Silent Hill 2 Türkçe Yama v3.0

Silent Hill 2

Silent Hill 2 Türkçe Yama v2.0 2006 yılında devartoi tarafından yapılmıştı. Kullandığım ilk Türkçe yamaydı. O zamanlar hazırlık okuyordum ve İngilizceme güvenemiyordum pek.
Geçen yıllarla birlikte, hem İngilizcem, hem Silent Hill bilgim, hem bir şeyler yazıp çizme isteğim oldukça büyük değişiklikler gösterdi. Silent Hill 3 ve Silent Hill: Homecoming Türkçe yamaları da bu değişikliklerin ürünü.

Peki ne oldu da zaten yazılmış, çizilmiş bir yapımın üzerine bir şeyler yazıp çizmeyi istedim? Onu burada yeteri kadar açıkladığımı düşünüyorum.

Bu çalışmaya 2 yıl önce başlamışım. İlk önce Born from a Wish senaryosunu çevirmiş ve o senaryoya özel Türkçe yamayı yayınlamıştım. Zerre kadar ilgi görmedikten sonra almıştım ki yamayı komple elden geçirip öyle vermek gerek. Tüm çeviriler ve düzenlemeler ise tam 8 ay önce bitmiş. Ben böyle bir insan değildim. El attığı işi bitirmeden bırakmayan bir insandım. Demek ki aradan geçen zaman içerisinde çok şeyler değişti. Artık üzerimde Silent Hill adına kalan son emanetleri teslim etmek adına, bu yamayı da yayınlıyorum.

Yapılan değişiklikler bu girdide mevcuttur. Tekrar belirtme gereği duymuyorum.

Not:

Bu yama açılış menüsünü Türkçe yapmaz. Açılış menüsü dil dosyasından okumuyor girdisini. Yamayı kurunca oyunu açıp başlatın, öyle bakın Türkçe mi değil mi diye. Sonra gelip vay efendim kurdum ama Türkçe değil derseniz cadılar bayramı kabağı gibi kalırsınız ortada.

CONTINUE (Devam Et)
NEW GAME (Yeni Oyun)
OPTIONS (Ayarlar)
MOVIES (Videolar)
EXIT (Çıkış)

Beta testi filan yapmadım. Karşılaştığınız hatalar olursa eğer bildiriniz.
Download
5.329

Sayonara Sairento Hiru…


20 Responses

Bir yorum yazın


 • keskinbalta on

  selam windows 7 de yükledim oyunu yama işe yaradı ama ana menüde hiçbir yazı görünmüyor
  acaba text siyah mı oldu göremiyorum onun dışında hata yok  • paradoxx on

   Tüm bamya testlerini zevkle yaparım, hepsini bana gönderin.


 • keskinbalta on

  teşekkürler sorunu anladım ama çözümü bilmiyorum
  sorun windows 7 de “option_msg_e” dosyasının orjinalini deneyince options ve menüler ingilizce olsada oyun içi türkçe kalıyor
  “option_msg_e” dosyasının türkçe yama olanını kullanınca açılış menüsü yazıları görünmüyor ama tıklanabiliyor…
  zaten benim için önemli olan oyun içinin türkçe olması
  çok sağol tanshaydar..


 • elson on

  keskinbalta nickli arkadaşın karşılaştığı sorundan bende mustaribim. menü’deki yazılar okunmuyor bir çözüm önerebilir misin? bu arada xp kulanıcısıyım.


 • Tanshaydar on

  Kurarken yönetici hakları ile kurmak lazım. Ayrıca oyun Türkçe yama yüklenmeden önce menüleri gösteriyor da Türkçe yama yüklendikten sonra mı göstermiyor?

  Buradaki Türkçe yama ve iki üstteki yorumumdaki crack ile sorun yaşamıyorum. Ne Windows 7’de ne openSUSE 11.2’de sorun olmadı.


 • elson on

  Evet türkçe yama yüklenmeden önce menü’deki yazılar gözüküyor. Dediğin crackle denemedim belki sorunu o düzeltiyordur ki zaten bu sorun da oyunu oynamaya engel değil. sadece bu kadar emek verdiğin bir yamaya böyle ufak bir sorun yüzünden gölge düşmesin diye, seni uyarmak istedim.


 • Anıl Güralp on

  Ellerine, aklına sağlık Tansel. Hertürlü zorluğa ve bazı embesillere rağmen paylaşmaya devam etmen çok güzel.


 • emmanuelson on

  Hocam özürlerimi beyan ederek başlamak istiyorum.
  Ben biraz bilgisayar özürlüsüyüm ve ben bu yamayı kuramadım. Ne nasıl olacak bir yardımcı olur musunuz ?


 • TheStringadelic on

  Tansel yama için çok çok teşekkür ederim.İznin olursa açılış menüsü ile ilgili problemi giderecek dosyayı paylaşmak isterim.
  Saygılar…


  • Tanshaydar on

   Fena olmaz 🙂  • Anonim on

   file not found
   ?


 • MrSakal on

  Öncelikle yama için teşekkür ediyorum. Fakat problem şu ki oyun yamayı görmüyor. Oyunun ku


 • MrSakal on

  Pardon yarım gitti. Öncelikle yama için teşekkür ediyorum. Fakat problem şu ki oyun yamayı görmüyor. Oyunun kurulduğu yere dosyayı kurdum fakat yine de görmüyor. İngilizce kalıyor oyunun içi.


  • Tanshaydar on

   Verebileceğim tavsiye, yamayı masaüstüne kurup dosyaları kopyalayıp oyun dosyalarının üzerine yazmak olacaktır.


 • MrSakal on

  Teşekkürler. Biraz geç gördüm ama işe yaradı.


  • Tanshaydar on

   İyi bari 🙂 Keyifli oyunlar.


 • erdal on

  çok çok çok teşekkür ederim yıllardır oynamak istediğim ama bir türlü oynayamadığım oyundu.türkçe yama harika olmuş.eline sağlık.yamasız oynasam hiçbir şey anlayamazdım.sayende her şeyi çok net anladım.tekrar tekrar teşekkürler bu oyuna yama yaptığın ve bizlere sunduğun için.şimdi silent hill 3 e geçiyorum yine senin yamanla:)


  • Tanshaydar on

   İyi oyunlar, iyi eğlenceler 🙂

   2006 senesinde benim İngilizce bilgim yeterli değilken ben de devartoi’nin yaptığı yama ile oynamıştım. Tabi bir yerde boynuz kulağı geçti, ben de biraz eksik biraz da yanlış kalan yerler için sıfırdan yeniden bir tane yama yaptım. Asıl teşekkürü eninde sonunda devartoi hakediyor 🙂


Leave a Reply