Tanshaydar'ın Mekânı
Başka bir şey yok
Kategori: Linux

Linux üzerinde Notepad++ Kullanmak

Notepad++, son dönemin en revaçtaki text editörlerinden biri. Her ne kadar kısa düzenlemeler için Notepad2 kullansam da, ciddi işler ve harbi bir UTF-8 desteği için Notepad++ kullanırım. Hatta birkaç gün öncesinde artık gereksiz oldukları için Crimson Editor ve PSPad‘i sistemden kaldırmıştım.

Bu yazıda Notepad++’ın ne olduğunu, ne gibi güzellikleri olduğunu anlatmayacağım. İsteyen buradan bakabilir, bu yazıda, geçenlerde Linux üzerinde çalıştığım sırada şöyle güzel bir text editöre ihtiyaç duyarken “ulan bu Notepad++’ın Linux sürümü yok mu, ne biçim açık kaynak bu?” diye söylenip ufak bir google araması ile Notepad++’ı linux üzerine nasıl yükleyeceğimi öğrendmem üzerine Türkçe olarak burada paylaşmak istedim.

Gerekli malzemeler: Bir adet linux(tercihen Ubuntu) yüklü bilgisayar, bir adet Wine ve bir adet internet bağlantısı.

Linux’ta Notepad++ kullanmak istiyorsanız, Linux’un ne olduğunu, Wine’ın ne işe yaradığını biliyorsunuzdur, bunları da anlatmayacağım. Öncelikle eğer yoksa Wine’ı kurun.

Ubuntu için açıklıyorum, diğerleri için bkz. Google

1 – Terminal (uçbirim) açın.

2 – Üçüncü parti bileşeni olarak Wine’ı repository’ye ekliyoruz. Terminale aşağıki kodlardan uygun olanını girin.

Ubuntu Intrepid (8.10):

sudo wget http://wine.budgetdedicated.com/apt/sources.list.d/intrepid.list -O /etc/apt/sources.list.d/winehq.list

Ubuntu Hardy (8.04):

sudo wget http://wine.budgetdedicated.com/apt/sources.list.d/hardy.list -O /etc/apt/sources.list.d/winehq.list

3 – Download’ın sorunsuz olduğunu kontrol edin.

wget -q http://wine.budgetdedicated.com/apt/387EE263.gpg -O- | sudo apt-key add –

4 – Wine’ı indirip kurun.

sudo apt-get install wine libwine

5 – İndirip kurduğunuz versiyonu kontrol edin (Şu anda 1.1.10 olması gerek, bir iki güne 1.1.11 olacak.)

wine –version

6 – Notopad++’ı indirip kurun. Wine’ı başarıyla kurduysanız .exe dosyasına çift tıklama ile kurulumu rahatça yapabilirsiniz.

7 – Notepad++’a ince ayar çekin. Sekmeler arasında CTRL+Tab ile gezmeyin(Tab switcher), bu ayarı mümkünse kapatın yoksa program kilitlenir, çalışmanız yarıda kalır, içinize oturur. Sistem tepsisine küçültmeyi (Minimize to system tray) kapatın, oraya göndermeyin, yine kilitlenir.

Hayırlı olsun, iyi çalışmalar.
Not: Silent Hill Türkçe Yama v2.0 bitmek üzere.

19 şey demişler
 1. ubuntu’nun kendi editörü de gayet güzelki, bu kadar uğraşmaya gerek olmaz heralde

  ahmet 21 Aralık '08 tarihinde | Cevapla
 2. Bir bakıma haklı olabilirsin; ama alışkanlık meselesi. Ben Notepad2’yi de Linux üzerinde kullanıyorum. Wine gibi bir nimet varken sonuna kadar sömürelim, di mi ama 😀

  Bir de uğraşmak dediğin iki copy-paste 🙂

  Tanshaydar 21 Aralık '08 tarihinde | Cevapla
 3. ben notepad++ yüklemedim ama buradan bakarak wine’ı yükledim sağol 😀

  Ketçap 3 Ocak '09 tarihinde | Cevapla
 4. Konuyla çok alâkasız olacağı için herkesten özür dilerim öncelikle.Tansel Abi ben daha önce Ubuntu yükledim ama CD/DVD okumama ve arasıra bilgisayarı kilitlemesi nedeniyle tekrar XP`ye geçtim.İstersen sana bilgisayarımın özelliklerini söyleyebilirim ve sende bana hangi Linux`u kullanırsam sorun çıkmayacağını söyleyebilirsin.Aslında ben OpenSUSE kullanmak istiyorum ama tabi senin önerilerin çok önemli.Cevabını bekliyorum…

  Tsubasa 5 Haziran '09 tarihinde | Cevapla
 5. Open Suse iyidir, güzeldir. Ubuntu kullandım uzun süre, keyifliydi. En son Vista kullanıyordum ki bilgisayarım bozuldu ve artık boştayım. Şimdi evdeki külüstürde XP kullanıyorum.

  Pardus dene istersen.

  Tanshaydar 5 Haziran '09 tarihinde | Cevapla
 6. Öneri için teşekkür ederim.Deneyeceğim.

