Tanshaydar'ın Mekânı
Başka bir şey yok
Kategori: Oyun Geliştirme, Yazılım

Space Bomber (Java 2D Oyun)

Object-Oriented Software Engineering (CS319) dersi için bu dönem bir proje yapmamız gerekiyordu. Gurup arkadaşlarım Bomberman isimli oyunu yapmayı seçti, ve ben de Java ile oyunu yaptım.

Java ile daha önce baştan sona bir 2D oyun yapmadığım için çok eksiğim olduğunu gördüm. Yaklaşık üç ay boyunca çeşitli araştırmalar, deneme yanılmalar sonucunda oyunu final versiyonuna getirebildim. Temel olarak Space Bomber isimli bir flash oyununu aldığımız için, yaptığım oyunun teması ve ismi de Space Bomber oldu. Tabi tema olarak benim gibi birinden janjanlı, çiçekli böcekli bir oyun beklemek yanlış olur; dolayısıyla “You will never survive(Asla hayatta kalamazsın)” ve “Nobody survives forever(Kimse sonsuza dek hayatta kalamaz)” sloganları eşliğinde Alien vs Predator filmini de temanın içine katarak bir oyun yaptım.

Bir sonraki blog girdimde “Java 2D Game Programming” (Java ile 2 boyutlu oyun programlama) konusunda edindiğim tecrübeleri ve yaptığım kazmalıkları paylaşacağım. Tabi sizler de o zamana kadar oyunu deneyebilirsiniz.

İngilizce eğitim gördüğüm için projenin tamamı da İngilizce durumda. O yüzden burada birkaç bilgi vermem gerekiyor.

Oynanış:

– Bomberman’i hareket ettirmek: Ok tuşları
– Bomba bırakmak: Space tuşu
– Oyunu durdurmak: P
– Durdurulan oyunu devam ettirmek: P
– Menüye dönmek: ESC
– Bombayı patlatmak: Enter (gerekli bonusu almış olmanız gerekir)

Oyunda yapmanız gereken belirli süre içerisinde ekrandaki tüm düşmanları öldürerek tellerin arkasında saklı olan kapıyı bularak bir sonraki seviyeye geçmek. Eğer süre biterse ekrana 4 adet 4. seviye düşman girecektir. Eğer kapıyı patlatırsanız, ekrana 3 adet 2. seviye düşman girecektir.
Tellerin altında bonuslar çıkabilir. Bir bölümde 1 veya 2 bonus olabilir, veya hiç bonus olmayabilir. Şansınıza ve arama yeteneğinize bağlı.

Seviye sınırı yok, en az 1 canınız olduğu sürece istediğiniz kadar ilerleyebilirsiniz. Ben mesela deneme amaçlı 100. bölüme kadar geldim 🙂

Bonuslar, Düşmanlar vs.

Oyunda 6 adet bonus var:
– Bombanın menzilini artıran
– Bırakabileceğiniz bomba sayısını arttıran
– Bombayı süreyle değil de Enter ile patlatmanızı sağlayan
– Bir adet ekstra can veren (çok ihtiyacınız olacak)
– 20 saniye süreyle daha hızlı hareket etmenizi sağlayan
– 15 saniye süreyle sizi dokunulmaz yapan (ateşlerden ve düşmanlardan etkilenmeyeceğiniz gibi size dokunan düşmanlar da ölecektir.)
bonuslar mevcut. Genellikle simgelerinden belli, eğer bir bomba ve bir kutu olan bir bonusun ne olduğunu anlamadıysanız, dinamit patlatmada kullanılan kutuyu bilmiyorsunuz demektir. Enter ile bomba patlatma bonusudur o.

Düşmanlar ise 4 türden oluşuyor. 2. ve 4. seviye düşmanlar tellerin üzerinden geçebilirler. 3. ve 4. seviye düşmanlar ise sizin iki katınız hızla hareket ederler. Hepsi farklı puanlar vermektedir, en zoru en fazla puan verir.

