Tanshaydar'ın Mekânı
Başka bir şey yok
Kategori: Paralycid

Paralycid Oynanış Videosu

Aslına bakılırsa, önceden de çekilmiş bir videomuz var; ama modellerin kalitesi, oynanış adına hiçbir şey göstermemesi ve genel kalitenin düşüklüğü açısından onu paylaşmayı pek uygun görmemiştim. Bu yeni video hem hikâye hem de oynanış adına gösterimde bulunuyor.

Paralycid, korku-bulmaca türünde bir süredir yapımıyla uğraştığımız bir oyun. Hikâyesi, programlaması ve level dizaynı ile inşasının büyük kısmıyla ben uğraşıyorum, Anıl abi modellemelerle uğraşıyor, Zia isimli yabancı arkadaşım level dizaynı ve inşasının yanı sıra sesler ve müziklerle uğraşıyor, Ahmet Emre ise yapay zekâ, genel organizasyon ve takip/planlama ile… Kısacası Team From Beyond olarak yapıyoruz oyunu.

Carla isimli bir genç kızla oynayacağımız oyunda, isimden de anlaşıldığı üzere Uyku Farkındalığı (Lucid Dreaming) ve Uyku Felci (Sleep Paralysis) arasında bir durum mevcut. Bu durum üzerinden, daha enteresan bir hikâye ortaya çıkıyor: nefret üzerine kurulu döngüler. Ya kıracaksınız, ya da döngünün bir parçası olacaksınız. Oyunda yaptığınız seçimler ve oynanış tarzınıza göre bu belirleniyor, farklı diyaloglar ve düşmanların yanısıra, farklı sonlara da böyle erişiliyor.

Oynanış

Günümüzün modası ile, Paralycid de gizlenme üzerine kurulu bir korku oyunu, yani kı… postunuzu saklasanız iyi olacak. Yine de, belli durumlarda ve bazı düşman türlerine karşı koymak mümkün. Tabi bu, tabanca tüfek ile değil, her düşman türüne göre özel yöntemlerle savaşmak gerekecek. Yani çaresiz değilsiniz, ve aslında, çok da büyük bir yardımcınız var!

Akıllı Telefon – Yegâne dostunuz:

Önceki videoyu koymamamın sebebi cep telefonu sadece ışık kaynağı olarak kullanılıyormuş gibi gözükmesiydi. Bir dereceye kadar doğru olsa da, durumu tam yansıtmıyor. Videoda görülebildiği gibi, akıllı telefonun 9 adet menüsü var: manuel arama, telefon rehberi, mesajlar (gelen mesajlar ve gelen aramalar da var), fener, navigasyon ve oyun boyunca size yardımı dokunacak (hatta bazı düşmanlarla dövüşmenizi sağlayacak) birkaç özellik daha. Yani, her menüsü kendi içinde ayrı bir işlevsellik veren bir akıllı telefonunuz var.

Videoda görüldüğü üzere, bulunduğunuz odadaki (aslında numarasını bildiğiniz ya da bir şekilde rehbere kaydettiğiniz sürece herhangi bir kamerayı) güvenlik kamerasını arayıp görüntü aktarımını kendi telefon ekranınıza yönlendirebiliyor, dolayısıyla da düşmanların oda içindeki hareketlerini gözlemleyip bir sonraki hamlenize karar verebilyiorsunuz, ki iyi saklandıysanız, bunu yerinizi belli etmeden yapabiliyorsunuz. Kolay modda, düşmanların pozisyonunu navigasyon menüsünde görmeniz mümkün (evet, birden fazla zorluk seçeneği var).
Dahası, birçok düşman türü sesleri de dinlediği için, yerinizi ayak seslerinizle belli edebilme tehlikesine karşılık düşmanları kandırmanız da mümkün. Mesela, bir odada saklandınız ve düşman odadan ayrılmıyor mu? Bir yandaki odada bulunan telefonu arayarak çalmasını (yani ses çıkarmasını) sağlayarak düşmanı o odayı kontrol etmeye yönlendirebilirsiniz. Ama bunun da bir dezavantajı var, düşmanlar kandırıldıklarını anladıklarında daha da öfkelenecekler!

