Tanshaydar'ın Mekânı
Başka bir şey yok
Kategori: Bilgisayar Oyunları

Nightmare House 2 (Bir Half-Life 2 Modu)

Nightmare House 2

İlk oyununu oynamamıştım; ama ikinci oyuna bir senaryo yazdıklarını öğrendiğimde çıkmasını beklemeye başladım. Geçenlerde çıkmış, haberim olmadı hemen; ama öğrenir öğrenmez hemen indirip denedim.

Nightmare House 2, bir korku oyununun hataları ve güzel sahnelerini ele almak için çok güzel bir örnek olmuş. Oldukça eğlenceli olmasına rağmen, bitirdikten sonra tamamen bitiyor. Hakkında çok konuşulacak, tartışılacak, kısacası üzerinizde etki bırakacak bir oyun değil. Bu açıdan, Korsakovia ve Dear Eshter gibi kaliteli ve orjinal bir senaryoya sahip olmadığını da hemen belirtmem gerek. Dolayısıyla senaryo açısından ele alınacak çok bir noktası yok.

Sinir Bozucu Kuklalar

Oyun, ilk Half-Life oyunu için yapılan mod Nightmare House’ın remake’i ile başlıyor. Prologue olarak oynanan ve ne idüğü belirsiz bu bölümü geçtikten sonra gerçek moda başlıyorsunuz. Gerçek moda başladığınızda bir hastane odasında, daha doğrusu bir deli odasında uyanıyorsunuz.

Oyun, genel olarak şimdiye kadar çıkmış korku oyunlarından korku öğeleri barındırmakla birlikte kendi orjinal fikirlerini de kullanmış. Bu açıdan, Korsakovia kadar standalone bir oyun olabilme potansiyeli göstermese de, kaliteli bir mod olmayı başarıyor. Hikâye, korku öğelerinin çoğu ve oynanışın bir kısmı F.E.A.R.‘dan alınma. Her ne kadar başlangıç ve gelişme kısımları farklı olsa da, özellikle SWAT ekibinin hastaneye geldiği andan itibaren tamamen aynı. Gözleri olmayan ve arada bir ortaya çıkıp fısıldayan kızceğizin Alma çakması olması da apayrı bir durum. Hoplarlörlerden konuşan sesin ise Penumbra: Requiem’den çakma olduğunu ancak oynayanlar anlar.


Bu sahnenin aynısı var desem? (Var var!)

Oyun sizi klişelerle korkutmayı başarıyor. Evet, bunu başarıyor; ama bir süreden sonra kendini tekrar eden elementler can sıkıcı hale geliyor. Bir odaya girdiğinizde odanın kilitli kalması ve kızceğizin görünüp kaybolması artık korkutucu olmaktan ziyade sinir bozucu hale geliyor. Yerdeki cesetlerin siz odaya girdiğinizde orada kalkıp siz odadan çıkmaya çalışınca ayağa kalkması “e şimdiye kadar aklınız nerdeydi ey zombiler?” dedirtiyor.

Alma mı Emily mi?
Şimdi bu hanım kızımız Alma mı yoksa Emily mi?

Buraya kadar, bir korku oyununda olmaması gerekenler konusunda oldukça ipucu veriyor. Aynı temayı sürekli kullanmamak, konuyu tahmin edilebilir yapmamak, daha önce cılkı çıkmış korku öğelerini kullanmamak…
Ama bir yer var ki, zihninizle dalga geçiyor resmen. Sinir bozucu ve korkutucu olmasının yanısıra tamamen bir çaresizlik hissi veriyor. Aslında iki yer var; ama ilki o kadar etkili değil, hatta biraz fazla etkisiz kalıyor. Diğeriyse, bir korku oyunu için oldukça iyi bir şekilde kullanılabilir. Bu modda çok iyi kullanılmış. Eğer oynayacaksanız, spoiler vermeyeyim. Ama kuklaların siz arkanızı döndüğünüzde yer değiştirmesi ve ışıklar gidip geldiğinde etrafınızda durmaları beni o kadar korkutup o kadar sinirimi bozdu ki, her bir kuklayı devirmeden o bölümden çıkmadım. Tabi her arkamı döndüğümde kuklaların tekrar orada olduğunu görmek sonunda arkama bile bakmadan kaçmama sebep oldu.

Bunların dışında, Nightmare House 2, korku oyunlarının korkulu rüyası “bir süre sonra sıkıcı olma” tongasına düşmese de, bir süre sonra korkutuculuğunu kaybediyor. Oyunun ilk iki bölümünde üç buçuk atarken, sonraki bölümlerde aksiyona dönüşüyor ve headshot çekme derdine düşüyorsunuz. Bu yönden de Doom 3’ten farkı kalmıyor. Oyun yapıyosanız yapılacak ve yapılmayacakları bu yönden ele alın. Oynayacaksanız da, daha kaliteli modları bitirdiyseniz NH2 sizi eğlendirmeyi başaracaktır.

5 şey demişler
 1. bu half life 2’ye de paso mod yapıyorlar.
  illa indirtecekler source sdk’sını..

  cl0akw3rk 3 Eylül '10 tarihinde | Cevapla
 2. Bir sürü oyuna mod yapılıyor; ama ünlü modlar genellikle Source SDK’sından çıkıyor. Bunun sebepleri çok; ama en genel sebebi Half-Life 2’nin bir çok kişi tarafından alınmış ve SDK sahibi olunmuş olması. Her kesimden insana hitap edebiliyor.

  Tanshaydar 3 Eylül '10 tarihinde | Cevapla
 3. oğlum bu nightmare denilen kızdan korktum ilk gördüğümde çığlık attım babam geli bi tokat attı niye bağırdın diye kızdan fenaya.

  hakan 22 Kasım '13 tarihinde | Cevapla
 4. en sonuncu bölümde adamımız bağarıyoya kız dönüp önüme gelince korkuyodum hep ama daha korkmuyom
  🙁

  hakan 22 Kasım '13 tarihinde | Cevapla
 5. BEN BİR OYNADIM KORKTUM 2 OYNDAIM DAHA HİÇ KORKMADIM ÇÜNKÜ ALIŞTIM KORKÇAMA HEP GÜLÜOM:) 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂

  biyonik istilcI 22 Kasım '13 tarihinde | Cevapla

Söz uçar yazı kalır