Tanshaydar'ın Mekânı
Başka bir şey yok
Kategori: Yazılım

PHP – Üç Eşittir (===)

Şu anda staj yaptğım yerde PHP ile yazılmış bir proje üzerinde çalışıyorum. Daha önce PHP ile ilgili deneyimlerim olmuştu, silenthilltr forumlarına başka hiçbir Silent Hill fan forumunda olmayan özellikler eklemiştim. Birkaç ay öncesinde de blogum için bir WordPress plugini yazmıştım.

Tabi tüm bunlar “PHP biliyorum” dememe yetmediği gibi yeterli tecrübeye sahip olmadığımı da biliyordum. Yani her ne kadar kendimi iyi bir yazılımcı olarak düşünsem de, PHP ile resmî bir tanışıklığım olmamıştı. Dolayısıyla PHP’nin derinliklerine dalmak durumunda kaldım. PHP, “programlama dilleri birer gemi olsalardı” benzetmesinde bir sal olarak resmedilmişse de, az kodla çok iş yaptığı aşikâr.

PHP ile uğraştığım zaman boyunca proje içerisinde ilk defa üç eşittirden “===” müteşekkil bir operatör gördüm. İlk defa gördüğüm bu operatör bir syntax error mudur diye düşünürken, aslında PHP’e özel bir operatör olduğunu anladım.

– Tek eşittirden ibaret bir operatör, bir değeri bir değişkene atamayı (assign) belirtir ve o işi yapar. Şimdiye kadar çalıştığım tüm programlama dillerinde bu böyledir, zaten tekerleği yeniden icat etmeye gerek yok.

$isim = "Tansel";
echo $isim; //verilen çıktı 'Tansel' olacaktır, tabi tırnaklar olmadan.

– İki eşittirden ibaret bir operatör ise, farklı iki değişkenin değerlerini karşılaştırır (comparison), ve sonuç her zaman boolean türünde, true veya false’tur.

$integer_1 = 3;
$integer_2 = 1 + 2;
// $integer_1 == $integer_2 göstergesi bu durumda 'true' dönecektir, yani bu önerme doğrudur.

– Üç eşittir ise, yine iki değişkenin değerini karşılaştırdığı gibi, bu iki değişkenin türlerini de karşılaştırmakta. Bir nevi Java’daki equals metodu.

$yas_1 = 22;
$yas_2 = "22";
// Burada $yas_1 == $yas_2 true dönerken, yani önerme doğruyken,
// $yas_1 === $yas_2 göstergesi false dönecektir, yani önerme yanlıştır Çünkü değişken değerleri aynı olsa da, değişken türleri (integer, string) farklıdır.

Oldukça kullanışlıymış. Gerçi biraz araştırma yaptıktan sonra PHP4 ile birlikte kullanıma girmiş bir operatör olduğunu gördüm. PHP’nin şu anda 5.3.6 sürümünde olduğu göz önüne alındığında, alınacak daha yol var sanırım.

8 şey demişler
 1. Başarılı bir yazı…

  majestic 18 Ağustos '11 tarihinde | Cevapla
 2. Benim üzerimde bir baskı yok ama o orospu çocuğunun logları elimde. Savcılığa suç duyurusunda bulundum, 18 yaşın üstündeyse yandı.

  Tanshaydar 18 Ağustos '11 tarihinde | Cevapla
 3. Tamam tansel sakin ol herkes yamayı bekliyor üzerinde büyük bir baskı var..

  majestic 18 Ağustos '11 tarihinde | Cevapla
 4. tansel mod yarışmasının sonucu ne oldu.. bu arada yamayı pazara kadar çıkarma gibi bir imkanın varmı diye soracaktım sadece sordum.

  majestic 19 Ağustos '11 tarihinde | Cevapla
  • İnanın, yamayı bitirmeyi sizlerden daha çok istiyorum. Yediği kaba sıçan köpek görmekten bıktığım gibi, efendi düzgün insanları bekletmekten de bıktım. Ama haftaya Pazar’a kadar kişisel bir hayat yaşamam bile zor, bir hafta içerisinde iki tane raporu iş yerine, bir raporu okula vermem gerekiyor ve sabah 8 akşam 8 çalışırken rapor dışında bir şeye vakit ayırmak imkânsıza yakın…

   Tanshaydar 19 Ağustos '11 tarihinde |
 5. dediklerine tamamen inanıyorum benimde hayatım o durumdu şuan allah kolaylık versin

  Majestic 20 Ağustos '11 tarihinde | Cevapla
 6. Allah razı olsun.

  Tanshaydar 20 Ağustos '11 tarihinde | Cevapla
 7. kardeş selamın aleyküm ben homecoming oynuyorum(ps3’te) fakat bir sorunum var oyunda sonlara doğru kilisede 5 tane taş topluyoruz o ara kayıt yaparken falan topladığım 2 taş kayboldu haznemde yok gidip beşgen e diziyorum 2 tanesi boş duruyo ama 5 tane topladığıma eminim o yere yakın bi save noktası varmı elinde gönderebileceğin yoksa en başa dönücem

  hakan ateş 21 Ağustos '11 tarihinde | Cevapla

Söz uçar yazı kalır