Tanshaydar'ın Mekânı
Başka bir şey yok
Kategori: Türkçe Yama

Amnesia: A Machine for Pigs Türkçe Yama

 

Amnezi: Domuz Makinesi

Kendinizi canavara dönüştürmüşseniz, insan olmanın zulmünden kurtulmuşsunuz demektir.
Dr. Samuel Johnson

 

Yahu daha oyun çıkalı bir gün olmamış “ne zamana biter” diye başlamasınlar mı? Arkadaş, anne kuş solucan getirir ya yavrularına, aynı öyle. Bu dünya bir makina. Bir domuz makinesi. Tam da bu domuzları kıymak için birebir!

Ve işte karşınızda Amnesia: A Machine for Pigs Türkçe Yama!
(Eskişehir’de Edebiyat okuyan bağyan arkadaşa selamlar)

Şunu belirtmeliyim ki, Dan Pinchbeck iyi bir yazar; ama bu arkadaşın düz yazı ile şiir arasındaki farkı kavrayamadığı aşikâr. Okumak ne kadar zevkli olduysa, çevirmek o kadar işkence oldu. Dileğim odur ki, akşamlarımı kendi projelerimle uğraşmak yerine bu çeviriye vermiş olmam bir işe yarasın. Ve dileğim odur ki, hepimiz birer domuz olmak yerine insan olmayı başarabilelim. Yoksa domuzlar için tek gelecek kıyımdır.

Türkçe Yama Hakkında Bilgi

 • Yama oyunu tamamen Türkçe’leştirmektedir. Yani oyun %100 Türkçe olacaktır.
 • Yamada her türlü Türkçe karakteri kullanabildim. Bu, benden değil de oyunu yapan Frictional Games‘in kaliteli bir düşünce ile oyunun dil dosyasını UTF-8 olarak kodlamasından dolayıdır. Ayrıca tüm fontlar tüm Türkçe karakterleri kabul etti. Ğ, ğ ve İ gibi ve hatta düzeltme işareti olan harfleri kullandım.
 • Yamanın çevirisini ve kurulumunu ben yaptım: Tanshaydar (Tansel Altınel). Paylaşacaksanız lütfen kaynak belirtin. Oyunçeviri paylaşmasın istemiyorum 😛
 • Orjinalinin daha iyi olduğunu düşünenlerdenseniz, oyunu İsveççe oynayın. Türkçe oynamak isteyenlere karışmayın.
 • Kendi halimde bir test yapmaya çalıştım; ama sürç-i lisân etmiş olabilirim, hataları bildirirseniz düzenler ve güncellerim.

Ekran Görüntüleri

Buradaki yazımda görebilirsiniz.

Son Olarak

 • Oyunun güncellemesi çıkarsa Türkçe Yama’yı tekrar yüklemeniz gerekebilir. Panik yok, Tanshaydar burada.
 • Oyunun Steam kurulum yolu:
  C:\Program Files\Steam\SteamApps\common\Machine for Pigs\config
  İşletim sisteminiz 64-bit ise:
  C:\Program Files (x86)\Steam\SteamApps\common\Machine for Pigs\config

Oyunu başka yollardan elde ettiyseniz nereye kuracağım diye sormayın, başınızın çaresine bakmadan önce oyunun exe’sinin bulunduğu klasördeki config isimli klasörü seçip yüklemeye çalışın. Sonra başınızın çaresine bakarsınız.

Sonra kurdum Türkçe olmadı vs gibi şeyler yapmayın 🙂

Türkçe Yamayı indirebilirsiniz!

07 Nisan 2022 02:59 1 sene önce
2 MB
15.852
AAMFP_Turkce.exe
 
Amnesia: A Machine for Pigs Türkçe yama

Şu oyuna çeviri yaparmısın gibi isteklerle gelecekseniz ya bir sigara parası hazırlayın ya da oyun güzel olsun.

