Tanshaydar'ın Mekânı
Başka bir şey yok
Kategori: Bilgisayar Oyunları

Fallout New Vegas

Geçen ayın ortalarında çıkan Fallout New Vegas’ı ön sipariş ile almıştım. Orjinal oyun almak isteyenler Steam’in Halloween indiriminden yararlanabilirler, zira Bioshock, S.T.A.L.K.E.R. Shadows of Chernobyl ve Call of Pripyat listemdeki yerlerini aldılar 🙂

Fallout 1 ve 2’yi oynamamış, sadece nâmını duymuş birisi olarak, dünyadan koptuğum bir sırada Fallout 3: Game of the Year Edition’u almıştım. Bu sürümde Fallout 3 ve şimdiye kadar çıkmış olan 5 DLC mevcuttu. Satın alarak Capital Wasteland’te kaybolmuştum. Oyunun üstün RPG özellikleri ile mükemmel oynanışı, açık dünya ile birleşince beni sarmıştı bir anda. Sonrasında da Fallout sevgisi büyümüştü bende.

Fallout New Vegas ise aynı oyun moturunun birkaç farklı özellik ile sunulması dışında hiçbir farkı olmayan bambaşka bir hikâye. Fallout 4 ile Fallout 3 arasında yer alacak ara oyun olmasına rağmen, neredeyse Fallout 3 kadar uzun olan oyun beni başlarda içine almayı reddetti. Isınmakta, oynamakta, alışmakta zorluk çektim. Hikâye yavan ilerliyor, açık dünya tatmin etmiyordu. Ta ki…

Oyunun en büyük özelliği çeşitli guruplarla aranızdaki ilişkilere göre çok şeyin değişiyor olması. Bunun yanı sıra, oyunun ana senaryosunun da bu guruplarla ilişkilerinize göre dörde ayrılıyor olması bambaşka bir durum oldu. Fallout 3’te oyunun sonu ufak bir ayrıntı dışında değişmiyordu, Fallot New Vegas’taysa 4 farklı oyun sonu var. Şu anda sadece birini aldım.

Karma sisteminin eskisi gibi etkili olmadığını düşünmedim bile, çünkü yeni Fame sistemi oldukça iyi çalışıyordu. Giydiğiniz elbiseler bile gurupların size karşı tutumunu değiştirebiliyor. Ve ben de Mojave Wasteland’te kayboldum bu defa.

Ne yalan söyleyeyim, Fallout 3 kadar güzel değil; ama gerçekten güzel bir senaryosu ve birkaç tane de epik sahnesi var. Dolayısıyla karşılaştırma yaptığımda “kötü” diyemeyeceğim bir oyun.

Kötü ne kelime ya, Fallout New Vegas Wasteland’e tekrar yolculuk yapmak için birebir. Ama dikkat, kaybolmayın sakın!

18 şey demişler
 1. ben hiç beğenmedim açıkcası. oyunu “hızlı” bitirme isteğim vardı. görevlerden birinde white man diye robotun görevleri vardı. görevi aldıkdan sonra hızlı bitsin diye robotu öldürmüşdüm ama o robotun görevi hala duruyordu.. görevi yapsam bile bitmiyordu robot öldüğü için.. yani update 2 siyle oynamama rağmen buglar beni çıldırtmışdı. vampire the masquarede bloodlinesden sonra gördüğüm en buglu oyundu galiba..

  senaryosu da f3deki gibi anlaşılır değildi karmakarışıkdı.. onlarca görev alınca b*ka sarıyor işler..

  f3de 2 tokatta öldürdüğümüz warewolfları new vegasda öldürmek çin işkencesi gibi olmuş…

  boşuna beklemişim diyebilirim malesef.. fallout 4’ü bekleyeceğim anlaşılan..

  cloakw3rk 2 Kasım '10 tarihinde | Cevapla
  • sanırım sen biraz aptalsın 🙂

   moranero 7 Kasım '13 tarihinde |
 2. “Bitsin diye oynamak”
  Bu mantıkla bir şeylerden zevk almaya çalışmak pek akıl kârı değil bence. Tam Çözüm ile oyun oynamak bir, oynamış olmak için oynamak iki. Bu ikisi de oyun oynamanın adabından değildir.

  Senaryoyu çok iyi anladım ve yaptıklarına göre çok mantıklı değişiyor. Her bir görevin ana senaryodaki yeri belli. Senaryosu Fallout 3’ten daha karmaşık evet; ama çok daha güzel ve akılcı.

  Canavar zorlukları için bir şey diyemem, Hardcore oynamadım henüz.

