Tanshaydar'ın Mekânı

Blog İstatistikleri

 • 332.332 tıklama
Başka bir şey yok
Kategori: İnternet

EkşiSözlük’ten Bilgi Edinmek?

eksisozlukMuhtemelen ekşisözlük zırdavatını bilmeyen yoktur. Geyiğin dibine vuran bu sitede herkes klavyenin ve bir kullanıcı adının arkasına saklanarak atıp tutar… vs vs vs

Böyle bir giriş yapmayacağım elbette. EkşiSözlük, zaman zaman ziyaret ettiğim, genelde saçmalamak için yırtınan arkadaşların yazılarını es geçip, aklı başında üç-beş yazarın yazdığı parmak ısırtan iletileri okuyarak feyiz aldığım bir site. Ayrıntılara girmeyeceğim; ama bu blog girdisinin amacı Kutsal Bilgi Kaynağı olarak lanse edilen siteden bilgi edinenleri morartmaktır.


EkşiSözlük’te, vokal kelimesini arayıp 6. iletiye bakalım:

vokal dediğimiz olay solist bir ses sanatçısına diğer bir sanatçının geri planda eşlik etmesidir sarkıyı söyleyene vokal denmez solist denir.

Şimdi de Türk Dil Kurumu resmi sitesinde aynı kelimeyi arayalım.

1. Sesle ilgili. 2. İyi işlenmiş, düzenlenmiş ses: § “Azra -usul bir ürperti duymasına karşın – vokalli kahkahalardan birini daha atıyor.” -Adalet Ağaoğlu, Üç Beş Kişi, 182.

Dakka bir, gol bir. Buna “neyse, olabilir, insanlık halidir” diyen arkadaşlara, henüz morartıcı darbeyi indirmedim.

Şimdi, EkşiSözlük’te vokalist kelimesini arayalım ve hemen ilk yazılan iletiye bakalım:

vokalist diye bir kelime yoktur. vokal ile solistin karisimindan gelir, sacmadir, cok kullanilir nedense.

Ve, öldürücü darbeyi yine Türk Dil Kurumu’nda aynı kelimeyi arayarak indirelim:

a. müz. Müzik türlerinde solisti arka planda destekleyen ses.


Oha! Oha be! EkşiSözlük’ten bilgi edinen ve bu bilgiyi kullanan birisiyseniz çuvalladınız. EkşiSözlük’e göre vokalist diye bir kelime yok! Ve yine, EkşiSözlük’e göre şarkıyı söyleyene geri planda eşlik edene vokal deniyor.

Halbuki Türk Dil Kurumu’na baktığımızda, vokal kelimesinin anlamı “Sesle ilgili” ve vokalist kelimesinin anlamı “Şarkı söyleyeni geri planda destekleyen ses“. EkşiSözlük’teki bilgiye göreyse, TDK’nın vokalist dediği kelime aslında vokal, ve vokalist diye bir kelime yok! YOK!

Amacım, EkşiSözlük’ü kötülemek, laf-çamur atmak değil. Zaten aklı az buçuk çalışan bir insansanız neyin ne olduğunu bilirsiniz. Burada asıl amacım, EkşiSözlük’ü gerçek bir sözlük gibi kullanıp oradan bilgi edinen kişilerin düştüğü dalâleti göstermek, onlara Allah’tan akıl fikir dilemektir.

Siz siz olun, bilginizin kaynağını bilin, girdiğiniz bir tartışmada kabak gibi kalmayın.

30 şey demişler
 1. Güzel yazı olmuş tans. Bilimsel belli başlı şeyleri ekşi sözlükten öğrenmek imkansız zaten. Ama sevdiğiniz bir film olur oyun olur kitap olur onlara ait spoiler,bilgi vs ne varsa alır halledersiniz.

