Tanshaydar'ın Mekânı
Başka bir şey yok
Kategori: Beyazperde

Ayin – The Rite

Uzun bir süreden beri sinemaya gitme orucumu geçenlerde bozdum ve cCc_Anthony Hopkins Reis_cCc’in mükemmel oyunculuğunu sergilediği Ayin filmine gittim.

Son aylarda kurtulamadığım bir huy haline gelen “Gemici gözüyle Titanic izleme”, bu filmde de yakamı bırakmadı ve nasıl başlıyor, nasıl atmosfer kuruyor diye inceleyen bir gözle seyrederken, isterseniz Piri Reis olun sizi atmosferin içine çekecek olaylar gerçekleşti ve ben de kendimi bıraktım.

Elbetteki film, sıradan bir şeytan çıkarma hadisesi, sadece daha süslü ve güzel bir senaryo ve Anthony Hopkins’in müthiş oyunculuğunu barındırıyor. Yıllardan beri Hristiyan batının ‘İyi ve Kötü’ adı altında Şeytan ve Tanrı’yı aynı seviyede tutmuş olmasını algılamaktan aciz birisi olarak filmin bu yönüne ve verdiği “evrensel ahlâk mesajlarına” hiç takılmadım. Onun dışında senaryonun akışına, oyunculuklara ve işin içine karışmış olan Avrupa Sineması esansına baktım. Dolayısıyla filmi beğendim.

Karakter derinliklerini dibine kadar inmeden tadında bırakmış olmaları ile birlikte gelen ve ara ara da nostalji yaşatan film, şimdiye kadar iyi puan verdiğim üçüncü şeytan çıkarma filmi oldu. İlki, elbetteki herkesin kült kabul ettiği 73 yapımı The Exorcist, ikincisi 2005 yapımı olan The Exorcism of Emily Rose ve sonuncusu da 2011 yapımı olan The rite.

Maykıl Kovak karakteri için dizi oyuncusu Colin O’Donoghue ‘dan daha iyi bir seçim yapılamamış mı bilemiyorum; ama adamın bu rolü kıvırmış olması açıkçası biraz garip. Hadi Hopkins neyse, Peder Lucas karakteri için daha iyi bir oyuncu düşünülemezdi (belki Jack Nicolson); ama Kovak karakteri için ucuza mı kaçmışlar ne?

Bluray’i çıktığında tekrar izlemek isteyeceğim bir film olması, The Rite’ı gözümde iyi bir film yapıyor. Yalnız, bu durum sadece Anthony Hopkins’ten kaynaklı değil. Genel olarak bittiğinde ağzımda hoş bir tat kaldı. Tabi filmin içinden tüm gerçek öğeleri çıkarmanız, özellikle de filmin başında “Gerçek Olaydan Esinlenilmiştir*” yazısında da başka yere bakmanız ve kendinizi tamamen mistik bir film izlediğinize inandırmanız gerek.

Filmde ne oluyor? Ne olacak, iki üç tane şeytan çıkarma vakası, şüpheci bir velet, psikolojik midir yoksa gerçek midir tartışması ve şeytana laf koyan bir eleman var (evet şüpheci velet). Tüm film sanırım bunun için izlenebilir.

Söz uçar yazı kalır