Tanshaydar'ın Mekânı
Başka bir şey yok
Kategori: Bilgisayar Oyunları

Black Mesa Source Türkçe Olarak Gelecek

blackmesaOyunlara Türkçe yama yapmak yerine, oyunun direk Türkçe olarak çıkması ne kadar güzel olurdu değil mi?… Crysis, sırf Türkçe dil seçeneği ile de piyasaya sürüldüğü için bol miktarda orjinal kopya sattı. Peki ya başka? Kâbus 22 gibi Türk oyunları dışında Türkçe dil seçeneğine sahip oyun yok maalesef… (Crysis’i bir Türk oyunu sananlardansanız kendinizden utanmalısınız.)

Black Mesa Source, bir Half Life 2 modu. Kısaca özetlemek gerekirse, Valve Software’in üşenerek uğraşmadığı Half Life 1 Remake’ini yapmaya çalışan bir gurup kişinin Source SDK’sı kullanarak Half Life 2 için geliştirdikleri bir mod.

Resmî forumlarda birisi “madem mod yapılıyor, iyi güzel gidiyor, neden diğer dillere de çevirmiyoruz bunudiyerek bir başlık açmış ve şaşırtıcı bir şekilde bol miktarda katılım gerçekleşmiş. Çince, İtalyanca, Almanca gibi dillerin yanında içinde Türkçe’nin de bulunduğu 15 ayrı dile çevriliyor şu anda mod.

Çeviri elbetteki altyazı olarak oyunda yer edecek kendisine (dublaj bekleyen yoktu umarım?) ve çeviren iki kişinin çevirisinden bir örnek sunuyorum:

Bilim Adamı: “Afedersin Freeman, sen etrafın güvenliğini sağlamadan bu kapıyı açamazdım çünkü Lambda kompleksine açılan tek giriş burası. Diğer bütün girişleri, güvenlik yüzünden kapatmak zorunda kaldık. Senin buraya geliyor olduğunu öğrenince de, geldiğinde kapıyı açabilmek için aramızda çubuk çektik. Gördüğün gibi, kısa çubuğu ben çektim. Arkadaşlarım Lambda reaktöründe seni bekliyorlar. Yalnız, reaktör şu anda kapalı, dolayısıyla reaktörün merkezine gitmeden önce açman gerekecek. Gerçi zaten ışınlanma ünitesine geçebilmek için de soğutma sistemini açman, yani bunu yapman lazım. Aslına bakarsan, bunları bilmemen gerekiyor ama zaten bu iş başladığından beri herkesten çok bulaştın bile…”

Bu örneğin çeviri kalitesi pek iyi olmayabilir; ama sadece bir örnek. Eğer Türkçe çevirinin ne âlemde olduğunu öğrenmek isterseniz buraya bakabilirsiniz. Sanırım büyük miktarda bitmiş durumda. Hatta tamamı bitmiş bile olabilir şu anda.

Çeviriye katkıda bulunan arkadaşları cân-ı gönülden tebrik ediyorum. Orjinali en iyisidir gibisinden İngilizce bilgimi dışa vurarak zihinsel masturbasyonumu yapıyor, yapanların “muhtemelen” kâr amacı gütmediklerini düşünerek bravo diyorum.

Not: Son cümle, bir kendini bilmezin Silent Hill: Homecoming Türkçe yama hakkındaki ileri geri konuşmalarının halen içimde kalmış olmasından kaynaklanan bir tepkidir, gerçekle alâkası yoktur. Türkçe yama yapmış ve hâlen yapmakta olan birisi olarak arkadaşları gerçek anlamda tebrik ve takdir ediyorum. Ama mod çıktığında orjinaliyle oynayacağımı da şimdiden belirteyim.

6 şey demişler
 1. Böle Diyonuzda 6 senedir Çıkmamış Oyun Bn bu oyundan umudu kestim bu oyunun valvedekiler yni hepsi zavallılar mw 3 ble çktı bunlar 6 sne bi bk yapmamışlar çıkmasın daha ii oyun kirliliği yapar….!!!

  Emre 27 Kasım '11 tarihinde | Cevapla
  • Oyun ile mod arasındaki farkı anlamanız gerekiyor.
   Verdiğiniz örneklere bakarak da, oyun kirliliği diyerek ne kastettiğinizi anlamadım. Piyasanın gelmiş geçmiş en iyi FPS’lerinden biri olan Half Life’ın Source motorunda yeniden yapımı olacak ücretsiz bir moda karşı MW3 gibi bir çöplüğü mü savunuyorsunuz? Umarım öyle değildir.

