Tanshaydar'ın Mekânı
Başka bir şey yok
Kategori: Bilgisayar Oyunları

Korsakovia (Bir Half-Life 2 Modu)

Korsakovia

Tamam, kabul ediyorum, burayı iyice korku temalı oyunları inceleyen bir yere çevirdim; ama mekân benim mekânım olduğundan sanırım bir problem yok.

Korsakovia, bir Half-Life 2 modu, ve oynamak için Half-Life 2: Episode 2 gerektiriyor(Source SDK Base 2007). Her ne kadar bir mod olsa da, bence gayet de standalone bir oyun yapılarak satışa sunulabilirmiş.

Şu anda kendim de bir projede yer aldığım için kaliteli yapımları inceliyorum. Özellikle Frictional Games bu konuda yakından takip ettiğim yapımcılar arasında. Yapımcıların yapım blogunu okumak oldukça zevkli. İşte yine böyle bir gün yapım blogunu okur, korku oyunları üzerine değişik fikirleri incelemelerini izlerken, örnek inceleme korku oyunu konusu olarak Korsakovia’nın alındınığını gördüm. Steam listemde Half-Life 2: Episode 2 zaten mevcut bulunduğu için modu indirip oynamaya başladım. Bilen adam tavsiye edince başka oluyor be.

Oyun(mod demek gelmiyor içimden) Korsakoff sendromundan muzdarip Christopher’ın gözünden oynanıyor. Oyunun tanıtım kısmındaki “The paramedics report that they were unable to find his eyes. We think he may have eaten them.” yazısı oldukça ilgi çekici (Sağlık görevlileri Christopher’ın gözlerini bulamadıklarını rapor ettiler. Kendi gözlerini yemiş olabileceğini düşünüyoruz).

Korsakovia

Yukarıdaki gibi bir tanıtım yazısı ile girince işin rengi değişiyor. Bu göz muhabbeti oyun boyunca ilginçleşerek korkunç bir hale geliyor.

Oyun, bir hastane odasında Christopher’ın doktoru, Dr. Christine Grayson’ın konuşması ile başlıyor. En başlarda Dr. Grayson, Christopher’ın hayal ile gerçeği ayırt edemediği halde kendisi ile konuşmasını, kafasında kurduğu fantezi dünyasına çok iyi bir şekilde entegre edebildiğini söylüyor.

Oyunda en başta pek bir şey yokmuş derken, bir anda Collector’ların ortaya çıkması ile oyun korkunç bir hâl almaya başlıyor. Dr. Grayson arada bizim fantezi dünyamıza müdahalede bulunur, ileri derecede amnesia yaşadığımızı söylerken oyunun daha da ilerleyen bölümlerinde kazın ayağının hiç de öyle olmadığı ortaya çıkıyor.

Yalnız şunu söylemek gerek. Mekânlar her ne kadar hikâye ile bağlantılı olsa da, bir süreden sonra iyice bezdirici hale geliyor. Kayboluyorsunuz, ne yapmanız gerektiğini bulmakta zorlanıyorsunuz, levyeyi ararken gezdiğiniz bir çok yeri aklınızda tutarak oralara geri dönmek zorunda kalıyorsunuz. Özellikle apartman bölümü o kadar labirentsiydi ki saatlerimi harcadım desem yeridir.

IndieNation, oyun için “hiç gerçekleşmemiş Silent Hill devamı” demiş. Haksız sayılmazlar aslında. Oyun başından sonuna kadar merak, gerilim ve “gördüğünüzü sandığınız şeyin aslında gerçek olmayabileceği” duygusunu sonuna kadar yaşatıyor. Tabi bu özellikler bir oyunu Silent Hill yapmaya yetmez.

Yine de Korsakovia, Korsakof Sendromu gibi bakir bir konuyu ele alarak bundan orjinal bir senaryo çıkarmayı başarmış. Ha tabi, burada orjinallik tartışılabilir elbette, çünkü bana “In the Mouth of Madness” tarzını çağrıştırsa da sevdim ve yaratıcı buldum. Bu arada modun yapımcısının bir akademisyen olduğunu belirtmekte fayda görüyorum.

Eğer nadiren de olsa orjinal oyun alıyorsanız(hiç sanmıyorum ya), bir Steam hesabınız ve listenizde Half-Life 2: Episode 2 varsa modu denemenizi öneririm. Tabi sonrasında televizyonlara bakış açınız değişebilir, benden söylemesi.

3 şey demişler
 1. Yine aydınlatıcı bir yazı çok teşekkürler Tanshaydar.

  kratoselo 21 Ağustos '10 tarihinde | Cevapla
 2. ABİ BİRİ BANA BU LANET OYUNUN LATNET MODLARINI OYUNUN İÇİNE ATIYOM OYUNA GİRİNCE GÖZÜKMÜYO ÇOK AYRINTILI BİR ŞEKİLDE ANLATSIN LAN 2,3 SENEDİR HL2 MODLARINI OYNIYAMIYOM İNDİRİP OYUNUN İÇİNE ATIYOM OYNIYAMIYOM EN SEVDİĞİM MOD GMOD ONU NASI YAPCAM Bİ YARDIM EDERSENİZ ÇOOOOK SEVİNİRİM LTFEN OYUNA GİRİNCE KONSOLA NE YAZIYONUZDA OYUN GELİYO ALLAH AŞKINA SÖLEYİN YAAAAA !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  seda 14 Aralık '11 tarihinde | Cevapla
  • Büyük harfle yazmak ve onlarca ünlem işaretini arka arkaya koymak terbiyesizliktir. Lütfen başka yerlerde yapmayın.
   Half Life 2 modlarını oynayabilmek için Steam’den alınmış veya Steam’e kayıtlı bir oyununuzun olması gerekiyor. Eğer yoksa oynayamazsınız.

   Tanshaydar 14 Aralık '11 tarihinde |

Söz uçar yazı kalır