Kaydetme, Yükleme, Ayarlar

Oyuna başladıktan sonra ESC ile menüye dönerek oyunu Save butonu ile kaydedebilirsiniz. Kaydettiğiniz oyunu Save/Load butonuna tıklayarak göreceğinis kayıt listesinden Load ile yükleyebilirsiniz. Yüklediğiniz oyun aynı seviyeden aynı özellikleriniz ile baştan başlayacaktır. Yani checkpoint sistemi yok.

Oyun başlarken ekran kartınızı tanımlayacak ve yeterli özellikleri sergiliyorsa eğer rendering işini ekran kartınıza yükleyecektir. Bu aşamada sizden Direct3D veya OpenGL seçmenizi isteyecektir. Eğer windows makinedeyseniz herhangi birini seçebilirsiniz, eğer Linux veya Mac’teyseniz OpenGL’i seçmelisiniz, çünkü Direct3D sadece Windows platformuna özgü bir kütüphanedir. Seçiminizi daha sonra Change Settings kısmından değiştirebilirsiniz.

Bilinen sorunlar

Eğer Linux’ta çalıştırıyorsanız Oracle Java’yı defult yaptığınza emin olun, çünkü OpenJDK istenen performansı vermiyor. Ayrıca bazı Linux makinelerde ses kütüphaneleri sıkıntı çıkarabilir.

Oyun motorunda bir optimizasyon hatası var. Ne olduğunu bulamadım henüz maalesef. Oyun 5. seviyeden sonra kasmaya başlayabilir. Sizin makinenizde değişiklik de gösterebilir. Eğer böyle bir sorunla karşılaşırsanız oyunu kaydedip kapatın. Tekrar açarak kaydettiğiniz oyunu yükleyin. Evet, belki seviye yeniden başlayacak; ama en azından performans sorunu yaşamazsınız. Eğer hatayı bulursam düzeltilmiş versiyonu yayınlarım.


Her türlü sorun ve öneriyi buraya yorum olarak ekleyebilirsiniz. Sağda solda paylaşmak istiyorsanız paylaşabilirsiniz, ne de olsa kaynak kodu bende. Ama ben yaptım diye yedirmeye kalkmayın, yemezler; ayrıca Bilkent Güz dönemi projesi olduğu için resmiyete sahiptir.

– Bomberman resimlerini buradan aldım: http://sourceforge.net/projects/javabomberman/
GIF haline kendim getirdim.
– Düşman resimlerini buradan aldım: http://www.iconarchive.com/category/movie/alien-vs-predator-2-icons-by-iconshock.html
– Oyundaki sesler ücretsiz ses efektleri bulabileceğiniz sitelerden indirilmiştir.
– Onun dışında kalan tüm resim ve kodlamayı ben yaptım. Dolayısıyla copyright’ı benim üstümedir, izinsiz ve görgüsüz bir şekilde kullanmayın.

Edit: 23.12.2010 itibariyle ufak birkaç güncelleme ekledim. Genellikle optimizasyon.
Halen linux’ta keylistener’ın overbuffer olması sorununu çözebilmiş değilim.

Edit: 30.12.2010 itibariyle ufak birkaç güncelleme ekledim. Arka plan müziği ve yaratıkların tellerin üstünden geçmek yerine altından geçmesi.

Edit: 11.11.2011 Linux olayının neden kaynaklandığını çözdüm; ama üzerinden bir yıl geçmiş bir projenin kodlarını tekrar açmak istemiyorum.

Oyunun Kaynak Kodu

Kaynak kodunu istediğiniz gibi kullanabilirsiniz.

Oyunun Oynanabilir Versiyonu

Bilgisayarınızda JRE yüklü ise oyunu doğrudan çift tıklayarak oynayabilirsiniz.

İyi eğlenceler!