  ünal yıldız 29 Ağustos '09 tarihinde | Cevapla
 2. Ünal kardeşim, o başlıklarda da bazen araya girenler oluyor. Bahsettiğim saçmalamak için yırtınanlar hemen hemen her başlıkta karşımıza çıkabilir 😀

  Tanshaydar 29 Ağustos '09 tarihinde | Cevapla
 3. Evet maalesef, kaantimce ekşi sözlüğü “sanal çöplük” olarak tanımlayabiliriz 🙂

  ünal yıldız 29 Ağustos '09 tarihinde | Cevapla
 4. Galiba bir yanlış anlama olmuş.Baştaki yazıyı dikkatlice okursan arkadaş ekşide solisti değil,solistin yaptığı eylemi yazmış ki doğrudur.Hatta biraz ileri gidersem TDK nın açıklaması yanlış olmuş :)fakat ikinci örnek tartışılır çünkü vokalist kelimesi gerçekten de kullanılmıyor.vokal sanatçısı yada vokal diye nitelendiriliyor ama TDK da haklı olabilir.

  armut 11 Mayıs '11 tarihinde | Cevapla
 5. Sen yanlış anlaşılmalara ve ekşisözlükten bilgi edinmeye devam et.

  Tanshaydar 11 Mayıs '11 tarihinde | Cevapla
 6. @1 @2 morartmış.

  junmisugi84 11 Mayıs '11 tarihinde | Cevapla
 7. Bunda kızılacak ne var anlamadım.Gerçekten yazıyı dikkatli okursan ki o kadar daikkate bile gerek yok,cümlede ne anlatıldığını rahatlıkla anlayabilirsin.Bunu yapabileceğine inandığım için söyledim yoksa bana ne ekşiden.Bu arada diğer yorumu yazan arkadaş sıkı bir sözlük takipçisi olduğu belli ama yorumunu yanlış yere kullanmış o ayrı 🙂

  armut 14 Mayıs '11 tarihinde | Cevapla
 8. Kızmadık ki, sen yanlış anlaşılmalara ve ekşisözlükten bilgi edinmeye devam et dedik sadece.
  Yalnız unutma, seçim yapabilme özgürlüğü sonuçlarına katlanma zorunluluğunu da beraberinde getirir, o yüzden seçimini iyi yap. Lafı ‘TDK yanlıştır’ demeye getirmeni görmzeden geliyorum bu defalık. İyisin gene.

  Tanshaydar 14 Mayıs '11 tarihinde | Cevapla
 9. Benim ekşiden bilgi edindiğimi nereden biliyorsun 🙂 ben sadece senin yazından fikir alarak yazdım ki normalde de bilgi edinmek için sözlüklere girmem.
  Ayrıca son sözüne katılmakla beraber özgürce seçebildiğin bir kuruluşun(yada herneyse)her fikre ve isteğe açık olması,içinde genci yaşlı okumuşu terki vs. her kesimi içine alması,normal bir bireyin içlerinden birini okuyarak kendi mantığıyla doğruya ulaşması daha kolay ve sağlıklıdır.Çünkü doğru olan şey her zaman bizim kafamıza yatandır şeydir.Fakat her düşünceyi veya durumu kendi tekelinde taşıyan tek bir zihniyetin(yada benzer zihniyetlerin) söylemi her zaman doğru olmayabilir.
  TDK nın her zaman hata yapma payı vardır,hem işleyişinden kaynaklanan hemde siyasi tavrı ve tutuculuğundan.
  Çok basitinden bir örnek istersen,TDK ya göre arapçadan gelme “eşya ve evrak” kelimelerinin çoğul olduğunu ve sonlarına lar eki getirilmediğini yeni öğrendim:)Buraya kadar doğru desek de eşyanın tekili olduğu belirtilen”şey”in açıklamasında yine eşya kelimesinin kullanılması,yine arapçadan gelen çoğul bir kelime olan”evlat”ın açıklamada tekil olması ne kadar tutarsız olduğunu gösteriyor.Şimdi diyeceksin ki biz yıllardır evlat kelimesini tekil olarak kullanıyoruz,kalıplar da bir zaman sonra yıkılacak ama eşya ve evrakın neden hala çoğul olarak kaldığını bilemiyoruz.Sakın bana ben zaten bu kelimelerin çoğul olduğunu biliyordum,hiçbir zaman eşyalar yada evraklar demedim deme :)Kul hatası olabilir dersen zaten kul hatasını düzeltmek için kurulan bir kurumun böyle komik hatalar yapması çok ironik oluyor.
  Lafı çok uzattım kusura bakma ben kısaca,TDK yanlıştır demedim sadece verdiğin kelimeyi yanlış tanımlamıştır dedim.Nitekim onun dışında başka örneklerinde olduğunu söylüyorum.sabah sabah aklıma gelmiyor:)ama sen biraz araştırsan eminim hemen bulabilirsin.Tek kaynakla kısıtlı kalırsan başta dediğin seçim yapma özgürlüğünde elinden gider.
  Gözün bozulana kadar okuduğun için teşekkürler.

  armut 15 Mayıs '11 tarihinde | Cevapla
 10. “Çünkü doğru olan şey her zaman bizim kafamıza yatandır şeydir.”
  Epic Fail.

