Tanshaydar'ın Mekânı
Başka bir şey yok
Kategori: Linux

Eski Sevgiliye Dönüş: Ubuntu 10.10

openSUSE ile ilgili yazılarımdan [1][2][3] sonra nasıl böyle bir dönüş yaptığımı ne siz sorun, ne ben söyleyeyim. Ama şunu söyleyeyim, openSUSE ile severek ayrıldık, sadece, artık daha fazla birbirimize uygun olmayabileceğimiz kanısıyla biraz ufuk açmamız gerektiğini farkettik.

Derslerim, ödevlerim ve birkaç bir şey için daha linux tabanlı bir işletim sistemine oldukça ihtiyaç duyuyorum. Dolayısıyla Windows 7’nin yanında mutlaka bir linux partition’ı bulunuyor. Bulunuyor bulunmasına ama; her zaman iyi geçinemiyoruz maalesef. En son Kubuntu faciasından sonra kesinlikle, hükmen, cebren, fiilen Gnome’a dönmüş ve openSUSE’nin de hazır 11.2’si çıkmışken deneyeyim demiştim.

Halen openSUSE’nin orta seviyeye hitap eden bir linux dağıtımı olduğunu savunuyorum. Ama sürekli kernel güncellemesi ile tüm yazdığım dependency’lerin kırılması, sık sık gelen kilitlenmeler ile yollarımızı ayırmak zorunda olduğumu anladım. Dolayısıyla eski sevgiliye, Ubuntu’ya dönüş kararı aldım. yaklaşık iki haftadır Ubuntu ile takılıyorum; ama 10.04 beni çileden çıkarmaya yetti…

Ubuntu iyice Windows’a dönmüş…

Olacak iş mi? Popülarite böyle mi yaptırıyor? Yazık, hem de çok yazık. Tamam, Ubuntu’nun giriş seviyesindeki kullanıcıya yönelik olduğunun farkındayım; ama openSUSE’den alıştığım özgürlük bir anda elimden alındı! Üstüne üstlük benzer sorunları yine yaşadım.

Hadi neyse, 10.10’un rc’sini kurayım bari içim rahatlar dedim. O da ne! Faremin sol butonu çalışmıyor. Haydaaa! openSUSE’de bir kere bile başıma gelmeyen bu olaya ben ne diyeyim peki? RC’dir olur diyenlerdenseniz, alın size bir bomba daha: Tam sürümde Numlock ile Fare çakışıyor. Eğer Numlock açık ise farenin sol butonu çalışmıyor, fareyi çıkarıp Numlock’u kapatıp tekrar takmam gerekiyor. Nümerik klavyesi olan bir dizüstü bilgisayarım var ve ben bu nümerik klavyeyi kullanamıyorum!

Ha hiç mi iyileştirme yok? Var tabi, Ubuntu görselleşmiş baya. Hem de çok görselleşmiş. Yazılım desteği ise Debian tabanının getirdiği deb paketlemesi sayesinde oldukça ön planda, ben openSUSE’nin rpm’lerinde bile bu kadar bolluk görmedim.

Ha, Synaptic ile YaST’ı karşılaştıracak olursam, kesinlikle YaST’ı tek geçerim. Şimdi düşünüyorum da, openSUSE ile baya iyi geçiniyormuşum aslında; ama olmayınca olmuyor işte. Hayırlısı, napalım?

Laf aramızda, 10.10 güzel olmuş 🙂

6 şey demişler
 1. ben de opensuse kuracam şimdi hadi bakalım 🙂

  ömer 23 Ekim '10 tarihinde | Cevapla
 2. openSUSE iyidir güzeldir, tavsiye ederim. Eğer donanım uyuşmazlığı yaşamazsan hiçbir sıkıntın olmaz. Linux bilen biri için Ubuntu’dan daha özgürdür, daha geniştir, daha kolaydır.

  Tanshaydar 23 Ekim '10 tarihinde | Cevapla
 3. tam tersine opensuse paralı sürümü de bulunan bir dağımtır. Ubuntu’dan ya da diğer dağıtımlardan daha özgürdür demek doğru olmaz. Çekirdekleri Linux olduğundan dolayı özgürlük göreceleri aynıdır. Bir linux dağıtımı diğer linux dağıtımından daha özgürdür demek yanlıştır. Sadece özelleştirilebilmesi daha kolaydır…

  barış 8 Şubat '11 tarihinde | Cevapla
 4. Birincisi, openSUSE’nin paralı sürümü yoktur, senin dediğin SUSE Linux Enterprise’dır ve adında OPEN kelimesi geçmemektedir.

