Tanshaydar'ın Mekânı
Başka bir şey yok
Kategori: Linux

Wine 1.0 Tam Sürüm Yayında!

WineHQ nedir?

Wine, Windows için yazılmış uygulamaları X, Open GL ve en önemlisi Unix üzerinde çalıştıran açık kanyak kodlu (Open Source) bir uygulamadır.
Burada önemli olan Unix’tir. Belirtmekte fayda var, Unix, Linux ile aynı şey değildir. Unix işletim sistemidir, Linux ise bu sistemin birçok türevinden(Solaris, FreeBSD, Ultrix, AIX…) en popüler olanıdır.

Wine neden önemli?

Linux, Windows’a göre (genellikle) ücretsiz, kullanıcı dostu ve en önemlisi sürekli geliştirilmeye açık bir işletim sistemidir. Yalnız birçok bilgisayar kullanıcısı, çeşitli sebeplerle Linux kullanmaz. Bunun en önemli sebeplerinden biri de, Windows üzerinde çalışan programlara duyulan ihtiyaçtır. Yoksa bunun dışında Linux ile Windwos üzerinde yaptığınızdan çok daha fazla şeyi yapabilirsiniz.

En basit örnek olarak Windows oyunlarını verecek olursak, neden Linux kullanmıyorsun sorusuna “oyun çalıştırmıyor ki” cevabı gelmektedir. Linux üzerinde bir çok oyun olsa da, son çıkan oyunların PC versiyonları sadece Windows (nadiren MacOS) üzerinde çıkmaktadır, ve bu da oyunseverleri Linux’tan uzaklaştırır.

Tasarımcılar için de Corel, Photoshop gibi hayati önem taşıyan programları çalıştırmaması itibariyle Linux ikinci plana düşmektedir.

İşte bütü bu sorunların altında yatan “Windows uygulamalarını çalıştırmama” sorununa çözüm getiren Wine, Linux kullanmaya engel olan en büyük sebebi ortadan kaldırdığı için önemlidir.

Wine neler yapabilir?

Beta sürümlerinden itibaren çok yüksek destek veren Wine, en baba Windows programlarını gözünü kırpmadan çalıştırabilmektedir. Artık üreticilerin de Wine’a destek vermesi ile birlikte, Wine’ın işi kolaylaşmış ve destek yelpazesi genişlemiştir.
En basidinden Photoshop CS3, World of Warcraft gibi program/oyunlar, Wine üzerinde çalışabilmekte ve kullanıcılara kolaylık sağlamaktadır.

http://www.winehq.org/site?ss=1 adresinden ulaşabileceğiniz ekran görüntülerinde, Wine’ın hangi programları çalıştırabileceği konusunda fikir sahibi olabilirsiniz. Bu programların arasında Microsoft Office’i, Windows Media Player’ı bile görmek, açıkçası gerçekten başarılı bir yazılım olduğuna inanmak için tek başına yeterli sayılır.

Şu anda sadece 32 bit mimaride olan Windows uygulamalarına destek veren Wine, açık kaynak kodlu olması itibariyle ilerleyen günlerde çok daha büyük destek sunacaktır. Biz de Windows’a yüzlerce dolar vermekten kurtularak, adam gibi bir işletim sisteminde istediğimiz hemen hemen her şeyi yapabileceğiz.


Wine’ın açabildiği programlar.

Platin Listesi
Mükemmel bir şekilde, sorunsuz çalışan ve Wine’ın arayüzü içerisinde çalışmak zorunda olmayan programlar.

Gold Listesi
Bazı özel ayarlar ile yine kusursuz çalışan uygulamalar.

Silver Listesi
Kullanımı etkilemese de ufak sıkıntıları olan uygulamalar.


Wine’ı hemen indirin.

Kullandığınız Unix’e göre indirin.

WineHQ

Söz uçar yazı kalır