Machinarium – Oyun Yapmanın Sanat Olduğu Nokta

header

Bir oyuna “sanat” dedirtecek etkenler neler? Mükemmel derecede gerçekçi, HD grafikleri mi? (Graphic Whore’lar için öyle, tamam) Müzikleri mi? Hikâyesi mi? Oynanışı mı?

Bilmiyorum; ama bir point and click oyunu olan Machinarium o tamamı elle çizilmiş görselleri ile beni mestetti. Tatlı hikâyesi, hoş müzikleri ile çok hoş ve eğlendirici bir oyun olan Machinarium tamamen flash ile yapılmış. Yapımcıların pek programlama bilgisinin olmadığından dolayı böyle bir yola başvurduklarını söyleyen kişilerin Action Script‘ten haberleri olmasa gerek. Bir de hangi egoist gidip de bir point & click oyununu başka bir dilde (mesela python 😛) yazmaya çalışır ki?

Oyunu 4 saat gibi bir sürede bitirdim. Biraz zekâ ve biraz da pratik bilgi gerektiren bulmacalar, hiç İngilizce bilgisi gerektirmiyor. Belki de yapımın en güzel yanlarından biri bu, konuşma dili olmadan tüm hikâyeyi çok rahat bir şekilde anlıyor ve zevk alıyorsunuz.

Oyunu dijital olarak buradan satın alabilir veya buradan demosunu oynayabilirsiniz. Trailer‘ına da bir göz atmanızı öneririm.


6 Responses

Bir yorum yazın


 • celikeins on

  evet,ben de bu oyunu bitirdim ve çok eğlenceliydi zaten profil resmimden de belli oluyor.


 • sessiz_tepe on

  Gametrailers de 2009 en iyi macera oyunu seçilmiştir gerçekten emek verilmiş bir oyun grafik olarak çok hoşuma gitti ama bulmacalar biraz zordu sonlara doğru.


 • Salim on

  Oyunu yarılamış kalmıştım. Gece gece aklıma getirdin şimdi. 🙂
  Bu arada, baya olmuş buraya uğramayali. Kızdım kendime..


 • Tanshaydar on

  Bunu bitirdikten sonra bir ara point&click oyunlarına sardım; ama bu kadar emek verilen bir oyun daha bulamadım.
  Grafikleri elde çizilmiş olan başka oyunlara yöneldim ben de. And Yet It Moves gibi.


 • majestic on

  oynadigim en iyi indie ikincisi limbodur


  • sarmisak on

   demek ki braid oynamamışsındır


Leave a Reply