Tanshaydar'ın Mekânı
Başka bir şey yok
Kategori: White Night

Amnesia’da El Feneri [White Night]

Mod çalışmam ile ilgili hemen hemen tüm güncellemeleri modun kendi sayfasına yazıyorum. Dolayısıyla tüm güncellemeler ecnebice oluyor. Ben de bir toparlama yaparak şu ana kadar ki durumu özet geçmek istedim.

El Feneri

Amnesia’da HPL2 motoru kullanılıyor. Penumbra serisinde kullanılan HPL motorunun yeni versiyonu bu. Bu motorun getirilerinin yanında birçok götürüsü de var maalesef. En basidinden, ışık çizimi için kullanılan yeni algoritmada resmen dinamik gölgelendirmeden vazgeçilmiş.
El feneri ve ışıldak gibi aletler yerine sadece gaz lambası gelmiş ve onu tutan eli görüyoruz. İşin kötü yanı, gaz lambası ile el fenerini değiştirmek çok sancılı bir süreç ve adam gibi yapılamıyor henüz. Ben White Night üzerinde çalışırken sadece custom_stories klasörü kullanılsın ve oyuncular oyun dosyaları ile boğuşmak zorunda kalmasın diye el feneri olayını yukarıdaki video şeklinde kullanmak durumunda kaldım.

Bu yeni el fenerinin özellikleri:

 • 4 metreye kadar ful aydınlatma sağlaması
 • Yüksek kalitede gölge oluşturma
 • El fenerini tutarken başka bir şey ile etkileşime girememe
 • El fenerini tutarken daha yavaş koşma/yürüme
 • El fenerini fırlatabilme, çevirebilme; bunun yanı sıra her elinize aldığınızda otomatik olarak ileriye dönme
 • Feneri sürekli tutmak zorundasınız, yani sol fare butonuna basmayı bıraktığınız zaman fener elinizden düşecektir

Bu özellikler oyunun bazı kısımlarında kullanmanız gerekenler. Karanlıkta önünüzü görebilmeniz, nesneleri bulabilmeniz, ilerleyebilmeniz için gerekli.

Gelen tepkilerin bir kısmı çok iyi ve sevindiriciyken, bazıları da oyunu yerin dibine sokacak nitelikte. Tabi ki böyle bir kararın sıradışılığını ve cesaretini göz önüne alınca böyle her telden yorumlar gelmesi anlaşılabilir. Asıl yorumları oyun bittikten sonra oyuncuların tepkilerinden alacağım artık.


Lambalar

Bildiğiniz üzere Amnesia: The Dark Descent 1839’da geçiyor. Yani Ne elektrik var, ne bir şey. Dolayısıyla 2000’lerde geçen bir oyunda 1839’lardan kalma ışıklandırmaları kullanamıyorum. Ne yani, koskoca hastanenin içini mumlar ve gaz lambaları ile mi aydınlatacağız? Dolayısıyla…

Lamba

Custom Entitiy olarak adlandırabileceğimiz olay, oyunun içine lamba nesnesi olarak birkaç parça import etmem ile çözüldü. Toplamda 5 farklı lamba türü (iki floresan, bir tepe lambası, iki duvar lambası) import ettiğim için çeşitlilik de sağlanabilir. HPL2 motoru ışıklandırma ve ışık efektleri konusunda oldukça başarılı ve oyunda bu gücü sonuna kadar kullanmak istiyorum.

Şimdilik bu kadar. Oyunun içinden ekran görüntüleri ve videoları görebilmek için modun sayfasına bakabilirsiniz. Halka açık bir demo yayınlamadım. İnsanlara gönderdiğim demodansa sadece bir kişiden geri dönüş geldiği için “Exclusive Demo Impressions” isimli bir yazı yazamıyorum henüz. Umarım yakın zamanda geri dönüşler de gelir de, oyunu mümkün olan en kaliteli şekilde bitirebilirim.

13 şey demişler
 1. Ne zaman çıkar tahminen acaba ?

  Fatih 30 Nisan '11 tarihinde | Cevapla
 2. Tahminen bir şey söyleyemem, ful conversion yapıyorum şu anda. El feneri için doğrudan gaz lambası ile değiştirme olayı ile ilgileniyorum. Normalde sürekli güncelleme yayınlıyorum; ama İngilizce oldukları için ve Türkiye’de de ilgilenen olmadığı için buraya koymuyorum.

