Tanshaydar'ın Mekânı
Başka bir şey yok
Kategori: Bilgisayar Oyunları, Havadan Sudan

Resident Evil 7 Türk Dizisi Olsaydı

Normalde bu tarz arkadaş arası muhabbetleri pek paylaşmayı sevmesem de, bu defa olay profesyonel hâle geldi. Resident Evil 7’yi neredeyse 1 yıl sonrasında, Gold Edition’ın hediye gelmesi ile oynadım ve vakit buldukça DLC’leri de elden geçirmeye çalışıyorum. Oyun üzerine eleştirel bir yazı yazasım da vardı en başlarda; ama DLC’lerin olayı biraz sulandırması ile vazgeçtim. Belki ilerleyen zamanlarda bir geri dönüş yaparım.

Unutmadan, bu yazı çok fazla spoiler içerikli olup, Resident Evil 7’yi henüz oynamamışsanız ve oynamayı düşünüyorsanız, düşünmeyi bırakıp en kısa zamanda oynayın. Aman bana ne spoiler bana koymaz diyorsanız, paşa gönlünüz bilir.

Konuya dönecek olursak, tüm muhabbet telefonun mesaj yazarken otomatik düzeltmesi ve benim bunu fark etmeden gönder tuşuna basmam ile başladı.

Bundan sonrasında zaten isimler artık bir daha asla eskisi gibi olmadı. Ben de bunun üzerine bir Türk dizisi senaryosu yazdım.

Hanımın Çitfliğini vuran fırtına sonrasında yolda kalan anne ve kızını ağırlama kararı veren Fırıncı ailesi, kendilerini bir entrika ağının ortasında bulurlar. Karısının kendisini aldattığından şüphelenen Erhan, orada olduğunu öğrendiği karısını yakalamak için Hanımın Çiftliğine doğru yola çıkar. Çiftliğe vardığında gördükleri tarafından şoka uğrayan Erhan, Fırıncı ailesi tarafından ikna edilmeye çalışılır. Fırıncı ailesinin yaşam tarzını ve fikirlerini hor gören Erhan‘a bir ders vermek isteyen aile reisi, Erhan‘ın aslında bir gizli görevdeki bir devlet ajanı olduğunu öğrenince eski askerî eğitimini hatırlayarak Erhan ile kıran kırana bir kavgaya tutuşur. Yutabileceğinden daha büyük lokmayı ısırdığını fark eden Erhan‘ın imdadına ise, ailenin büyük şehre giderek şarkıcı olma hayaliyle yaşayan kızı Zeynep koşar. Bir aile faciasının önüne geçmek isteyen Fırıncı ailesinin reisi, bir yandan Erhan‘ı ikna etmeye çalışırken, kendi ailesinin de parçalanmanın eşiğinde olduğunu fark eder.

Gelenekselciliğin hayatta kalmaya çalıştığı günümüzde, aile değerlerini ön planda tutmaya çalışan bir adamın dramıdır bu dizi.

Ve bu dizi için hazırladığım cast:

Ethan Winters – Erhan Kışçı (Okan Yalabık)

Her şey, Ethan’ı Erhan olarak yazmam ile başlayınca, soyisimleri de uygun hâle getirmeye karar verdim. Kâbuslar Evi – Hayal-i Cihan filmiyle gönlümde taht kuran Okan Yalabık, bu başrol için elbette ki en iyi seçimdi. Hem oyunculuk yeteneği, hem özel hayatıyla ön plana çıkmayı sevmemesi, hem halim selim rolleri hem de psikopatları oynayabilmesi ile daha iyi bir karar olamazdı. Ay Yapım’ın üstlendiği Resident Evil 7 dizisinde, Erhan Kışçı karakterini canlandıracak Okan Yalabık, el kopma sahnesi için yorum yapmıyor.

Şaka bir yana, açıkçası eğer Beyaz Gece bir gün film olursa, David karakterini de Okan Yalabık’ın oynamasını isterim.

Mia Winters – Melis Kışçı (Melis Birkan)

Erhan’ın alengirli işlere bulaşmış karısı Melis Kışçı için aslında en başta Hazar Ergüçlü’yü düşünmüştüm. Şimdi, açık konuşayım. Televizyon izleyen birisi değilim ve Türk dizilerini de pek takip ettiğim söylenemez (Leyla ile Mecnun’u bile izlemiş değilim), hâliyle oyuncuları da pek tanımıyorum. Tüm dizilerde oynayan genç ve nispeten güzel oyuncular benim gözümde aynı. Çok cenerik tipler var. Hâliyle aslında Melis Kışçı karakteri için sizin favoriniz varsa onu da koyabiliriz; ama ben biraz benzemesi için araştırma yaptım (Google’a Türk Dizi Oyuncuları yazdım, araştırma dediğim o) ve Melis Birkan’ın Mia’ya Hazar Ergüçlü’den daha çok benzediğini fark ettim. İsimlerin de tutması ile (Melis Kışçı – Melis Birkan) iyi bir seçim gibi geldi.

Bizim çocukluğumuzda sadece Cenifır Lopez vardı, bugüne nasıl geldik? Melis niye Erhan’ı terk etti? Niye yalan söyledi? Melis’in yanındaki küçük kız kim?

