Tanshaydar'ın Mekânı
Başka bir şey yok
Kategori: Yazılım

Windows’ta KDE FolderView Özelliği

Kubuntu 9.10 kullandığım dönemde KDE’nin en çok sevdiğim özelliği masaüstü widget olarak folderview özelliği sunmasıydı. Gnome’a geri döndükten sonra masaüstünde beşten fazla simge olmadığı için böyle bir gereksinim duymamıştım. Gerçi screenlet olayı var; ama şimdilik ihtiyacım yok.

Gelgelelim, Windows’ta masaüstüm çöplüğe dönmeye yatkın. Nereden aklıma estiyse, şu folder view özelliğini Windows için sağlayan bir programcık var mı araştırayım dedim. En başta bulamadım; ama Ubuntu forumlarında araklama yaparken birisinin verdiği linke tıklayarak tam da aradığım şeyi buldum.

Beklendiği üzere program, Stardock tarafından yapılmış. KDE ve Mac masaüstü olaylarını Windows’a taşımak isteyen herkese çok güzel çözümler sunan Stardock bu program ile de güzel iş başarmış.
Ücretli bir sürümü de bulunan fences, masaüstünüzdeki simgeleri gruplamanıza olanak sağlıyor. Çift tıklama ile de bir anda masüstünü tertemiz hale getiren program benim gibi dağınık masaüstüne sahip insanlar için oldukça kullanışlı.

Fences, Framework altyapısı kullandığı için 64-bit native çalışıyor ve sistemden çalmıyor. Video tanıtımı ve daha fazla ekran görüntüsü için buraya tıklayabilirsiniz. Benim ekran görüntüm ise aşağıdaki:

Tanshaydar'ın Windows Masaüstü

biri bir şey demiş
  1. bi aralar kullanıyodum güzel bir program. kurayım tekrar.

    cl0akw3rk 30 Ağustos '10 tarihinde | Cevapla

Söz uçar yazı kalır