Tanshaydar'ın Mekânı
Başka bir şey yok
Kategori: Silent Hill, Türkçe Yama

Silent Hill 3 Türkçe Yama Yayında

Ne kadar uğraştık… 2 hafta? 3? Bana aylardır uğraşmışız gibi geldi. Nasıl bir yük kalktı üzerimden anlatamam. Evet, sonunda yayınladık.
Tam olarak hatasız diyemeyeceğim; ama sıkıntı oluşturacak hata olmadığını umuyorum. Artık indirip kurmak kalmış.

Burası benim kişisel bölgem olduğundan dolayı yama yapım sürecinin bana bakan kısmından bahsedeceğim biraz… Zamanında Silent Hill 2’nin Türkçe yamasını bulmuştum. Tabi İngilizce bilmediğim dönemler onlar. Dolayısıyla o yama bana nimet gibi gelmişti. 1 ve 3 için de olmadığına üzülmüştüm. Sonra İngilizce öğrenmek nasip oldu (gerçi yamayı yaparken ne kadar yetersiz olduğunu da farkettim 🙁 ). 3. ve 4. oyunları rahat oynadım; ama bu oyunları da İngilizce bilmeden oynayan arkadaşlar vardı… Silent Hill Türkiye’yi açarken benim aklımda Türkçe yamalar yoktu, Dark_Lord’un var mıydı bilmiyorum. Ama 4. oyunun da Türkçe yamasının var olduğunu görünce, 3. oyunu Türkçeleştirme ateşi düştü içime… En önemli olay dosyayı açabilmekti. Dil dosyasının msg.arc isimli dosya olduğunu öğrenince onun üzerine yoğunlaştım baya. Uzun süren arayışlarım oldu o dosyayı açmak ve kapatmak için… En sonunda bir Rus arkadaştan (Jekyll Grim Payne) bu dosyayı decode ve recode edecek bir programcık buldum. Bu Ruslarda da her nane var yahu 🙂 . Dosyayı iki-üç deneme sonunda ilk açtığım andaki duygularımı anlatamam. Sonunda önümdeydi, yapabilecektik! Ve başladık.

En başta tek başıma yürütmeye başladığım bu iş biraz uçuktu. Tamam, sadece çeviri vardı; ama 70-80 bin satırlık çeviri de öyle bir günde yapılabilecek bir iş değil hani. Olaydan bir kaç kişiye bahsetmem ile birlikte Doruk abi İngilizcesi ile yardım edebileceğini söyledi, hatta zorladı diyelim. Yani zorla yardım etti 😀 . Böylece tek başıma başladığım işte (tek? Valtiel ile Dark_Lord’un psikolojik desteğini gözardı edemem.), o zaman tek başıma başladığım çeviri işinde diyeyim, iki kişi olduk. Tabi dosya düz metin dosyası değildi, kodlar modlar bir sürü şey vardı 🙂 . Başta çok acemice davrandık, kordine çalışamadık ve biraz sıkıntı yaşadık. Özellikle ikimizin de final dönemi olması hasebiyle iyice sarpa sarmaya başlayacaktı ki, benim finallerim bitti ve rahatladım. Meğer kafamızın rahatlamaya ihtiyacı varmış. Sonrasında farkettim ki ç, ü ve ö harflerini de kabul ediyor dosya. Sadece ı, ğ ve ş harflerini kullanamıyoruz; ama ç, ö, ü ile çok büyük anlam kayıplarını önlemiş olduk. Sonrasında çeviriye devam ederken, ara ara dosyayı test etmeye başladım, acaba doğru mu yapıyoruz, hata var mı diye. Ve 2 haftalık çeviri maratonunun sonunda ilk beta paketini hazırladım.

Yalnızca 3 kişiyle paylaştığım beta dosyasının amacı isminden de belli oldacağı üzere beta testi yaparak hataları tespit etmekti. Özellikle oyunda kilitlenme, oyundan atma ve ekrandan taşma gibi en korktuğum hataların yanında çeviri hataları (malum, oyundan değil dosyadan çeviriyordum, %100 hatırlayamam, değil mi?) ve yazım hatalarını tespit etmek vardı. Beta testi ne ya kolay iş diyenleri esefle kınıyorum, özellikle ilk hata kaydını gönderen Valtiel’in tespit ettiği hatalar olmasa çok sıkıntı yaşardınız 😀 . Hata kaydı tutmak zor iştir, ben hata kaydı tutmadım yani. junmisugi84’ün hata kayıtları da illallah dedirtecek cinstendi. Hata kayıtları geldikçe başladım düzeltmeye… Ne yalan söyleyeyim, düzeltmek, sıfırdan yapmaktan daha zor geldi. Ay orda şu var, ay burda o var, ay şurda bu var… Delirmek için birebir, tavsiye ederim.

Ve dün gece itibariyle haberi yazıp yamayı silenthilltr.com’da yayınladım. junmisugi84’ün de kendi sitesinden yayınladığı habere ilgi beklediğim düzeyde oldu. Belirteyim, ben halen bu yamayı denemedim, yakın zamanda ben de deneyeceğim.


10.547

18 şey demişler
 1. Uzun süredir Silent Hill 3 oynayabilmeyi dört gözle bekliyordum. Dün bu bekleyişim sonuçlandı ve bu Türkçe yama ile oyundan daha da zevk alırken; diğer Silent hill oyunlarındaki gibi konuyu takip etme sıkıntısı çekmiyorum. Kısacası elinize sağlık!

  LEKA 13 Nisan '09 tarihinde | Cevapla
 2. Helal olsun diyorum çalışan ve başarıyı sımsıkı kavrayan sizlere. Gözlerim doldu 🙂

  canpahali 13 Haziran '09 tarihinde | Cevapla
 3. haydar abi yamanın linklerini yeniden koyarmısın ?

