Tanshaydar'ın Mekânı
Başka bir şey yok
Kategori: Oyun Geliştirme, Silent Hill, Unity

Welcome to Silent Hill – Kasaba Giriş Sahnesi

Meslek olarak 2 yıla yakın süredir sanal gerçeklik uygulamaları ve simülasyonlar üzerine çalışıyorum. Biraz ilgili olan arkadaşlar zaten biliyor.

Meslek icabı olmayarak ise 8 yıldan beridir Unity oyun motoru ile ilgileniyorum. Neden Unreal veya CryEngine değil diye soran arkadaşlara da kendi oyun motorunu yazacağını iddia eden 14 yaşındaki arkadaşların büyüyüp kendi oyun motorlarını yazmasını beklediğimi söylüyorum.

Neyse. Unity, 2018’in başında, yani iki yıldan uzun süre önce, kendi render sistemini kökten değiştirecek bir sisteme giriştiğini açıklamıştı. Gelgelelim, bunun mobil oyunlar veyahut da hafif sistemler için geliştirilen uygulamalar olan için kısmı benim ilgimi çekmemiş, daha yüksek kalite görsellere erişilebilecek HDRP (High Definition Render Pipeline) isimli sistemini merak etmiştim. Sonunda bu sistem artık preview sürecinden çıkıp stabil olarak denenebilir hâle geldi. Ben de bunu ilk elden tecrübe etmek istedim. Sonucun 4K/60FPS videosu şöyle:

Silent Hill’e Hoşgeldiniz…

Tabii ki burada deneyeceğim şey Silent Hill sisini ve kül yağışını yeniden yaratmak oldu. Sancılı bir deneme yanılma sürecinden sonra zannedersem şimdiye kadar tüm Silent Hill oyunlarında gösterilmiş olandan daha güzel bir kasaba giriş sahnesi oluştu.

Brezilyalı arkadaşım Marco’dan bu kasaba girişindeki tabelanın 3D modelini yapmasını rica ettiğimde aldığım tepkilerse ayrı enteresan oldu.

Adamın hakkını vermek lâzım, uğraştı ve yaptı.

HDRP’yi de böylece deneyimlemiş olduğuma göre artık kendi projelerimde kullanmaya başlayabilirim gibi geliyor 🙂

Niye Silent Hill remake yapmıyorsun diyenlere White Night’ın aldığı övgülerden birinin de Silent Hill in FPS olduğunu hatırlatmak isterim.

Güncelleme

Reddit paylaşımım üzerinde gelen istekler üzerine WallPaper Engine için bir versiyon hazırladım. İsteyenler ekran görüntüsüne tıklayarak ulaşabilir:

Silent Hill Wallpaper Engine
6 şey demişler
 1. Merhaba abi, yazacaklarım konuyla ilgili olmayacak. Yaklaşık 2 saat önce Frictional Games yeni oyunu olan Amnesia: Rebirth için bir duyuru fragmanı yayınladı. Yeni oyun hakkında ne düşünüyorsun? Kısa tanıtım bize ne gibi ipuçları veriyor? Oyun hakkında yazı yazacak mısınız?
  Yoksa konuşmak için çok mu erken, bilemiyorum ‍♂️

  Arturo 6 Mart '20 tarihinde | Cevapla
  • Selam güzel kardeşim,
   İzledim fragmanı, açıklanana göre doğrudan Amnesia: The Dark Descent devamı olacak deniliyor; ama açıkçası eskisi kadar heyecanlandırmadı beni. Frictional Games yaptığı için güzel olacağına eminim; ama A Machine for Pigs’ten sonra açıkçası seriden biraz soğudum. Tabii oyunu oynadıktan sonra üstüne bir şeyler karalarım mutlaka; ama çıkana kadar bir şeyler yazar mıyım bilmiyorum.
   Ha, çıkar çıkmaz Türkçe yaması için çalışırım, malum Frictional Games’in oyunlarını çevirmek artık üstüme vazife gibi bir şey oldu.

   Tanshaydar 9 Mart '20 tarihinde |
  • Görüldüğü kadarıyla Cezayir çölünde kadın bir karakteri oynayacağız. Ve dediğiniz gibi The Dark Descent evreninde geçecekmiş.
   Bence yeni oyunun konusu %99 Tin Hinan mezarını anlatacak, OrAyrıca posterinde karakterimizin elinde oyuncak bir peluş ayı var, bilemiyorum ne alaka.
   Sonuçta serinin ikinci oyununu Frictional Games geliştirmemişti, bence bu oyun için ümitsizlenmeyin. Bence harika bir hikaye bizi bekliyor. Türkçe yama için teşekkürker.

   Arturo 10 Mart '20 tarihinde |
  • Orb kürelerini anlatacağına inanıyorum.

   Arturo 10 Mart '20 tarihinde |
  • Dediğim gibi Frictional Games’in kendisi yapıyor, SOMA ile çıtayı yükselttiler, baya güzel bir oyun olacağına eminim.
   Heyecanlanmıyor oluşum biraz Amnesia evreninden sıkılmış olmam açıkçası. Yani Daniel’ın hikâyesi gayet iyiydi, tamam, ama onun yerine bir Penumbra evreni oyununu tercih ederim.

   Cezayir çöllerinde geçecekse eğer, zamanında Daniel’ın da küreyi bulduğu yer Cezayir’de bir kazıydı, yani aynı nokta üzerinden gidilecek ve yine aynı veya benzer Gardiyan ile koşuşturmaca yaşanılacaksa DLC olarak da çıkarabilirlerdi. Yine de biraz daha modern bir zamanda geçiyor gibi görünüyor. İşte, dediğin gibi, konuşmak için biraz erken. Biraz daha bilgi ve video yayınlasınlar, o zaman belli olur ne olacağı.

   Tanshaydar 10 Mart '20 tarihinde |
 2. Hocam bu tür oyun ve uygulamalar ilgili hiçbir bilgim yoktu, sayfanızı/ yazılarınızı okumaya başladıktan sonra bilginize ve öyküleyici anlatımınıza bayıldım ve bir ilgi uyanmaya başladı. Uzun bir süredir bilgisayarım yoktu ve şimdi alır almaz kaliteli olarak gerçekten bulabileceğim en iyi siteyi bulduğumu düşünüyorum, ve artık bilgisayarım varken tek incelemeleri de sizden okuyup durumları ona göre değerlendireceğim, var olun..

  Melih Akdoğan 11 Nisan '21 tarihinde | Cevapla

Söz uçar yazı kalır