Tanshaydar'ın Mekânı

Blog İstatistikleri

 • 246.152 tıklama
Başka bir şey yok
Kategori: Anime

Fate/Zero’nun Gerçek Sonu

Fate/Zero biteli çok oldu, son bölüm için yazı yazmayı reddettim, yazılarım sırasında tanıştığım insanlar ile iletişimimi sürdürmeye çalıştım; ama sadece iki kişi ile sürdürebildim.
Bu konuda konuşmayı, yorum yapmayı çoğu zamna çoğu yerde reddettim. Çünkü insanlar asla Novel’ları okumayacaklardı, insanlar sadece karizmaya göre karar verecekti, insanlar derinliğe bakmayacaktı, insanlar görünenin ardındaki gerçeği aramayacaktı…
Çok da umrumdaydı sanki…

Anime hakkında söylenecek o kadar çok güzel şeyim var ki, kötü şeyleri söylemeye dilim varmıyor bir türlü… Ama Allah aşkına! Angra Mainyu’yu Visual Novel (Görsel Roman) okumayan insanlara biraz olsun açıklayamaz mıydınız? Fate/Stay Night ve Unlimited Blade Works animelerini izleyen insanlar Angra Mainyu söz öbeğini sadece bir kere Fate/Stay Night sonunda duydular ve ne olduğu hakkında zerre kadar fikirleri yok. Fate evreni ile ilgilenen arkadaşlara söylüyorum, Visual Novel’ın üçüncü senaryosu olan Heaven’s Feel’i okumadıysanız hiçbir şey bilmiyorsunuz demektir.

Bu yüzden Fate/Zero İzlenimlerim yazılarının devamı olarak beni takip edenlere bir güzellik yapıp durumları biraz açık hale getirmeye çalışacağım.

Öncelikle, Angra Mainyu, 3. Kutsal Kâse savaşında Kutsal Kâse’yi corrupt (bozulmuş, yozlaşmış) varlığın (birçok mitolojide tanrı olarak geçer) ismidir. Kıssadan hisse kesmek gerekirse, o çok sevdiğiniz, bayıldığınız Einzbern’ler var ya? İşte onlar 3. savaşta hile yapmaya çalıştılar, ama beceremeyip her şeyin içine sıçtılar. 4. ve 5. savaş da bu rezaletten nasibini aldı. Kotomine Kirei gibi bir adam olmasaydı piyasada dünyanın sonu çoktan gelmişti. Her neyse…

Animenin son bölümde ele almadığı bir başka şey ise, Matou Zouken’in savaş sonunda çıkan yangından sonraki küllerin arasında kalan Kutsal Kâse’nin kırık parçalarından birkaç tanesini alarak Sakura’ya yerleştirmesiydi. Heaven’s Feel okumayanlar yine bilmeyeceklerdir tabi Dark Sakura’yı. Saber Alter fanı olup da ne olduğunu bilmeyen zıpçıktılara duyrulur. Angra Mainyu’ya bedensel formunu veren Sakura olmuştur diyebiliriz o açıdan. Heaven’s Feel okuyup da anlamayan kişiler için açıklayayım diyeceğim; ama Heaven’s Feel okuyan kaç kişiyiz ki şunun şurasında?

Belirtmek istediğim şey şu ki, Saber’ın sonu hikâyeyi doğrudan Fate/Stay Night’a; Kiritsugu’nun sonu hikâyeyi doğrudan Unlimited Blade Works’e; asıl Fate/Zero’nun sonu ise hikâyeyi doğrudan Heaven’s Feel’e bağlıyor. Dolayısıyla Saber Alter gibi karakterlerin doğuşu doğrudan Fate/Zero’nun sonuna bağlı.

Kotomine Kirei karakter Fate/Zero’da olduğu gibi Heaven’s Feel’de de çok büyük rol oynuyor; ama bu defa 10 yılın ardından daha olgun, daha güçlü, daha zeki bir karakter olarak karşımıza çıkıyor ve aradığı cevaplara daha yakın olduğu için çok daha şaşırtıcı ve yıkıcı konuşmalar yapabilir. Eh, ne de olsa anime dünyasındaki favori karakterim.

Fate/Zero’da Zouken karakterine yeterince yer verilmediği için, Einzbern’lerin aslında ne kadar kötü ve şerefsiz olduklarından pek de bahsedilmediği için asıl düşman Kirei imiş gibi gösterildi. Halbuki animenin sonuna Zouken’in planlarından bahedilen kısım eklenseydi, sırf anime izleyip Fate bildiğini zanneden arkadaşlar Fate/Stay Night görsel romanının senaryolarında asıl düşmanın Zouken olduğunu anlayacaklardı. Sakura’yı mahveden, Kariya’yı ölüme sürükleyen, Holy Grail savaşlarının daha ilk oluşturulduğu zamandan beri ortalıkta işleri birbirine katan kişi olduğunu bilmiyorsunuz tabi.

Neyse, bunları da ben anlatmayayım.