  AglarimKiBen 24 Haziran '11 tarihinde | Cevapla
 4. Adım Tansel, en alttaki link de çalışıyor zaten.

  Tanshaydar 25 Haziran '11 tarihinde | Cevapla
  • iyi geceler tansel bey, bende xbox konsolu var bu oyunu türkçe olarak oynamak istiyorum fakat exe den çıkan arc dosyasını bir türlü açamadım 10 a yakın program denedim olmuyor açılmıyor bazılarında arşiv bozuk diyor.
   bildiğiniz bir program varmıdır arc formatını açabilmek için.
   içinde amusement_east_eng_msg.mes /amusement_south_eng_msg.mes gibi birçok mes formatında dosya mı var siz bu dosyaları mı türkçeye çevirdiniz. geri dönüşleriniz için şimdiden teşekkürler.şöyle söyliyim sayenizde silent hill 2 yi xbox ta türkçe olarak oynuyorum bu linkte http://postimg.org/image/vtj6i5p2v/ oyundan bir görüntü.
   bi de türkçe yama olayına girdikten sonra ingilizde öğrendiğinizi söylemişsiniz ben de yabancı dil öğrenmiyi çok istiyorum
   tekrar iyigeceler saat: 04:11

   ali 28 Ocak '14 tarihinde |
 5. kıymetli bir çalışma, teşekkürler

  falcon 8 Ekim '11 tarihinde | Cevapla
 6. tekrar iyi geceler,
  Tansel Bey
  yani ille de programı paylaşın demiyorum yardımcı olabilirseniz arc dosyasının içindeki .mes dosyalarını rarlayıp bir upload sitesine yüklerseniz de olur ilginiz için şimdiden teşekkürler
  saat: 04:20

  ali 28 Ocak '14 tarihinde | Cevapla
 7. tekrar iyi geceler şimdilik netten çıkıcam silent hill 2 oynamaya devam edicem sonrasında da işe gidicem büyük ihtimalle nete akşam 20:00 den sonra girerim o zaman dönüşü görürüm ilginiz için tekrar teşekkürler

  ali 28 Ocak '14 tarihinde | Cevapla
  • Silent Hill 3’ün dil dosyası tek paket halinde, msg.arc dosyasıdır. Onun dışında içerisinde font ve yazı dosyalarını barındırsa da msg gibi uzantısı mevcut değildir.
   Daha önce de PS2 için bu yamayı uyarlamak isteyen oldu zannedersem; ama maalesef başarılı olamadı. Konsol mimarisi hakkında pek bilgim olmadığı için maalesef yardımcı olamayacağım.

   Tanshaydar 28 Ocak '14 tarihinde |
 8. tekrar hayırlı akşamlar, Tansel Bey

  arc dosyanın içindekilerini çıkarabileceğim programı paylaşırsanız

  gerisine ben halletmeye çalışıcam teşekkürler

  ali 28 Ocak '14 tarihinde | Cevapla
 9. iyi günler, Tansel Bey
  yardımlarınızı bekliyorum 10!a yakın program indirdim hiç biri açmıyor.peezip-peazip-allzip-freearc- birsürü olmadı.
  (Jekyll Grim Payne) arkadaş size yardımcı olmuş yazınızda yazmışsınız
  sizde bize yardımcı olsanız belki ilerde bir gün nette bir yazı yayınlarsam size teşekkürleri sunarım.tekrar teşekkürler şimdiden
  bana lazım olan arc dosyasını açacak program içindekileri çıkarsam yeter.sayenizde silenthill2 türkçe olarak oynuyorum gerçekten türkçe oynamak başka bir durum daha keyifli oluyor.oyunu anlıyon.
  ilginize şimdiden teşekkürler

  ali 1 Şubat '14 tarihinde | Cevapla
  • Progam elimde yok, 2008 yılından bu yana tüm dosyalarımın yedeklerini tutmadım takdir ederseniz.
   Ki zaten açıldığında sadece txt dosyası çıkıyor içerisinden. Xbox için işe yaramayacaktır. ARC dosyalarının kendileri doğrudan kullanılamıyorsa eğer, farklı bir sıkıştırma yöntemi kullanmışlar demektir. Eğer onları açabiliyorsanız o zaman belki işler değişebilir.

   Tanshaydar 1 Şubat '14 tarihinde |
 10. tamamdır ilginize dönüşünüze teşekkürler tekrar sağolun

  ali 2 Şubat '14 tarihinde | Cevapla
 11. kardeşim eline sağlık hemen kuruyorum.

  ilyas 17 Ağustos '16 tarihinde | Cevapla
 12. Merhaba, link hala aktif mi bilemedim ama, tıkladıgımda indiremiyorum.

  Fatih 21 Ekim '22 tarihinde | Cevapla
  • Merhaba,

   Link aktif evet.
   Edge ve diğer tarayıcılar istenmeyen uygulama olarak algıladığı için indirmiyor. Dosyayı Microsoft’a gönderdim, inceleme sonucu temiz çıktı. Sisteminizi (tarayıcı & Windows Defender) güncelleyip tekrar denediğinizde indirilebilir olduğunu göreceksiniz.

   Tanshaydar 23 Ekim '22 tarihinde |
 13. hocam linkleri günceller misin

  michaelmyers 22 Aralık '22 tarihinde | Cevapla
  • İndirme linki çalışıyor. Zaten kendi sitemden veriyorum, bir yere upload etme değil. İndiremiyorsanız farklı bir tarayıcı deneyebilirsiniz.

   Tanshaydar 2 Ocak '23 tarihinde |

Söz uçar yazı kalır