67 şey demişler
 1. Selamlar Tansel, öncelikle çeviriyi yaptığın için çok teşekkür ederim. Fakat küçük bir problem var, bu oyunun ingilizcesi bile bu kadar ağdalıyken türkçesini böyle başarılı çevirmek (ref by, dark descent) kolay bir iş değil biliyorum. Fakat bir mac kullancısı olarak bu yamanın MacOsx işletim sisteminde nasıl çalıştırabileceğime dair bir fikrim yok. Yamayı macosx’e göre yapabilmen mümkün mü veya bunu yapmanın farklı bir yolu var mı yardımcı olur musun?

  cenk 17 Ekim '13 tarihinde | Cevapla
  • Buyur Cenk, burada zip içerisinde gerekli dosya var. Bu dosyalarının oyunun kurulu olduğu klasördeki Config klasörüne atıp üzerine yazarsan sorun kalmaz: http://www.tanshaydar.com/dosya/aamfptr.zip

   Oyunun dili oldukça ağdalı evet; ama yıllar boyu İngilizce’ye ana dil kadar hakim olup bol bol çeviri yaptıktan sonra bunun da üstesinden geldim. Yine de, bu işi yapabiliyor olmam, yani çevirmesine çeviriyorum; ama iyi bir Türkçe ile yansıtabiliyor olmam benim de yazar olmamdan kaynaklı sanırım. Kafamda sürekli “Ben yazıyor olsam nasıl yazardım?” sorusu cevap arıyor, ve ben de cevabı satırlara döküyorum, o kadar.

   İyi eğlenceler.

   Tanshaydar 17 Ekim '13 tarihinde |
 2. on numarasın, adamın dibisin kardeşim… 🙂

  blackfire 2 Kasım '13 tarihinde | Cevapla
 3. Batman Arkham Origins için de Türkçe yama yapar mısın? =)

  ShaLaLa 27 Kasım '13 tarihinde | Cevapla
 4. tek bir şey sorcam diğer oyunları 15 20 kişi 6 ayda falan çevirirken nasıl basardın 2 günde çevirmeyi tek basına gercekten cok takdir ettim ve de emeklerine saglık

  yakup 28 Aralık '13 tarihinde | Cevapla
 5. Hocam oyunu şu an bitirmiş bulunmaktayım inanılmaz kaliteli bir yama. Edebi çevriler tam olmuş. 6 yıldır takipçinizim elinize emeğinize sağlık.Emeğiniz geçen her yama için bu Amnesia olur Penumbra olur Silent Hill olur hepsi için teşekkürler.

  Mehmet 10 Ocak '14 tarihinde | Cevapla
  • Eyvallah güzel kardeşim, işe yaradığında, bir de güzel bir teşekkür aldığımda tüm zahmete ve emeğe fazlasıyla değiyor 🙂

   Tanshaydar 10 Ocak '14 tarihinde |
 6. Ben gerizekâlıyım da kusura bakmayın.

  Abdul 6 Şubat '14 tarihinde | Cevapla
 7. Yama için teşekkürler dostum.

  Orhan 30 Ağustos '16 tarihinde | Cevapla
 8. Linux kullanıcılarını da düşünüp çevirinin açık dosya halini yayınlarsanız çok sevinirim.

  Yusuf 19 Nisan '17 tarihinde | Cevapla
 9. oyunu yeni indirdim ama yama olmadı neden acaba

  emre 27 Ocak '18 tarihinde | Cevapla
 10. Eline Sağlık Hocam .

  YILDIRIM 27 Ocak '18 tarihinde | Cevapla
 11. Emeğine sağlık tekrar Tansel. Yalnız ben Linux kullanıyorum. Dosyaların ZIP gibi sıkıştırılmış bir sürümü mevcut mu?

  dos4gwe 7 Şubat '18 tarihinde | Cevapla
  • Yukarıdaki cevabı yeni gördüm. Teşekkürler.

   dos4gwe 7 Şubat '18 tarihinde |
  • İyi eğlenceler Murat abi, umarım beğenirsin 🙂

   Tanshaydar 8 Şubat '18 tarihinde |
 12. Oyun çıkar çıkmaz almıştım. Aslında bunların hepsi sizin sayenizde oldu sizden ilk Penumbra’yı öğrendim sonrasında ise zaten Frictional Games ile tanıştım. Oyun hakkında bir şeyler söylemem gerekirse…