27 şey demişler
 1. bomberman cok yavas hareket ediyor.

  you.know 22 Aralık '10 tarihinde | Cevapla
 2. Linux üzerinde KeyListener overbuffered oluyor. Henüz sebebini çözemedim, herhalde image file reader’da sıkıntı var.

  Windows’ta deneyebilirsin, ya da ben Linux için daha hafif bir sürümü çıkarabilirim.

  Ekleme: Normal bir yavaşlıktan bahsediyorsan, yani eğer bomberman düşmanlara göre yavaş hareket ediyor diyorsan eğer; bomberman level1 ve level2 düşmanlar ile aynı hızda hareket ediyor. Daha hızlı bir bomberman ne bombadan ne düşmandan kaçmayı heyecanlı hale getirecektir.
  Ayrıca hız bonusu mevcut, hız isteyen telleri kırarak arayabilir.

  Tanshaydar 22 Aralık '10 tarihinde | Cevapla
 3. çok güzel duruyor aslında ama win 7 de hata veriyor 😀 Bu tarz konuları daha öncede araştırmıştım ama şuan pek bir faydası olmuyor. Güzel bir proje olduğuna eminim. Ellerin dert görmesin

  hajiii 11 Ocak '11 tarihinde | Cevapla
 4. Windows 7’de hata vermiyor, ben Windows 7’de yazdım. Üç farklı Windows 7’de çalıştı.

  Java yüklediğine emin misin? Bilgisayarımda Java Yüklü mü?

  Tanshaydar 11 Ocak '11 tarihinde | Cevapla
 5. bunu yüklemiştim laptop u ilk aldığımda 😉 güncellemeden kaynaklı ?

  hatayı yazacaktım unutmuşum.

  hajııı 11 Ocak '11 tarihinde | Cevapla
 6. Yine olmazsa başka bir uyumluluk modunda çalıştırmayı denemeni öneririm…

  Darkness 12 Ocak '11 tarihinde | Cevapla
 7. Uyumluluk modu ile alâkası yok. Arkadaş hata veriyor demiş. Verdiği hatayı bir yazsın (veya tercihen ekran görüntüsü) bakalım.

  Bilgisayarda java yüklüyse çalışır, değile çalışmaz. İkisinin arası yok, hata veriyor filan… Ben oyunu Windows 7’de yazdım, Linux’ta bile çalıştırdım. Proje oyunu bu, elli farklı yere gönderdim, okuldaki bilgisayarlarda çalıştırdık. Kimse gelip bana Windows 7’de hata veriyor gibi saçma bir argüman sunmasın. Verse benim bilgisayarımda verirdi zaten.

  Şu hatayı yaz da bir görelim bakalım neymiş.

  İndirme linki de veriyorum.

  Tanshaydar 12 Ocak '11 tarihinde | Cevapla
 8. Bombacı adam yürürken beyazlıklar görülüyor bunun sebebi kullandığın gif’lerden sanırsam. Haksız mıyım ?

  Burak 23 Mayıs '11 tarihinde | Cevapla
 9. Bombrman’in yürüyüş gif’lerini kendim yapmadım, var olan opensource bir projeden kullandım. Dönem sonuna az kalmıştı aslında illüstre edilmiş bir Isaac Clarke yapacaktım ve daha smooth animasyonlar ile destekleyecektim; ama projenin amacı görsellikten ziyade “Object Oriented proje yönetimi” olduğu için kasmaya gerek duymadım. Zaten vaktim de yetmedi. Tüm kodu ben yazmamış olsaydım belki uğraşabilirdim.

  Tanshaydar 24 Mayıs '11 tarihinde | Cevapla
  • Berbat bir Türkçen var. “open source” yerine “açık kaynak kodlu”, “object oriented” yerine “nesneye yönelik” ve “smooth” yerine “akıcı, akışkan” diyebilirdin.
   smooth animation: akıcı canlandırma
   choppy animation: kesik canlandırma
   Senin gibi adamlarla bu ülkenin işi cidden zor.

