Tanshaydar'ın Mekânı
Başka bir şey yok
Kategori: Kitap

Karanlık Çökünce – Stephen King

karanlik-cokunceKaranlık Çökünce (Just After Sunset), Stephen King’in yayınlanan son kitabı. Kitap ile ilgili söylemek istediğim ilk şey şu, Stephen King geri döndü! “Oyun” kitabı ile tadını iyice kaçıran yazar, Çılgınlığın Ötesi ile toparlanmaya başlamıştı. Bu kitapta ise özlediğim o Stephen King tarzı geri gelmiş.

Uzun zamandır kısa hikâye yazmayan King, kitabın giriş yazısında da belirttiği gibi bu yetisini geri kazanır kazanmaz yazmaya geri dönmüş. Birbirinden güzel hikâyeler ile doldurduğu yeni kitabı, bir solukta okunulup bitirilecek türden olmuş yine.

Willa gibi ilginç ve güzel bir başlangıç hikâyesi tempoyu başlatmak için güzel bir seçimken, kitabın ortalarında kendine yer bulan N. isimli hikâye en beğendiğim hikâye oldu. Tam bir Lovecraft çakması olan hikâyede adı geçen yaratığın ismi bile Cthulhu mitosundan alıntı (Tabi bunlar benim görüşüm; ama Lovecraft okumuş birisi aradaki aşırı benzerliği hemen görür).

Yine de Stephen King’in olay kurgusu güzel olmuş. Sağır Dilsiz ve Geride Bıraktıkları Şeyler gibi hikâyeler de zevkle okunabilecekken, bir kısım hikâye yavan ve sıradan kalmış. Kitaba konulacak hikâyeler elbetteki özenle seçilmişlerdir; ama beni tatmin etmeyen hikâyeler, tatmin edenlerden daha çoktu.

Bir otobüs yolculuğunu çok zevkli bir hale getirebilecek bir kitap, özellikle de Stephen King’in tarzı olunca daha güzel oluyor. Stephen King hayranlarından biriyseniz, mutlaka elinizde bulunması gereken bir kitap denilebilir.

biri bir şey demiş
  1. Gönderi tarihin 21 Nisan
    Ben kitabı 20 Nisan’da bitirdim. Tabi sen muhtemelen kitabı bitirdikten sonra yazmışsındır bu yazıyı ama yine de senden önce bitirdiğimi varsayabilirim gibi.
    Gerçekten çok güzel kitaptı ve stephen king sagoulsun bana yine güzel anlar yasattı. N. hikayesi de çok güzeldi ama ben sağır ve dilsize bittim. Stephen king hayranlarına tavsiyemdir.

    Dandelo 14 Mayıs '09 tarihinde | Cevapla

Söz uçar yazı kalır