Tanshaydar'ın Mekânı
Başka bir şey yok
Kategori: Yazılım

[Vista] Boot Sırasında Kullanılan İşlemci Sayısını Değiştirmek

untitledSömestr tatilinden bu yana Vista Business x64 kullanıyorum ve gerçekten memnunum. Tüm tükürdüklerimi teker teker yaladım ve şu anda XP’den daha stabil çalışan bir sisteme sahibim (SP1, bu işletim sistemini yarım yamalak olmaktan çıkardı, tam bir sistem haline getirdi). Linux da kullandığım için birçok özelliğin Linux çakması olduğu gözlemlemem kolay oldu; ama bu özellikler işlevsellik katmışlar ve kullanıcı için gerekli / faydalı şeyler var. Kullandıkça ve kurcaladıkça Vista’da çok güzel özelliklerin olduğunu görüyorum ve bu yeni (eh, artık tartışılır) işletim sisteminin son dönemin teknolojilerine de iyi ayak uyduruğunu da söyleyebilirim.

Visual Studio ve Photoshop gibi programlar yüzünden Linux’a pek geçemiyorum. İşlerimin çoğu Vista üzerinde olunca, kendime göre özelleştirmeye başladım. Zaten “64 bitin gücü adına” isimli yazımda çektiğim ince ayarların bazılarından bahsetmiştim. Kullandıkça ve yeni özellikleri keşfedip kurcaladıkça onlara da ayar çekmeye devam ediyorum.

Son karşılaştığım özellik, Vista’nın boot up (başlatma, yeniden başlatma) sırasında kullanılan çekirdek sayısını ayarlama özelliğiydi. Yani, sisteminiz başlatılırken işlemlerin eğer birden fazla çekirdeği olan bir işlemciniz varsa bunların tamamını kullanmayı sağlıyor. Çoğu kişi artık çift çekirdek işlemci kullanıyor. Hatta bazıları Intel Quad ile 4 çekirdeğe kadar çıktılar. Yanılmıyorsam bu özellik Vista’da default olarak tek çekirdeğe ayarlı geliyor. Yani ben ayarlama yapacakken 1’de ayarlıydı. Nasıl yapılacağına bakalım:

1) Başlat (Start)->çalıştır (Run)-> msconfig yazıp enter’a basıyoruz.
2) Açılan pencerede Boot sekmesine geliyoruz ve Advanced Options‘a (Gelişmiş Ayarlar) tıklıyoruz.
3) Yeni açılan pencerede Number of Processors (İşlemci Sayısı) kutusuna tıklayıp hemen altındaki listeden işlemci sayımızı seçiyoruz. Benim dizüstüm çift çekirdek olduğundan 1 ve 2 olarak iki seçenek var. Sizinkinde nasıldır bilemem. Kafanıza göre seçin.
4) Tamam’a tıklayın. Halen Boot sekmesindeyiz. Orada sağ aşağıda bir kutucuk var, Make all boot settings permanent‘e (Tüm Boot Ayarlarını Kalıcı Yap) tıklayıp tamam diyoruz.

Bu işlem Boot sürenizi %0 ile %25 arasında hızlancıracaktır.

Emeğe saygı, +REP, Teraziyi Unutmayalım (Gönderme yapmadan edemiyorum…)

Söz uçar yazı kalır