   Türkçeci 27 Ocak '12 tarihinde |
  • Eğitim hayatım boyunca yazılarım kitaplarda, dergilerde yayınlandı; kompozisyon ve şiir yarışmalarında ödüller aldım; lise boyunca Mona Rosa’yı benim gibi okuyan olmadı, ve şimdi birisi gelip Java 2 Boyutlu Oyun Programlamanın terminolojisini ön plana çıkardığım için bana berbat bir Türkçen var diyebiliyor, hayat garip, insanlar garip 🙂
   Bana orta okuldaki hocalarımdan biri, bir şey demişti: “Bir şeyi ilk kim bulursa, onun adını da o koyar.”
   Smooth Animation’a Akıcı Canlandırma diye isim verip bunu kullanmayanlara da laf yetiştireceğine, o tanımı, o kullanımı ilk bulan olmaya çalışmayan garip bir nesil yetişti bizden sonra…

   Tanshaydar 27 Ocak '12 tarihinde |
 10. Ben Bilgisayar Mühendisliği öğrencisiyim ve 2D oyunlara girmek istiyorum. Bana bununla ilgili önerebileceğin bir başlangıç noktası var mıdır? Sayfa, tutorial vs.

  Mustafa 11 Eylül '11 tarihinde | Cevapla
 11. Tanshaydar seni seviyorum. Allah nazarlardan saklasın seni canım benim

  can 11 Ekim '11 tarihinde | Cevapla
 12. öncelikle şunu söyleyeyim, bilgisayarımda java zaten kurulu olduğu için oyunu açma konusunda sıkıntı yaşamadım. oyun da fena olmamış ama 3 ayda çok daha iyisi yapılabilirdi. neyse bu yorumu yazmamın amacı bunları belirtmek değildi.

  bu yorumu yazma amacım üstteki arkadaşla yaşadığın tartışmayı okurken çok zevk aldığımı belirtmekti. çünkü tartıştığın elemana gerizekalı diyorsun ancak kendin ondan 5 kat daha gerizekalısın. üniversitede okumayı bir halt zannediyorsun.

  sanırım internet ile pek içli dışlı değilsin. içli dışlı olmaktan kastım 12 yaşından beri msn kullanmak vb. şeyler değil, bir hizmet sunarak çok sayıda insanla konuşup onların fikirlerini almak. adam sana çalışmıyor demiş, onun neden çalışmadığını belirtmediği için tartışmada haksız olduğu belli ama sen hemen yapıcı olmak yerine savunmaya geçerek karşındakine “saçma argüman sunma, gerizekalı” demişsin. konuyu daha güzel açıklayabilirdim ama gerek yok, çünkü anlamayacaksın, gerizekalısın. elim ayağım titredi amk.

  Nail 11 Kasım '11 tarihinde | Cevapla
  • Not sure if trolling or just stupid.

   Tanshaydar 11 Kasım '11 tarihinde |
 13. @Nail

  Sen kendi işine bak, kıskançlıktan blogun sahibine saldırarak eline bir şey geçmez. Kendini geliştir, troll.

  junmisugi84 11 Kasım '11 tarihinde | Cevapla
 14. @junmisugi84 blog sahibinin kıskanılacak bir şeyi olsaydı kıskanabilirdim, ancak yok. zaten olsaydı bunları yazmazdım.

  yaptığım size trolllük gibi görünüyor olabilir. yaptığım ise sadece içimden geçenleri dışarı vurmak.

  Nail 11 Kasım '11 tarihinde | Cevapla
 15. bu yorumu da burada yayınlaman için değil senin okuman için gönderiyorum, benim burada yazdığım ilk mesajda belirttiğim tartışmayı yaşadığın elemanla aranızda geçen konuşmaları silmişsin. hayırdır hatanın farkına mı vardın? bi de yüzsüz yüzsüz ilk yorumumun altına “not sure if trolling or just stupid” yazmışsın. boş bir insansın.

