Tanshaydar'ın Mekânı
Başka bir şey yok
Kategori: Havadan Sudan

Kadından Coder Olur mu?

Ben de bir zamanlar hanım arkadaşlarımızın kod yazmak, elektronik işlerle uğraşmak gibi işleri asla beceremeyeceğini düşünen biriydim. Şimdi halen öyleyim; bana göre herhangi bir elektronik aksamdan uzak durmalılar. Bu işi başaran bir kız var ise biz ondan uzak durmalıyız.

Tabi bu düşüncem Assassin’s Creed isimli oyunun proje lideri olan hanım ablamızı, yani Jade Raymond‘u tanıyanca tam olarak 180 derece değişti. Az bir arama ile google üzerinde mankenvarî resimlerini gördükten sonra genel kanım değişti (Tabi hanım ablamızın gülümserken 32 dişini göstermeye çalışması beni biraz ürküttü). Assassin’s Creed gibi sağlam kodlama gerektiren bir oyunun Proje Lideri olması, karşı cinsin bu işi de benden iyi yaptığı kanısına soktu beni, uzun süre psikolojik bunalımda gezdikten sonra, dün akşam dönmüş olan bir geyiği gördüm ve içim rahatladı.

Bu geyik, Murat Çileli isimli programcı abimizin (ayrıca yazılım şirketi vardır, ve ayrıca İstanbul-Hikâyeleri isimli oyunun programcısıdır) Başarısız Bir Hack Öylüsü isimli blog girdisinde “Değil keylogger yazmak; iki satır kodu bir araya getirebilen bir hatun görmedim şimdiye kadar…” sözü üzerine, ki sonuna kadar katılıyorum, başlamış geyiği aynen buraya aktarıyorum.


Şuna bir bak istersen: http://images.google.com.tr/images?hl=tr&q=Jade+Raymond&btnG=G%C3%B6rsellerde+Ara&gbv=2 🙂


Assassin’s Creed oyununun programcısı…

Ya erkek arkadaşlarına yaptırmıştır ya da oradan buradan arakladığı kodları;

– “Yaaa maaykıılll bi baksanaaaee buffer overflow diyooooo buuuueeeee :(”

– “Kompayll etimmm ama çalışimyuuu :((((”

benzeri kadınsılıklarla çevresindeki erkeklere yaptırmış olma ihtimali yüksektir.

Kadınları beceriksiz olmakla itham etmiyorum. Kadınlardan çok iyi birer senaryo, roman, şiir yazarı olabilir.

Hatta kadınların içsel zekaları daha ağır bastığından sanatsal yönden verimlilikleri erkeklerden daha fazla olabilir.

Ne var ki elektronik eşyalardan ve üzerinde düğmeler bulunan bütün aletlerden uzak dursunlar. Otomobil dahil…


Yapma şimdi… 🙂 Jade Raymond dışında ki tüm kadınlara ne dersen de ama Jade Raymond’a deme 🙂 Sıkı bir hayranıyım :s Bundan 1 yıl öncesine kadar bir Fan sitesi açmıştım ona. Kendi hakkında o kadar bilgi, resim, video vs. topladım ki tüm zamanım Jade Raymond’u düşünmekle geçiyordu. İnanın Jade Raymond’ın arkadaşlarından daha fazla tanıyor oldum onu Ubisoft’un Assassin’s Creed resmi forum sayfasında geçirdiğim vakitlerse cabası…


Tabi Jade Raymond’u Sienna Guillory gibi hayallerimin kadını haline getirecek kadar sempatik bulmadım; ama son mesajı yazan arkadaş anlaşılan öyle buluyor. Ha bu arada, ortadaki mesajın olayın tüm gizemini açığa çıkaran mantığı, çok basit bir mantık olmakla birlikte, biz erkeklerin milyonlarca satırı bir araya getirsek de, bir kadınsı hareket karşısında iki kelimeyi bir araya getiremeyen varlıklar olduğunu da apaçık gösteren bir delil.

Sonuç?
Kadınlar iki satır kodu bir araya getiremez; zaten şekil a’da da belli olduğu gibi ihtiyaçları yoktur.

Son bir not; umarım bunu proje arkadaşlarım görmezler, çünkü 5 kişinin 3’ü kız. Son girdim bu olmasın 😛

Ha bu arada, overflow nedir bilmeyen hanım arkadaşlarımız buraya bakabilirler.

Söz uçar yazı kalır