  Paralı sürüm ve ücretsiz sürüm farklı guruplar tarafından geliştirilmekte, destek ve kişiselleştirme konusunda farklı politikalar güdülmektedir. Dolayısıyla openSUSE ile SUSE Linux Enterprise arasında bir bağlantı yoktur.

  Kaldı ki, her iki sürüm de Novell’a aittir; ama Ubuntu da Canonical firmasına aittir ve Canonical’ın getirdiği kısıtlamalar ile Novell’ın openSUSE’ye getirdiği kısıtlamaları karşılaştıramazsın.

  Çekirdeği linux olması demek, yazılımın GNU/GPL lisansına uymak zorunda olması demektir. Daha ayrıntılı bilgi için: http://www.gnu.org/licenses/gpl.html

  Open Source’un ilk tamınında “Free (as in free beer and free speech)” açıklaması geçmektedir. Bu da demek oluyor ki, özgür demek senin dediğin gibi dar bir anlamakda değildir. Az önce bahsettiğim GNU/GPL lisansının kısıtlaması içinde çok farklı dereceler alabilecek bir anlama sahiptir.

  Özelleştirilebilmesinin daha kolay olması, kullanıcıyı kısıtlamadığı ve daha özgür bıraktığı anlamına gelir. Dolayısıyla daha özgürdür demek zerre kadar yanlış olmayacaktır.

  Eğer ki kelime oyununa takılırsan, “Amerika özgür bir ülkedir” zımbırtısının Amerika’nın hiçbir egemenlik altında olmadığı anlamına değil de, vatandaşların oldukça özgür olduğu anlamına geldiğini hatırlaman yeterli olur.

  Tanshaydar 8 Şubat '11 tarihinde | Cevapla
 5. openSUSE paralı sürüm:
  http://tr.opensuse.org/Buy_openSUSE
  http://www.edv-buchversand.de/suse/?apid=60461

  ben de bir openSUSE kullanıcısıyım. Canoncial dediğin firmayı kötüleme, KDE’ye en büyük bağış yapanlara bak listenin başında kim geliyor. Şaşırırabilirsin.
  KDE ve GNOME arasında özelleştirme karşılaştırılması zor yapılır. Ancak Kubuntu mu yoksa openSUSE mi sorusuna openSUSE şeklinde cevap veririm.
  teşekkürler ilgilendiğin için 🙂
  Ayrıca Ubuntu’nun bütün kaynak kodunu indirmek de mümkündür. (GTK uygulamaları da dahil) Kendi sitelerinde bunu sunuyorlar.

  barış 8 Şubat '11 tarihinde | Cevapla
 6. openSUSE’nin Türkçe wiki’si en son fi tarihinde güncellenmişti sanırım. Dolayısıyla bir wiki’ye, heleki Türkçe bir wiki’ye güvenmek yerine (blogumda sözlük ve wiki gibi siteler için yazılarım mevcut) adam gibi bir google araması patlatırım ve güvenilir sonuca ulaşırım: http://www.novell.com/linux/
  Şimdi, bir firmanın resmi sitesindeki açıklamaya göre mi, yoksa en son milâttan önce güncellenmiş bir wiki’ye göre mi karar vereceksin?

  Canonical’ı kötülemedim; ama eğer ki olay bağış yapmaksa Microsoft da bağış yapıyor Linux dünyasına; ve muhtemelen de Canonical’dan çok daha fazladır bu bağış. Dolayısıyla benim şaşıracak bir şeyim yok.

  KDE ve Gnome sadece masaüstü yöneticisidir, Ubuntu veya openSUSE ile ilgisini çözemedim? openSUSE, kurulum sırasında istediğin masaüstünü seçmene fırsat tanıyor, yani Kubuntu mu openSUSE mi mantıklı bir karşılaştırma olmamış; Pardus mu Kubuntu mu desen, belki olur. Ha, masaüstü entegrasyonu konusunda karşılaştırmayı kastettiysen eğer, openSUSE Gnome’da da KDE’de de oldukça başarılı; ama şahsen KDE’den uzak duran Gnome’u seven birisi olarak pek karışmıyorum KDE dünyasına. Gnome’dan da gayet memnunum.

  Tanshaydar 8 Şubat '11 tarihinde | Cevapla

Söz uçar yazı kalır