Tanshaydar'ın Mekânı
Başka bir şey yok
Kategori: Kitap

Kayıp Kromozom – Vedat Çelik

kapaksonsKayıp Kromozom, son dönem Türk yazarların meylettiği politik-fantastik-kurgu türünün örneklerinden biri. Metruk gibi, standart dışı boyutlarıyla dikkat çekiyor. Nisan 2009 yılında çıkmış olmasına rağmen ancak geçenlerde edinebildim. Geç olsun da güç olmasın 🙂

Buraya sadece bahsetmeye değer bulduğum kitapları (klasik eserler dışında tabi) yazdığımı da belirtme gereği duyarak biraz konudan bahsedeyim. Kitapta, ölümsüzlük peşindeki insanoğlunun bilimin son imkânlarını kullanarak yaptığı araştırmalar, bunların devletler muvazenesindeki yeri, gizli örgütler, kötü güçler ve pek tabi iyi olanı oldurmaya çalışanlar var. Eskiden büyü ve simya ile gerçekleşen ölümsüzlük arayışı, artık bilimin ilerlemesiyle çeşitli alanlara yayılır. Kayıp Kromozomsa, insanı ölümsüzlüğe götürecek, hastalık, acıkma, yaralanma gibi her türlü aciziyetten kurtaracak anahtardır. Yalnız, bu güç, herkes tarafından iyiye yorulmamakta, bazı güçler kaos ortamını yöneterek bundan rant sağlama peşindedir. Dar bir karakter çevresinde, dinler arası diyalog, ölümsüzlük, kültürler veya ‘medeniyet çatışması’, eğitim, erdemler ve ahlakî değerler sorgulanırken; karakterler de hayatta kalma veya doğru olanın peşinden koşma çabasındalar. Biraz dinler tarihi, biraz medeniyetler çatışması, biraz politika, biraz da komplo teorisi…

Ekleme: Kitabın bir tanıtım videosu da varmış…

Teori çok güzel; ama Dan Brown ve Orkun Uçar okuduktan sonra, olay kurgusunun vasat olduğunu söylemek zorundayım. En başta çok ağır başlayan tempo, kitabın ortalarına yakın bir yerde belli bir ritim tuttursa da, sonrasında çok geniş boşluklar bırakıyor. Genellikle diyaloglar üzerinden ilerleyen hikâyede betimlemelere fazla yer verilmemiş desem çok ayıp olacak. Kitapta ara ara akademik bilgi verilirken, ara ara da özel mekân tanıtımları yapılmakta. Tabi bu tanıtımların çok ayrıntılı olduğunu söyleyemeyeceğim; ama yine de yeterli. Karakterlerin ise çok derinliği yok. Kimin nasıl tepki vereceğini, nasıl tutum sergileyeceğini az çok anlasanız da, bir Eşref Kapılı‘yı 40 yıldır tanıyormuş gibi tanımıyorsunuz Serhat‘ı. Yine de hikâye bu türü sevenlerin hoşuna gidebilir.

Buraya kadar yazılanların hepsi yalan…
Kurgu sönük, çünkü politik-fantastik-kurgu türünde gözükse de tamamen eleştirel, eğitsel bir kitap bu. Ön plandaki olaylar kurgusu, arkada anlatılan, verilmeye çalışılan için sadece bir kılıf, ve de çok yetersiz bir kılıf. Öyle ki, yazar bir yerde hikâyeyi anlatmayı bırakıp, fikirlerini, düşüncelerini olması gerektiği dilde veriyor. Karakterlerin konuşmaları, onlar meclisinin ifadeleri, Kayıp Kromozom’u arayanların düşünceleri… Hepsi de ayrı ayrı eleştiri ve fikir içeriyor. Yazarın tüm dünya görüşü ve fikirlerinin İslâm temelli olduğu gayet aşikârken, en koyu materyalistlerin bile kabul etmek zorunda olduğu gerçekleri çok yalın bir dille veriyor. Tabi bu birkaç “gerçek” dışında, geri kalan tüm ifadeler “yanlı” sayılabilir, yazara “yobaz” etiketi giydirilebilir, kitap “roman zannedilerek” hikâye anlatımı beğenilemeyebilir… Kısacası kimileri kaale alırken, kimileri bir köşeye atabilir.
Benim içinse, kesinlikle okunması gereken bir kitap.