  Nail 11 Kasım '11 tarihinde | Cevapla
  • Bu yorumunuzu ciddiye alıp cevap verme gereği hissettim. Diğer yorumunuz pek ciddi gelmemişti. Hani beni yapıcı olmamakla eleştirip tek yaptığınız aşağılamaya(!) çalışmak olduğu için trollediğinizi düşündüm. Ciddi idiyseniz de… aptalsınız demektir.

   Tartışma yaşadığım eleman ile ilgili yorumları silip silmemek bana kalmış bir şeydir, sonuçta burası benim blogum, kafama göre takılabilir, istediğimi söyleyebilirim. Kaldı ki siz aylar sonra dışarıdan gelip söz söyleme gereği hissedip dış kapının mandalı durumuna düştükten sonra halen neyin tartışmasını yapmaktasınız, öncesini-sonrasını bilmediğiniz bir ikili münasebetin ortasına atlama hakkını nasıl bulmaktasınız anlayamadım.

   Ayrıca boş olup olmaman sizi neden bu kadar gerdi, onu da anlayamadım. Ha, gelip milleti kendi mekânlarında düzelteceğini zannedenlerdenseniz, çok yanlış yere geldiniz, zira kendi yazdıklarınızı sakin kafayla okursanız ciddiye alınacak bir şey yazmadığınızın farkına varırsınız. Eleştirmek ile aşağılamak; beğenmemek ile saygı duymak arasındaki ayrımı yapamayacak kadar dar kapasite sahibi birisinden böyle sözler duymak ancak “ya trolldür, ya da aptaldır” şeklinde bir tepki ile karşılanır. Daha fazlasını beklemek arsızlık, terbiyesizlik ve cahil cesaretinden başka bir şey değildir.

   Tanshaydar 11 Kasım '11 tarihinde |
 16. @Nail

  Ne diye üniversite okumasına falan taktın öyleyse? Görülen o ki senden birçok konuda daha bilgili. Her şeyden önce, adam değilsin. Normali nedir? İlk önce kendini düzgünce tanıttıktan sonra, illa bu adamdan hoşlanmıyorsan, eleştirini düzgünce yapabilirdin. Ama ne yaptın? Terbiyesizliğin ve yüzsüzlüğün bir yana, direktman hakarete başvurdun. Sen kimsin ki öncelikle? Harbiden kimsin yani? Blogun sahibi, kendini blogun uygun bölümlerinde düzgünce tanıtmış. Düzgün bir insan olduğu da apaçık belli. Ama sen kimsin? Sürpriz yumurtadan mı çıktın? Arkadaşıma hakaret etme hakkını sana kim veriyor? Ben ettirtmem yani bunu bilesin. Tansel sahipsiz değil. Onu seven ve destekleyen de çok insan var. Gerek burada, gerçek hayatta. Senin gibi boş adamların onu dibe çekmeye çalışmasına göz yummam. Karşındakine saldıracağına, önce kendin ne boksun ona bir bak. Adam çalışmış, emek sarfetmiş, üniversiteyi bitirmek üzere gayet düzgün bir bölümde burslu okuyarak. Şahsen benim seviyemin de üstünde. Ancak bununla bir problemim yok. Senin belli ki var ki âlâkasız bir şekilde bu konuya girdin damdan düşer gibi. Giren çıkar var belli ki. Ayrıca, adamın nasıl biri olduğundan sana ne? Seri katil bile olsa, bu seni ilgilendirmez. Ahlâk ve adalet zabıtası mısın sen? Hah? Birinin seni troll olarak görmesini önlemek için önce kendin adam ol, ondan sonra karşındakini eleştir. Herkesin kusurları olabilir. Hatta vardır. Bu da bizi insan yapar. Ama senin yaptığın şey, kusurun da ötesinde. Bu yüzden hayvansın dedim. Buraya yazmadan önce insan ol öncelikle. Bu denli sakin olabilmemin de tek sebebi, klavye arkasına sığınıyor olman. Real hayatta arkadaşıma lâf edemezdin.

