Tanshaydar'ın Mekânı
Başka bir şey yok
Kategori: Beyazperde

Transformers – Revenge of the Fallen

4681-transformersa-a Özel efektler bir filmi kurtarabilir mi? Kesinlikle EVET! Çocukluğumun bir numaralı çizgi filmlerinden biri olan Transformers, 2007 yılında ilk filmiyle de beğenimi kazanmıştı. İkinci filmin fragmanını izleye izleye kendimi doldurmuş, ama beklentiye girersem de bir hayal kırıklığı yaşayabileceğimi bilerek sakin kalmaya çalışmıştım. Sonunda, dün izledim filmi…

Steven Spielberg’ün bu film içinde yer alıyor olması etkisini göstermiş. Her ne kadar zorlama bir film olsa da, olmuş diyebileceğim bir film. Özellikle muheşem efetkler, sinema salonunun hakkını sonuna kadar veriyor. Trailer’larda da görebileceğiniz, Optimus Prime’ın üç adet Deception’a karşı verdiği savaş filmdeki en mükemmel sahnelerden biriydi.

2 yıldır Amerikan ordusu ile birlikte çalışan Autobot’lar, dünyanın çeşitli yerlerindeki Deception’ları avlıyor; filmin başlangıcı böyle. Ama ilginç bir şekilde, bir Deception’un ölmeden önce söyeldiği “Fallen shall rise” sözü; olaya öyle mistik bir hava katıyor ki, filmin Mısır Piramitlerinde bitmesi, sanki Antik Medeniyetler üzerine kurulu bir film izlemişim gibi hissetmeme sebep oldu. Zaten, Transformers’larla insanların daha önce de karşılaştığını öğrendiğimizden, bu film iyice mistik bir havaya giriyor.

Hikâye bazından öyle ilk film gibi çok etkili olmasa da, yine de birileri dünyayı kurtarmaya çalışıyor. Ara sıra artistlik laflarla da (Kader nadiren biz istediğimizde devreye girer) biraz baharat katılan filmin, Amerika’nın “geldik gördük yendik” propagandasına alet olmadan da edemiyor. Bir ülkenin bu kadar aşağılık kompleksi ile film yaptığına daha tanık olmamama rağmen, işin bu yönünü görmezden gelirseniz sıradan kahramanlık destanı gibi bir yol haritası izlese de (…elde edilmez, hak edilir! vs) yine de izlerken çok zevk aldım. Tabi bunun mistisizmden kaynaklandığnı belirtmekte fayda var.

Neredeyse 2:30 saat süren film, ne beklediğinize bağlı olarak verdikleri değişkenlik gösterebilir, ve hatta beğeninize hitap etmeyebilir. Graphic Whore’ların kesinlikle kaçırmaması gereken filmde, beni bile etkileyen efektlerin hakkını vermiş olduğunu söyleyebilirim. Hikâye ve oyunculuk açısından Megan Fox’un biraz aşırı kullanılmış olması göze batmazsa (nasıl batmasın?), seriyi tamamlamak için güzel bir film olur. Üçüncü film mi? Hadi canım oradan!

1988-tranz1-b

4 şey demişler
 1. Vay izledin demek abi. Ben halen izleyemedim. Galiba malum yerlere çıkmasını bekleyeceğim. Fragman linki filan da koysaydın iyi olacakmış ama neyse izleye izleye sıkıldım zaten. bi de ben yazından anlamadım filmi beğendin mi beğenmedin mi?

  Dandelo 1 Temmuz '09 tarihinde | Cevapla
 2. Aşağıdaki iki kritiği incelersen film hakkında bilgi sahibi olabilirsin:

  1) http://beyazperde.mynet.com/sinekritikdetay/1989/Transformers-Yenilenlerin-
  2) http://beyazperde.mynet.com/sinekritikdetay/1988/Transformers-Yenilenlerin-

  Bir popcorn filmi; ama gerçek anlamda eğlendim izlerken.

  Tanshaydar 1 Temmuz '09 tarihinde | Cevapla
 3. bana lütfen transformer hakkında bilgi edindirin

  Anonim 11 Ekim '09 tarihinde | Cevapla
 4. bana transformer evrenin sonunun resimlerini göstere bilirmisiniz

  Berkay Akpınar 11 Ekim '09 tarihinde | Cevapla

Söz uçar yazı kalır