Kısacası, son aylarda okurken altını en çok çizdiğim kitap oluyor Kayıp Kromozom…


Kitaptan altını çiziktirdiğim birkaç yer:

– “Eğitim ezberlemek değildir. Eğitim; bir davranışı kazandırma sürecidir.
– “Her kuşağın temel görevi; sonraki kuşağı her açıdan kendisinden daha iyi seviyeye getirmektir.
– “Peki, hangi değerleri kazandırmalıyız bu hamura? Nedir verilmesi gereken değerler? Halkların kardeşliğine inanmak mı? Yoksa vatanını, milliyetini her şeyden üstün tutmak mı? Veya Atatürk’ü sevmek mi? Ya da dinini bilmek ve ona bağlılık? Sanırım herkesin isteği farklı. Bizi doğruya götüreceklerin başında ‘gerçeğe saygı’ gelir. Gerçeğe saygısı olan bir toplumda sevilmesi gereken sevilir, inanılması gerekene inanılır, neye bağlı olmanız gerekiyorsa ona bağlı olunur.
– “…İşte siz, böyle garip bir anlayışa sahipsiniz. 50 milyondan fazla insanın ölmesine, yüzlerce milyonun sakat, yetim, aç kalmasına sebep olursunuz; ama sonra her şeyi tek bir ismin üzerine fatura der ve sıyrılırsınız…
– “…Diğer taraftan, biz sizin öğretilerinize, inançlarınıza yönelik bir çok şeyi bilirken, siz neden İslamiyet’i insanların tanımasına izin vermiyorsunuz?
– “Ölüme karşı tedbir almak ayrıdır, ölümsüzlüğü aramak ayrı.
– “…Eğer bir konuda mevcut durumdan ciddi şekilde kâr sağlayan, devletlerden bile büyük örgütler varsa, onların bilimsel gelişmeleri ancak işlerine gelen konularda olur.
– “…Dinler arası diyalogda amaç, bir orta yol bulmak ya da bir sentez oluşturmak kesinlikle olmamalıdır … Dinler arası diyalogda amaç; dünyadaki bütün insanların, bütün dinleri gerçek anlamda tanımalarına izin vermek şeklinde olmalı.
– “… Kaostan doğan düzen. Ortalık her karıştığında, bu karışıklığı hazırlayanlar kazandı…
– “Mükemmel ışığın, mükemmel görüş sağlayacağını düşünmek mantıklıdır ama öyle olmaz. Mükemmel ışık, göz kamaştırır, görmez oluruz.
– “Bu dünyada birçok insan, hayatı boyunca gerçekte yaşanmamış bir çilenin yasını tutuyor.


KitapYurdu.com üzerindeki yorumları da okumanızı tavsiye ederim.

8 şey demişler
 1. Bu kitabı aylar önce ilk çıktığında okumuştum ve gerçekten de çok beğenmiştim. Kitabı almama sebep olansa internet sitesinde gördüğüm videolu tanıtımdı.

  http://www.kayipkromozom.com/

  Sitedeki tanıtım videosunu yaptığınız bu detaylı kitap değerlendirmesine eklenmesinin yazınızın tadını arttıracağını düşünüyorum.

  Saygılarımla

  F. Ahmet Öz

  F. Ahmet Öz 7 Kasım '09 tarihinde | Cevapla
 2. Kitabın tanıtım videosunu bugün izledim, yani bitirdikten baya sonra. Fena olmamış; bir kitaba bir video tanıtımı yapmak ilginç bir fikir.

  Videoyu ekledim, hatırlatma için teşekkürler.

  Tanshaydar 7 Kasım '09 tarihinde | Cevapla
 3. Bu kitabı nasıl bu kadar geç fark ettim gerçekten de çok şaşırdım. Muhteşem ötesi bir kitaptı. Bence herkes ama herkes bu kitabı okusun.

  Rasim Dağkılıç 27 Kasım '09 tarihinde | Cevapla
 4. Kitap yazarı Sn. Vedat Çelik tüm dünyada yaşanan gizli bilgilerden kitapta bahsediyor. Yazarın kitapta neredeyse bahsetmediği çok az bilgi var. Bir nevi gerçekleri ortaya çıkartmak olmuş. Kitabın en sonra sözü olarak beliritiği bilgide benim için çok ilginç. ” Bu kitapta yazanlara bazılarınız inanacak bazılarınız inanmayacaksınız ” Bu bilgi benim çok ilgimi çekti. Ama sonuç olarak kitabın okunmasını şiddetle tavsiye ediyorum

  Yusuf Büya min 23 Mayıs '10 tarihinde | Cevapla
 5. bu kitabı kıtap bakarken tesadufen gordum desem yalan olur cunku tesaduflere inanmam her şeyin bir sebebi va r .harika bir kitaptı dan brown dan sonra okudugum en iyi kitaptı

  dgn 29 Kasım '10 tarihinde | Cevapla
 6. 6 saat yolculuk sırasında okuduğum kitap, mükemmel demeyeceğim ama aranızda sürprizleri sevenler varsa tavsiye edebilirim. Birde Kitabın içeriğine fazla takılmayın,sonuçta yazanda bir insan .)

  Sem 30 Kasım '11 tarihinde | Cevapla
  • Yolculukta kitap okumayı seven bir başka insan ha? Memnun oldum 🙂

   Tanshaydar 30 Kasım '11 tarihinde |
 7. Kayıp Kromozom kitabı yazarından yeni kitap SENKRON çıktı. https://www.kitapyurdu.com/kitap/default.asp?id=706534&sa=179910766

  fatih 20 Ekim '14 tarihinde | Cevapla

Söz uçar yazı kalır