  junmisugi84 12 Kasım '11 tarihinde | Cevapla
 17. Kimse Tansel’i sevmek zorunda değil, ama “TANSEL’in” bloguna bir şey yolluyorsan, önce “TANSEL İLE” düzgün konuşman gerekiyor. Adamın senin yazdıklarını onaylaması bile ne kadar olgun bir insan olduğunu gösteriyor.

  junmisugi84 12 Kasım '11 tarihinde | Cevapla
 18. Birader keşke internetle içli dışlı değilsin demeden önce sağ tarafta “Tüm Çiziktirmeler” yada “Tüm Kategoriler” bölümüne bir baksaydın…

  Gökhan 12 Kasım '11 tarihinde | Cevapla
 19. tanselin yazdıklarına cevap verme ihtiyacı duymamıştım da bana dış kapının mandalı diyip ama asıl kendileri dışarıdan gelip bana yorum yazanlar için yazıyorum bu cevabı.

  öncelikle kim olduğumu çok merak ediyorsanız, “sen ne boksun ki tanseli eleştiriyorsun” diyorsanız şunları söyleyebilirim.

  14 yaşındayken vb’de yazdığım 2d oyun (otoban savaşı): http://imageshack.us/photo/my-images/573/88796446.png/ yine aynı yaşlarda need for speed underground 2, nba live 2005 ve 2006, cm03/04 editor, gta san andreas ve şimdi aklıma gelmeyen birçok oyun için türkçe yama hazırladım. 16 yaşındayken n-keylogger’ı yazdım: http://imageshack.us/photo/my-images/411/14584955.png/ yine aynı yıllarda exe dosyalarını antivirus programlarınca tanınmaz hale getiren n-undetector’ı, 1-2 ufak çaplı şirket ve okuduğum lise için web sitesi hazırladım. şu anda bilgisayar mühendisliği değil elektronik mühendisliği okuduğum için pc için programlamayı artık yalnızca hobi olarak yapıyorum, genel olarak c ve asm’de pic programlama üzerine çalışıyorum. yine de aktif olarak açık bana ait siteler var. php/mysql konusunda da epey iyiyim.

  bunları belirtme ihtiyacı zaten duymamıştım ama merak edersiniz diye söyledim. yaptığım şeyi de sidik yarışı olarak algılamazsınız umarım, yalnızca bilgisayar ile aramın az-çok iyi olduğunu göstermek istedim.

  şimdi gelelim asıl konuya. benim tansele yaptığım eleştiri onun programlama yeteneğine veya onun dışındaki herhangi bir bilgisayar bilgisine değildi. ona yaptığım bu sert eleştirinin sebebi kendi sitesine gelen misafirin tanselin yazdığı bir oyunla ilgili olarak yazdığı yoruma tanselin adamı aşağılayarak cevap vermesiydi. sanki call of duty yazmışsın da adam çalıştıramamış, o zaman anlardım bu kaprisi. halbuki o yorumu yazan vatandaş senin yazdığın oyunu test etme amaçlı indirmiş, çalıştırmayı becerememiş ve yorum yazmış. belki çalıştırmayı başarsa buraya “tebrikler, güzel oyun” yazacak, veya oyundaki bir bug’ı bildirecek, elemanın niyeti kötü değil. bu yüzden senin yapman gereken onu aşağılamak yerine nasıl çalıştırılması gerektiğini anlatmak, eğer uğraşmak istemiyorsan da yorumlarını onaylamamak.

  ama senin adamı burda binbir türlü hakarete maruz bıraktığını görünce dayanamadım ve sövdüm. hala da haklı olduğumu düşünüyorum. eğer sen ona kibarca eleştiri yapsaydın ben de sana burada bu kadar sert olmaz kibar olurdum. ancak başka sayfalarındaki yorumlarında da insanlarla girdiğin tartışmalarda seviyeni gördüğüm için o seviyede yaptım eleştirimi.

  hadi eyvallah.