  Ayrıca Arapça’dan gelen kelimelerin Türkçeleşme sürecinden habersizsin sanırım. Lisede edebiyat dersi almadın mı hiç? Arapça bilgim var; ama Arapça ile Türkçe’nin birbirinden çok farklı diller olduğunu bilebilmek için Arapça bilmeye gerek yok. Diğer dillerde de birbirinden alınan sözler var. İngilizce’ye Fransızcadan geçen sözleri saymakla bitiremezsin; ama hiçbir dil başka dilden aldı diye o kelimeyi aynı yapıda kullanmak zorunda değildir. Bilâkis, o kelimenin o dile tamamen kazandırılması o dilin gücünü gösterir.

  TDK’ya hata yapmıştır veya yapabilir demeden önce dil yapıları ile ilgili bilmen ve öğrenmen gereken çok şey var. İşinin ehli insanları konuda bilgisiz birisinin ‘hata yapabilirler’ diyerek hatalı konuma itmeye çalışması ve ekşisözlük gibi bir yeri haklı çıkarmaya çalışması başlı başına bir terbiyesizliktir ve cahilliğin daniskasıdır.

  Tanshaydar 15 Mayıs '11 tarihinde | Cevapla
 11. Cevap vermeye gerek kalmadı.sübyanmışın.

  armut 15 Mayıs '11 tarihinde | Cevapla
 12. İşte fikire fikir ile karşılık veremeyen, bilgiye bilgi ile karşılık veremeyen kişilerin düştüğü sonuç. Allah düşürmesin.

  Tanshaydar 15 Mayıs '11 tarihinde | Cevapla
 13. “İşinin ehli insanları konuda bilgisiz birisinin ‘hata yapabilirler’ diyerek hatalı konuma itmeye çalışması ve ekşisözlük gibi bir yeri haklı çıkarmaya çalışması başlı başına bir terbiyesizliktir ve cahilliğin daniskasıdır.”
  Amin.

  armut 15 Mayıs '11 tarihinde | Cevapla
 14. Bu tartışmayı çok gereksiz buldum açıkçası.

  junmisugi84 15 Mayıs '11 tarihinde | Cevapla
 15. Eleştiriye bakıyorum sonrada gelen hakaret içerikli trajikomik yorumlara bakıyorum.gerçektende sübyan dolmuş burası.

  Earwen 15 Mayıs '11 tarihinde | Cevapla
 16. Ben hakaret içerikli yorum göremedim açıkçası.
  Konu hakkında bilgisi olmayan insanların konu üzerine yorum yapma alışkanlığı ve hevesi ne yazık ki çok genel bir durum. Konu üzerine bilgi sahibi olunmadığı gibi bilgi sahibi olan kişi ve kurumlara da hatalıdır diyebilmekse trajikomik bir durum, orası doğru.

  Ayrıca hepimiz zamanında çocuktuk ve ileride hepimizin çocukları olacak inşallah. Bilgi sahibi olmayan insanların düştüğü komik bir duruma ‘yaşın kaç’, ‘çocuk’, ‘sübyan’ diyerek aşağılamak, çocukları hor görmek ve onları hakaret etmek için kullanmak oluyor ve belli bir yaşı geçmiş insanın aklın yaşta değil başta olduğunu bilemeyecek olduğunu düşününce aşağılama amacıyla kullandığı çocuk kelimesinin belirtmeye çalıştığı seviyeden çok daha aşağı bir seviyeye düştüğünü görmek üzücü.

  Ayrıca, çocuklar hata yapabilir, bilemeyebilir. Çocuktur, bilmiyordur, aklı yetmiyordur der geçeriz; ama büyümüş bir kişinin böyle davranmasının hiçbir mazereti yoktur.