Çok yakında Kanal D’de.

Jack Baker – Cemal Fırıncı (Selahattin Taşdöğen)

Jack ismi için elbette ki en uygun çeviri Cemal değil; ama geleneksel takılan ve aile değerlerini korumaya çalışan bir Türk dizisi karakterinin adı ancak Cemal olabilirdi.
En başta Cemal Fırıncı karakteri için Çetin Tekindor’u düşünmüş olsam da (yine Okan Yalabık ile Hayal-i Cihan’da beraber performansları ile gönlümde taht kuran bir oyuncu), bana oyunu hediye eden ve yukarıdaki vatzap konuşmasının ekran görüntüsünde alıcı taraf olan Volkan’ın önerisi ile Çılgın Bediş’ten Necmi Dede’nin, yani Selahattin Taşdöğen’in bu rol için biçilmiş kaftan olduğunu fark ettim.

Selahattin Taşdöğen, Çılgın Bediş dizisindeki rolü ile bir neslin zihine kart zampara karakteri olarak kazınmış olsa da, oyunculuğu tartışmaya açık olmayan çok değerli bir sanatçımız. O açıdan, böyle ağır bir rolün altından fazlasıyla kalkabileceği gibi, yine Çılgın Bediş dizisinde attığı kahkahaları ses dosyası olarak Resident Evil 7’ye doğrudan koysak sırıtmayacaktır.

Marguerite Baker – Meral Fırıncı (Gülriz Sururi)

Akıllara ilk gelen isim hem benim için, hem Volkan için Ayşen Gruda oldu. Böyle bir rolün altından kalkacak, yılların eskitemediği oyuncu odur. Ama ne var ki, burada biraz benzerlik de önemli ve Volkan’dan gelen öneri ile bu rol için Gülriz Sururi’yi uygun gördüm. Kendisi de yine Ayşen Gruda gibi usta bir sanatçı olup Meral Fırıncı’nın o naif, anne tavuk rolünü en iyi şekilde ifa edecektir.

Saçlarını uzatması ve biraz şekil vermesi gerekecek; ama o anaç bakışlar birebir bence.

Zoe Baker – Zeynep Fırıncı (Tuba Büyüküstün)

Maalesef yeniden cenerik genç kadın oyuncu sendromundan muzdarip bir seçim yapmak zorunda kaldım burada da. Zoe karakteri oldukça enteresan, ben pek sevemedim. Oyunu oynarken Zoe’yi seçenleri de anlamıyorum. Neyse.

En başta Nurgül Yeşilçay’ı düşünmüş olsam da, Zoe karakteri nispeten genç (23 yaşında) bir karakter. Elbette ki Nurgül Yeşilçay’a yaşlı demiyorum; ama yine yaptığım mükemmel araştırma sonucu Tuba Büyüküstün’ün bu role en uygun oyuncu olduğu kanaatini getirdim. Sizce?

Lucas Baker – Levent Fırıncı (Rıza Kocaoğlu)

Lucas çok enteresan bir karakter. Oyunda etki altında olmayıp hâlen psikopat olması ile zaten çocukluğundan beri problemli biri olduğunu fark ediyoruz. Hatta oyun başında Jack Baker’ın Lucas’a verdiği ceza baya baya içimin yağlarını eritmişti.

Bu rol için kimi seçebilirim diye düşününce aklıma Av Mevsimi’ndeki performansı ile Rıza Kocaoğlu geldi. Kendisini hatırladığım anda zaten çok sevdiğim bir oyuncu olduğundan reyting rekorları kıracak bu yeni dizide kesinlikle rol alması gerektiğini düşündüm.

Açıkçası Lucas’ın anlatılması ve işlenmesi zor bir karakter olduğunu düşünüyorum. Hem kabul edilme isteği, hem kendini ispatlama isteği, hem doğru kullanılamamış bir potansiyel, hem de delilik ile dahilik arasında gelip giden bir zihin, ancak ve ancak Rıza Kocaoğlu tarafından canlandırılabilir.

Joe Baker – Celal Fırıncı (Çetin Tekindor)

Çetin Tekindor’u zaten en başta Jack Baker karakteri için düşünmüştüm. Ama Selahattin Taşdöğen’in seçmelerde önde gelmesi ile, Cemal Fırıncı’nın biraderi Celal Fırıncı karakteri kendisine kalıyor.

“Şimdi arkadaş, sen bu adama yumruk kombosu mu yaptıracaksın” diye soranları duyar gibiyim. Çetin Tekindor yumruk kombosu da yapar, aile babası da oynar, iş adamı da olur, mafya babası da. Ben bu adamı bu dizide oynatacağım, kaçarı yok!

Peter Walken – Peker Yorulmaz (Fırat Tanış)

Oyunu bitirdik diye demoyu unutacak değiliz. Beginning Hour gerçekten de güzel bir demo ve iyi bir anlatım biçimiydi. Demoyu oyunun girizgâhı, ve hatta öncesinde geçen olaylar olarak vermek oldukça başarılı bir sunum şekli bence.
Hâliyle Peker karakterini unutmamız olmaz. Kendisi ne kadar bencil, çıkarcı, kendini üstün gören bir karakter olsa da, zor zamanlarda yanındaki insanları yarı yolda bırakmayan ve korkularıyla da çekinmeden yüzleşen bir karakter.

