Tanshaydar'ın Mekânı
Başka bir şey yok
Kategori: Beyazperde

Dante’s Inferno: An Animated Epic

Dante's InfernoKonsol eksklusiv olduğu için muhtemelen hiç oynayamayacağım Dante’s Inferno, Dead Space’in geliştiricileri tarafından yapılmış olan ve EA’nın son bombası olma şerefine erişen bir oyun. Dead Space geliştiricileri Dead Space’in PC versiyonunu çok güzel bir şekilde ayarlamışlardı; ama Dante’s Inferno için böyle bir şey söz konusu değil maalesef. Bu da bir önceki yazımda belirttiğim sebeplerden dolayı olabilir. Her neyse…
Aslında Dante’s Inferno (Dante’nin Cehennemi), hepimizin bildiği İlahi Komedya edebî eserinin ilk kısmı olan Cehennem’i konu alan (Üç kısım: Cehennem, Araf, Cennet), üzerine bir sürü hikâye, film vs yazılıp yapılan en can alıcı kısmı. Öyle ki, artık üzerine yapılmış bir oyun bile var! Ha, ben bu oyunu oynayamayacağımdan, oyunun yapımcılarının bir başka kıyağı olan An Animated Epic isimli çizgi filmi izleyerek kendimi avuttum.

Cehennemin hemen her halkası için hazırlanan değişik kapaklara buradan bakabilirsiniz. Ne hikmetse, geçtiği halkalarda Dante’nin hem kendisinin, hem zırhının, hem de silahının görüntüsü değişiyor. Tabi her geçişte olmuyor bu; ama hemen her halkada hem anılar, hem de dış görünüş değişiyor. Bu değişim maalesef çok da iyi yansıtılamamış. Ya da benim tekrar izlemem gerek. Çünkü upuzun bir hikâyeyi bir buçuk saatlik bir çizgi filme sığdırmak oldukça zor, ve oyundan da sadece birkaç boss savaşı eklenmiş.

Eserin kendisini İngilizce orjinalinden okumaya çalıştıysam da, bugün eski Osmanlı eserlerini okumaya çalışan aydın Türk gençlerinin düştüğü duruma düştüm; sonrasında hevesim kaçtı zaten. O yüzden oyunun/çizgi filmin hikâyesi normal İlahi Komedya ile ne kadar uyumludur bilemeyeceğim. Artık bayan şu “saf aşk” hikâyelerine yeni bir soluk getirmesi açısından güzel sayılabilir; ama cehennem tasvirlerini çok sığ bırakıp iki dövüş ile hevesimi kursağımda bırakıp “tam sürüm için oyunu alın” gibi bir hava katılması Dead Space: Downfall’dan sonra büyük umutlarla izlediğim bu çizgi filmi orta kalitede, can sıkıntısına birebir bir çerez tadında bırakıyor, ne umduk ne bulduk diyen ben de hevesi kursağında kalarak PS3/X360 bulup oynayabileceğim bir yol aramalarındayım.

8 şey demişler
 1. animesini ben çok beğendim,dead space yapımcıları visceral games imzası taşıyor olması nedeniyle hemen almıştım ama çok büyük bir hayal kırıklığı oldu benim için hack slash’de tek bir oyun var oda malum GOW

  elkara 25 Haziran '10 tarihinde | Cevapla
 2. DMC ve PoP serilerini aynı kategoriye almıyor musun, yoksa alıp da sallamıyor musun?

  Tanshaydar 26 Haziran '10 tarihinde | Cevapla
 3. dante awening bencede klasik ilk ps2’de oynamıştım,sand of time,ww,two T bunlar çok güzel oyunlar sallamama gibi durum olamaz şu an için GOW çıkan oyunlar arasında bence en iyisi,aslında pop pekte hck-slh değil gibi o oyunu bulmacaları ve platform özellikleri olduğu için sevmiştim,yeni oyunuyla gene batırdılar galiba bu seride yavaş yavaş nalları dikiyor

  elkara 26 Haziran '10 tarihinde | Cevapla
 4. Bir şeyin efsane olarak kalmasını istiyorsan tadında bırakacaksın. God of War serisini 3 oyunda bitirdiler, kime sorsan efsane der. Gerçi halen PSP’den nemalanmaya çalışıyorlar da, bakma işte.

  Tanshaydar 26 Haziran '10 tarihinde | Cevapla
 5. ben pek biteceğini sanmıyorum para tatlı tabi,kesinlikle 4.oyun gelicektir umarım dead space’in ikinci oyunu ilk oyun gibi özel olur şu anda inan tek beklediğim oyun bu ,dead space türk sitesi daha açılmamış herhalde ?

  elkara 26 Haziran '10 tarihinde | Cevapla
 6. God of War 4 gelmez. Her yapımcı o kadar akılsız değil.
  Dead Space 2 benim de beklediğim birkaç oyun arasında. Diğerleri yeni Fallout ve Amnesia.
  Dead Space Türkiye’yi açmayabiliriz, Silent Hill Türkiye’den edindiğim tecrübeye dayanarak Türklere özel fan sitesi açmak akıl kârı bir iş değil.

  Tanshaydar 26 Haziran '10 tarihinde | Cevapla
 7. bu arada dün fallout 3’ü bitirdim ,mass effect’te yaşadığım dumuru ve kızgınlığı fallout3’de yaşadım yani oyun bittikten sonra ,charına devam ettirmiyorsan o kadar büyük bir haritaya,inciğine cıncığına ne gerek vardı 18.levelde oyun bitti açmak istedğim perkler vardı yalan oldu,gerçi pc sürümünde devam ediyolarmış galiba tam bilmiyorum ben ps3’de oynadım sinir oluyorum bu tarz yaklaşıma yani okadarda item biriktirdi eeee ne oldu yani şimdi 😀 tekrar baştan mı oynayacağım bide insan düzgün bi final yapar,öyle resim slide ile final olurmu çok severek oynadım ama gene pişman oldum yaa
  not:kratos ölmedi 4.oyun gelicek konusu ne olur bileme adam tüm tanrıları doğradı ama bence gelicek

  elkara 26 Haziran '10 tarihinde | Cevapla
 8. Kratos öldü. 4. oyun gelmeyecek, sadece bir DLC gelecek 3. oyun için. Yapımcıların röportajlarına göz atarsan ne demek istediğimi daha iyi anlarsın.

  Fallout 3’ü sanırım patch olmadan oynamışsın. İlk çıktığı halinde kötü sonu alırsan devam edemiyorsun. Sanırım hiçbir DLC’yi de almamışsın, ki Broken Steel’de senaryo devam ediyor, 30 level’a kadar hem de.

  Tanshaydar 26 Haziran '10 tarihinde | Cevapla

Söz uçar yazı kalır