dan bir sunum sonrasında çantaya atılmak suretiyle geldiği için, ve GSM operatörü kullanan bir cihaz olarak IMEI kaydı zorunlu olduğu için, ve bu IMEI ülkeye giriş sırasında BTK tarafından kaydedilmeyecek bir IMEI olduğu için (telefon değil), sadece fatura yöntemiyle distribütör üzerinden fatura ile giriş yaptığında IMEI kaydı alınabileceği için… IMEI kilitlenmiş.

Teknolojinin kendisi, başka teknolojilerin düşmanı oluyor bazen de… biz niye okuyoruz ki acaba diye düşünmüyor değilim. Bürokrat olmak varmış aslında.

2 şey demişler
  1. eee 1 saat okuduk ne oldu yani? Ne anlatıyor bu yazı şimdi ? Konunun özü imei değil de hırsızlık yapmayın olmuş. Birde kıllattıra kıllattıra yazmışsınız sanki olaya çözüm bulmuşsunuz gibi.

    90 15 Ağustos '15 tarihinde | Cevapla

Söz uçar yazı kalır