  Tanshaydar 15 Mayıs '11 tarihinde | Cevapla
 17. Anaa, Earwen 🙂

  junmisugi84 16 Mayıs '11 tarihinde | Cevapla
 18. Bir de, “sübyan” muhabbeti nereden çıktı, ben anlamadım? Bilmediğim bir anlamda mı kullanıyorsunuz burada? Haa eğer değilse, bu kelimeyi sözlük anlamına göre kullanmakta fayda var. Çünkü gerçekten hoş olmuyor. Yani cinsel bir yerlere geliyor işin ucu.

  junmisugi84 16 Mayıs '11 tarihinde | Cevapla
 19. Abi kimsenin o kadar ileri gideceğini zannetmiyorum. Cidden.

  Tanshaydar 16 Mayıs '11 tarihinde | Cevapla
 20. 🙂 baya eğlenceli bir muhabbet dönüyor.biri bir konu açıyor öteki karşıt bir fikir söylüyor(ki haklı da) o baştaki bu sefer cevap vermek yerine işi hakarete götürüyor,sonrada öyle birşey yapmadım diyerek kenara çekiliyor 🙂 (bunu yapan da galiba moderatör :)),arada kendi kendine takılanlar da laf atmaya çalışıyor:) .bu durumda Earwene katılmamak elde değil 🙂 Herşeyi bıraktım da bu ekşiye olan düşmanlığı anlayamadım.başlığına bakıp girdiğim bir ortamdaki vasat muhabbetin kaynağının sözlüğe karşı gollm tutumu çok acınası…

  Zhl81 16 Mayıs '11 tarihinde | Cevapla
 21. Moderatör? 🙂 Burası bir blogdur. ‘Adamın birinin blogu’.

  Bkz: blogu forum sanmak

  junmisugi84 16 Mayıs '11 tarihinde | Cevapla
 22. Bu arada, adam Türkçe terk beyler. Kesme işaretleri eksiklikleri, ayrı yazılması gereken kelimelerin bitişik yazılması falan, şöyle hızlı bir bakışla sınıfta bıraktım arkadaşı.

  junmisugi84 16 Mayıs '11 tarihinde | Cevapla
 23. @Zhl81
  Öncelikle, burası bir forum değil. Burası bir blog. Eğer blog nedir anlamı nedir ne işe yarar bilmiyorsan şurayı bir oku: http://tr.wikipedia.org/wiki/Blog. Konu açıyor filan… hey Allah’ım…

  İkincisi, sözlüğe karşı bir tutum yok burada. Ekşisözlükten bilgi edinen kişilerin düşeceği durumu anlattım. Kim haklı kim haksız kısmı kişisel bir yargıdır; ama elde kaynak olmadan atıp tutan kişi ancak cahildir. Bu arada bir hakarettir almış gitmiş, ben halen hakaret göremiyorum, birisi gösterme zahmetine girebilir mi? Ayrıca gollm nedir anlayamadım, Gollum’u mu kastettin?

  Ayrıca, bir konuda junmisugi84’e katılıyorum; Türkçe yazmayı bilmeyen, kelime yapılarından, dil bilgisinden habersiz birilerinin cahilce TDK’yı haksız, ekşisözlüğü doğru sayması cahil bağnazlığından başka bir şey değildir.

  Tanshaydar 16 Mayıs '11 tarihinde | Cevapla
 24. http://betablog.necc.mass.edu/neasc/files/2009/01/neascblogmoderatorguide2.pdf
  Allah iyiliğinizi versin emi 🙂
  açtığınız blogun içeriğini de bilmiyorsunuz. 🙂 bir arkadaş burayı gerçekten ekşi sanmış olacak ki kaynaksız örnek veriyor alta 🙂 onunla da kalmayıp sanki belli bir kitlesi varmış gibi kendince hayali eleman topluyor.Ne zeka seviyen ne de eğitimin(tabi varsa) beni eleştirmene yeter güzelim,kaldı ki birinizin canını sıkan bir siteden diğer arkadaşın yorum için beslenmesi iki tarafında ne kadar samimi yanıtlar verdiğinin apaçık göstergesi.Benim yazıma laf atacağına az kitap oku da kelime dağarcığın gelişsin,başka sitedeki yorumları buraya taşıma.
  Bir diğer arkadaşa ise gülmekten birşey diyemiyorum 🙂 Aklınca bakmamı istediğin siteye bir girde tdk nın yaptığı sayfa sayfa hataları aç bir oku,onunla da kalmayıp bir zahmet nette araştır ne oluyor ne bitiyor.Bu arada ekşiye yanlış diyen birinin cahil bağnaz kelimelerini kullanması da ayrı bir ironi. 🙂

