Tanshaydar'ın Mekânı

Blog İstatistikleri

 • 214.312 tıklama
Başka bir şey yok
Kategori: Linux

Ubuntu’da Flash Performansı Elde Edin

64-bit Flash Player’ın sahalara yaptığı muhteşem dönüşten sonra Linux’taki flash çilesi bitmeye çok yaklaştı. GPU acceleration (donanım ivmesi) ile de resmî ATI sürücülerini uyumlu hale getirmişler benim için. Dolayısıyla bize kalan arkamıza yaslanıp flash player’ın keyfini çıkarmak oluyor. Öyle mi gerçekten?

“…there is [an] option in mms.cfg that will be of use to Linux users: “OverrideGPUValidation”. Pursuant to the need to have such stringent rules for validating whether the Linux Flash Player can use the GPU. If you wish to force the Flash Player to bypass its GPU validity checks, add “OverrideGPUValidation=true” (without the quotes) to your mms.cfg.”

Özeti şu, Flash Player GPU acceleration kullanılabiliyor mu diye bir kontrol yapıyor. Bu kontrolü atlamak için bir ayar var. Eğer ki siz de donanım ivmesini zaten aktif olarak kullanan biriyseniz her seferinde bu kontrolün yapılması size oldukça anlamsız gelecektir. Dolayısıyla bu kontrolü override ederek kendisinden tez zamanda kurtuluyoruz.

sudo mkdir /etc/adobe && echo "OverrideGPUValidation=true"|sudo tee /etc/adobe/mms.cfg

Enter’ımıza bastıktan sonra artık yeni ayarlarımızı kullanıyoruz. Bir hızlanma olacağı aşikâr; ama bu hızlanmanın gözle görülebilir olması değişkenlik gösteriyor. Benchmark’lar ile aradaki farkı görebilirsiniz; ya da plasebo etkisine girmekte de serbestsiniz.

11 şey demişler
 1. 32 bit Windows`un herhangi bir sürümünde bu anlattıkların mümkün mü Tansel Abi ?

  Darkness on Kasım 23 | Cevapla
 2. Yok bu sadece Ubuntu için. Biraz çalışma ile diğer Linux dağıtımlarına da uygun hale gelir; ama Windows? I-ıh.

  Tanshaydar on Kasım 23 | Cevapla
 3. Tüh ya… Benim donanım iyi ama CD-Rom eski. Bu sebeple Linux dağıtımlarının denediğim kadarı CD-Rom`u göremiyor ve ben CD / DVD kullanamıyorum… Yoksa Linux`a geçerdim.

  Darkness on Kasım 23 | Cevapla
 4. USB’den kurabilirsin.
  http://wiki.ubuntu-tr.net/index.php/Ubuntu'yu_USB_Flash_Diskten_Kurmak

  Tanshaydar on Kasım 23 | Cevapla
 5. Yok abi yanlış anladın. Linux`u CD-Rom`dan kurabiliyorum ama kurulum bitiyor. İşte Linux masaüstü vs… geliyor. İnternet`e girebiliyorum işte ama bir CD / DVD taktığımda Linux okumuyor…

  Darkness on Kasım 23 | Cevapla
 6. Emin misin, mount point’lerden görülmesi lazım aslında. Ya da CD/DVD’yi taktığında masaüstüne kısayol vermesi gerekiyor. Ne kadar eski ki?

  Tanshaydar on Kasım 23 | Cevapla
 7. Ne kadar eski olduğunu bilmiyorum. En azından DVD yazdırma özelliği olmadığını biliyorum. DVD`leri sadece okuyabiliyor. Ayrıca CD-Rom`un okuyup okumadığı tam bir muamma. Örneğin; AirTies CD`sini takıyorum. Üstte “Bilgisayarım”a giriyorum, orada CD-Rom donanımını gösteren simgede AirTies diye yazıyor ancak tıkladığımda direk Ubuntu donuyor. Diğer Linux sistemlerinde de denedim ama hep farklı farklı hatalar aldım. Ayrıca CD-Rom hani bir CD / DVD taktığında okuduğuna dair bir ses çıkartır ya hani, Linux`ta bu aktifliği yok işte CD-Rom`un…

  Darkness on Kasım 23 | Cevapla
 8. AirTies içindeki AutoRun muhtemelen bir exe çalıştırmaya çalışyıyordur, ki linux üzerinde exe sadece Wine ortamında çalışır. Dolayısıyla kurmak istediğin AirTies driver’ının Linux versiyonunu bulman gerekir.

  Tanshaydar on Kasım 23 | Cevapla
 9. Evet şimdi düşündüm de haklısın abi. Neyse, şimdilik Windows`tan memnunum.

  Darkness on Kasım 24 | Cevapla
 10. Ubuntu is best Linux distro eapecislly for noobs Just tell the kid that Ubuntu can do what other distro do eapecislly PCLinuxOS let them try for a week or more we love freedom

  Motz on Temmuz 29 | Cevapla
  • Ubuntu is not the best linux distro, it is nothing compared to openSUSE.

   Tanshaydar on Temmuz 29 |

Söz uçar yazı kalır