  Nail 13 Kasım '11 tarihinde | Cevapla
  • Çalışmalarınızı takdir ettim; ama son paragraflarda yine yanlış yola saparak ilk paragrafın içeriğini de anlamsız hale getirdiniz.
   Öncelikle, halen ilk yorum yaptığınız kişi ile aramdaki münasebeti bilmiyorsunuz; buna rağmen halen bu konuda yorum yapabiliyorsunuz.
   İkinci olarak, diğer yorum yazan arkadaşlarla aramdaki münasebeti bilmiyorsunuz; buna rağmen ilk yorumdaki hatanızı bile bile tekrarlıyorsunuz.
   Bu arkadaşlarla aramdaki münasebeti dışarıdan bir kişiye, üstüne basarak söylüyorum, “dış kapının mandalına” anlatacak değilim.
   Siz iki gün önce gelerek bana hakaret ettiniz. Dışarıdan bir gözlemcinin yorum yapması elbetteki mümkündür; ama hakaret derecesinde bir yorum aradaki hiçbir muhabbeti bilmeyen bir kişi tarafından geldiği zaman “size ne oluyor” şeklinde bir tepki alır en düşük ihtimalle. Kaldı ki halen cellali tavırlarınız, “bakın ben de biliyorum” deme ihtiyacı güderek kendinizi kabul ettirmeye çalışmanız oldukça yersiz ve gereksiz(sakın junmisugi’ye cevap verdim demeyin, gülemem bile ona artık). En başında hatalı bir giriş yaptınız, dar görüşlü davrandınız; bunu telafi etmek, hatanızı kabul etmek yerine aynı doğrultuda devam ederek söylediğim hiçbir şeyi ya okumadığınızı, ya da anlamadığınızı gösteriyorsunuz. Bunları da yaşı muhtemelen benden büyük olan birine anlatmak durumunda kalmak benim için utanç verici.

   Ki hal böyle olunca daha fazla ciddiye alınacak, kaale alınacak bir kişi olma yolundan uzaklaşıyorsunuz. Değil Call of Duty yapımcısı, Linus Torvalds bile olsanız şu yazdıklarınız ile ancak klavye delikanlılığı babında sidik yarıştıran bir kişiden öteye geçemezsiniz. Yazdığınız her cümle birbiri ile çelişki içine giriyor, amacınızın üzüm yemek değil de bağcı dövmek olduğu o kadar açık ki, bu cevabı yazmam bile halen sizi kaale aldığımın bir göstergesi. Yoksa ben de bilirim hakaret etmeyi, aşağılamayı .

   Diğer arkadaşlara cevap imkânı doğduğu için yorumunuzu bir süre için yayında bırakacağım. Bundan sonraki yorumlarınızı, bu tavrınızı devam ettirdiğiniz sürece yayınlamayacağım.