Böyle bir karakteri de ancak usta oyuncu Fırat Tanış oynayabilir.

Kendisi sadece pilot bölümünde oynayacak olsa da, milyonları ekrana bağlayacaktır.

Andre Stickland – Arda Çubukçu (İbrahim Kendirci)

Arda hem sakin, hem lafını sakınmayan, hem de başladığı işten öyle kolay kolay vazgeçmeyen bir karakter. Böyle bir karakteri de ancak Kavak Yelleri’ndeki rolüyle benzerlik gösterdiği için tecrübeli olan İbrahim Kendirci oynayabilir.

İtiraf ediyorum, sadece tipe bakarak seçim yaptım.

Clancy Jarvis – Kıvanç Mızrakoğlu (Timuçin Esen)

Beginning Hour, Birthday Part, ve diğer bilimum DLC’nin kahramanı Clancy, adamsın lan. Erhan’dan daha çok sevdim ben bu elemanı. Kurtulmasını da o yüzden çok izledim. 21 oynarken bildiğin kumarbaz oldum.

Peker bile sonunda Kıvanç’ın yeteneğini kabul ediyor, Levent zaten kafayı yiyor çünkü Kıvanç aynı zamanda akıllı adam.

Dolayısıyla Kıvanç’ı ancak Gönüş İşlerindeki rolü ile Timuçin Esen oynayabilir. Nereden mi biliyorum? Google Image Reverse Search.

Eveline – Ezgi

Eveline hakkında çok konuşmak istemiyorum; zira Capcom bunu hep yapıyor. Tam böyle hikâyeye derinlik katacak, karakteri bize sevdirecek, etik değerleri yargılatacak bir fırsat geçiyor ellerine, sümüklü mendil gibi bir kenara atıveriyorlar. Kızgınım. Böyle bir potansiyeli, hem de aile gibi hemen herkesin empati kurabileceği bir konuda nasıl bu kadar üstünkörü bir anlatıya gittiler anlamıyorum.

Ama unutmayın, dizi aile değerleri üzerinden yürüyecek. O yüzden belki bu defa bu karakteri daha iyi işleyip daha derin bir hikâye sunabilirler.

Çocuk (Melissa Giz Cengiz)

Baştan söyleyeyim. Yerli yabancı tüm dizi ve filmlerdeki çocuk oyunculara hayranım. Ben şu yaşıma geldim, sosyal ortamlarda rol kesemiyorum, onlar o yaşta ne roller kesiyorlar.
Melissa kardeşimiz zannedersem Kiralık Aşk dizisinde oynuyordu, ki diziyi sanırım bir dönemin tüm ex’leri izliyordu. Benim de diziden ve kendisinden haberdar olmam o şekilde oldu desem tabii ki çok büyük bir yalan olacak, çünkü Google’a çocuk oyuncu diye yazıp arattım. Dizi yapımcıları gibi cast ajansları ile çalışacak değilim ama, di mi?

İnanıyorum Melissa kardeşimiz Eveline karakterinin çocukluk hâlini oldukça iyi oynayacaktır.

Yaşlı (Yıldız Kültür)

Sanırım bu yazının en büyük spoilerı bu olacaktır. Yazının başında uyardım, uyarmadı demeyin. Oyun boyunca orada burada gördüğümüz bu teyze Eveline’in yaşlı hâli. Kendisi için de tabii ki Yıldız Kültür seçildi oyuncu olarak. Nispeten kolay bir rol olsa da, dizi finalinde herkesten daha fazla rolü olacaktır. Dolayısıyla tüm bölümlerde tekerlekli sandalyedeki yaşlı katatonik teyzeyi oynarken bir anda gerçekten seçildiği rolü oynamaya geçtiğinde seyirciyi şaşırtacaktır.

Şimdi akıllarda Chris Redfield’i kim oynayacak gibi sorular var sanıyorum. Arkadaşlar, onu oynayacak ne yerli ne de yabancı oyuncu yok. Belki Cüneyt Arkın, o da belki.

Dizi için oyuncu seçimimizi yaptık. Artık sıra pilot bölümünün seçilmesine gelecek.

Başlangıç Saati isimli pilot bölümü çok yakında ekranlarda.

Bölüm Listesi (Açıklanan)

  1. Başlangıç Saati (Beginning Hour)
  2. Yatakodası (Bedroom)
  3. Kâbus (Nightmare)
  4. Erhan Ölmeli (Ethan Must Die)
  5. Pişti (21)
  6. Ailenin Kızları (Daughters)
  7. Cemal’in Doğum Günü (Jack’s 55th Birthday)
  8. Kahraman Olmak (Not a Hero)
  9. Zeynep’in Yolu (End of Zoe)

Ha, unutmadan, muhabbetin bu noktaya gelmesinin sorumlusu ben değilim:

Söz uçar yazı kalır