  Tanshaydar 2 Kasım '10 tarihinde | Cevapla
 3. spoi vermeden söyliyim

  oyunu ilk bitirdim. ilk oynayışımda robotun ameleliğini yaptım. iyi veya kötü senaryolardan biriyle bitirdim. 2. oynayışımda o robotu öldürdüm tekrar aynı senaryoyla bitmesin diye. ama robotun görevleri hala üstümde kaldı ve boşu boşuna oraya kadar gelmiş oldum.

  cloakw3rk 4 Kasım '10 tarihinde | Cevapla
 4. Spoil Spoil Spoil

  O zaman anlamamışsın.
  NCR, Legion, Yes Man ve Mr. House arasında bir seçim yapman gerekiyor. Mr. House ile ilerlemezsen mutlaka senden Mr. House’ı öldürmeni veya devre dışı bırakmanı isteyecekler.

  Yes Man’i seçtiğinde, Mr. House’ın arayüzü yerine kendisini yükleyecek.

  Yes Man ve Mr. House ile ilerlediğinde, NCR ve Legion’a karşı savaşacaksın. Çünkü her ikisi de bağımsız; ama Mr. House oldukça zalim, Yes Man daha tarafsız ve adil.

  NCR’ı veya Legion’u seçersen New Vegas’ı ya yok edeceksin ya da yönetimini taraflardan birine geçireceksin.

  Yes Man ve Mr. House’ı seçtiğinde başkanı korumak ve Hoover Dam savaşında NCR ile birlikte hareket etmek durumundasın.

  NCR’ı seçersen zaten Hoover Dam’da birlikte savaşacaksınız ve Mojave Wasteland’in yönetimini kazanacaklar.

  Legion’u seçersen eğer, başkanı öldürecek ve Hoover Dam savaşında NCR’a karşı savaşacaksın. Dolayısıyla Mojave Wasteland’in yönetimi Legion’a geçecek.

  Maalesef Powder Gangers, Boomers, Brotherhood of Steel gibi guruplar yönetimde hak iddia edemeyecekler; ama onların âkıbetlerini de senin yaptığın kararlar belirliyor. Ben mesela Powder Gangers’ı serbest bırakıp Boomers’lar ile iyi ilişki kurdum; BoS’i ise yokettim. (Fallout 3’ten hıncımı aldım)

  Yaptığın seçimlere göre diğer guruplardan aldığın görevleri tamamlaman mantıksal olarak imkânsız. Mesela Legion “We are the Legion” görevinde Camp Golf’teki tüm NCR askerlerini öldürmeni istiyor. Eğer öyle bir şey yaparsan NCR seni Vilify ediyor ve onlardan görev alabilmen için 24 saat geçirip NCR kostümü giymen gerekiyor. Ama sonlara doğru bu kadar lüksün olmuyor ve diğer görevler ya iptal oluyor ya kalıyor. (Ufak bug’lar var evet; ama hiç achievement sorunu yaşamadım.)

  Tanshaydar 4 Kasım '10 tarihinde | Cevapla
 5. güzel yazmışsın. oyunu oynarken bende 4 son olduğunu tahmin ediyordum ama senin yazdığın kadar detaylı anlamamışdım, çok sonlu oyunlara bir türlü alışamadım. özellikle 2’den fazla sonu olan oyunlar bana karışık geliyor.
  neyse ben yine de fallout 4’ü bekleyeceğim.. yeni grafikler şimdiden heyecanlandırıyor..

  cloakw3rk 4 Kasım '10 tarihinde | Cevapla
 6. Fallout New Vegas oyununa Türkçe yama yapmayı düşünüyormusun ?
  Yada herhangi bir oyuna ? Aklında bir oyun varmı ?

  power-aang 5 Kasım '10 tarihinde | Cevapla
 7. Fallout oyunlarının çevirilerini tek başına ancak iki yılda bitiririm. O yüzden hiç başlamayı düşünmüyorum.

  Şu anda okuldan üç tane proje, iş yerinden iki tane proje ile uğraşıyorum. Yakın tarihte böyle bir çalışmam olmayacak. Zaten şu anda piyasaya çıkaracağımız bir oyunun İngilizce’ye çevirisini yapıyorum.

  Tanshaydar 5 Kasım '10 tarihinde | Cevapla
 8. Türkiye’nin ilk ve tek oyun çeviri sitesine katılarak bir rpg çevirisine başlıyabilirsin.

  Batman ve Saw gibi yamaları tek başına yapmış venomtrk (Okan şen) de orda birlikte bir proje başlata bilirsiniz..?

  Mafia-2 yamasını çok hızlı bir şekilde çıkardılar 3 kişilik bir grup çalışması yaptılar…

  power-aang 5 Kasım '10 tarihinde | Cevapla
 9. 🙂
  O zaman Fallout’a da yapsınlar.

  Tanshaydar 5 Kasım '10 tarihinde | Cevapla
 10. Fallout : New Vegas gerçekten Fallout 3 kadar güzel bir oyundu bana kalırsa. Bitirmem biraz uzun sürdü çünkü harita da şehirlere tıklayarak ilerlemedim. Fallout 3′ te yaptığım gibi, bütün o yolları kat ettim ve nirvanaya erdim.