   Tanshaydar 13 Kasım '11 tarihinde |
 20. @Nail

  Benim “Sen kimsin?” sorum, akademik eğitiminle vesaire ilgili değildi. Ne bileyim yani, kaç yaşındasındır, bu blogu nereden bulmuşsundur, hangi şehirde yaşarsın vesaire… Düzgün bir tanışma faslı olabilirdi. Burada Tansel’in o insan ile tartışmasında haklı olup olmamasına bakmaksızın seni hatalı gördüm, neden? Çünkü ne olursa olsun bunun eleştirisi sana (tartışmanın dışındaki şahıslara yani 3. şahıslara) düşmez, dikkât edersen ben veya başka birisi de Tansel’in tartıştığı kişilerle tartışmaya girmiyor. Çünkü bu, iki kişi arasında olan bir tartışma. Adâlet savunuculuğuna lüzum yok, ya da adâlet savunuculuğuna gerek yok. Bunu yaparak, sadece, mevcut bir tartışmayı kızıştırdığının ya da mevcut olmayan, filizlenmemiş bir potansiyel tartışmaya sebep olduğunun farkındasındır umarım. Ha bunu farkında olarak yapıyorsan tamamen art niyetlisin diyebilirim, yani Tansel evet belki hatalı olabilir, ama bu seni yüceltmiyor, bilakis daha çok haksız duruma düşürüyor. Tanımadığın, tanımaya tenezzül bile etmediğin bir insanı, hem de kendi blogunda karalamaya çalışarak hiç de iyi bir profil çizmedin. Ben de doğal olarak arkadaşımı savundum burada. Sadece bil diye söylüyorum, Tansel benim 1 numaralı kankam değildir. Tansel’den daha yakın olduğum arkadaşlarım var. Ama bu şekilde kimin üzerine gitmiş olsan, bu kişi sevmediğim bir kişi bile olsa yine aynı şekilde savunurdum. Bilmem demek istediğimi anlatabildim mi burada? Kısacası bence haksızsın. Haksız olman bir yana, seçtiğin yöntem de yanlış. Seni ilgilendirmiyordur ama ben yine de söyleyeyim, kendisi ile aynı şehirde oturmaktayım, evime de birçok kez misafir olmuştur. Çok sıcak kanlı ve iyi niyetli bir insan olduğunu söylemeliyim. Yani onun hakkında dışarıdan edindiğin izlenimlerinle ne düşünürsen düşün, ortadaki gerçek değişmez. Dediğim gibi, kimse Tansel’i, veya beni, veya başka herhangi bir insanı sevmek zorunda değil. Eğer Tansel’den bu kadar hazzetmiyorsan, yapacağın şey çok basit. Bu bloga girmemek. Ne diye hem kendini yoruyorsun, hem de ortamın huzurunu kaçırıyorsun? Kızdığım noktaların en önemlilerinden birisi de buydu. Burada kanlı düşmanınla savaşıyormuş gibi inatla mesaj atmak seni en ufak yüceltmeyecek, veya Tansel’i en ufak düşürmeyecek. Bu kadar emek verip, tek kuruş para almadan insanlara hizmet vermesi, bir de üstüne hakaret işitmesi akla hayâle sığacak şey değil. Sırf bunu düşünerek, bu yaptığından dolayı kendinden utanmalısın. Hâlâ bu tür çirkin şeylere nasıl tahammül ediyor, nasıl sabredebiliyor ben şaşırıyorum. Ben olsam dümdüz gitmiştim, ve/veya blogu kapatmıştım. Her şeye rağmen saygısını bozmadı. Bir diğer söylemek istediğim şey, Nail, insanların özel ve/veya aile & okul & iş & arkadaşlık hayatlarında neler yaşadığını bilemezsin. Ha bilmek istiyorsan da o insan ile düzgünce tanışıp arkadaş olmaya çalışırsın, onu tanımaya çalışırsın. Zahmetli gelebilir ama bunu yapmadığın sürece de o insanı karalamaya hakkın yoktur. Kendisi, yaşadığı problemlerin hiçbirini söylemeyecek kadar gururlu olduğu için, ve söylemeye gerek de duymadığı için, ben en azından bir değineyim dedim. Son olarak da şunu söyleyeyim, bu değerli insanı sen ve kimsenin üzmesine, strese sokmasına, bir dostu olarak, izin vermiyorum ve vermeyeceğim.

  junmisugi84 13 Kasım '11 tarihinde | Cevapla
 21. Kardeşim bu site komik hee.

  Bu adam kendini ilah sanıyor.Bir bok sanıyor.Halbuki değil.

  Önce egolarını yok et tansel

  Meriç 30 Temmuz '12 tarihinde | Cevapla
  • Benim egolarım size niye bu kadar çok battı onu anlatın önce.

   Tanshaydar 30 Temmuz '12 tarihinde |

Söz uçar yazı kalır