Tanshaydar'ın Mekânı
Başka bir şey yok
Kategori: Havadan Sudan

Sadece Entellektüellerin Anlayacağı 22 Şaka

Aslında bu sayı 15 ile 30 arasında değişiyor ve yabancı dili olan arkadaşlar muhtemelen bunları defalarca görmüştür. 18 numara gibi Twitter ve benzeri sosyal platformlarda suyu çıkana kadar paylaşılan versiyonları da var.
Aldığım kaynakta 30 tane vardı; ama 8 tanesinin espriyi koruyarak çevrilmesi imkânsızdı. Mesela ‘change’ kelimesi hem değişim hem para üstü anlamına geliyor, veya İngilizce gramerinde iyelik eklerinin kullanımı Türkçe’ye göre çok farklı.
Sanıyorum ki geri kalanlarının çevirisi ve esprisi korundu.
Belki daha önce görmediğiniz bir tane vardır. Pavlov ile ilgili olanında kahkaha attım.

Ha, son bir hatırlatma. Entellektüellerin anlayacağı şakalar deniyor; ama ben hepsini anladım ve öyle pek de entel bir insan değilim. Başlığa aldırmayın yani.

1) Bir şaka ile retorik soruyu vektör çarpımı yaparsanız ne elde edersiniz?

2) 3 mantıkçı bir bara girer. Barmen “Hepiniz mi içki istiyorsunuz?” diye sorar.
Birinci mantıkçı “Bilmiyorum.” der.
İkinci mantıkçı “Bilmiyorum.” der.
Üçüncü mantıkçı “Evet!” der.

3) Newton, Einstein ve Pascal saklambaç oynamaya karar verir. Gözlerini kapatıp ona kadar saymak Einstein’ın sırasıdır. Pascal kaçar ve saklanır, Newton ise bir metreye bir metrelik bir kare çizer ve tam ortasına geçer. Einstein ona kadar saymayı bitirir ve gözlerini açtığında Newton’u görünce “Seni buldum Newton, ebe sensin!” der.
Newton hiç istifini bozmadan “Hayır, Einstein, sen bir metrekare üzerinde bir Newton, yani bir Pascal buldun!” der.

4) Bir Romalı bara girer ve bir ‘martinus’ ister. Barmen “Martiniyi mi kastettin?” der. Romalı “İki tane isteseydim söylerdim!” der.

5) Bir başka Romalı bara girer ve işaret ve orta parmağını kaldırarak “Beş tane bira istiyorum.” der.

6) Bir matematikçi ve bir mühendis bir deneyin parçası olmaya karar verirler. İkisi de diğer ucunda güzel bir kadının yatakta çıplak yattığı bir odanın ucuna yerleştirilir. Deneye göre her 30 saniyede bir kadınla aralarında olan mesafenin ancak yarısını gidebileceklerdir. Matematikçi “Bunun hiçbir anlamı yok!” diye bağırır ve çekip gider. Mühendis ise deneye devam eder. Matematikçi “Ona hiçbir zaman ulaşamayacaksın, görmüyor musun?!” diye bağırır. Mühendis ise “Ne olmuş yani? Yakında tüm pratik kullanımlar için yeterince yaklaşmış olacağım.” diye cevap verir.

7) Bir mantıkçının karısı doğum yapar. Doktor yeni doğan bebeği hemen babanın kucağına verir. Mantıkçının eşi heyecan içinde “Bir erkek mi, yoksa bir kız mı?” diye sorar.
Mantıkçı “Evet.” diye cevaplar.

8) Jean-Paul Sartre bir Fransız kafesinde oturmakta ve Varoluşçuluk kitabının taslağını gözden geçirmektedir. Garsonu çağırır ve “Bir kahve alabilir miyim lütfen? Krema olmasın.” der. Garson cevaplar: “Hiç kremamız kalmamış, süt olmadan olsa olur mu?”

9) Entropi artık eskisi gibi değil.

10) Mühendisler neden noel ve cadılar bayramı tarihlerini karıştırır?
Çünkü Oct 31 = Dec 25

11) Werner Heisenberg, Kurt Göbel ve Noam Chomsky bir bara girer. Heisenberg diğer ikisine döner ve şöyle der: “Bunun bir şaka olduğu aşikâr; ama komik olup olmadığına nasıl karar vereceğiz?”.
Gödel cevaplar: “Bilemeyiz çünkü şakanın içindeyiz”.
Chomsky sözü alır: “Elbette komik, sadece sen yanlış anlatıyorsun.”

12) Pavlov bir gün barda oturmuş birasını yudumlarken telefon çalar ve Pavlov ayağa fırlayıp bağırır: “Olamaz, köpeği beslemeyi unuttum!”.

13) Helyum bir bara girer ve bir bira ister. Barmen “Üzgünüm, burada asil gazlara hizmet vermiyoruz.” der. Helyum tepki vermez.

14) Schrödinger’in kedisi bara girer. Ve girmez.

15) Programcının karısı ona der ki “Markete gidip bir somun ekmek al. Eğer yumurta kaldıysa, bir düzine al.” Programcı 12 ekmek ile geri döner.

16) Sonsuz sayıda matematikçi bir bara girer. Barmen “Beyler ne alırsınız?” diye sorar.
Birinci matematikçi “Yarım şişe bira alayım.” der.
İkinci matematikçi “Çeyrek şişe bira alayım.” der.
Üçüncü matematikçi “Bir şişenin sekizde birini alayım.” der.
Dördüncü matematikçi ağzını açarken barmen “Allah belanızı versin!” diye bağırır ve tek bir şişe çıkarıp döker.

17) Programcının karısı eşini markete gönderip “Git biraz ekmek al, orada olduğun sürece de biraz yumurta al.” der. Programcı asla geri dönmez.

18) Dünyada 10 çeşit insan vardır. İkili sistemi bilenler ve bilmeyenler.

19) Bir fizikçi, bir biyolog ve bir matematikçi bir barın dışında oturup içkilerini yudumlarken sokağın karşısındaki eve iki kişi girer. On dakika sonra evden üç kişi çıkar.
Fizikçi oldukça şaşkın bir şekilde: “Ölçümlerde bir hata olmalı!” der.
Biyolog “Hayır! Çoğalmış olmalılar!” diye cevaplar.
Matematikçi de der ki”Eğer eve bir kişi girerse, ev boş olacaktır.”

20) İki atom yolda giderken biri aniden durur ve “Sanırım bir elektron kaybettim!” der. Öbürü “Emin misin?” diye sorar.
Atom, “Pozitifim!” der.

21) Bir çiftçinin başına tilkinin biri bela olur ve tavuklarına dadanır. Fizikçi bir arkadaşına bu konuda yardımcı olması için danışır. Fizikçi bir süre düşündükten sonra “Bir çözüm buldum ama sadece vakum ortamında küresel tavuklar için işe yarar.” der.

22) Polyphemus kimden Odesa’dan nefret ettiğinden daha fazla nefret eder? Hiç kimse!

Söz uçar yazı kalır