  Tsubasa 5 Haziran '09 tarihinde | Cevapla
 7. Tansel Abi Pardus 2009 Alpha indirip CD`ye çektim ama lisans geçersiz uyarısı geldi ve yükleme işlemini beceremedim.Bana güvenilir ve tükleme esnasında sorun çıkarmayacak bir link verir misin?

  Tsubasa 6 Haziran '09 tarihinde | Cevapla
 8. İşletim sisteminde, geliştirici değilsen her zaman stabil sürümü kullan:
  ftp://ftp.pardus.org.tr/pub/pardus/kurulan/2008.2/

  Tanshaydar 6 Haziran '09 tarihinde | Cevapla
 9. Çok teşekkürler

  Tsubasa 7 Haziran '09 tarihinde | Cevapla
 10. Tansel Abi yine konu dışı olarak bir soru soracağım.Ben sanal bellek miktarını internet araştırarak arttırmayı öğrendim ama bu olayın Windows`un her sürümünde bilgisayarı kasabileceğini de okudum.Ayrıca yazıyı yazan kişi bu durumun Pardus de yaşanmayacağını da yazmış.Bu durum hakkında bana yardım edebilir misin?

  Tsubasa 11 Haziran '09 tarihinde | Cevapla
 11. Windows ile Linux’un bilgisayar donanımını kullanması çok farklıdır. Windows ram yetmediği zaman (hatta yettiği zamanlarda bile) ram bilgilerini harddisk’te bir dosyaya yazar. Okuduğu yerde zaten ayrıntılı bilgi verilmiştir muhtemelen.

  Yalnız Linux’un ram ve harddisk kullanımı farklı olduğundan böyle şeylerden bahsetmek pek mümkün değil. Ayrıca Windows çalışmazken, yani Linux tarafını açtığında Windows’un hiçbir uygulaması açık olmayacağından Pardus kullanımını etkilemeyecektir.

  Tanshaydar 12 Haziran '09 tarihinde | Cevapla
 12. Süpersin abi,bunun anlamı sanal belleğe ayırdığım bölümden tam verim alacağım anlamına mı geliyor Linux Pardus kullandığımda?

  Tsubasa 12 Haziran '09 tarihinde | Cevapla
 13. Pardus kullandığında bilgisayarını her halükârda daha performanslı kullanırsın. Ama Windows uygulamalarını çalıştırmak için Wine gibi atraksiyonlara girmen gerekiyor. Ayrıntılı bilgi için:

  Özgürlük için Pardus...

  Tanshaydar 15 Haziran '09 tarihinde | Cevapla
 14. Tansel Abi mesela ben XP`yi silmeden herhangi bir Linux işletim sistemi yükledim ve format atmak istiyorum,Linux`taki dosyalarımı da silmek durumunda mıyım,direk sadece XP`yi silemez miyim? Bu arada bende sadece yerel disk C var yani harddiski bölmedim bunuda göz önünde bulundurarak bana bir cevap verebilir misin?

  Tsubasa 4 Temmuz '09 tarihinde | Cevapla
 15. Harddisk’i bölmeden birden fazla işletim sistemi yükleyemezsin zaten.
  Benim yaptığım iş şuydu:
  C:
  D:
  F:
  diye bölmek ve sonra:
  C:Windows
  D:Depo
  F:Linux
  kurmak, format atılacağı zaman Windows için C’ye format atıp windows kurmak (sonra yeniden Linux cd’sini takarak boot ayarlarını ayarlamak lazım, basit iş), linux için F’ye format atıp yeniden kurmak.

  Sanırım bir çok kişi de böyle kullanıyordur bilgisayarını.

  Tanshaydar 4 Temmuz '09 tarihinde | Cevapla
 16. Teşekkürler bilgi için şuanda XP`im normâl davranıyor ama anormâl bir durum olursa bu dediğini yapacağım,tek sorunum HD`imin 80 GB olması olacak galiba 😀

  Tsubasa 4 Temmuz '09 tarihinde | Cevapla
 17. Tansel Abi şuanda senin verdiğin linkten Pardus 2008`i indiriyorum,bu sürüme uygun Wine programının linkini de verebilir misin sana zahmet abi?

  Tsubasa 4 Temmuz '09 tarihinde | Cevapla
 18. Wine’ı paket yöneticisinden yükleyebilirsin. Daha önce hiç Linux kullanmadıysan biraz alışmanı öneririm.

  Tanshaydar 5 Temmuz '09 tarihinde | Cevapla
 19. Aslında Ubuntu yüklemiştim ama CD/DVD okumuyordu ve çoğu zaman kitleniyordu Ubuntu varken.Bu yüzden XP`ye geri döndüm ancak artık XP kullanmaktan sıkıldım,yeni birşeyler denemek istiyorum ve maalesef sistemim Vista`yı kaldıracak kadar iyi değil.Bu yüzden umarım Pardus de bir sorun yaşamam.

  Tsubasa 5 Temmuz '09 tarihinde | Cevapla

Söz uçar yazı kalır