Ubuntu’da Flash Performansı Elde Edin

64-bit Flash Player’ın sahalara yaptığı muhteşem dönüşten sonra Linux’taki flash çilesi bitmeye çok yaklaştı. GPU acceleration (donanım ivmesi) ile de resmî ATI sürücülerini uyumlu hale getirmişler benim için. Dolayısıyla bize kalan arkamıza yaslanıp flash player’ın keyfini çıkarmak oluyor. Öyle mi gerçekten?

“…there is [an] option in mms.cfg that will be of use to Linux users: “OverrideGPUValidation”. Pursuant to the need to have such stringent rules for validating whether the Linux Flash Player can use the GPU. If you wish to force the Flash Player to bypass its GPU validity checks, add “OverrideGPUValidation=true” (without the quotes) to your mms.cfg.”

Özeti şu, Flash Player GPU acceleration kullanılabiliyor mu diye bir kontrol yapıyor. Bu kontrolü atlamak için bir ayar var. Eğer ki siz de donanım ivmesini zaten aktif olarak kullanan biriyseniz her seferinde bu kontrolün yapılması size oldukça anlamsız gelecektir. Dolayısıyla bu kontrolü override ederek kendisinden tez zamanda kurtuluyoruz.

sudo mkdir /etc/adobe && echo "OverrideGPUValidation=true"|sudo tee /etc/adobe/mms.cfg

Enter’ımıza bastıktan sonra artık yeni ayarlarımızı kullanıyoruz. Bir hızlanma olacağı aşikâr; ama bu hızlanmanın gözle görülebilir olması değişkenlik gösteriyor. Benchmark’lar ile aradaki farkı görebilirsiniz; ya da plasebo etkisine girmekte de serbestsiniz.


11 Responses

Bir yorum yazın


 • Darkness on

  32 bit Windows`un herhangi bir sürümünde bu anlattıkların mümkün mü Tansel Abi ?


 • Tanshaydar on

  Yok bu sadece Ubuntu için. Biraz çalışma ile diğer Linux dağıtımlarına da uygun hale gelir; ama Windows? I-ıh.


 • Darkness on

  Tüh ya… Benim donanım iyi ama CD-Rom eski. Bu sebeple Linux dağıtımlarının denediğim kadarı CD-Rom`u göremiyor ve ben CD / DVD kullanamıyorum… Yoksa Linux`a geçerdim. • Darkness on

  Yok abi yanlış anladın. Linux`u CD-Rom`dan kurabiliyorum ama kurulum bitiyor. İşte Linux masaüstü vs… geliyor. İnternet`e girebiliyorum işte ama bir CD / DVD taktığımda Linux okumuyor…


 • Tanshaydar on

  Emin misin, mount point’lerden görülmesi lazım aslında. Ya da CD/DVD’yi taktığında masaüstüne kısayol vermesi gerekiyor. Ne kadar eski ki?


 • Darkness on

  Ne kadar eski olduğunu bilmiyorum. En azından DVD yazdırma özelliği olmadığını biliyorum. DVD`leri sadece okuyabiliyor. Ayrıca CD-Rom`un okuyup okumadığı tam bir muamma. Örneğin; AirTies CD`sini takıyorum. Üstte “Bilgisayarım”a giriyorum, orada CD-Rom donanımını gösteren simgede AirTies diye yazıyor ancak tıkladığımda direk Ubuntu donuyor. Diğer Linux sistemlerinde de denedim ama hep farklı farklı hatalar aldım. Ayrıca CD-Rom hani bir CD / DVD taktığında okuduğuna dair bir ses çıkartır ya hani, Linux`ta bu aktifliği yok işte CD-Rom`un…


 • Tanshaydar on

  AirTies içindeki AutoRun muhtemelen bir exe çalıştırmaya çalışyıyordur, ki linux üzerinde exe sadece Wine ortamında çalışır. Dolayısıyla kurmak istediğin AirTies driver’ının Linux versiyonunu bulman gerekir.


 • Darkness on

  Evet şimdi düşündüm de haklısın abi. Neyse, şimdilik Windows`tan memnunum.


 • Motz on

  Ubuntu is best Linux distro eapecislly for noobs Just tell the kid that Ubuntu can do what other distro do eapecislly PCLinuxOS let them try for a week or more we love freedom


  • Tanshaydar on

   Ubuntu is not the best linux distro, it is nothing compared to openSUSE.


Leave a Reply