14 şey demişler
 1. Visual Novel larını okumayı çok istiyorum acaba bana link atabilir misin.Biraz baktım ama bulamadım.Türkçe si va mı bilmiyorum ama varsa iyi olur.Yoksa sorun değil ingilizcemde iyidir.Şimdiden teşekkürler yazını çok beğendim.Hepsinin okumadım spoiler olmasın diye dark sakura layı falan gördükten sonra bıraktım okumayı.Tekrar söyliyim visual novelleri atarsan çok mutlu olurum

  Deniz 14 Şubat '14 tarihinde | Cevapla
 2. saolasın.Şimdi bunları indiriorum.Son bişey daha soriyim önce stay night ı okumalıyım değil mi?

  Deniz 16 Şubat '14 tarihinde | Cevapla
  • Size kalmış bir şey. Fate/Stay Night önce yayınlandı ve içinde 3 farklı senaryo var; ama 5. savaşı konu oluyor. Fate/Zero sonra yayınlandı ve tek senaryo; ama 4. savaşı konu oluyor.
   Ben önce Stay Night’ı sonra Zero’yu okudum. Bir şey kaybettiğime inanmıyorum. Tersi bir sırada bir şey kazanılır mı bilemiyorum.

   Tanshaydar 16 Şubat '14 tarihinde |
 3. Tekrar saol yardımların için.

  Deniz 16 Şubat '14 tarihinde | Cevapla
 4. Fate benim ilgimi çekiyor. Fakat sadece animelerini izledim. Fate’in bir oyununda Saber Alter ve Dark Sakura gibi karakterler bulunuyordu.
  Bende merak edip onları ne kadar araştırsamda olayların hiç düşünmediğim gibi olmuş olmasını farkettim. Bu yüzden okumaya başlayacağım. Ama animesini izlemiş biri olarak nelerini hangi sırayla okumam gerektiğini söyler misiniz ?

  Anonim 20 Nisan '14 tarihinde | Cevapla
 5. + Eklemeyi unuttuğum bir soru daha
  Yeni çıkacak olan Fate Stay Night serisi hikaye daha farklı olacakmış diye duydum. Acaba bu hikaye bu gibi şeyleri içinde bulunduracak mı böyle bir bilgi var mı ?

  Anonim 20 Nisan '14 tarihinde | Cevapla
 6. Benim anlamadığım şey gerçek son derken ne demek istiyosunuz ?
  VNler hikayenin farklı senaryoları değil mi ? Heaven’s Feel de bir başka senaryo değil mi ? Gerçek son ile alakası nedir ?

  Berker 20 Nisan '14 tarihinde | Cevapla
  • Neyi hangi sırayla okuyacağınız size kalmış. Yukarıda yorumlarda sıralamayı söyledim zaten.

   Animeler, novel’ların çok küçük bir kısmını ekrana taşıyabilir. Okuması saatler, hatta günler süren bir hikâyeyi, 20’şer dakkalık bölümler halinde tamamen aktarmak mümkün olabilir diyorsanız o ayrı tabi.

   Farklı senaryolar bir bütünü oluşturur. Okuduğunuz zaman daha iyi anlarsınız. Okuduğunu iddia edenlerin okumadığını da anlarsınız.

   Tanshaydar 20 Nisan '14 tarihinde |
 7. Tamam sağolun bende internetten bulup indirip başlamıştım. Animeye göre daha uzun ama benim için detay ve derinlik önemli.

  Berker 20 Nisan '14 tarihinde | Cevapla
  • Detay ve derinlik arıyorsanız kesinlikle aradığınızı bulacaksınız. Şimdiden iyi eğlenceler 🙂

   Tanshaydar 21 Nisan '14 tarihinde |
 8. Merhabalar ben bu visual novel işine başlamak istiyorum, ama gerçekten bu konuda çok acemiyim. Fate/Stay Night’ın animesini izlemiştim ve şu anda sizin sayenizde ilk defa deneyeceğim bu tarz bir şekilde okumayı. Başka tavsiyeleriniz de olur mu acaba? Ayrıca bunları çeviresim ve arkadaşlarıma da okutasım olabilir beğenirsem, yasal mıdır? Teşekkür ederim

  Azoth 22 Ocak '15 tarihinde | Cevapla
  • Visual Novel dünyası otakulardan veya sözde anime fanlarından ötede farklı bir dünyadır. Girmek isteyip de eli boş dönen veya aradığını bulamayan görmedim (ama şu yalan dünyada ne gördüm ki şimdiye kadar?).

   Benim yeryüzündeki en favori hikâyem Saya no Uta‘dır. Ama beğenmeyen yakın arkadaşım oldu, o yüzden şu iyidir bu güzeldir diyemem. Yine de okuduklarım arasında en beğendiklerim Higurashi, Umineko, Saya no Uta ve Fate’in Heaven’s Feel senaryosudur.

   Tanshaydar 22 Ocak '15 tarihinde |
 9. ya akalımda birsürü soru işareti var 2-3 tanesini cevaplayabilir misiniz lütfen >_>

  Gerçekler Avcısı 6 Şubat '15 tarihinde | Cevapla

Söz uçar yazı kalır