Tanshaydar'ın Mekânı
Başka bir şey yok
Kategori: İnternet

EkşiSözlük’ten Bilgi Edinmek?

eksisozlukMuhtemelen ekşisözlük zırdavatını bilmeyen yoktur. Geyiğin dibine vuran bu sitede herkes klavyenin ve bir kullanıcı adının arkasına saklanarak atıp tutar… vs vs vs

Böyle bir giriş yapmayacağım elbette. EkşiSözlük, zaman zaman ziyaret ettiğim, genelde saçmalamak için yırtınan arkadaşların yazılarını es geçip, aklı başında üç-beş yazarın yazdığı parmak ısırtan iletileri okuyarak feyiz aldığım bir site. Ayrıntılara girmeyeceğim; ama bu blog girdisinin amacı Kutsal Bilgi Kaynağı olarak lanse edilen siteden bilgi edinenleri morartmaktır.


EkşiSözlük’te, vokal kelimesini arayıp 6. iletiye bakalım:

vokal dediğimiz olay solist bir ses sanatçısına diğer bir sanatçının geri planda eşlik etmesidir sarkıyı söyleyene vokal denmez solist denir.

Şimdi de Türk Dil Kurumu resmi sitesinde aynı kelimeyi arayalım.

1. Sesle ilgili. 2. İyi işlenmiş, düzenlenmiş ses: § “Azra -usul bir ürperti duymasına karşın – vokalli kahkahalardan birini daha atıyor.” -Adalet Ağaoğlu, Üç Beş Kişi, 182.

Dakka bir, gol bir. Buna “neyse, olabilir, insanlık halidir” diyen arkadaşlara, henüz morartıcı darbeyi indirmedim.

Şimdi, EkşiSözlük’te vokalist kelimesini arayalım ve hemen ilk yazılan iletiye bakalım:

vokalist diye bir kelime yoktur. vokal ile solistin karisimindan gelir, sacmadir, cok kullanilir nedense.

Ve, öldürücü darbeyi yine Türk Dil Kurumu’nda aynı kelimeyi arayarak indirelim:

a. müz. Müzik türlerinde solisti arka planda destekleyen ses.


Oha! Oha be! EkşiSözlük’ten bilgi edinen ve bu bilgiyi kullanan birisiyseniz çuvalladınız. EkşiSözlük’e göre vokalist diye bir kelime yok! Ve yine, EkşiSözlük’e göre şarkıyı söyleyene geri planda eşlik edene vokal deniyor.

Halbuki Türk Dil Kurumu’na baktığımızda, vokal kelimesinin anlamı “Sesle ilgili” ve vokalist kelimesinin anlamı “Şarkı söyleyeni geri planda destekleyen ses“. EkşiSözlük’teki bilgiye göreyse, TDK’nın vokalist dediği kelime aslında vokal, ve vokalist diye bir kelime yok! YOK!

Amacım, EkşiSözlük’ü kötülemek, laf-çamur atmak değil. Zaten aklı az buçuk çalışan bir insansanız neyin ne olduğunu bilirsiniz. Burada asıl amacım, EkşiSözlük’ü gerçek bir sözlük gibi kullanıp oradan bilgi edinen kişilerin düştüğü dalâleti göstermek, onlara Allah’tan akıl fikir dilemektir.

Siz siz olun, bilginizin kaynağını bilin, girdiğiniz bir tartışmada kabak gibi kalmayın.

30 şey demişler
 1. @Zhl81
  Gönderdiğin yazıyı okudun mu? Gönderdiğin yazının içeriğinden haberdar mısın? Kişisel blog deyince ne anlıyorsun? Burayı halen bir forum veya portal zannetmediğine emin misin? Moderatör kelime anlamıyla ne ifade eder, nerede gereklidir, görevi nedir biliyor musun? İnsanlara oku diyecek kadar kibir içine gömülmüşken sitenin daha adını okumaktan aciz misin?

  Öncelikle bir arkadaş şu arkadaş diye ortaya atma lafı. Herkesin kullanıcı adı mevcut, bir zahmet çekinmeyip gösteriver kimi kastettiğini. Ortaya laf atma, delikanlı ol biraz, sözünün arkasında dur.

  Hayali eleman? Hayal âleminde mi yaşıyorsun acaba? Kendin çalıp kendin oynuyorsun. Kahveden çağırılan adam olarak hayali eleman tanımı yapmak da nasıl bir ironidir anlamadım.

  Bir önceki mesajında Türkçe yazmayı beceremezken, şimdi kalkıp da insanların zekâ ve eğitim seviyesine mi laf atıyorsun?

  Yorum için beslenmek nedir yahu?!

  Kimin ne kadar kitap okduğunu nereden biliyorsun? İnsanların sadece iki üç yorumunu okuyarak samimiyetlerini nasıl ölçebiliyorsun? Kendin bir kelimeyi düzgün yazamaz, eklerini bilemezken nasıl insanlara kelime dağarcığınız gelişsin diyebiliyorsun?

  TDK’nın yaptığı hataları biliyorum, nette neler olup bittiğini de biliyorum. Ama halen bana gelip de dil bilgisi konusunda Türk Dil Kurumu hatalıdır ve ekşisözlük doğrudur diyebiliyorsan, ekşiye yanlış veya doğru demediğim halde ekşiye yanlış demişim gibi bir izlenim yaratarak kendini eğlendirme çabasındaysan, cahil ve bağnaz kelimelerinin ekşisözlük’ün telifi altında olduğunu iddia edecek kadar da ileri gidebiliyorsan, senin için söyleyebilecek tek bir lafım vardır:

  Okumak cahilliği alır, eşşeklik bâki kalır.
  Kibrin o kadar aşmış ki gözlerini ve algılarını kör etmiş. Cahil bağnazlığı yaparak insanların karakter ve eğitim analizini kendini ne zannederek yapabiliyorsun?


  Eğer ki buradaki amacın Ekşisözlük’ten bilgi edinmenin yanlış olmadığını, hatta aksine TDK’dan bilgi edinmenin yanlış olduğunu göstermek, ispatlamak ise başımın üstünde yerin var; ama geldiğinden beri tek yaptığın birilerine laf atmaya çalışmak ve acınası bir şekilde başarısız olup halen kibir göstermektir. Birilerine ne yapması gerektiğini söyleyeceğine kendin biraz terbiye edinmeye, cahilliğinden kurtulmaya ve delikanlı olmaya bak.

  Tanshaydar 16 Mayıs '11 tarihinde | Cevapla
 2. Adam mekânı bastı beyler, kaçın.

  junmisugi84 16 Mayıs '11 tarihinde | Cevapla
 3. Bayan olduklarını bilseydim daha en başta bir şeyler anlatmaya çalışmak yerine ‘he’ deyip geçerdim her dediklerine… pfff

  Tanshaydar 16 Mayıs '11 tarihinde | Cevapla
 4. Evet, baymıştı gerçekten.

  junmisugi84 16 Mayıs '11 tarihinde | Cevapla
 5. İlgi çekmeye çabalayan bir trolldü. Hem de en bayanından. Rüzgâr gibi geçti. 😀

  junmisugi84 16 Mayıs '11 tarihinde | Cevapla

Söz uçar yazı kalır