  Zhl81 16 Mayıs '11 tarihinde | Cevapla
 25. Kızdın mı? 🙂

  junmisugi84 16 Mayıs '11 tarihinde | Cevapla
 26. @Zhl81
  Gönderdiğin yazıyı okudun mu? Gönderdiğin yazının içeriğinden haberdar mısın? Kişisel blog deyince ne anlıyorsun? Burayı halen bir forum veya portal zannetmediğine emin misin? Moderatör kelime anlamıyla ne ifade eder, nerede gereklidir, görevi nedir biliyor musun? İnsanlara oku diyecek kadar kibir içine gömülmüşken sitenin daha adını okumaktan aciz misin?

  Öncelikle bir arkadaş şu arkadaş diye ortaya atma lafı. Herkesin kullanıcı adı mevcut, bir zahmet çekinmeyip gösteriver kimi kastettiğini. Ortaya laf atma, delikanlı ol biraz, sözünün arkasında dur.

  Hayali eleman? Hayal âleminde mi yaşıyorsun acaba? Kendin çalıp kendin oynuyorsun. Kahveden çağırılan adam olarak hayali eleman tanımı yapmak da nasıl bir ironidir anlamadım.

  Bir önceki mesajında Türkçe yazmayı beceremezken, şimdi kalkıp da insanların zekâ ve eğitim seviyesine mi laf atıyorsun?

  Yorum için beslenmek nedir yahu?!

  Kimin ne kadar kitap okduğunu nereden biliyorsun? İnsanların sadece iki üç yorumunu okuyarak samimiyetlerini nasıl ölçebiliyorsun? Kendin bir kelimeyi düzgün yazamaz, eklerini bilemezken nasıl insanlara kelime dağarcığınız gelişsin diyebiliyorsun?

  TDK’nın yaptığı hataları biliyorum, nette neler olup bittiğini de biliyorum. Ama halen bana gelip de dil bilgisi konusunda Türk Dil Kurumu hatalıdır ve ekşisözlük doğrudur diyebiliyorsan, ekşiye yanlış veya doğru demediğim halde ekşiye yanlış demişim gibi bir izlenim yaratarak kendini eğlendirme çabasındaysan, cahil ve bağnaz kelimelerinin ekşisözlük’ün telifi altında olduğunu iddia edecek kadar da ileri gidebiliyorsan, senin için söyleyebilecek tek bir lafım vardır:

  Okumak cahilliği alır, eşşeklik bâki kalır.
  Kibrin o kadar aşmış ki gözlerini ve algılarını kör etmiş. Cahil bağnazlığı yaparak insanların karakter ve eğitim analizini kendini ne zannederek yapabiliyorsun?


  Eğer ki buradaki amacın Ekşisözlük’ten bilgi edinmenin yanlış olmadığını, hatta aksine TDK’dan bilgi edinmenin yanlış olduğunu göstermek, ispatlamak ise başımın üstünde yerin var; ama geldiğinden beri tek yaptığın birilerine laf atmaya çalışmak ve acınası bir şekilde başarısız olup halen kibir göstermektir. Birilerine ne yapması gerektiğini söyleyeceğine kendin biraz terbiye edinmeye, cahilliğinden kurtulmaya ve delikanlı olmaya bak.

  Tanshaydar 16 Mayıs '11 tarihinde | Cevapla
 27. Adam mekânı bastı beyler, kaçın.

  junmisugi84 16 Mayıs '11 tarihinde | Cevapla
 28. Bayan olduklarını bilseydim daha en başta bir şeyler anlatmaya çalışmak yerine ‘he’ deyip geçerdim her dediklerine… pfff

  Tanshaydar 16 Mayıs '11 tarihinde | Cevapla
 29. Evet, baymıştı gerçekten.

  junmisugi84 16 Mayıs '11 tarihinde | Cevapla
 30. İlgi çekmeye çabalayan bir trolldü. Hem de en bayanından. Rüzgâr gibi geçti. 😀

  junmisugi84 16 Mayıs '11 tarihinde | Cevapla

Söz uçar yazı kalır