  Tanshaydar 30 Nisan '11 tarihinde | Cevapla
 3. haydar ismi yasaklanmıs domain isimlerinde seni de vurmasın bu yasak(:

  celikeins 1 Mayıs '11 tarihinde | Cevapla
 4. Has.. Ben baktım yoktu haydar kelime listesinde yahu :/
  Zaten BTK başkanına kılım, valla gider basarım.

  Tanshaydar 1 Mayıs '11 tarihinde | Cevapla
 5. http://www.scribd.com/doc/54049096/Alan-Ad%C4%B1-Yasaklar%C4%B1 de görmüstüm.

  celikeins 1 Mayıs '11 tarihinde | Cevapla
 6. Oha! Hem de 2 numaralı gurupta – NUMARALI KELİME GRUBU (Alan Adı Olarak Barındırılmaması Gereken En Geniş Liste);

  BTK gerizekâlının önde gideni.

  Tanshaydar 1 Mayıs '11 tarihinde | Cevapla
 7. Selamlar haydar bey amnesia yı cok begenen bır ınsan olarak yaptıgınız bu calısmayı yaklasık 1 haftadır takip ediyorum ve gerçekten kutluyorum başarılarınızın devamını diliyorum.Sizden bu bağlamda bir istek yada bir yardımlaşma olarakda kabul ederseniz bunu eğer.Yapmakta olduğunuz modun şu anki halini incelemek isterim.Oyun sever bir insan olarak ve türkiyede profesyonelleşen bir oyun sektorunun başladığını görüpte gururlanan ve aynı zamanda heycanlanan bir insan olarak bakış acımı ,değerlendilmelerimi ve eğer inceleme şansım olursa fikir ve eleştirilerimim sizinle paylaşmak isterim mail adresimi sisteme girdim eğer ulaşmak isterseniz tekrar bana…

  gurselcavdar@gmail.com

  adresinden ulaşabilirsiniz.tekrar başarılar..

  Gürsel Çavdar 9 Eylül '11 tarihinde | Cevapla
 8. Merhaba Gürsel bey;
  Şu an için mevcut durum içerisinde seslendirmeler eksik olduğu için bu halini pek paylaşmak istemiyorum. Hatta bir numaralı tester’ıma bile göndermedim son versiyonu.
  Eğer beklemek isterseniz, bitmesine çok kalmadığı için bitmiş ve elden geçmiş bir versiyonunu görmeniz daha iyi olur. Bakış açınızı bitmemiş ve elden geçmesi gereken kısımları olan bir oyun ile kırmaya gerek yok.

  Tanshaydar 9 Eylül '11 tarihinde | Cevapla
 9. Anladım haydar bey benim incelemek istediğim kısım zaten modun görsel kısmında yada etkileşim kısmında çıkabilecek hata ve açıklar konusunda mod’u gözlemlemek istiyordum.Seslendirmeler İngilizcemi Türkçemi olacak bu konuda da aydınlatırsanız sevinirim.Modun incelenmesini istediğiniz kısmını sanırım bu blogtan zamanı geldiğinde paylaşacaksınız_?_

  Gürsel Çavdar 10 Eylül '11 tarihinde | Cevapla
 10. Üstüme vazife değil biliyorum ama haydar değil tansel arkadaşımızın adı.
  Bu arada bende test etmek isterim ama tester’ınız olduğuna göre modun tamamlanmasını beklemek daha mantıklı.Bir de zamanınız varsa lanetin hikayesi 2 ile ilgili bir yazı yazabilirmisiniz merakla bekliyorum.

  Guidofawkes 11 Eylül '11 tarihinde | Cevapla
 11. Guidofawkes Arkadaş bilgilendirmen için teşekkür ederim.Tansel kardeş senden de özür dilerim mağdur görün.Bu arada Silent hill yama çalışmalarınızıda takip ediyordum.Yeni çıkacak olan silent hill oyunu için çalışmanız olacakmı_?_Tekrar iyi çalışmalar.

  Gürsel Çavda 17 Ekim '11 tarihinde | Cevapla
  • Silent Hill Shitpour, pardon Downpour’u kastediyorsanız, o sadece konsollara özel. PC’lere gelmiyor.

   Tanshaydar 17 Ekim '11 tarihinde |

Söz uçar yazı kalır