Tanshaydar'ın Mekânı
Başka bir şey yok
Kategori: Beyazperde

Cthulhu – The Movie (2007)

cthulhuH.P. Lovecraft‘ın Innsmouth Üzerindeki Gölge (The Shadow Over Innsmouth) hikâyesi üzerine kurulu olan Cthulhu isimli film, aslında 2007 yapımı olsa da DVD dağıtımı 31 Mart’ta yapıldığı için ancak izleme imkânını buldum.

Birçok insan Lovecraft’ın Call of Cthulhu (Cthulhu’nun Çağrısı) hikâyesini çok korkunç ve psikolojik olarak da vurucu bulsa da, Innsmouth Üzerindeki Gölge, bende şok etkisi yaratmıştı. Kitabın son hikâyesi olan Innsmouth, bitirdiğimde bir süre üzerimden atamayacağım bir psikolojik korku bırakmış ve bu yönüyle Cthulhu’nun Çağrısı’na fark atmış bir hikâye olmuştu benim için. Hem Türkçesini, hem de İngilizcesini okuduğum hikâye benim için Lovecraft’ın en iyilerinden biridir.

2005 yılında yayımlanan siyah-beyaz ve sessiz bir film olan Cthulhu’nun Çağrısı bana istediğimi verememiş; haberini aldığım andan itibaren paylaşım sitelerine düşeceği günü gözlediğim Ctulhu filmini beklemeye başlamıştım. Açıkçası trailer’ı da beni mest etmişti.

Hikâyesi her ne kadar Innsmouth Üzerindeki Gölge üzerine kurulu olsa da, filmin bu hikâyenin bir modernizasyonu olduğunu anlamamak için hikâyeyi okumamış olmak gerek. Direk günümüzde geçen filmin hikâyesi temel hatları ile aynı olsa da baş karakterin kasabaya gelme sebebi ve olayı bile bambaşka. Hikâyeyi okumamış ve filmi seyretmemiş olanlar için bu konuyu açmayacağım; ama sıradan Lovecraft filmlerine kıyasla (bkz. Dagon) çok daha sürükleyici ve izleyiciyi ekrana bağlayıcı bir film olduğu aşikârdır. Özellikle bazı sahnelerin oyunculuk kalitesi ve hikâyesi, “saf korku”yu bana hissettirmeyi ve ortada ne fol, ne yumurta, ne de kanatlı bir hayvan yokken oturduğum yerde ürpermeme sebep oldu.

Film bittiğinde bir şeyler eksik kalmış gibi hissederken, aslında filmin Lost Highway gibi bir kere izlemekle anlaşılamayacağını, hatta bazı noktların defalarca izlense bile anlaşılamayacağını anladım (ne dedim ben ya?). Diyeceğim şudur ki, filmin, bir Lovecraft hayranı olan ben için güzel olduğu; ama Lovecraft yabancısı olan insanlar için pek de bir anlam ifade etmeyeceğidir. Dar bir kesime hitap ediyor gibi görünse de, hitap ettiği kesim tarafından beğenileceğini düşünüyorum. Yine de izlemek isterseniz, canınızın sıkıldığı bir akşamda bilgisayar ekranından izlerken soluğunuzu tutabileceğiniz bir film; tabi sonrasında hemen Innsmouth Üzerindeki Gölge’yi de okumalısınız!

9 şey demişler
 1. Bu hikayeyi okumayı o kadar çok istiyorum ki. Tabi türkçesini bulamadığım için heves olarak kaldı içimde. Tabi filminin çıkması da bir başka sevindirici haber, lakin ne türkçe dublajı nede altyazısı var filmini orjinal dilde izlemekten başka çaremiz yok sanırım. Sizden ricam ülkemizde basıldıysa eğer, kitabını bulabileceğim bir yer önermeniz. Şimdiden teşekkür ederim…

  Ulas 28 Ekim '11 tarihinde | Cevapla
  • Dost Kitabevinde “Lovecraft – Tüm Öyküleri” şeklinde üç ciltlik bir seri var. İsterseniz başka kitabevlerinde Cthulhu’nun Çağrısı, Deliliğin Dağlarında gibi kitaplar da var; ama şahsen tüm öykülerini öneririm.

   Tanshaydar 28 Ekim '11 tarihinde |
 2. Tavsiyeleriniz için çok teşekkür ederim. Henüz girebildim internete. Geçen hafta beyoğlunda bir kitabevinde Call of Cthulhu romanını buldum ve aldım başlangıç için iyidir sanırım. Oyunuyla da pek haşır neşir olduğumdan yabancılık çekmeyeceğime eminim.) Tekrar teşekkür eder, çalışmalarınızda başarılar dilerim.

  Ulas 14 Kasım '11 tarihinde | Cevapla
  • Başlangıç için gerçekten de çok iyidir. Lovecraft tarzını ve yarattığı kozmik korku evrenini en iyi tanıyabileceğiniz eserdir Cthulhu’nun Çağrısı öyküsü. Oyun başka bir hikâye anlatıyor olsa da, en azından tarza aşinalığınız olmuştur. Umarım beğenirsiniz, Türkiye içerisinde Lovecraft bilen/seven az kişi mevcut.

   Tanshaydar 14 Kasım '11 tarihinde |
 3. cthulhu’nun çağrısını yeni bitirdim, bir şey sormak istiyorum kızmassan.
  1- cthulhu bu kadar yüce bir varlıkken neden sıradan bir gemiye yeniliyor ?
  2- ve yenildikten sonra neden tekrar r’lyeh batıyor ve uykuya dalıyor. uyanmışken tekrar uyumasını anlamsız buldum.
  cevaplarsan çok sevinirim, kaç gündür kafamı kurcalıyor

  erdem 3 Ağustos '12 tarihinde | Cevapla
  • Cthulhu’nun kendisi uyanmadı orada görülenler sadece Cthulhu’nun denizcilerin zihnine girmesinden ibaretti. R’lyeh şehrinin içine girip de aklı başında çıkabilecek bir insan… sanmıyorum ya 😀
   Cthulhu’nun uyanışının kendisi bile kıtların şeklini değiştirmeye yetebilecek bir felâket olarak tasvir ediliyor.

   Tanshaydar 3 Ağustos '12 tarihinde |
 4. abi çok sağol ya, her şey kafamda oturdu şimdi, çok sağol. 😀

  erdem 3 Ağustos '12 tarihinde | Cevapla
 5. bu cthulhu neden uyuyor yahu, ben mi kitapta bir yeri kaçırdım yoksa ? 😀

  rıdvan 30 Eylül '12 tarihinde | Cevapla
  • Panpa sen çok yanlış gelmişsin… 😀

   Tanshaydar 30 Eylül '12 tarihinde |

Söz uçar yazı kalır