  -SPOİLER-

  Bu arada Fallout 3′ te görmediğim bir şeyi eklemişler oyuna “Followers” gerçekten de faydalı olmuş. Bizim için eşya taşıyan, kanının son damlasına kadar savaşan takipçilerimiz. 🙂 Ne yazık ki sadece 1 takipçi seçebiliyoruz. Yine de işimize gerçekten yarıyor. Bu arada oyunu istemeyerek bitirdim. Robotun adını unuttum, hani ekranın da gülen surat var. 🙂 Onun görevlerine sarmıştım ve meğersem ana görevlermiş onlar. Neyse, ben yine de yeteri kadar oyundan zevkimi aldım. Zaten Bethesta her zaman en iyi RPG’ yi yapar, Oblivion gibi örneklerle gözünüzü şenlendireyim. Bu arada Tanshaydar, Oblivion’ a Türkçe yama yapmayı düşündün mü hiç? Gerçekten seni uğraştırır ancak değer. O oyunun için de ki kitapları anlayarak okumayı o kadar isterim ki anlatamam. 🙂

  Macbeth 13 Kasım '10 tarihinde | Cevapla
 11. Yes Man oluyor kendileri. Bence oyunun en iyi sonu o.

  Yalnız bu oyunu Bethesda yapmadı, Obsidian yaptı.

  Türkçe yama konusuna gelince, ben yeni bir Türkçe yama projesi duyurana kadar yama sorusu sormanıza gerek yok. Yakın zamanda da öyle bir şey olmayacak, şu anki projeyi anasayfada görebilirsiniz zaten.

  Tanshaydar 13 Kasım '10 tarihinde | Cevapla
 12. Silent Hill Tr Arcade çalışmasına devam ediyor musun ? biraz gecikmiş bir soru olabilir 😀

  others 21 Kasım '10 tarihinde | Cevapla
 13. Amatör çalışmalardan profesyonel işlere geçtik.

  Tanshaydar 21 Kasım '10 tarihinde | Cevapla
 14. arkadaşlar, arkadaşlar. fallout oyun değil, yaşam biçimidir. fallout’u bitirmek için oynamazsınız, yıkık evlerdeki küçük hikayeleri; yanmış şehirlerde yaşanmış olan dramları görmek için oynarsınız. gerisi daha fazlasını görmek için hayatta kalmaktan ibarettir.

  bir eve girersiniz ve çok düzenlidir, ama halının ortasında bir kan vardır. hani girerken gördüğünüz iskelet var ya; orada yaşlı bir kadın yaşamaktaydı ve radyasyonun etkilerine göğüs germeye çalıştı. en son ölürken de kendisini dışarıya attı; çok sevdiği, çocuklarını büyüttüğü ve belki de kocasını son yolculuğuna uğurladığı evde ölmek istemedi çünkü. öyleki, çatalından bıçağından dolapta malzemelerin duruşuna kadar bir kadının evi olduğunu anlarsınız. normal bir evden farkı sadece ekstradan toz vardır.

  veya bir karavan içerisinde yanyana iki iskelet görürsünüz. kol ve bacakları yoktur birisi daha küçüktür. yanlarında da bir boru vardır. bir anne çocuğunu yamyamlardan korumak için elinden geleni yapmıştır.

  ha siz bu hikayeleri boşverin ve gidin deathclaw şu kadar zor ölüyor werewolf böyle gidiyor grafikler şöyle moduna girin? yapmayın. dandik bir ekşın oyun değil bu. efsaneye ayıp oluyor.

  not: screenshot la wasteland hikayelerini fotoğraflayıp saklamak ilk fallout çıktıktan itibaren bir fotoğraf albümü oluşturmak duygusallığı arttırıyor.

  Mad Max 9 Nisan '11 tarihinde | Cevapla
 15. @Mad Max, senin gibi bir Türk oyuncu da gördüm ya, artık gözüm açık gitmez. Helal olsun.

  Tanshaydar 9 Nisan '11 tarihinde | Cevapla
 16. @Mad Max

  Vay be. Adam haklı beyler. Benim de artık gözüm açık gitmez.

  junmisugi84 9 Nisan '11 tarihinde | Cevapla
 17. Hayatımda oynadığım en iyi oyunlardan birisi.Oyunun yaptığınız her harekete karşı bir tepki vermesi ve neredeyse her görevin alternatif sonları olması oyunu çok farklı bir seviyeye taşıyor.Senaryosu müzikleri oynanışı ve atmosferi zaten harika.Rol yapma oyunlarını seven herkesin oynaması gereken oyunlardan biri.

  Asilhan 16 Kasım '13 tarihinde | Cevapla

Söz uçar yazı kalır