Yakın gelecekte daha fazla video ve mekanik göstereceğim.

Hikâye

Videoyu sesler ile izlediyseniz, bazı karakterlerin konuşmalarını da duymuş olacaksınız, ve pek de arkadaş canlısı değiller. Aslında baya nefret dolular. Paralycid, uyku felci ve uyku farkındalığı arasında bir durumu imâ etse de, nefret üzerine kurulu bir hikâyeye sahip. Ama nefret eden ya da edilen olma durumu, tamamen sizin oyun içerisindeki davranışlarınıza bağlı. Seçimleriniz ve oynayış tarzınız farklı karakterlere ve farklı davranışlara, en sonunda da farklı sonlara yönlendirecektir.

Demo için bir tarih belirlemedik, o yüzden kesin bir şey söyleyemem; ama ekran görüntülerini burada ve burada görebilirsiniz.

Uyku, şu küçük ölüm dilimleri — onlardan nasıl da nefret ediyorum.
– Edgar Allan Poe

8 şey demişler
 1. Hayırlı olsun Tanshaydar. Umarım emeğinizin karşılığını kat ve kat alırsınız. ” Bir süredir ” demişsin ama ne bir süresi kaç yıllık bir projeydi bu benim bildiğim. Yalnız senin bir oyun projen daha vardı sanırım. Gemlik taraflarında mı geçiyordu neydi öyle bir şey. Bu o değil sanırım değil mi ?

  amigo 15 Aralık '14 tarihinde | Cevapla
  • Sağolasın Ahmet abi; yalnız karıştırdın sanırım. 2011 sonunda White Night ile işim bittiğinde 2012’de başka bir proje üzerinde çalışıyordum, o proje çok büyüyünce rafa kaldırdım daha ileri bir tarihte gerçekleştirmek üzere. İyi hatırlamışsın onu, Reflections olacak o, evet.

   Paralycid 2013 Aralık’ında fikir olarak çıktı ortaya, ilk defa bu senenin başında bir şeyleri inşa etmeye başladık; ama birkaç aylık süreç sadece fikrin olgunlaşması ve hikâyenin oturması için geçti.

   Tanshaydar 16 Aralık '14 tarihinde |
 2. O zaman bu oyundan sonra sırada Reflections var demek ki. Bu arada hangi oyun motoru kullandın acaba ?

  amigo 17 Aralık '14 tarihinde | Cevapla
  • Reflections proje olarak daha sonradan gelecek, öncesinde başka projeler var. Bu oyunda Unity kullanıyorum.

   Tanshaydar 19 Aralık '14 tarihinde |
 3. You really want to break the cycle, don’t you?
  Heyecanlı bir projeye benziyor.Çıkış tarihi için yaklaşık bir tarih verebilir misin?
  Bir de karanlıkta saklanırken ses çıkarırsak eğer ve düşman üzerimize koşarsa üzerine flaş tutup geçici kör ederek ortamdan kaçma gibi bir mekanik olabilir mi oyunda?

  NeonBlue2 19 Mart '15 tarihinde | Cevapla
 4. Karakter seçme (Erkek – Kadın) bence çok iyi olurdu. :))

  Alp 3 Nisan '15 tarihinde | Cevapla
  • Hikâye odaklı oyunlarda karakterin cinsiyeti gibi çok büyük bir özelliği değiştirilebilir yapmak bir o kadar daha çalışma gerektiriyor. Maalesef o kadar vakit ve kaynağım yok.

   Tanshaydar 3 Nisan '15 tarihinde |
 5. Cevap verdiğiniz için Teşekkürler. İyi çalışmalar.

  Alp 3 Nisan '15 tarihinde | Cevapla

Söz uçar yazı kalır