  Oyun atmosferi ve müzikleri bakımından başarılı. İlk oyununa göre (bence seri değil bunlar isim benzerliği en azından ben seri olarak görmüyorum) müzikleri ve yer yer atmosfer bakımından daha başarılı buldum. Oynanabilirlik sıfır ciddiyim sandalyeler hariç hiç bir nesneyle etkileşim kuramıyoruz. Bunu ilk fark ettiğimde inanılmaz şaşırmıştım. Oynarken hep bir şeylerin eksikliği hissediliyor zaten ilk oyun kadar korkutucu değil daha çok yürüme odaklı. Korku ögesi kaldırıp gerilim koymuşlar. İlk oyun kadar zevk vermedi. Bir de oyunda envanter sistemi yok ayrıca ilk oyunda olan karanlıkta karakterin kendinden geçip başının dönmesi olayını tamamen çıkartmışlar.

  Kısaca The Chinese Room farklı bir oyun yapmış. Peki neden Frictional Games bu oyunu yapmadı?

  Anonim 8 Şubat '18 tarihinde | Cevapla
  • Son soruyu yeni fark ettim.

   Frictional Games’in Amnesia yapım süreci çok çetrefilliydi. Çoğu insan bilmez; ama o sürecin bir noktasında Thomas’ın kız arkadaşı “artık bu işleri bırakıp gerçek bir iş mi bulsan ne” demişti kendisine. Bu kadar cesaret kırıcı ve küçük düşürücü bir laf duymasına rağmen oyunu bitiren adamın, tek amacı oyuncuları söğüşlemek olan oyun firmaları gibi “bu çok tuttu, devamını yapalım” demesini beklemek olmazdı.

   Amnesia planlanırken tek oyun olarak planlandı. Sonrasında da SOMA’nın yapımına başlandı zaten. theChineseRoom ise Dear Esther’i çıkaralı biraz olmuştu ve yeni ve sıfırdan bir oyun çıkarmak istiyorlardı. Bilmeyenler için, Dear Esther en başta bir Half Life 2 moduydu, sonradan tam oyun oldu.

   Hâliyle o dönemde öğrenmesi ve kullanımı en kolay olan oyun motoru HPL2, theChineseRoom için iyi bir seçim oldu ve kendileri bir hikâye yazıp onun üzerine bir oyun yaptılar. Modellerin ve sistematiğin çoğu zaten ilk oyundan içerideydi, üzerine az biraz ekleme yaparak yeni bir oyun çıkardılar. Açıkçası White Night’a daha fazla emek gitmiştir yeni bir oyuna benzetme açısından.

   Frictional Games, belli yerlerde teknik olarak theChineseRoom’a destekte bulundu, hatta onlara motorun o zamanlar için güncel versiyonunu verdiler (1.2 versiyonu).

   Bu açıklamaların üzerine soruyu tekrar sorarsak, “Dear Esther’i neden Valve yapmadı?” gibi bir soru oluyor. Frictional Games hiçbir zaman Amnesia’nın devamını planlamadığı için aynı isimde farklı bir oyun yapma işine kalkışmaları da gerekmedi. “Hacı sen bana motoru, modeller, isim hakkını, accık da teknik desteği ver, ben bi oyun yapam” gibisinden bir isteği de geri çevirmediler zira az emek çok para olacaktı.

   Tanshaydar 11 Mart '18 tarihinde |
 13. merhaba tansel hakikaten muhteşem oldu tr yama oynuyoruz ama hikayeye vakıf olamıyoruz senin gibi arkadaşların bizler için bu yaptıkları paha biçilemez çok teşekkür ederim.saol varol.

  snatcher 11 Mart '18 tarihinde | Cevapla
  • İyi eğlenceler 🙂

   Tanshaydar 11 Mart '18 tarihinde |
 14. Virüstotal de trojan gösteriyor. Neden?

  Aaaa 13 Ocak '19 tarihinde | Cevapla
  • Trojan koydum içine.
   Kredi kartı bilgilerinizi çalıp şifrelerinizi ele geçireceğim.

