Tanshaydar'ın Mekânı
Başka bir şey yok
Kategori: Yazılım

Windows 7 İzlenimlerim

Aldığım bilgisayarın Windows 7’ye özel olması sonucu gittim Windows 7 Professional x64 kurdum (orjinal). Bir süredir kullanıyorum, izlenimlerimi paylaşmak istedim.

– Öncelikle, niye bu kadar abartıldı bu işletim sistemi anlamadım. Vista ile aynı performansı alıyorum. Öyle uçuyormuş kaçıyormuş yok bir kere. Vista’yı adam edemeyenler utansın! Yok XP’den bile iyiymiş filan. Basın gidin lan! Gidin Linux kullanın, bari bir artistliğiniz olsun!
– Sonralıkla, masaüstü olayını beğendim. Direk KDE 4 çakması. Çok güzel olmuş. Biraz da Mac OS’tan çalmışlar. İşi ballandırmışlar. Yalnız şu guruplama olayını beğendim. Cidden beğendim. Normalde yüzlerce pencere açtığım için sıkıntı oluyordu bu başlat çubuğu; ama şimdi güzel olmuş, daha tamamını bile dolduramadım.
– Kabloyu taktığınızda bağlantıyı daha hızlı yapıyor.
– Driver sorunu olmasa da (!), bazı programların Windows 7 x64 desteği yok. Xilinx bunlardan biri, sıkıntı çekiyorum.
– Vista kadar yer kaplamıyor harddisk’te, ve harddisk’i daha iyi kullanıyor.

Bunların dışında, açıkçası hiçbir fark göremedim. O kadar yapılan reklamın fos olduğunu zaten bildiğim için şaşırmadım da. Temel olarak Vista üzerine kurulmuş bir işletim sistemi. Şimdiye kadar bir defa dondu sebepsiz yere, onun dışında hoş bir sistem, kullanılabilir.

Halen XP kullananlara selam eder, çok para diyenlere Linux öneririm.

3 şey demişler
 1. Microsoft son işletim sistemi için”Açıkçası Mac OS X’e benzetmeye çalışıyoruz.” gibi açıklama yapması zaten işin merkezi diyebiliriz. Microsoft 2009 yılında bile çıkarttığı işletim sistemlerinde halen donanımları sonuna kadar kullanabilen bir işletim sistemi yapamadı.

  Bu kısaca şu demek, sizler bilgisayarınızı istediğiniz kadar donanım satın alın, ram ve işlemci yükseltmesi yapın yinede harcadığınız paranın karşılığını alamazsınız.

  İyiki Mac Os X var, orijinal microsoft yazılımı kullanıyorsanız eğer bence doğrudan Apple ürünlerine geçiş yapın. Eğer korsan olarak işletim sistemi kullanıyorsanız zaten para harcamıyor oluyor, sadece windows’un ahmakça hatalarıyla uğraşıp zaman kaybediyorsunuzdur.

  Uğur 12 Aralık '09 tarihinde | Cevapla
 2. Orjinal Windows ürünleri kullanıyorum; ama bu, MSDN Academic Aliance üyeliğim olduğundan ve bu ürünlere doğrudan ücretsiz erişimim olduğundandır.
  Apple işletim sistemlerinin donanımı ne kadar iyi kullandığını biliyorum. Bir süre için bir MacBook kullandım. Kendisinin iki katı donanımdaki Windows XP’den neredeyse daha iyi bir performans verdiğini de gördüm. Ne var ki, “en iyi sistem, en iyi kullandığın sistemdir” mottosu burada da geçerli.

  Windows 7’nin reklam yapıldığı kadar da “uçan kaçan” bir sistem olmadığının farkındayım. Ama “bilgi toplumumuz” halen bilgisini paylaşım forumlarından elde etmeye, linux diyenlere de “oyun çalıştırıyor mu?” demeye devam ediyor.

  Kubuntu 9.10 ile birlikte Dual Boot kullanmaktayım. Halimden memnunum.

  Tanshaydar 12 Aralık '09 tarihinde | Cevapla
 3. Başka bir yazına yaptığım yorumda dediğim gibi ArchLinux derim ben Tanshaydar. Bir daha geriye bakmayacaksın emin ol 🙂 Win 7 konusunda da sana katılıyorum. Yine şişirdi MS 🙂

  İlhan 13 Ocak '10 tarihinde | Cevapla

Söz uçar yazı kalır