Tanshaydar'ın Mekânı
Başka bir şey yok
Kategori: İnternet

Wikipedia Adam mı Oluyor?

wiki.LWikipedia, daha önce Türkçe Wikipedia’nın Ciddiyetsizliği yazısı ile vurguladığım ciddiyetsizliğin önüne geçecek bir karar aldı. Bu karar kısaca şöyle: ziyaretçilerin her türlü içeriğini değiştirebildiği Wikipedia’da artık “kişiler” için yazılan içeriklerde güvenilir kullanıcıların onayı gerekecek.

Bu kararın sadece “kişiler” için yazılan içeriklerde geçerli olması biraz düş kırıklığı yaratsa da, Wikipedia’nın adam olma yolunda ilerlediğini görmek güzel bir şey.

Ha bu arada bu “güvenilir kullanıcılar” neye göre, kime göre belirlenecek; bu “güvenilir kullanıcılar” kişiler hakkında yazılan içerikleri hangi kriterlere göre değerlendirecek belli değil.

Aslında zaten bazı kişiler (örn. Atatürk) hakkında içerik düzenleme durdurulmuş. Bu iyi bir önlem olmakla beraber “paylaşımın” önünü tıkıyor (!).

Böyle bir kararın alınması zaten gerekliydi. Bunun kişiler için değil, tüm içerik için yapılması gerekiyor. Ama tüm içeriği kontrol edecek insan bulmak, kontrol edecek insanları kontrol etmek… Özellikle Wikipedia gibi uluslararsı çalışan ve çok büyük olan oluşumlarda imkânsıza yakın. Yine de böyle bir atılım yapıldığını görmek güzel.

Yalnız bazı teknoloji sitelerinin bunu Wikipedia’nın Özgürlüğünün Yalan Olması şeklinde lanse etmesi, sağda solda donsuzların önüne gelen içeriği “inanmaııın yalaannn” gibi yazılarla bozup kirletmesinin gayet normal olduğunu savunur gibi. Galiba bu teknoloji siteleri, günümüz aydınları (!) gibi özgürlüğün “canının her istediğini yapmak” olduğunu zannediyor. Sanırım paylaşımcı zihniyete ket vurmak, protonu parçalamaktan zor olacaktır.

Söz uçar yazı kalır