Tanshaydar'ın Mekânı
Başka bir şey yok
Kategori: Beyazperde

The International – Uluslararası

internationalBody of Lies ve Lord of War gibi filmleri izleyerek “dünya piyasasının” eksenlerini anlamaya çalışan arkadaşlara her zaman saygı duydum. Komplo teorileri okudum, dinledim, ara ara kendim de ‘yazdım’; lâkin bu filmi izleyene kadar saydıklarımın hepsinin ne kadar boş olduğunu gördüm.

The International, son zamanlarda izlediğim en kaliteli filmlerden biri oldu. (Son zamanlarda kaç tane film izledim?)
Bankacılık sistemi ve “devletlerüstü” organizasyonların manipülasyon gücünü görmek için güzel bir film. Komplo teorisi deyip küçümseyen insanlara özellikle tavsiye ederim.

Filmden ise tek bir alıntı yapmak istiyorum:

The IBBC is a bank. Their objective isn’t to control the conflict, it’s to control the debt that the conflict produces. You see, the real value of a conflict, the true value, is in the debt that it creates. You control the debt, you control everything. You find this upsetting, yes? But this is the very essence of the banking industry, to make us all, whether we be nations or individuals, slaves to debt.

Türkçesi ile:

IBBC bir bankadır. Amaçları kargaşayı kontrol etmek değil, kargaşanın yarattığı borcu kontrol etmektir. Görüyorsunuz, bir kargaşanın gerçek değeri, asıl değeri, yarattığı borçtur. Borcu kontrol edersen, her şeyi kontrol edersin. Bunu üzücü buluyorsunuz, değil mi? Ama bankacılık endüstrisinin asıl temeli, ulus veya birey olalım, hepimizi, borcun kölesi yapmatır.

Doğru söze ne hacet?

Söz uçar yazı kalır