   Tanshaydar 27 Kasım '11 tarihinde |
 2. Bu modun talihsizliği Valve’nin desteğini sağlayamaması.
  Hatta Valve; ilk oyunun tüm senaryo ve haklarının kendilerinde olması ve parasını vermemiş kişilere oynatmak istemediklerinden ve bu mod HL1 i HL2’ye aktardığından bir de kendileri hali hazırda HLSource hazırladıklarından karşı gelmişti diye hatırlıyorum.(HLS sadece render motorunu değiştiriyordu. Harita, model ve animasyonlar ilk oyununla aynı idi.)
  Bu nedenle sadece modcuların kendi çabaları ile ilk oyunu sıfırdan hl2 motoru ile tüm harita,script, model, kaplama, animasyon ve sesleri ile beraber (hl2 içinden kullanılabilecekler hariç) sıfırdan yapmaları gerektiği için 6 yıl oldukça normal bir süre(duke nukem forever,prey ve daikatanaya bakınca). Birde şuan bile açıp oynanabilecek bir hl senaryosunu mod ekibinin ufak eklemeleri ile hl2 motorunda oynamak için beklemeye değer.Birde Türkçe dil desteği iyi olmuş.

  kardiyak 29 Kasım '11 tarihinde | Cevapla
  • Bu bilgileri nereden edindiniz bilemiyorum; ama sizi çok fena kaldırmışlar.

   Valve sürekli kendisine yöneltilen “neden Half Life Remake yapmıyorsunuz?” şeklindeki sorulara Half Life: Source ile cevap vermiş; sonrasında da “Biz Half Life’ın onu ve Source’u seven kullanıcılar tarafından yeniden yaratılacağına inanıyoruz” diyerek bu ümidi ‘modcu’ dediğiniz kullanıcı kitlesine yüklemiştir. Birkaç deneme ve başarısızlığın ardından Black Mesa projesi başlamış, büyümüş, çok ilgi görmüş ve tüm kullanıcılar tarafından Half Life’in ruhsal yeniden doğuşu olarak kabul edilmiştir.

   Valve bu konuda Black Mesa ekibi ile iletişime geçmiş, kendilerine istedikleri desteği verebileceklerini belirtmiştir. Sonrasında Valve, Black Mesa ekibine iş teklifi götürerek projeyi birlikte yapmayı ve Steam üzerinden satışa sunup gelir paylaşımı teklif etmiştir; ama Black Mesa ekibi kabul etmeye yanaşmayıp bu projenin tamamen kullanıcı tabanlı ve ücretsiz olması gerektiğini savunmuştur.

   Yıllar içerisinde ekibe yeni katılanlar olduğu gibi ekipten ayrılanlar da olmuştur. Black Mesa ekibi bir avuç yeniyetme, oyun geliştirmeden anlamayan amatörlerden değil, bilâkis, profesyonel iş hayatında oyun geliştirmenin çeşitli adımlarında yer almış veya halen çalışan kişilerden oluşmaktadır.

   6 yıl hiçbir oyun için normal bir süre değildir. Ben White Night’ı tek başıma 10 ayda yapabiliyorsam, onlarca kişiden oluşan profesyonel bir ekibin bu süre içerisinde dört beş adet mod çıkarmış olması gerekiyor.

   Black Mesa, sonradan Source motorunun gelişmesi, Left 4 Dead gibi oyunlarda daha iyi hale gelmesinden sonra Black Mesa Source adını almıştır. Proje şu anda geleceği belirsiz bir yerde duruyor, süreç hakkında bilgi paylaşılmıyor, bilgi isteyenlere de laf çakılan bir foruma ev sahipliği yapıyorsa bu, projenin kendi büyüklüğü içerisinde boğulmasından kaynaklanıyordur.

   Source motorunun 2007 versiyonu ile oynanacak bir oyun için Crysis gibi oyunlar çıktıktan sonra neyi beklemeye değer, onu hiç bilemiyorum işte…
   Ben halen orjinal Half Life’tan zevk alıyor, Multiplayer’ında Crossfire haritasında dehşet saçıyorsam geri kalanı beni ilgilendirmiyor.

   Tanshaydar 29 Kasım '11 tarihinde |
 3. bu oyun bi türlü çıkmadı senin yazını gördüğümden beri 2 haftadır takipteyim, bilgi verirmisin her gün bakıyorum buraya

  boyka 19 Şubat '12 tarihinde | Cevapla
  • Bu mod çıktığında muhtemelen tüm internet onun haberini yapacak, o yüzden takip etmenize gerek yok, çıktığında sağır sultan bile duyar, özellikle de 7 yıldır yapımda olduğunu hesaba katarsak.

   Tanshaydar 19 Şubat '12 tarihinde |

Söz uçar yazı kalır