Tanshaydar'ın Mekânı
Başka bir şey yok
Kategori: Oyun Geliştirme, Yazılım

PangPang – 2D Java Oyun


Bu dönemin Object Oriented Software Engineering dersi için 2 boyutlu bir oyun dizayn edip yazmam gerekiyordu. Java’yı iyi bildiğim için, projeyi yazacağım dili Java olarak seçti. Güzel sonuçlar da elde ettim.

Proje için seçilen oyun türü efsanevî Pang, orjinali 1989’da Capcom tarafından yayınlanan, oyununun imitasyonuydu. Sonunda, Sound Manager ve Options Manager için Key Mapping kodlamalarını yetiştiremedim, ama oldukça stabil işleyen güzel bir sistem mevcut.

Ayrıca, zirveye yerleşme konusunda sizi meydan okumaya devam ettiğim bir online yüksek skor sistemi mevcut!

Örnek koda ihtiyaç duyması muhtemel öğrenciler olduğunu düşünerekten, bu defa SpaceBomber gibi yapmayıp kaynak kodu da ekliyorum. Bu projenin bir “dönem projesi” olduğunu, istenen bazı kıstaslara uyması gerektiğini unutmayın.
Yine de, yazdığım kod ufak değişiklikler ile hemen hemen her türlü 2 boyutlu oyuna uyarlanabilir.
Kolaylık sağlaması açısından, Javadoc da ekli bulunuyor; ama zaten kodun içerisinde comment’ler ile düzenleme yapmıştım.

Eğitim dilim İngilizce olduğu için kodlardaki yorumlar, Javadoc ve oyunun menüsü İngilizcedir, ama anlaşılamayacak bir şey yok. İlk seçenek ile tek kişilik, ikinci seçenek ile çift kişilik oyun açabilir; hem tek başınıza hem de arkadaşlarınızla eğlenebilirsiniz.

Birinci oyuncu için yön tuşları -> Sağ ve Sol hareket, Yukarı ise ateş etmek için.
İkinci oyun için A W D tuşları -> A ve D hareket, W ise ateş etmek için.

Kaynak Kod

Kaynak kodunu istediğiniz gibi kullanabilirsiniz.

Oynanabilir Jar Dosyası

Oyunu oynamak isterseniz doğrudan zip dosyasının içindeki jar dosyasını açın. İki kişi beraber oynaması zevkli olabiliyor, tavsiye ederim. Bilgisayarınızda public bir JRE yüklü olması lazım. Linux kullanıcısysanız zaten kodu kendi bilgisayarınızda derlemeniz daha iyi olur, OpenJDK ile uğraşamam bir de 😛

Söz uçar yazı kalır