Tanshaydar'ın Mekânı
Başka bir şey yok
Kategori: Havadan Sudan

L’leri Büyük Yazma Hastalığı?

Bugün twitter hesabında biyografisine “ekşisözlük yazarı” yazmış bir insan evlâdı ile karşılaştım. Kendini ekşisözlük yazarı olarak tanıtma ihtiyacı güden bu kişiliğin neler yazmış olabileceğini görmek istedim ve tüm yazdığı twitter girdilerinde L harflerinin büyük olduğunu gördüm. Nedense hiç şaşırmadım.

Bu L harfini büyük yazma olayı ile ilk defa karşılaşmıyorum. Hatta bazıları başka harfler ile obsesif olup onları büyük yazar; ama en geneli L harfidir. Çok merak ettim, araştırdım.

Emoluk diyen var, özentilik diyen var. Ama asıl kökeninin eskiden IRC’de takılanların büyük ı ile küçük L harfini ayırt edebilmek olduğunu söyleyen var. Saçmalığın daniskası olduğu aşikâr; ama en azından muhtemel bir köken sunuyor. Tabi böyle adam akıllı bir açıklama yapmaya çalışan bir iki kişi var.

Diğerleri ise neden, ne zaman ve ne şekilde başladığını “bilmediğini” iddia ederken (ölmüş bu! zihnen ölmüş!) güsel (güzel değil, güsel) olduğunu/göründüğünü düşündüğü için yaptığını iddia etmiş.

Şimdi, ortalama bir Türkçe bilgisine sahip bir insanın kelimenin ve cümlenin yapısından küçük L ve büyük ı’yı karıştırması imkânsızdır. Dolayısıyla IRC’den kaldı diyen kişinin bahanesine bakarak okuma yazmayı yeni öğrenmiş vatandaşlarımızın IRC’te fink attığını ve bu LEET(1337) dilinin yaygınlaşmaya başladığı yerin IRC olduğunu çıkardım. Demek ki mal mal yazmaya orada başlanmış.

İkincisi, L’leri büyük yazarak ‘güsel’ olduğunu iddia eden arkadaşların görsel zevklerine sıçayım ben. Vallahi görünce artık okumayı bırakıyorum, ki okumayı o kadar seven bir insanım. Bu tipler bir de gider sesli harfleri filan yerler, abidik kubidik bir şeyler yazarlar, noktalama işaretlerine zerre kadar dikkat etmezler; ama her bir L harfini özenle büyük yazarlar. At kelebek ilişkisinin hafif versiyonunu görmek zor olmasa gerek.

Bir de elyazısında bile L’leri büyük yazan bir gurup varmış. Kıyamet çok yaklaştı.

2 şey demişler
  1. oooo kardeşim yazı yazacağına çıkart artık şu yamayı lütfen ağustosun ortasından önce çıkacak dedin çıkartmadın hala bir tek pazar günümüz izinli lütfen çıkartta oyun oynayalım biraz,tepki gösterme lütfen kendin söyledin sonuçta 15 inden önce çıkacak diye umarım ilgilenirsin.

    majestic 13 Ağustos '11 tarihinde | Cevapla
  2. Bazen forumlarda yazı dilini oldukça güzel kullanan genç arkadaşlara denk geliyorum. Bu arkadaşlardan kimisi yazı dili kullanımına önem verdikleri için son dönemde moda olan (ki benimde hiç haz etmediğim, yanımda söylenilse elimdeki sihirli değnek ile kurbağaya çevireceğim) “Liseli, İlkokullu” gibi kelimelerin hedefi oluyor. Gereksiz mesajlar atarak “Böyle yazması daha kolay oluyor.” gibi bahaneler üretmektense daha güzel yazılmış cümlelerle takdir edilin.

    Cehennem çok pahalı, Cennet bedava gelen yok…

    Seyirci Kaldım 14 Ağustos '11 tarihinde | Cevapla

Söz uçar yazı kalır