Tanshaydar'ın Mekânı
Başka bir şey yok
Kategori: İnternet

Türkçe Wikipedia’nın Ciddiyetsizliği

Bilgisayarım bozuk olduğundan uzun süredir herhangi bir çalışmam yok, varsa da paylaşamıyor veya geliştiremiyorum.

Lafı uzatmadan bu girdinin konusuna gelecek olursak… Hepiniz google’da aramaları arka arkaya patlatırken elbetteki Wikipedia‘ya denk gelmişsinizdir. Fikir olarak çok güzel ve başarılı olan Wikipedia projesi, uygulamaya gelince insanımsı varlıkların engellerine takılmaktadır.
İngilizce Wikipedia‘nın tartışılmaz büyüklüğü, derinliği ve ciddiliğinin yanında; Türkçe Wikipedia o oranda küçük, sığ ve ciddiyetsizdir. Uzun bir süre önce birkaç arkadaşın odama gelip “aç bak wikipedia’da şunu ara” şeklinde heyecanlı halleriyle bir halt yediklerini anladığım Wikipedia’da türlü türlü şaklabanlıkların döndüğünü anlamak için müneccim olmaya gerek olmadığı kanaatindeyim.

Özellikle de bugün Derleyici (Compiler) terimini aradığımda, karşılaştığım şu yazı beni dumur denizinde boğmaya yetti:

Programcılıkta, bir programlama dilinde yazılmış olan kaynak kodunu başka bir dile (genellikle makine koduna) çeviren yazılım.yaLann inanmaıınnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnn

Arkadaşın düzgün Türkçe kullanmaktan bile mahrum olduğu göz önünde bulundurulunca pek de şaşırmamak gerek. Bizden adam da olur şaklaban da olur; hatta ikisinin de en hası bizden çıkar. Her neyse, bunu yorumlamak bana düşmez elbette; ama ortalama bir zekâya sahip herkes kendine göre bir yorum çıkarır.

Not: Derleyici ve Compiler linklerine tıklarsanız İngilizce ve Türkçe wikipedia arasındaki farkı çok daha iyi görebilirsiniz.

8 şey demişler
 1. Düzeltmişler abi, sen de postu düzenle istersen hehe 😀

  Dandelo 14 Mayıs '09 tarihinde | Cevapla
 2. Aslında ekran görüntüsü alıp koymayı düşünüyordum 😀
  Her neyse, yıkanlar kadar yapanlar da var.

  Tanshaydar 14 Mayıs '09 tarihinde | Cevapla
 3. Beni mâruz görün bu konularda ama Türkçe Vikipedia`da ”Penis”,”Vajina” gibi kavramlar üzerinde araştırma yapacaktım,daha doğrusu bu organların anatomisini öğrenmeyi kendime bir meşkale olarak edinecektim ama gördüklerim pekte iç açıcı olmadı.

  Tsubasa 25 Mayıs '09 tarihinde | Cevapla
 4. Sadece bir açıdan da olsa Derleyici’nin anlamı programlamadan hiç anlamayan birisine tatminkar gibi gözüküyor.

  LEKA 26 Mayıs '09 tarihinde | Cevapla
 5. @Tsubasa kardeşim, ingilizcen var ise İngilizce Wikipedia’da aramanı tavsiye ederim. Biyoloji hocalarına hava atabileceğin kadar bilgi bulabilirsin.

  @LEKA kardeşim, Wikipedia’nın kuruluş amacı, ortak katılım ile bir internet ansiklopedisi kurmak diye biliyorum. Eğer öyleyse, hiç bilmeyen bir kişiyi tatmin edecek bir cümlelik bir bilginin pek de ansiklopedik bir yanını göremiyorum.

  Tanshaydar 26 Mayıs '09 tarihinde | Cevapla
 6. Teşekkürler Tansel Abi,öyle yapacağım artık 🙂

  Tsubasa 26 Mayıs '09 tarihinde | Cevapla
 7. Tanshaydar İngilizce’deki birçok makale de aslında tek bir cümle yazarak başlıyor. Yani süreç böyle, bizde makale başlatılıyor, yardım eden yok.

  nanotürkiye 18 Temmuz '09 tarihinde | Cevapla
 8. Ahmet kardeşim, bizde maalesef yapmaktan çok yıkmayı seven insanlar var.
  Wikipedia’yı da sözlükler gibi ciddiyetsizliğin, şaklabanlığın gırla gezdiği yerler gibi yapmaya çalışanlar utansın, ne diyelim.

  Tanshaydar 18 Temmuz '09 tarihinde | Cevapla

Söz uçar yazı kalır