Tanshaydar'ın Mekânı
Başka bir şey yok
Kategori: Anime

Fate/Zero Episode 1 İzlenimlerim

Şu üçe ayrılan insanlar olayını doğrudan es geçip konuya gireceğim. Fate Zero, bu yılın en çok beklenen animesiydi ve 720p boyutunda olan yüksek çözünürlük ve ses kalitesinin tüm nimetlerinin tadını çıkara çıkara izledim ilk bölümü.
Fate serisini bilmeyenler için kısa bir özet geçeyim: Type Moon isimli firmanın Fate/Stay Night isimli visual novel‘ı kendi içinde birbirini tamamlayan üç farklı senaryoya sahiptir. İlk senaryo 24 bölümlük anime dizisine çevrilmiş durumdadır. İkinci senaryo olan Unlimited Blade Works ise bir film olmuştur. Üçüncü ve en uzun/ağır/güzel olan senaryo Heaven’s Feel ise visual novel’a özel kalmış, hiçbir işlemden geçmemiştir. Peki bu Fate/Zero ne? Allah’ım sana geliyorum!

Fate/Zero, adından da anlaşılacağı üzere Fate senaryosunun öncesini konu alıyor ve bildiğimiz birçok karakterin gençliğini karakterize etmekle birlikte, bilmediğimiz karakterleri de eklemektedir. Origini light novel olan Fate/Zero’nun animeleştirileceği zaten uzun süredir gündemdeydi; ama son birkaç ay içinde trailerlar olsun, bilgiler olsun geldikçe büyük bir beklenti atmosferi oluştu.
Fanboylar için şimdiden söyleyeyim, Archer yok; ama antagonist meraklısı ben için Kotomine Kirei karakteri ‘neredeyse’ Heaven’s Feel’daki kadar iyi işlenmiş. Okuyanlarınız varsa Unlimited Blade Works filmi için Kirei’nin yansıtılamayışından yakınmıştım. Sanki benim bu yakınmamı duyan yapımcılar tam ağzıma layık bir şey yapmaya çalışmışlar. İnanamıyorum, karakterler bu kadar iyi mi anlatılır! Kiritsugu’yu da antagonist listeme ekleyeceğim galiba.

Zaten Ufotable ve Nitroplas işbirliği ile yapılan animenin görselliği için beklentiler büyüktü. Her ne kadar bir ef – tale of memories/melodies gibi görsel hazzı tavan yaptıracak kadar olmasa da, gerçekten çok başarılı görsellere sahip olmuş. Ayrıntının dibine vuran Fate/Zero’nun müziklerini ise Kara no Kyokai’nin müziklerini yapan Yuki Kajiura yapıyor!

Eğer shounen’ciyseniz, Fate/Stay Night animesinden başlayıp, Unlimited Blade Works’u izleyip, bu animeye geçin ve savaş sahnelerini bekleyin. Eğer seinen’ciyseniz, sizi doğrudan visual novel’a yönlendirmem gerek; ama söylemem gerekir ki, Fate/Zero daha ilk bölümüyle beni benden aldı. Sırf Kirei için, sırf Kiritsugu için, sırf Sakura’nın veletlik hali için izlenir.

Halen yazıyı mı okuyorsunuz? Çok şey kaçırıyorsunuz.

biri bir şey demiş
 1. Aslında söylemek istediğim çok şey var ama Tanshaydar birazını söylemiş zaten. Ben de madem bu uykulu hâlimle, ‘şimdilik’ bu animenin muhteşem seiyuularından bahsedeyim…

  Irisviel – Ohara Sayaka (Beatrice) (Umineko no Naku Koro ni)
  Kiritsugu – Koyama Rikiya (Ushiromiya Rudolf) (Umineko no Naku Koro ni)
  Berserker – Okiayu Ryotaro (Kuchiki Byakuya) (Bleach)
  Rider – Ootsuka Akio (Kyouraku Shunsui) (Bleach)
  Lancer – Midorikawa Hikaru (Yoshino Yuusuke) (Clannad)
  Kayneth – Yamazaki Takumi (West) (Demonbane)
  Risei – Hirose Masashi (Ushiromiya Hideyoshi) (Umineko no Naku Koro ni)
  Tokiomi – Hayami Show (Aizen Sousuke) (Bleach) -Oh yes!-
  Waver – Namikawa Daisuke (Ulquiorra Cifer) (Bleach)

  Gerisini biliyorsunuz zaten. 🙂

  Birçok kişi Bleach’i biliyordur diye Bleach’ten söyledim. Shounenci sanmayın yani.

  junmisugi84 3 Ekim '11 tarihinde | Cevapla

Söz uçar yazı kalır