Tanshaydar'ın Mekânı
Başka bir şey yok
Kategori: Oyun Geliştirme, Yazılım

Stacker Game – Java & OpenGL

Arşivimi kurcalarken zamanında bir firma için yaptığım oyun demosunu buldum.

Benden bir oyun makinesi için stacker oyunu yapmam istenmişti ve bir demo göstermem beklenmişti. O akşam Java ile OpenGL kullanarak yazdığım demoyu gönderdikten sonra ne aracı arkadaştan ne de firmadan bir daha ses çıkmamıştı… (niye şaşırmadım?)

Boş boş, gereksiz yere duracağına bari birinin işine yarasın diye çalıştırılabilir dosya ve kaynak kodunu (executable & source code) ekleyeyim dedim.

Şahsen OpenGL’i DirectX’in önünde tutar, daha iyi bir teknoloji olduğunu düşünürüm. Ama şimdi Java biri nesne yönelimli (object oriented) bir dilin yanına OpenGL gibi bir teknoloji nasıl gider diye sorarsanız, sizi LWJGL ile tanıştırayım.

Lightweight Java Game Library diye açılan ve Hafif Java Oyun Kütüphanesi diye çevrilebilecek olan bu kütüphane, OpenGL, OpenCL, OpenAL gibi cross-platform ve oldukça yüksek esneklik sağlayan kütüphaneleri statik bir şekilde (meraklıları için: singleton yapmışlar genelde) Java içerisinde ‘bind’ ederek kullanma imkânı sağlıyor. Aylardır hayalini kurduğum visual novel (görsel roman) projem için seçmiş olduğum bu kütüphaneyi kullarak elle tutulur yaptığım tek şey bu lanet stacker oyunu oldu ama gelin görün ki…

Slick kütüphanesini de Jinput ile bağlayabileceğiniz LWJGL, “Java’da o olmaz bu olmaz” diyenlere kapak olsun.

Hayatınızda daha önce OpenGL kullanmadıysanız; ama kullanmayı düşünüyorsanız buradaki üç beş satır koddan çıkarabileceğiniz birkaç örnek olacaktır mutlaka. Özellikle C / C++ ile kullanımı aynı. Tabi burada OpenGL’in bir programlama dili değil de bir kütüphane olduğunu hatırlatmak lazım.

04 Şubat 2013 19:42 11 yıl önce
2 MB
1.288
stacker.zip
 
Stacker Game Executable & Source Code

1.288

Resimler ve dandik kod benim eserim. Firmadan veya aracı arkadaştan ses çıksaydı oturup adam gibi bir şeyler (portlar falan…) yazmak isterdim açıkçası…

Söz uçar yazı kalır