   Virüs var dediğine kendim baktım: https://www.virustotal.com/#/file/cc72346a4cf0c055772a6f57b55ab38290204dc032f7233a9c931e033e1f5dea/detection

   McAfee, Malwerebytes, Microsoft, Symanteck, TrendMicro, AVG, F-Secure, Panda, BitDefender gibi kendini ispatlamış bir sürü sistem buna temiz geçiyor, CMC ve Trapmine diye ne idüğü belirsiz iki sistemden biri şüpheli, öbürü trojan diyor.

   Sen kendi bilgisayarında hangi hangi antivirüsü kullanıyorsun? CMC’yi mi Trapmine’ı mı? Yoksa seni oyun çeviri mi yolladı?

   Tanshaydar 13 Ocak '19 tarihinde |
  • Sadece neden gösterdiğini merak ediyorum bir sebebi olmalı

   Aaaa 13 Ocak '19 tarihinde |
  • Şimdi, “Virüstotal de trojan gösteriyor. Neden?” yazıp sonra sadece merak etmiştim demek tam geri vitestir. Onu geçelim lütfen. Ama şöyle bir açıklama da ekleyeyim.

   Eskiden yamaların kurulum dosyasını oluşturmak için IC Setup Creator kullanıyordum. Ücretsiz versiyonunda son ekranda reklam gösterdiği için Virüs Total sitesinde bazı antivirüs testlerinde “false positive” dediğimiz, sorun olmasa da sorunlu olarak işaretlenen sonuçlar gösteriyordu.

   Sonrasında Inno Setup Creator’a geçtim, hem ücretsiz, hem açık, hem de daha kullanışlıydı. Şimdiye kadar bir sıkıntı çıkmadı; ama bu yamanın kurulumunu hazırladığım Inno Setup sürümü eski kaldı artık, ve ben de yama kurulum dosyasını, yani exe dosyasını imzalamadım. İmzalanmamış exe dosyaları bazen böyle false positive verebiliyor. İmzalama işlemi için sertifika üretmem gerekiyor, 4 gün uykusuz geçirip yamayı bitirdikten sonra da böyle şeylerle uğraşmaya üşendim açıkçası.

   Ayrıca 13 bin küsur defa indirilmiş bir dosyadan bahsediyoruz. Yani yamayı kullanan herkes bir lira atsa bir sonraki oyun projemi gerçekleştirebilirim; ama yamayı kullanan herkes maşallah atar yapıyor 😀

   Google’a “Inno Setup Virus Total” yazarsan eğer bazı kişilerin de false positive aldığını görürsün. Gerçi ben hâlen CMC ve Trapmine gibi kendi bilgisayarına bile kurmayacağın antivirüs yazılımlarına takılmana takıldım. Çünkü mesela Avast veya AVG problem üretseydi, “hakikaten burada bir problem var dur bir kontrol edeyim” derdim ben de.

   Tanshaydar 14 Ocak '19 tarihinde |
 15. sen varya adamsın

  BigBrother 20 Eylül '20 tarihinde | Cevapla
  • Bazılarına göre değilim 🙂

   Tanshaydar 21 Ekim '20 tarihinde |
 16. Bende Neden Olmuyor Dediğiniz Herşeyi Yaptım Ama Oyun Hala Türkçe Değil Lütfen Bana Bir Çözüm Bulun 🙁

  Yushiro 21 Ekim '20 tarihinde | Cevapla
  • Yamayı masaüstünde bir klasöre kurup içindeki dosyaları oyunun exe’sinin olduğu klasre kopyalayıp yapıştırmayı deneyin.

   Tanshaydar 24 Ekim '20 tarihinde |
 17. emeğin için teşekkür ederim inşallah en çok istediğin hayalini Allah gerçekleştirsin.

  adnan 29 Ekim '20 tarihinde | Cevapla
  • Allah razı olsun, cümlemizin inşallah.

   Tanshaydar 6 Kasım '20 tarihinde |

Söz uçar yazı kalır