Tanshaydar'ın Mekânı
Başka bir şey yok
Kategori: Bilgisayar Oyunları

Dead Space 2 Debut Trailer

Yüksek çözünürlüklüsünü buradan, normalini ise şuradan izleyebileceğiniz trailer, normalde adı üzerinde Debut olduğundan çok bir şey beklemeyin diyeceğim; ama söz konusu Dead Space olduğu için kıçımın sevinçten yere değmediği bir trailer oldu.

İlk oyununun ardından Extraction ile de beni şizofreniye adım adım yaklaştıran bir oyun serisi olarak, Dead Space 2 oldukça merak ettiğim ve beklediğim bir oyun. Uzun süredir resimlerle bizi oyalayan Visceral Games sonunda bir debut trailer yayınladı.
Trailer’da adam gibi bir şey göremiyoruz. Görüntü olarak birkaç yeni canavardan başka bir şey gösterilmiyor. Ama konuşmalar… Ah o konuşmalar var ya… Deliliğin çizgisinde yürümek için çağırıyor beni resmen.

Öncelikle, en göze çarpan görsel Isaac Clarke’ın yeni görüntüsü. İlk oyunda 43 yaşında olan Isaac, halim selim bir duruşa ve çok masum bir görünüşe sahipti:

Isaac Clarke - Dead Space

Ne dediğimi anlamışsınızdır sanırım. Ama ikinci oyunda, Isaac Clarke’ın görünüşünde acayip büyük bir değişme var. Artık 46 yaşına gelmiş olan Isaac yaşlanmak yerine sanki biraz daha gençleşmiş sanki. Elbetteki saçlarındaki ufak beyazlama göze çarpıyor; ama sanki daha çok dökülmek yerine biraz saç ektirmiş karakterimiz. Tabi görsel değişikliklerin en önemlisi Isaac’in bakışları. Eski sakin ve merhametli bakışların yerini, sert ve psikopat bakışlar almış. Gözlerin altı morarmış. Kısaca, Isaac kafayı sıyırmış.

Isaac Clarkce - Dead Space 2

Trailer’ın ilk kısmı ilk oyundan sayılır; ama ikinci kısmı bir kişinin “Isaac, şimdi sana birkaç resim göstereceğim ve bana onlar hakkında bir şeyler söylemeni istiyorum” demesiyle başlıyor ve bu da Isaac’in akıl sağlığı konusunda büyük değişimler olduğuna bir işaret. Tabi, ben oyunu dışarıdan oynayarak bu hale geldiysem oyunun bizzat içinde olan Isaac ne hale gelmiştir Allah bilir. Bu arada, Isaac’e gösterilecek mi bilmiyorum; ama bize gösterilen ilk resim şöyle:

Dikkatli baktığımızda, sağ ve solda üç adet farklı Necromorph’u görebiliyoruz. Yukarıdan aşağıya genel Necromorph, Lurker ve Leaper. Merkezdeki boşluğun ise Marker olduğunu söylememe gerek bile yok sanırım.


Trailer’daki konuşmalara gelirsek…
Ben aslında “Isaac, make us whole again” cümlesini tekrar beklerken, şaşırtıcı bir şekilde yine Nicole’ün sesinden farklı bir söyleyiş duyuyoruz: “Isaac, where are you going? It’s not over between us. You can’t run from me forever.” Türkçe meali ile: “Isaac, nereye gidiyorsun? Aramızdaki her şey bitmedi. Benden sonsuza dek kaçamazsın.“.
Görünüşe göre Marker’ın Isaac’le olan işi bitmemiş.

Ve kapanış…
Isaac, we’re all gonna burn for what we did to you…
(Isaac, sana yaptıklarımızdan dolayı hepimiz helâk olacağız…)
4×4 gözle beklediğim bir oyun oluyor Dead Space 2.

Bu arada hepinizi yakında açılacak olan Dead Space Türkiye‘ye bekleriz.

3 şey demişler
 1. trailerin sonunda unitology yazısında “reborn as one 614” yazıyor. 614 herhalde 14 haziran tarihi oluyor. 15-17 haziranda E3 var ama. digeri de yeni oyunda “make us whole again” in yerine gececek cumle mi acaba?

  celikeins 16 Mayıs '10 tarihinde | Cevapla
 2. Çoğu görüş 614’ün 6/14 olduğu, yani 14 Haziran’a işaret ettiği yönde. Dolayısıyla “E3’te şov yapacağız” gibi bir tavır var. Aynı tavır yeni Silent Hill oyununun halka kapalı trailer’ında da “Silence Ends / E3” yazısında da göze çarpıyor. Anlaşılan bu yılın E3’ü baya hareketli geçecek.

  İlk oyundaki “Makes us whole again” cümlesi Marker’ın olması gereken yere dönme özleminin yansımasıydı.
  Yeni oyunda nasıl bir motto tutacaklar bilmiyorum, tahmin de edemiyorum. Ama benim vardığım kanı şu, Isaac birazcık kafayı sıyırdı. Gaipten sesler duymaya başladı. Yoksa Nicole ile işimiz biteli üç yıl oluyor.

  Tanshaydar 16 Mayıs '10 tarihinde | Cevapla
 3. zamanında insanlara resident evil artık bitti devir dead space’in dediğimde çoğu kişi tepki göstermişti,bayılıyorum bu oyuna yaaa 3 defa bitirdim 😀 sırf o asansör kapılarının açılışı için bir daha oynarım müthiş bir atmosfer tarifsiz gelmiş geçmiş en iyi korku aksiyon oyunu

  elkara 25 Haziran '10 tarihinde | Cevapla

Söz uçar yazı kalır