Tanshaydar'ın Mekânı
Başka bir şey yok
Kategori: Silent Hill, Türkçe Yama

Silent Hill 2: The Official Novel Çevirisi

Silent Hill 2 RomanıSilent Hill ile olan tüm ilişkim bitti sanmıştınız değil mi? Hah! Sadece paylaştığım insanların sayısını giderek düşürüyorum. Paylaşılmaya değer olduğunu iddia edenlerin ne kadar değersiz olduğunu zaman gösteriyor sadece.
Ama bu aşk böyle kolay biter mi? Hem ayrıca bu minnet borcunu ömrüm boyunca ödeyemem.

Her neyse, konuya gireyim. Silent Hill 2 oyununun resmî romanlaştırılması 2006 yılında Japonya’da yayınlanmıştı. Benim Silent Hill serisi ile ilk tanıştığım dönemler işte. Sonrasında Lady Ducky nick’li muhterem bir hanım arkadaşımız geçen sene başlamıştı çevirisine ufak ufak. Biraz takip etmiş sonra devamını göremeyince takibini bırakmıştım. Ta ki birkaç gün öncesine kadar.

Silent Hill 2: The Official Novel ismi ile yayınlanmış olan roman tam anlamıyla İngilizce’ydi. Ben de iki gecede bitirdim. Sonra düşündüm… Silent Hill 2’yi ilk oynadığım zamanlar… İlk hislerim… O evrenin beni sarışı… James ile bir olup gerçeği arayışımız… Zayıflıklarımız, kararlılığımız… Romanı tekrardan okurken aynı duyguları hatırlamanın yanında, bir de farklı açılardan James’in duygu ve düşüncelerini görmek harika oldu benim için. Uzun süre sonra gerçekten iç huzuru ve huzurlu mutluluğu tekrar yaşadım.

Ve sonra düşündüm… Belki başkaları da vardır benim gibi hisseden. Tanımadığım, varlığından haberdar olmadığım başkaları. İngilizce bilmeyip birilerinin çeviri yapmasını bekleyen birileri.

Devartoi, sana selam olsun, bu defa “belki okunan bir kitap” olacak o “belki insanların hayatını değiştirir” dediğin şey.

Şu anda Giriş: Kız ve Bölüm 1: Kasabanın Çağrısı tamamen çevrilmiş durumda. Boş zamanlarımda çeviriye devam ederek sayfayı güncelleyeceğim ve yeni blog girdileri ile bildireceğim. İsterseniz bitene kadar bekleyin, isterseniz şimdiden okumaya başlayın.

Silent Hill 2: The Official Novel Çevirisi

8 şey demişler
 1. Gecenin bu saatinde böyle bir haber görüp havalara uçabileceğimi hiç tahmin etmiyordum. 🙂 Eline sağlık,ayrıca da şahsen teşekkür ederim. 🙂

  Mrv Krt 26 Aralık '12 tarihinde | Cevapla
  • Daha henüz az bir kısmı çevrildi; ama ben çeviriyi test ederken bile okumaktan zevk aldım, ilk defa okuyacaklar için tahmin bile edemiyorum, iyi eğlenceler 😀

   Tanshaydar 26 Aralık '12 tarihinde |
 2. Teşekkürler tanshaydar
  Hayatımda hiç silenthill oyunu oynamadım oynamak istedim fakat fırsat olmadı
  Ama hikayesi beni okadar etkilediki sağdan soldan ne varsa okumaya ve izlemeye
  Çalışırım bunuda zevkle okuyacağım tekrardan teşekürler.

  coco 13 Mayıs '13 tarihinde | Cevapla
  • En son yorumumu 2013 de yapmışım devamı bekledim fakat sonra unutulup gitti bu aksam yine bir yerden aklima geldi girdim bölüm 2 de son bulmuş çeviri devamı gelicek mi bilmiyorum ama içimde bir burukluk oluştu

   coco 2 Nisan '17 tarihinde |
  • Geçenlerde ben de açtım ve baktım, yarım bırakmışım bu işi. Bir ara ele alıp bitireceğim.
   Biraz da hatırlatan olmadığı için unutmuş ve sallamış olabilirim. Malum artık eskisi kadar genç değilim, aklımdan çıkıyor birçok şey, özellikle bir süre ilgilenmezsem.

   Tanshaydar 2 Nisan '17 tarihinde |
  • Tanshaydar şu hikaye kadar beni etkileyen çok az şey var gerçekten sağlam bir kurgu inşallah bitirirsin şöyle sakin bir kafayla okumak isterim bu aralar silent hill açlığı oluştu sağdan soldan silent hill ile ilgili her türlü bilgi, oynanış videoları varsa tüketmeye çalışıyorum şimdiden teşekkür ederim.

   coco 2 Nisan '17 tarihinde |
 3. “Çevirinin 3’te 1’inden fazlası bitmiş durumda.” diye yazmışsınız, kaç yıl geçmiş projeden vazgeçtiniz galiba. Silent Hill 2 çok eski, bizzat tank kontrol denen şeyden. Oynayınca oyuna alıştım ama hiç zevk alamadım, ben de grafik romanını okurum diyordum. Umarım günün birinde bu romanı bitiririsiniz ama hiç sanmıyorum.

  Andre 17 Temmuz '21 tarihinde | Cevapla
  • Vazgeçtim demeyelim de, vaktinde yeteri kadar ilgi görmemesi ve benim kendi kişisel işlerim/problemlerimin yığılması ile ara verdim diyelim. Birkaç yıllık bir ara 🙂

   Silent Hill 2, 2001 yılında çıktı. 20 yıldan fazla oldu. Eski evet, kontrolleri sıkıntılı evet; ama şahsi fikrimi soracak olursanız üzerine gitmeye değer. Enhanced Edition ile güncel bilgisayarlarda düzgün çalışacak ve grafikleri ile bugün hâlen göze hitap edebilecek bir şekilde, özellikle de Xbox One Controller ile rahat oynanabilecek bir şemaya sahip. Bugün oynanışı çok kolay, rahat, zevkli olan oyunların hiçbiri Silent Hill 2’nin verdiği hissi, tatmini, tecrübeyi vermeyecektir.

   Yine de sizin kararınız.

   Tanshaydar 17 Temmuz '21 tarihinde |

Söz uçar yazı kalır